
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2018 року о 16 год. 10 хв.Справа № 808/3568/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області
до Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
ВСТАНОВИВ:
21 листопада 2017 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі - позивач, ГУ ДСНС у Запорізькій області) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Кам’янсько-Дніпровської районної ради Запорізької області, в якому позивач просив суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації складського приміщення №2 Комунального дошкільного навчального закладу «Ясла-садок «Топольок» Кам’янсько-Дніпровської районної ради Запорізької області, розташованого за адресою: м.Кам'янка-Дніпровська, вул. Калинова, 76, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію складського приміщення №2 за вказаною адресою, окрім робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень.
Ухвалою суду від 22.11.2017 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі.
Ухвалою суду від 18.12.2017, у зв'язку з набранням чинності з 15.12.2018 новою редакцією Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якою виключено можливість розгляду адміністративних справ в порядку скороченого провадження, судом відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання на 11.01.2018.
Ухвалою суду від 11.01.2018 замінено відповідача Кам’янсько-Дніпровську районну раду Запорізької області на належного - Кам’янсько-Дніпровську міську раду Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області, а підготовче судове засідання відкладено на 30.01.2018.
Ухвалою суду від 30.01.2018 закрито підготовче провадження у справі та призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті на 20.02.2018.
В судове засідання призначене на 20.02.2018 представник позивача не прибув, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки позивачем встановлено численні порушення вимог правил пожежної та техногенної безпеки при експлуатації складського приміщення №2 Комунального дошкільного навчального закладу «Ясла-садок «Топольок» Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, у зв'язку з чим наявні підстави для зупинення експлуатації вищевказаного складського приміщення до усунення виявлених порушень.
Представник відповідача - Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області в судове засідання не з'явився, 29.01.2018 подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника міської ради, а також зазначив, що пояснень, заперечень відповідач не має.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що 24 жовтня 2017 року ГУ ДСНС України у Запорізькій області видано наказ №345 «Про проведення позапланових перевірок», яким наказано Управлінню запобігання надзвичайним ситуаціям організувати та забезпечити проведення у 4-му кварталі 2017 року позапланових перевірок стану пожежної і техногенної безпеки дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, закладів охорони здоров'я із стаціонарним лікуванням, будинків для людей похилого віку та інвалідів, закладів відпочинку і оздоровлення державної та комунальної форми власності згідно з графіком, що додається.
У пункті 612 додатку до наказу ГУ ДСНС України у Запорізькій області від 24.10.2017 №345 визначено проведення перевірки Комунального дошкільного навчального закладу «Ясла-садок «Топольок» Кам’янсько-Дніпровської районної ради Запорізької області, у період з 03.11.2017 по 06.11.2017.
Судом встановлено, що на виконання наказу ГУ ДСНС України у Запорізькій області від 24.10.2017 №345 було перевірено будинки та споруди Комунального дошкільного навчального закладу «Ясла-садок «Топольок» Кам’янсько-Дніпровської районної ради Запорізької області, за адресою: м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Калинова, 76, за результатами чого було складено Акт №58 за результатами позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
В ході перевірки ГУ ДСНС України у Запорізькій області було встановлено, що об'єкт Кам’янсько-Дніпровської районної ради - будівлі, споруди, приміщення та територія Комунального дошкільного навчального закладу «Ясла-садок «Топольок» експлуатується з порушенням норм пожежної та техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- допускається експлуатація тимчасових електромереж у складському приміщенні, чим порушено вимоги пункту 1.8 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417 (далі - Правила пожежної безпеки);
- в складському приміщенні №2 не закрито кришками з негорючого матеріалу електричну відгалужу вальну та з'єднувальну коробку в електропроводках - пункт 1.7 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки;
- не проведено вогнезахисну обробку несучих дерев'яних конструкцій горища будівлі складського приміщення №2 - пункт 2.5 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки;
- допускається встановлення розеток, вимикачів та інших подібних апаратів і пристроїв на горючі основи без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менш ніж на 0,01 м в складському приміщенні №2 - пункт 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки;
- у складському приміщенні №2 допускається використання електропроводів з пошкодженою ізоляцією - пункт 1.18 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки;
- об'єкт не забезпечений необхідною кількістю води для цілей пожежогасіння - пункт 4 розділу І Правил пожежної безпеки;
- територія, а також будівлі, споруди, приміщення не забезпечені достатньою кількістю знаків безпеки згідно ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» - пункт 8 розділу ІІ Правил пожежної безпеки;
- особи, зайняті на пожежонебезпечних роботах не пройшли навчання з пожежно-технічного мінімуму - пункт 15 розділу ІІ Правил пожежної безпеки;
- не обладнано приміщення ясла-садочка системою пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуювання людей (в тому числі у складському приміщенні №2) - пункт 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки;
- на об'єкті не проведені заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання - пункт 1.20 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки;
- складська будівля не забезпечена зовнішніми установками від прямих попадань блискавками і вторинних її проявів - 1.21 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки;
- в приміщеннях не виконано з'єднання, відгалуження та окінцювання жил електричних проводів і кабелів у спосіб опресування, зварювання, паяння або затискачів (в тому числі у складському приміщенні №2) - 1.6 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки;
- не проведено технічне обслуговування первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) - пункт 3.17 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки;
- територія та приміщення не доукомплектовані первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, пожежними щитами згідно норм належності - пункт 3.6 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки;
- не проведено ідентифікацію об'єкту та не узгоджено її з державним інспектором цивільного захисту - пункт 3.1.1 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 №557;
- не забезпечено зберігання засобів захисту органів дихання у чистому і зібраному вигляді - пункт 4.3.7 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 №557.
У зв'язку із виявленими вищевказаних порушень позивач звернувся до суду з позовом для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
В ході судового розгляду адміністративної справи судом встановлено, що рішенням Кам’янсько-Дніпровської районної ради Запорізької області від 27.10.2017 №8 Комунальний дошкільний навчальний заклад «Ясла-садок «Топольок» з 01.01.2018 переданий зі спільної власності територіальної громади міста Кам'янка-Дніпровська у власність Кам’янсько-Дніпровської міської об'єднаної територіальної громади Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області в особі Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області.
Суд, вважає за необхідне зазначити, що законом, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) є Закон України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності».
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Відповідно до ч.1 ст.64 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Згідно ч.1 ст.67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:
11) складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;
12) звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною 2 статті 68 КЦЗ України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Суд зазначає, що зі змісту даної норми слідує, що право на звернення до суду виникає у органу державного нагляду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, та за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що виходячи із системного аналізу положень КЦЗ України та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи ДСНС мають право звертатися до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. У разі якщо такі порушення не створюють загрозу життю та здоров'ю людей, орган ДСНС зобов'язаний скласти припис за допомогою якого зобов'язати підконтрольний об'єкт усунути виявлені порушення та застосувати штрафні санкції у разі невиконання у встановлені строки припису, що не потребує зупинення виробництва та відповідно звернення до адміністративного суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що з урахуванням виявлених в ході проведення перевірки порушень Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 №557, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, подальша експлуатація складського приміщення №2 Комунального дошкільного навчального закладу «Ясла-садок «Топольок» без усунення порушень правил пожежної та техногенної безпеки, створює реальну небезпеку для життя та здоров'я співробітників та відвідувачів Комунального дошкільного навчального закладу «Ясла-садок «Топольок», що є підставою для заборони його експлуатації.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на момент розгляду справи наявні підстави для заборони експлуатації складського приміщення №2 Комунального дошкільного навчального закладу «Ясла-садок «Топольок» Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області, розташованого за адресою: м.Кам'янка-Дніпровська, вул. Калинова, 76, а позовні вимоги ГУ ДСНС України у Запорізькій області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення на користь позивача сплаченої суми судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Фортечна,65, код ЄДРПОУ 38625593) до Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області (71304, Запорізька область, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Каховська, 98, код ЄДРПОУ 04526928) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації складського приміщення №2 Комунального дошкільного навчального закладу «Ясла-садок «Топольок» Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області, розташованого за адресою: Запорізька область, м. Кам'янка-Дніпровська, вул.Калинова, 76, шляхом зобов'язання Кам’янсько-Дніпровську міську раду Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області повністю зупинити експлуатацію складського приміщення №2 Комунального дошкільного навчального закладу «Ясла-садок «Топольок» Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області, розташованого за адресою: Запорізька область, м. Кам'янка-Дніпровська, вул.Калинова, 76, окрім робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 26.02.2018.
Суддя М.С. Лазаренко