Ухвала суду № 72406564, 23.02.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2018
Номер справи
п/811/682/17
Номер документу
72406564
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А

23 лютого 2018 року Справа № П/811/682/17

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Хилько Л.І., розглядаючи адміністративну справу

за позовом за позовом:

ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_2 виданий Ленінським РВ УМВС України в Кіровоградській області 16.01.2002 р.; адреса: АДРЕСА_1),

до відповідача:

Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 34481907; адреса: вул. Дворцова, 6/7, м. Кропивницький, 25006),

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кіровоградська обласна організація Соціалістичної партії України (адреса: вул.Гагаріна, буд.9, корп.2, кв. 40, м.Кропивницький,25006)

про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (далі - відповідач, ГТУЮ у Кіровоградській області), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кіровоградська обласна організація Соціалістичної партії України (далі - третя особа), в якому, з урахуванням змін до адміністративного позову (т.1,а.с.204-218), просить суд:

- визнати протиправними дії Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області щодо реєстрації змін, а саме: зміну керівника Кіровоградської обласної організації Соціалістичної партії України, здійснені 02.03.2017 року;

- скасувати рішення Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про державну реєстрацію змін до відомостей про громадське формування зі статусом юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів від 02.03.2017 року.

Відповідною ухвалою суду від 19.12.2017 року питання про поновлення провадження у справі призначено до розгляду у судовому засіданні на 06 лютого 2018 року (т.3,а.с.64-65).

В ході розгляду справи 06 лютого 2018 року представником відповідача подано письмове клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із занятістю уповноваженого представника у іншому судовому засіданні у Приморському районному суді міста Одеса, також представником відповідача надано відповідні докази в обґрунтування поданого клопотання, зокрема, судові повістки про виклик до суду, наказ про відрядження (т.3,а.с.83-89).

Позивачем подано також до суду письмове клопотання в якому, просив суд призначити розгляд справи у підготовчому провадженні здійснити розгляд клопотання у порядку письмового провадження (т.3,а.с.90).

Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом (пункт 10 частини першої статті 4 КАС України).

Фіксування судового засідання відповідно до статті 229 КАС України не здійснювалося, тому керуючись приписами пункту 10 частини 1 статті 4 та частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України подальший розгляд справи судом вирішено здійснювати у порядку письмового провадження, що відображено у відповідному протоколі судового засідання від 06.02.2018 року (т.3,а.с.95).

15.12.2017 року набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України в редакції Закону від 03.10.2017р. №2147-VIII (далі - КАС України).

Згідно до вимог пункту 10 ч. 1 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Так, за змістом ч.1 ст. 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч.2ст.12 КАС України).

За змістом частини 3 статті 12 КАС України, загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються КАС України (ч.5 ст.12 КАС України).

Кодекс адміністративного судочинства України в редакції Закону від 03.10.2017р. №2147-VIII у своєму змісті містить інститут підготовчого провадження, що передбачено главою 3 вказаної редакції.

Статтею 173 КАС України визначені завдання та строки підготовчого провадження.

Так, ч.2 ст.173 КАС України вказує, що завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібранню відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Відтак, з огляду на вказане суд приходить до висновку, що дана справа повинна бути розглянута за правилами загального позовного провадження передбаченого Кодексом адміністративного судочинства України в редакції Закону від 03.10.2017р. №2147-VIII, та відповідно повинно бути призначено справу до розгляду у підготовчому судовому засіданні.

Ухвалою від 22.09.2017 року продовжено процесуальний строк зупинення провадження у справі у зв'язку з необхідністю витребування доказів по справі та викликом свідка (т.3,а.с.66-67).

Натомість, судом встановлено, що наразі вимоги ухвал суду в частині надання витребуваних судом доказів, сторонами виконано не повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Положеннями статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (стаття 73 КАС України).

З огляду на викладене суд зазначає, що за приписами статті 242 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно статті 9 КАС України принципами адміністративного судочинства є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

Суть офіційного з'ясування всіх обставин у справі визначена в частині четвертій статті 9 цього Кодексу, якими встановлено, що суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Таким чином, принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі зобов'язує суд вчинити всі необхідні дії для повного та всебічного з'ясування фактичних обставин справи з метою забезпечення прийняття правосудного рішення.

Частиною 2 статті 44 КАС України визначено, що учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається (ч.1ст.45 КАС України).

Приписи частини 4 статті 45 КАС України покладають на суд обов'язок вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. У випадку зловживання учасником судового процесу його процесуальними правами, суд застосовує до нього заходи, визначені цим Кодексом.

Частина друга статті 77 КАС України встановлює, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною 3 статті 77 КАС України визначено, що адміністративному суду надано право збирати докази з власної ініціативи.

Поряд з тим, суд звертає увагу учасників справи, що законодавчими положеннями статті 249 КАС України передбачено, що у разі невиконання вимог ухвали суду та неподання витребуваних доказів без поважних причин, посадова особа може бути притягнута до відповідальності; також судом можуть бути застосовані заходи, передбачені вказаною статтею.

Частиною 1 статті 249 КАС України, передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

При цьому, у разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними (ч.2 ст.249 КАС України).

Отже, виходячи із аналізу вказаних законодавчих положень, суд під час розгляду справи, має право застосувати до учасників судового процесу заходи превентивного характеру, як засіб судового контролю за виконанням вимог суду, у разі порушення учасниками справи процесуальних обов'язків визначених положеннями статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з приписами ст.91 КАС України, як свідок в адміністративній справі може бути викликана судом кожна особа, якій можуть бути відомі обставини, що належить з'ясувати у справі.

У відповідності до ч. 1 ст. 91 КАС України показаннями свідка є повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи.

Частиною 1 статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ч. 1 ст. 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Показаннями свідка є повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи (ч. 1 ст. 91 КАС України).

Відповідно до ч. 13 постанови Пленуму ВС України N 5 від 12.06.2009 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду» роз'яснено, що докази, які збираються або подаються сторонами (показання свідків, письмові чи речові докази), повинні стосуватися суті спору (предмета та підстав позову).

Судом встановлено, що уповноваженою особою, яка має право здійснювати усі необхідні юридичні дії в органах державної влади, у відділах державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та інших установах від імені Кіровоградської обласної організації соціалістичної партії України виступає ОСОБА_2 (т.1,а.с.121).

Зі спірного рішення також вбачається, що 14.02.2017 року саме від ОСОБА_2 було подано заяву про державну реєстрацію змін керівника Кіровоградської обласної організації Соціалістичної партії України (т.1,а.с.141).

Водночас, з наявної в матеріалах справи копії спірного рішення вбачається, що рішення про державну реєстрацію змін до відомостей про громадське формування зі статусом юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів від 02.03.2017 року прийнятого начальником відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_3 (т.2,а.с.104).

Поряд з тим, для об'єктивного розгляду справи та з'ясування всіх її обставин, суд вважає за потрібним викликати у судове засідання та допитати в якості свідка начальника відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_3.

Таким чином, вирішуючи питання про виклик свідків, суд вбачає належними доказами покази ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в даній справі, оскільки їхні покази стосуються предмета доказування щодо суті спору.

Так, позивачем подано до суду письмове клопотання про залучення третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - члена Соціалістичної партії України ОСОБА_4 (т.1,а.с.234).

Вказане клопотання мотивоване тим, що рішення у дані справі може вплинути на права Кіровоградської обласної організації Соціалістичної партії України.

Частиною 2 статті 49 КАС України, передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

При цьому, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи (ч.4,5 ст. 49 КАС України).

Так, ухвалою суду від 13.07.2017 року було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кіровоградську обласну організацію Соціалістичної партії України (т.1,а.с.186).

З огляду на вказані законодавчі положення та залучення у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кіровоградську обласну організацію Соціалістичної партії України, суд вважає, що необхідності у залученні третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_4, немає, а тому у задоволенні заявленого клопотання позивача слід відмовити.

Згідно з частинами другою, третьою статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відтак, з огляду на встановлені судом обставини, вказані законодавчі положення суд вважає за потрібним призначити підготовче засідання у даній справі для належного з'ясування обставин у справі з метою її об'єктивного розгляду.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 3, 4, 44, 45, 49, 77, 173, 180, 248, 256 КАС України суд, -

У Х В А Л И В:

В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення третьої особи, без самостійних вимоги на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_4 члена Соціалістичної партії України - відмовити.

Справу №П/811/682/17 призначити до розгляду у порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні 10 квітня 2018 року о 10 год. 30 хв. у приміщенні Кіровоградського окружного адміністративного суду (адреса: 25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 40, 7 поверх, зал судового засідання №4).

Справа розглядатиметься суддею Хилько Л.І. одноособово.

В порядку підготовки справи до розгляду витребувати у сторін наступні докази по справі:

Витребувати від Кіровоградської обласної організації Соціалістичної партії України письмові пояснення щодо позовних вимог ОСОБА_1 в обґрунтування власної позиції щодо поданого адміністративного позову.

Витребувати від Соціалістичної партії України (вул. Бажова,12, м. Київ, 02100):

- письмові пояснення щодо позовних вимог ОСОБА_1;

- письмові пояснення з наданням відповідних документальних доказів, з приводу того, чи оскаржувалось рішення Політвиконкому Соціалістичної партії України від 10.02.2017 року № 54/1 та, у разі такого оскарження, витребувати відомості про прийняте рішення з наданням його копії (за наявності);

- належним чином, у розумінні вимог чинного законодавства, завірену копію протоколу засідання Політвиконкому Соціалістичної партії України проведеного 10 лютого 2017 року із зазначенням реєстру учасників такого засідання оформленого у відповідності до законодавчих положень Закону України "Про політичні партії в Україні".

Повідомити учасників справи, що в разі ненадання до суду витребуваних документів, розгляд справи може бути здійснено за наявними матеріалами.

Зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області надати для огляду у судовому засіданні оригінал реєстраційної справи Кіровоградської обласної організації Соціалістичної партії України.

Викликати у судове засідання для допиту в якості свідків: начальника відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_3 та ОСОБА_2.

Встановити відповідачам п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України. Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, з документом, що підтверджує його надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Встановити позивачу п'ять днів, з дня отримання відзиву, для подання до суду відповіді на відзив, з направленням її копії іншим учасникам справи, а також доказів його направлення (надіслання) вручення.

Встановити відповідачам п'ять днів, з дня отримання відповіді на відзив, для подання до суду заперечення, з направленням її копії іншим учасникам справи, а також доказів його направлення (надіслання) вручення.

Повідомити відповідачів, що у разі ненадання ним відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Сторони (представники) допускаються до участі в справі при наявності документа, що посвідчує особу кожного та документа, що засвідчує повноваження їх представників у порядку, визначеному § 2 Глави 4 розділу 1 КАС України.

Роз'яснити сторонам їх обов'язок добросовісного користування належними їм процесуальними правами та неухильним виконанням процесуальних обов'язків, передбачених положеннями ст.ст.44-47 КАС України.

Копію ухвали суду направити учасникам справи.

Інформацію щодо стану розгляду даної справи сторони можуть отримати в мережі Інтернет за мережевим шляхом: http://adm.kr.court.gov.ua/sud1170/.

Ухвала набирає законної сили негайно в порядку передбаченому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала окремому оскарженню не підлягає.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько