ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 308
ПОСТАНОВА
Іменем України
30.05.2007
Справа №2-13/1047-2007А
Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі:
судді Жукової А.І.
при секретарі Ковальчук К.В.
за участю:
Від позивача – Бондар В.І. – представник, дов. від 17.03.2005 року; Ляшенко І.М. – директор, приказ № 90-к від 27.06.2005 року.
Від відповідача – не з’явився.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом ТОВ «СендІнтерМaрін», АР Крим, Сакський район с. Штормове вул. Леніна, 3
До відповідача Сакської районної державної адміністрації, м. Саки вул. Леніна, 15.
Про визнання незаконною бездіяльності та спонукання до виконання певних дій.
Суть спору: Позивач – ТОВ «СендІнтерМaрін» звернувся до ГС АР Крим з адміністративним позовом до Сакської районної державної адміністрації та просить Визнати незаконною відмову Сакської районної державної адміністрації в АР Крим видати ТОВ «СендІнтерМарін» у встановлений законом строк згоду на розробку проекту відводу для оформлення права оренди земельної ділянки на якій знаходиться кар’єр з видобування піску в Центральній частині (площа 2) Південно-Східної ділянки Донузлавського родовища в Сакському районі АР Крим та зобов’язати Сакську районну державну адміністрацію в АР Крим надати ТОВ «СендІнтерМарін» згоду на розробку проекту відводу земельної ділянки на якій знаходиться кар’єр ТОВ «СендІнтерМарін», та вчинити дії, необхідні для надання ТОВ «СендІнтерМарін» у оренду земельної ділянки площею 32,68 га в Центральній частині (площа 2) Південно-Східної ділянки Донузлавського родовища в Сакському районі АР Крим.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ТОВ «СендIнтерМарiн» є пiдприємством, основною діяльнiстю якого є видобування корисних копалин - морського пiску.
Для ведення вищевказаної дiяльностi ТОВ «СендIнтерМарiн» отримало спецiальний дозвiл (лiцензiю) за № 30596, на розробку пiску в Центральнiй частини ( площа 2 Пiвденно-Схiдної дiлянки Донузлавського родовища пiскiв в АР Крим , виданий 16 липня 2003 р. уповноваженим державним органом – Мiнiстерством екологiї та природних ресурсiв України.
Згiдно положень статтi 19 Кодекса України «Про надра» та акта про надання гiрничого вiдводу за № 136 вiд 30 грудня 2003 р., ТОВ «СендIнтерМарiн» має право видобувати пiсок на вишевказаному родовищi.
Рiшенням Штормовскої сiльської ради Сакського району АР Крим за № 424 вiд 09 вересня 2004 р. було узгоджене мiсце розташування земельної дiлянки для розмiщення кар’ера ТОВ «СендIнтерМарiн».
Постановою Верховної Ради Автономної Республiки Крим № 1165-4/04 вiд 22 грудня 2004 р. прийняте рiшення про узгодження матерiалiв по мiсцезнаходженню кар'ера ТОВ «СендIнтерМарiн» пiд видобування пiску. ТОВ «СендIнтерМарiн» у встановленому в АР Крим порядку були також отриманi всi необхiднi узгодження уповноважених державних органiв, пiдготовленi необхiднi документи на отримання в користування земельної дiлянки.
15 грудня 2005 р. ТОВ «СендIнтерМарiн» звернулось до Сакської районної державної адміністрації у АР Крим з клопотанням про надання земельної ділянки площею 32,68 га, на якій знаходиться кар’єр ТОВ «СендІнтерМарін» з видобування піску у оренду, та видачу підприємству згоди на розробку відповідного проекту відводу земельної ділянки. До клопотання були прикладені усі необхідні документи та узгодження.
Однак, Сакська районна державна адміністрація у АР Крим у листі від 31 січня 2006 р. відмовила підприємству у наданні в користування вишезгаданої земельної ділянки, вказавши на те, що повноваження на видачу згоди на розробку проекту відводу земельної ділянки має не Сакська районна державна адміністрація, а Рада Міністрів Автономної республіки Крим.
Позивач вважає відмову Сакської районної державної адміністрації у АР Крим безпідставною та протиправною, тому що це протирічить вимогам частини 5 статті 123, статтям 124 та 118 Земельного кодексу України, статті 48 Господарського кодексу України.
Відповідач проти позовних вимог позивача заперечує за мотивами, що Постановою Верховної Ради АР Крим від 22.12.2004 року № 1165-4/04 узгоджено місце розташування об’єкту ТОВ „СендІнтерМарін” на земельній ділянці площею 32,68 га, згідно порядку, які зазначені у статті 151 Земельного Кодексу України.
Після цього, згідно пункту 11 статті 151 Земельного Кодексу України питання про узгодження місце розташування об’єкту розглядається Радою Міністрів АР Крим, так як тільки він має право надавати вищезазначену земельну ділянку для розробки кар’єру, згідно повноважень, які зазначені в п. 8 статті 149, п.6 статті 122 та п. 3 статті 124 Земельного Кодексу України.
Рада Міністрів АР Крим, як слідує із позовної заяви ТОВ „СендІнтерМарін”, відмовив в узгодженні матеріалів місця розташування об’єкту і це питання позитивно для ТОВ „СендІнтерМарін” не вирішено.
Не отримав узгодження Ради Міністрів АР Крим по місцю розташування кар’єру ТОВ „СендІнтерМарін” звернувся 15.12.2005 року в Сакську районну державну адміністрацію АР Крим для того, щоб отримати дозвіл на складання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки, не додавши до нього повного пакету документів, який би обґрунтовував розмір земельної ділянки, його місце розташування, без узгодження Ради Міністрів АР Крим.
Тому Сакська районна державна адміністрація АР Крим у листі від 31.01.2006 року відмовила ТОВ „СендІнтерМарін” в надані земельної ділянки в оренду для видобування піску, так як вона не має права при відмові Ради Міністрів АР Крим узгоджувати місце розташування кар’єру, надавати дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки під цей кар’єр.
У судовому засіданні відповідач доповнив заперечення на позовну заяву та пояснив, що згідно з пунктом 2 розпорядження Сакської РДА від 20.08.2004 року № 675-р „Про узгодження ТОВ „СендІнтерМарін” місця розташування кар’єру по видобутку піску, районна державна адміністрація обов’язала ТОВ „СендІнтерМарін”, надати матеріали узгодження місця розташування кар’єру на розглядання в Верховну Раду АР Крим та Раду Міністрів АР Крим, згідно статті 151 Земельного кодексу України.
15.02.2005 року Рада Міністрів АР Крим прийняла Постанову № 77 „Про відмову в узгодженні місця розташування кар’єру” ТОВ „СендІнтерМарін”.
До цього часу ТОВ „СендІнтерМарін” не представив в Сакську РДА відповідного узгодження Радою Міністрів АР Крим місця розташування кар’єру.
Тому Сакська районна державна адміністрація законно та обґрунтовано відмовила ТОВ „СендІнтерМарін” в надані дозволу на підготовку проекту відводу земельної ділянки, на якій розташований кар’єр, так як при задоволенні клопотання підприємства районна державна адміністрація порушить статтю 151 Земельного кодексу України та статтю 43 Закону України „Про місцеві державні адміністрації”.
На цих підставах Сакська Районна державна адміністрація у листі від 31.01.2006 року правомірно відмовила ТОВ „СендІнтерМарін” в надані дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки для видобутку піску, так як не має права при відмові Ради Міністрів АР Крим узгоджувати місце розташування кар’єру та надати вищевказаний дозвіл.
Провадження по справи здійснювалось відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Сторони відмовилися від послуг перекладача.
Відповідно до внесених змін до Кодексу Адміністративного судочинства України (від 08.09.2005р. № 2875-ІУ) повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу здійснюється судом тільки за вимогою особи, яка бере участь у справі, або за ініціативою суду.
Сторони у судовому засіданні заявили про відмову у фіксуванні судового процесу технічними засобами.
Відповідно до статті 130 Кодексу Адміністративного судочинства України перед початком слухання справи сторонам були вручені пам'ятки про права та обов'язки.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
в с т а н о в и в:
Відповідно до п.6, 8 ст.3 КАС України адміністративний позов це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Відповідно до ч.ч.1, ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ТОВ «СендIнтерМарiн» є пiдприємством, основною діяльнiстю якого є видобування корисних копалин - морського пiску.
Для ведення вищевказаної дiяльностi ТОВ «СендIнтерМарiн» отримало спецiальний дозвiл ( лiцензiю ) за № 30596, на розробку пiску в Центральнiй частини ( площа 2 Пiвденно-Схiдної дiлянки Донузлавського родовища пiскiв в АР Крим , виданий 16 липня 2003 р. уповноваженим державним органом – Мiнiстерством екологiї та природних ресурсiв України.
Згiдно положень статтi 19 Кодекса України «Про надра» та акта про надання гiрничого вiдводу за № 136 вiд 30 грудня 2003 р., ТОВ «СендIнтерМарiн» має право видобувати пiсок на вишевказаному родовищi.
В частинi 2 статтi 18 Кодекса України «Про надра» викладено, що «земельнi дiлянки для користування надрами, надаються користувачам пiсля отримання спецiальних дозволiв на користування надрами и гiрничних вiдводiв».
Частиною 4 статтi 66 Земельного кодекса України також встановлено: «Надання земельних дiлянок для потреб, пов'язанних з користуванням надрами , здiйснюється пiсля отримання у встановленному порядку прав на користування надрами».
Рiшенням Штормовскої сiльської ради Сакського району АР Крим за № 424 вiд 09 вересня 2004 р. було узгоджене мiсце розташування земельної дiлянки для розмiщення кар’ера ТОВ «СендIнтерМарiн».
Постановою Верховної Ради Автономної Республiки Крим № 1165-4/04 вiд 22 грудня 2004 р. прийняте рiшення про узгодження матерiалiв по мiсцезнаходженню кар'ера ТОВ «СендIнтерМарiн» пiд видобування пiску. ТОВ «СендIнтерМарiн» у встановленому в АР Крим порядку були також отриманi всi необхiднi узгодження уповноважених державних органiв, пiдготовленi необхiднi документи на отримання в користування земельної дiлянки.
У пункті 3 статті 124 Земельного кодексу України встановлено: «Передача в оренду земельних ділянок грормадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 земельного кодексу. У статті 118 Земельного кодексу вказано, що згоду на розробку проекту та відведення земельної ділянки надає відповідна місцева державна адміністрація.
15 грудня 2005 р. ТОВ «СендIнтерМарiн» звернулось до Сакської районної державної адміністрації у АР Крим з клопотанням про надання земельної ділянки площею 32,68 га, на якій знаходиться карєр ТОВ «СендІнтерМарін» з видобування піску у оренду, та видачу підприємству згоди на розробку відповідного проекту відводу земельної ділянки. До клопотання були прикладені усі необхідні документи та узгодження.
Однак, Сакська районна державна адміністрація у АР Крим у листі від 31 січня 2006 р. відмовила позивачу у наданні в користування вишезгаданої земельної дiлянки, вказавши на те, що повноваження на видачу згоди на розробку проекту відводу земельної ділянки має не Сакська районна державна адміністрація, а Рада Міністрів Автономної республіки Крим, куди позивачу порекомендували звернутися .
Суд вважає відмову Сакської районної державної адміністрації у АР Крим безпідставною та протиправною, тому що це протирічить вимогам частини 5 статті 123, статтям 124 та 118 Земельного кодексу України, статті 48 Господарського кодексу України.
Пунктом 5 статтi 123 Земельного Кодексу України визнано, що органи виконавчої влади повиннi дати згоду протягом мiсяця з дня надходження клопотання про надання земельної дiлянки.
Статтею 48 Господарського кодексу України встановлен обов'язок органiв влади надавати пiдприємцям земельнi дiлянки необхiднi для здiйснення пiдприємницької дiяльностi.
У пункті 1 статті 124 Земельного кодексу України визначено: «Передача в оренду земельних ділянок що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки».
ТОВ «СендIнтерМарiн» раніше зверталося до Ради Міністрів АР Крим за отриманням права на користування земельною дiлянкою на якому знаходиться кар’єр, та отримало відмову. Після цього, ТОВ «СендIнтерМарiн» зверталося до Господарського суду м. Києва з позовом про спонукання Ради Міністрів АР Крим у оформленні права користування земельною ділянкою ТОВ «СендIнтерМарiн».
Господарський суд м. Києва у своїй постанові від 01.11.2005 г. по справі № 38/441 визнав, що питання відведення данної земельної ділянки не є компетенцією Ради Міністрів АР Крим, а згідно частини 5 статті 123 Земельного кодексу України підлягає розгляду Сакською районною державною адміністрацією.
Постанова господарського суду м. Києва від 01.11.2005 г. набрала законної чинності. Згідно статті 72 КАС України це питання не потребує доказування, а Постанова господарського суду м. Києва від 01.11.2005 г. має преюдиціальне значення.
Сакська районна державна адміністрація у АР Крим є органом державної влади та субєктом владних повновадень, рішення, дії або бездіяльність якої, згідно з статєю 2 та пунктом 6 розділу У11 Кодексу Адміністративного судочинства України оскаржуються у порядку встановленому Кодексом Адміністративного судочинства України та розглядаються Господарським судом АР Крим.
Доводи відповідача, які викладені в запереченні й посилання відповідача на норми пункту 11 статті 151 та пункт 8 статті 149 Земельного кодексу України є безпідставними по наступним підставам.
У статтях 149 та 151 Земельного кодексу України йде мова лише про встановлення порядку вилучення земельних ділянок з користування.
Земельна ділянка площею 32,68 га під розміщення кар’єру з видобутку піску, надання якої вимагає ТОВ «СендІнтерМарін», не потребує вилучення тому, що вона нікому раніше у користування ( оренду ) не надавалась.
Процедура надання земельних ділянок у користування ( оренду ) статтями 149 та 151 Земельного кодексу України не встановлюється.
Пункт 3 статті 124 Земельного кодексу України, на який посилається відповідач у своїх запереченнях, встановлює, що передача в оренду земельних ділянок повинна здійснюватися за проектами відведення.
Але ТОВ «СендІнтерМарін» проти підготовки проекту відведення земельної ділянки не заперечує і само звернулось до відповідача з цього питання.
Відмова Ради Міністрів АР Крим в узгодженні місця розташування кар’єру ТОВ «СендІнтерМарін» не може бути підставою для відмови у наданні ТОВ «СендІнтерМарін» згоди на розробку проєкту відводу земельної ділянки Сакською РДА.
Як вказувалося вище, господарський суд міста Києва у своїй постанові від 01.11.2005 р. по справі № 38/441 вже визнав, що питання про надання спірної земельної ділянки не є компетенцією Ради Міністрів АР Крим, а процедура узгодження місця розташування земельної ділянки Радою Міністрів АР Крим в даному випадку взагалі не передбачена діючим законодавством України. Статтею 118 Земельного кодексу України встановлено, що згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки надає відповідна місцева державна адміністрація.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Державне мито у сумі 3,40 грн. підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
У судовому засіданні проголошена вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова оформлена у повному обсязі та підписана 04.06.2007 року.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 94, 98, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
п о с т а н о в и в:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати незаконною відмову Сакської районної державної адміністрації в АР Крим видати ТОВ «СендІнтерМарін» у встановлений законом строк згоду на розробку проекту відводу для оформлення права оренди земельної ділянки на якій знаходиться кар’єр з видобування піску в Центральній частині (площа 2) Південно-Східної ділянки Донузлавського родовища в Сакському районі АР Крим.
3. Зобов’язати Сакську районну державну адміністрацію в АР Крим надати ТОВ «СендІнтерМарін» (АР Крим, Сакський район с. Штормове вул. Леніна, 3) згоду на розробку проекту відводу земельної ділянки на якій знаходиться кар’єр ТОВ «СендІнтерМарін», та вчинити дії, необхідні для надання ТОВ «СендІнтерМарін» у оренду земельної ділянки площею 32,68 га в Центральній частині (площа 2) Південно-Східної ділянки Донузлавського родовища в Сакському районі АР Крим.
4. Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31111095500002 у банку отримувача: Управління Державного казначейства в АР Крим, отримувач: Держбюджет м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 22301854) на користь ТОВ «СендІнтерМарін» (АР Крим, Сакський район с. Штормове вул. Леніна, 3) 3,40 грн. державного мита.
Виконавчі листи видати після вступу постанови у законну силу.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України у Севастопольський апеляційний господарський суд.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Жукова А.І.