Рішення № 72406697, 14.02.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
813/4381/17
Номер документу
72406697
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 лютого 2018 року справа № 813/4381/17

Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючий-суддя Костецький Н.В.,

суддя Брильовський Р.М.,

суддя Хома О.П.,

секретар судового засідання Витвицька В.П.,

за участю:

представник позивача ОСОБА_1,

представник відповідача-1 Сціра Т.І.,

представник відповідача-2 не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправними і скасування рішення та наказу, -

встановив:

ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3.) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - відповідач-1, Держгеокадастр), Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, в якому згідно заяви про уточнення позовних вимог просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Кваліфікаційної комісії у формі протоколу від 23.10.2017 № 10 в частині звернення з поданням до Держгеокадастру щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат від 05.02.2013 № НОМЕР_2);

- визнати протиправним та скасувати наказ Держгеокадастру від 07.11.2017 № 221 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат від 05.02.2013 № НОМЕР_2);

- зобов'язати Державну служби України з питань геодезії, картографії та кадастру виключити з Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників відомості про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат від 05.02.2013 № НОМЕР_2).

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що являється інженером-землевпорядником відповідно до кваліфікаційного сертифіката від 05.02.2013 № НОМЕР_2, та працює на посаді інженера-землевпорядника у ТОВ «Інститут геоінформаційних систем». Проте, Кваліфікаційною комісією Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру прийнято рішення у формі протоколу від 23.10.2017 № 10 щодо пропозиції звернутися з поданням щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката ОСОБА_3. Кваліфікаційною комісією Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру оформлено подання про анулювання кваліфікаційного сертифіката позивача та направлено його до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру винесено наказ від 07.11.2017 № 221 про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 від 05.02.2013 № НОМЕР_2. Вважає такі рішення безпідставними та протиправними, оскільки Кваліфікаційною комісією Та Держгеокадастром не встановлено фактичних обставин та наявності вини ОСОБА_3 у порушенні законодавства при складанні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для збереження та використання земель НПП «Північне Поділля» на території Білокамінської, Великовільшанської, Колтівської, підлипецької, Руда-Колтівської сільських рад Золочівського району Львівської області.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, з підстав викладених в позові, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача - Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру подала до суду відзив на позовну заяву від 18.12.2017 (вх. № 30596), в якому зазначає, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для збереження та використання земель Національного природного парку «Північне Поділля», які розташовані на території Білокамінської, Великовільшанської, Колтівської, Підлипецької, Руда-Колтівської сільських рад Золочівського району Львівської області, який розроблений ТОВ «Інститут геоінформаційних систем» (інженерами-землевпорядниками ОСОБА_3 та ОСОБА_5.), за результатами проведення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації оцінено негативно та не погоджено відповідно до висновку державної експертизи землевпорядної документації від 13.09.2017 № 1427-17, що свідчить про грубі порушення положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою сертифікованих інженерів землевпорядників. Даний проект розроблений з порушенням статті 122 Земельного кодексу України, відсутній дозвіл на розробку проекту землеустрою та відсутні правовстановлюючі документи на Золочівське дочірнє лісогосподарське підприємство ЛГП «Галсільліс». Стверджує, що Держгеокадастром та Кваліфікаційною комісією дотриманий порядок та процедура позбавлення (анулювання) кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила із підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та просила у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник відповідача - Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не подав, хоча належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача-1, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

05.02.2013 ОСОБА_3 Державним агентством земельних ресурсів України видано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника за № НОМЕР_2, який підтверджує відповідність інженера-землевпорядника кваліфікаційним характеристикам професії та його спроможність самостійно складати окремі види документації з оцінки земель (крім експертної грошової оцінки земельних ділянок), виконувати топографо-геодезичні і картографічні роботи, проводити інвентаризацію земель, перевіряти якість ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень при здійсненні землеустрою (а.с. 23).

Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру надіслано Кваліфікаційній комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру лист від 12.10.2017 № 32-28-023-16098/2-17 «Про порушення сертифікованими інженерами-землевпорядниками вимог законодавства при розробленні документації із землеустрою», відповідно до якого передано на розгляд Кваліфікаційної комісії Держгеокадастру інформацію щодо порушення вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою сертифікованими інженерами-землевпорядниками, за участю яких було розроблено документацію із землеустрою, зокрема, № 6 ОСОБА_3 (а.с. 24-25).

Кваліфікаційною комісією Держгеокадастру прийнято рішення, оформлене протоколом від 23.10.2017 № 10, відповідно до якого заслухано інформацію щодо «Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для збереження та використання земель НПП «Північне Поділля» на території Білокамінської, Великовільшанської, Калтівської, Підлипецької, Руда-Калтівська сільських рад, Золочівського району Львівської області, загальна проща 113,8500», розробленого ТОВ «Інститут Геоінформаційних систем» (кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 05.02.2013 № НОМЕР_2, виданий ОСОБА_3 та кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 05.02.2013 № 002449, виданий ОСОБА_5.), який отримав висновок Управління державної експертизи Держгеокадастру від 13.09.2017 №1427-17 про відмову у погодженні проекту відведення з підстав невідповідності розробленої документації із землеустрою: статті 122 Земельного кодексу України, відсутній дозвіл (підстава) на розробку проекту землеустрою. Відсутні правовстановлюючі документи на Золочівське дочірнє лісогосподарське підприємство ЛГП «Галсільліс» (а.с. 61).

В протоколі зазначено, що члени Кваліфікаційної комісії Держгеокадастру ухвалили: звернутися з поданням до Держгеокадастру щодо анулювання кваліфікаційних сертифікатів, зокрема, сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 від 05.02.2013 № 002449.

Кваліфікаційною комісією Держгеокадастру сформовано подання від 02.10.2017 № 17/672 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників», зокрема, № 8 ОСОБА_3 (а.с. 56).

У Поданні зазначено, що згідно зі статтею 66 Закону України «Про землеустрій» Кваліфікаційна комісія здійснює контроль за якістю професійної підготовки сертифікованих інженерів-землевпорядників. За результатами проведення Держгеокадастром обовязкової державної експертизи документації із землеустрою видано висновки державної експертизи землевпорядної документації, за підсумковою оцінкою якої проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок оцінено негативно. Відповідно до статті 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» документація із землеустрою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, встановленим нормам і правилам, оцінюється негативно та не погоджується. Згідно з частиною шостою статті 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. Частиною четвертою статті 25 Закону України «Про землеустрій» визначено, що відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-правових документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою посвідчується у паперовій формі підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою. Кваліфікаційна комісія відповідно до рішення (Протокол від 23.10.2017 № 10) пропонує анулювати кваліфікаційні сертифікати інженерів-землевпорядників згідно з протоколом, зокрема, , № 8 ОСОБА_3 (а.с. 55-56)

Кваліфікаційною комісією Держгеокадастру сформовано лист до Держгеокадастру від 26.10.2017 №17/706 «Стосовно розгляду звернень про порушення сертифікованими інженерами норм чинного законодавства», відповідно до якого Держгеокадастру надіслано Подання та Протокол № 10 (а.с. 54).

В.о. голови Держгеокадастру Колотіліним О.К. винесено наказ від 07.11.2017 №221 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів», відповідно до якого постановлено анулювати кваліфікаційні сертифікати інженерів-землевпорядників, зокрема, № 8 ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат від 05.02.2013 № НОМЕР_2) (а.с. 63-64).

Держгеокадастр листом від 10.11.2017 №31-28-0.23-17460/2-17 «Про анулювання кваліфікаційного сертифіката» повідомлено позивача про анулювання його кваліфікаційного сертифіката від 05.02.2013 № НОМЕР_2 (а.с. 22).

Не погоджуючись з рішенням Кваліфікаційної комісії у формі протоколу від 23.10.2017 № 10 та наказом Держгеокадастру від 07.11.2017 № 221, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Спірні правовідносини регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 № 2768-III (далі- ЗК України); Законом України «Про землеустрій» від 22.05.2003 № 858-IV (далі - Закон України № 858-IV); Закон України «Про державну експертизу землевпорядної документації» від 17.06.2004 № 1808-IV (далі - Закон України № 858-IV); Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про питання сертифікації інженерів-землевпорядників та інженерів-геодезистів» від 28.07.2017 № 392, яким затверджено «Порядок роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.08.2017 за № 1044/30912) (далі - Порядок № 392).

Відповідно до пункту «ж» частини 1 статті 184 ЗК України, землеустрій передбачає, зокрема, складання проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін, упорядкування угідь, а також розроблення заходів щодо охорони земель.

Відповідно до ч. 6 статті 186-1 ЗК України, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 25 Закону України № 858-IV, відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою засвідчується: у паперовій формі - підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою.

Частиною третьою статті 66 Закону України № 858-IV встановлено, що відповідальними особами за якість робіт із землеустрою можуть бути лише сертифіковані інженери-землевпорядники.

Відповіднодо ч.ч. 19-21 статті 66 Закону України № 858-IV, кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин: а) за зверненням сертифікованого інженера-землевпорядника; б) у разі набрання законної сили рішенням суду про обмеження дієздатності особи (інженера-землевпорядника), визнання її недієздатною, безвісно відсутньою; в) за поданням Кваліфікаційної комісії в разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 цього Закону; г) на підставі свідоцтва про смерть.

Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника може бути також анульований за рішенням суду.

Рішення про зупинення дії чи анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника може бути оскаржено до суду.

Крім цього відповідно до ч.8 ст. 66 ЗУ "Про землеустрій" Рішення Кваліфікаційної комісії може бути оскаржено до суду.

Згідно з ст. 60 Закону України № 858-IV державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, центральними органами виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до повноважень, визначених законом.

Відповідно до статті 61-1 Закону України № 858-IV державний нагляд у сфері землеустрою здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Під час здійснення заходів державного нагляду виконавців робіт із землеустрою центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, перевіряє дотримання сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

За наявності підстав для анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника акт перевірки є обов'язковим для розгляду на засіданні Кваліфікаційної комісії. За результатами розгляду акта Кваліфікаційна комісія направляє подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.

На підставі подання Кваліфікаційної комісії про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає рішення про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката та повідомляє інженера-землевпорядника письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.

Відповідно до статті 68 Закону України № 858-IV, особи, винні в порушенні законодавства у сфері землеустрою, несуть відповідальність згідно із законом.

Кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав: грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою; рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником; наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини; зясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката.

На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.

Рішення про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката може бути оскаржено в судовому порядку.

Відповідно до пункту 6 Розділу II Порядку № 392, рішення Кваліфікаційної комісії приймаються шляхом відкритого голосування простою більшістю голосів присутніх на її засіданні та оформлюються протоколом, який підписують усі присутні на засіданні члени Кваліфікаційної комісії. Член Кваліфікаційної комісії, який не погоджується з прийнятим Кваліфікаційною комісією рішенням, висловлює окрему думку в письмовому вигляді, що додається до протоколу.

Відповідно до пункту 19 Розділу III Порядку № 392, Кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання до Держгеокадастру про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав: грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою; рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником; наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини; з'ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката.

На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката Держгеокадастр приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.

Рішення про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката може бути оскаржено в судовому порядку.

З аналізу наведених правових положень вбачається, що анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника здійснюється Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру за поданням Кваліфікаційної комісії за наявності однієї із підстав, визначених у ст. 68 Закону України «Про землеустрій». Кваліфікаційна комісія проводить засідання, на якому обов'язково розглядає акт перевірки та інші матеріали, та приймає відповідне рішення, яке оформлюється протоколом. У разі прийняття рішення про внесення подання до Держгеокадастру України стосовно анулювання сертифіката інженера-землевпорядника, Кваліфікаційна комісія вносить відповідне подання.

Судом встановлено, що оскаржені рішення Кваліфікаційної комісії Держгеокадастру та Держгеокадастру про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат від від 05.02.2013 № НОМЕР_2) винесені на підставі пункту «в» ч. 19 статті 66 Закону України № 858-IV за поданням Кваліфікаційної комісії за грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

З пояснень представника відповідача-1, наданих в судовому засіданні, судом встановлено, що наявність негативного висновку проекту землевпорядної документації свідчить про грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, що є підставою для анулювання кваліфікаційного сертифіката.

Відповідно до протоколу засідання Кваліфікаційної комісії від 23.10.2017 № 10, при прийнятті рішення про внесення подання щодо позивача, Кваліфікаційна комісія розглянула наявний висновок державної експертизи землевпорядної документації, за підсумковою оцінкою якого проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для збереження та використання земель НПП «Північне Поділля» на території Білокамінської, Великовільшанської, Калтівської, Підлипецької, Руда-Калтівська сільських рад, Золочівського району Львівської області не відповідає вимогам законодавства України, встановленим нормам і правилам оцінюється негативно та не погоджується та лист Держгеокадастру від 12.10.2017 № 32-28-0.23-16098/2-17, згідно якого неможливо встановити наявність вини сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_3 в грубому порушенні вимог положень нормативно-правових актів, нормативно технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

Однак, Кваліфікаційною комісією було порушено вимоги ст.61-1 Закону України «Про землеустрій», відповідно до яких за наявності підстав для анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника акт перевірки центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, є обов'язковим для розгляду Кваліфікаційною комісією.

Зі змісту оскарженого рішення Кваліфікаційної комісії про анулювання кваліфікаційного сертифікату, оформленого витягом із протоколу засідання від 23.10.2017 № 10, не вбачається, що Кваліфікаційною комісією при розгляді вказаного листа були повно з'ясовані всі обставини, необхідні для встановлення такого порушення.

Що стосується факту порушення ОСОБА_3 положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою при складанні нею документації із землеустрою, суд зазначає таке.

Згідно з ст. 26 Закону України № 858-IV, розробниками документації із землеустрою є юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників.

З огляд на викладене, в даному випадку ОСОБА_3 виступає як сертифікований інженер-землевпорядник, який здійснював, щодо відведення земельної ділянки для збереження та використання земель НПП «Північне Поділля» на території Білокамінської, Великовільшанської, Калтівської, Підлипецької, Руда-Калтівська сільських рад Золочівського району Львівської області.

Відповідно п. «а» ч. 2 ст. 28 Закону України № 858 - IV розробники документації із землеустрою зобов'язані дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою.

У статті 1 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» визначено, що державна експертиза землевпорядної документації (далі - державна експертиза) - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.

Відповідно до положень ст. 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи. Висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об'єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки. У разі якщо об'єкт державної експертизи не повною мірою відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, він повертається на доопрацювання. При цьому вказуються конкретні вимоги, відповідно до яких необхідно внести зміни і доповнення до об'єкта державної експертизи. Об'єкт державної експертизи, який не відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, оцінюється негативно і не погоджується. Негативна оцінка об'єкта державної експертизи повинна бути всебічно обґрунтована відповідно до вимог законодавства, встановлених стандартів, норм і правил.

Висновком державної експертизи землевпорядної документації від 13.09.2017 № 1427-17 Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для збереження та використання земель НПП «Північне Поділля» на території Білокамінської, Великовільшанської, Калтівської, Підлипецької, Руда-Калтівська сільських рад, Золочівського району Львівської області не відповідає вимогам законодавства України, встановленим нормам і правилам оцінено негативно та не погоджено (а.с. 48-49).

Так, статтею 37 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» передбачено, що замовники або розробники об'єктів державної експертизи, заінтересовані у спростуванні висновків державної експертизи або їх окремих положень, подають обґрунтоване клопотання (заяву) про це до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Судом встановлено, що ТОВ «Інститут геоінформаційних систем» звернувся до Держгеокадастру з клопотанням про спростування висновку державної експертизи від 27.10.2017 № 31/17.

Згідно п. 10 та п. 11 висновку державної експертизи землевпорядної документації від 13.09.2017 № 1427-17 розроблений проект землеустрою відведення земельних ділянок оцінений негативно з наступних підстав:

- проект розроблено з порушенням статті 122 Земельного кодексу України, відсутній дозвіл (підстава) на розробку проекту землеустрою;

- відсутні правовстановлюючі документи на Золочівське дочірнє лісогосподарське підприємство ЛГП «Галсільліс».

Як встановлено судом рішенням Львівської обласної ради від 18.11.2014 № 1230 надано НПП «Північне Поділля» дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою на вилучення зі складу земель, що перебувають у постійному користуванні Золочівське дочірнє лісогосподарське підприємство ЛГП «Галсільліс» та відведення таких земельних ділянок:

- земельна ділянка на території Великовільшаницької сільської ради Золочівського району площею 32,4 га;

- земельна ділянка на території Руда-Колтівська сільської ради Золочівського району площею 0,5 га;

- земельна ділянка на території Руда-Колтівська сільської ради Золочівського району площею 0,05 га;

- земельна ділянка на території Підлипецької сільської ради Золочівського району площею 32,7 га;

- земельна ділянка на території Колтівська сільської ради Золочівського району площею 47,2 га;

- земельна ділянка на території Білокамінської сільської ради Золочівського району площею 1,0 га.

Тобто у розробленому ТОВ «Інститут геоінформаційних систем» проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки для збереження та використання земель НПП «Північне Поділля» на території Білокамінської, Великовільшанської, Калтівської, Підлипецької, Руда-Калтівська сільських рад, Золочівського району Львівської області наявний дозвіл на розробленя проекту землеустрою, про що зазначено у п. 9 висновку від 13.09.2017 № 1427-17.

Що стосується зауваження щодо відсутності правовстановлюючих документів на Золочівське дочірнє лісогосподарське підприємство «Галсільліс», то суд зазначає, що ч. 3 ст. 50 Закону України «Про землеустрій» визначений вичерпний склад проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, згідно якої включення в проект землеустрою правовстановлюючих документів землекористувачів, які дають згоду на вилучення земельної ділянки не передбачено.

Крім цього, ч. 7 ст. 186-1 Земельного кодексу України забороняє дозвільним органам при погодженні проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки вимагати будь-які додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України про землеустрій».

Таким чином, зауваження, викладені у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 13.09.2017 №1427-17, є необґрунтованимита суперечливими.

Крім цього, судом встановлено, що подання, на підставі якого Держгеокадастром 07.11.2017 винесено наказ № 221, датоване раніше ніж сам протокол Кваліфікаційної комісії Держгеокадастру, а саме подання від 02.10.2017 № 17/672, а протокол від 23.10.2017 № 10.

Відповідачами не надано суду жодних пояснень щодо наявності таких розбіжностей у документах.

З урахуваннм встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що Кваліфікаційною комісією з порушенням норм чинного законодавства та без врахування усіх істотних обставин, було ухвалено рішення у формі протоколу від 23.10.2017 № 10 щодо внесення подання стосовно анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 від 05.02.2013 № НОМЕР_2.

Враховуючи протиправність рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у формі протоколу від 23.10.2017 № 10, також наявні правові підстави для скасування наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 07.11.2017 № 221 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 від 05.02.2013 № НОМЕР_2.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Державну служби України з питань геодезії, картографії та кадастру виключити з Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників відомості про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат від 05.02.2013 № НОМЕР_2), суд зазначає таке.

Відповідно до статті 66-1 Закону України № 858-IV, Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, веде Державний реєстр сертифікованих інженерів-землевпорядників, які отримали кваліфікаційний сертифікат.

У Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників зазначається така інформація про інженера-землевпорядника: 1) прізвище, імя та по батькові; 2) дата видачі та номер кваліфікаційного сертифіката; 3) назва навчального закладу, на базі якого складався кваліфікаційний іспит та який здійснював підвищення кваліфікації інженера-землевпорядника; 4) дата та номер протоколу рішення Кваліфікаційної комісії про видачу кваліфікаційного сертифіката; 5) види робіт із землеустрою, зазначені в кваліфікаційному свідоцтві; 6) інформація про підвищення кваліфікації; 7) інформація щодо анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката; 8) місце роботи інженера-землевпорядника; 9) відомості про членство у саморегулівній організації у сфері землеустрою.

Відомості про зупинення дії чи анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника вносяться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників у строк не пізніше ніж через три робочі дні після прийняття відповідного рішення про анулювання (позбавлення) чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката.

Державний реєстр сертифікованих інженерів-землевпорядників оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Технологічні та програмні засоби, необхідні для оприлюднення відомостей Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, повинні забезпечувати юридичним та фізичним особам можливість безоплатного анонімного перегляду, копіювання та роздрукування реєстру на основі поширених веб-оглядачів та редакторів без необхідності застосування спеціально створених для цього технологічних та програмних засобів, цілодобово, без обмежень.

Інженери-землевпорядники несуть відповідальність за достовірність інформації, яка подається до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, у порядку, встановленому цим Законом.

Судом встановлено, що відповідачем були внесені відомості до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників до Розділу «Інформація щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката» - «Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 05.02.2013 № НОМЕР_2 анульовано наказом Держгеокадастру від 07.11.2017 № 221».

Тому для повного захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку, що позовна вимога про зобов'язання Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру виключити з Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників відомості про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат від 05.02.2013 № НОМЕР_2) підлягає задоволенню.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 1280,00 грн підлягає стягненню на користь позивача з Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за рахунок її бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 2, 9, 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у формі протоколу від 23.10.2017 № 10 в частині звернення з поданням до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат від 05.02.2013 № НОМЕР_2).

3. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 07.11.2017 № 221 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат від 05.02.2013 № НОМЕР_2).

4. Зобов'язати Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру виключити з Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників відомості про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат від 05.02.2013 № НОМЕР_2).

5. Судовий збір в розмірі 1280,00 грн присудити на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (вул. Народного Ополчення, 3, м. Київ, 03151, ЄДРПОУ 39411771).

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому ст. 295 КАС України, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 255 КАС України.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повне судове рішення складено 23.02.2018.

Головуючий суддя Костецький Н.В.

Суддя Брильовський Р.М.

Суддя Хома О.П.