Рішення № 72397681, 22.02.2018, Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
22.02.2018
Номер справи
743/1704/17
Номер документу
72397681
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 743/1704/17

Провадження № 2-а/743/16/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2018 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді СТАШКІВА В.Б.,

за участю секретаря судових засідання ОСОБА_1,

учасники справи : прокурор Ріпкинського відділу Чернігівської місцевої

прокуратури ОСОБА_2,

представники відділу освіти Ріпкинської районної державної

адміністрації Чернігівської області ОСОБА_3, ЄВГАН В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки в залі суду справу,

за позовом заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури ОСОБА_4

до відділу освіти Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії

третя особа: Ловинська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Ріпкинського району Чернігівської області,

В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до відділу освіти Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Ловинської ЗОШ І-ІІ ступенів в межах населеного пункту с. Ловинь Ріпкинського району Чернігівської області, зобов’язавши відповідача вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку.

В обгрунтування позову зазначив, що під час вивчення стану додержання земельного законодавства встановлено, що правовстановлюючі документи на земельні ділянки під Ловинською ЗОШ І-ІІ ступенів відсутні. Прокурор вважає, що бездіяльність відповідача яка виразилась у невиконанні вимог Земельного кодексу України, створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування загальноосвітнього закладу, що може призвести до негативних наслідків.

В судових засіданнях:

- прокурор КОШЕЛЬ Н.М. позов підтримала, з підстав вказаних в ньому;

- представники відповідача ОСОБА_3 та ЄВГАН В.В. позов не визнали, пояснивши, що відділом освіти Ріпкинської районної державної адміністрації протягом останніх років проводиться цілеспрямована робота з виготовлення державних актів на землю в міру надходження коштів.

Представник третьої особи у судове засідання не з’явились, при цьому подала заяву про розгляд справи за її відсутності.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позов підлягає задовольнити виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Ловинська ЗОШ І-ІІ ступенів Ріпкинського району Чернігівської області перебуває на балансі відділу освіти Ріпкинської районної державної адміністрації. Засновником (власником) навчального закладу відповідно до п. 1.3 Статуту є Ріпкинська районна рада. Статутом також визначено, що вищезазначений навчальний заклад є юридичною особою, має печатку, ідентифікаційний номер. До матеріально-технічної бази навчального закладу відносяться будівля, споруди, земля, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі навчального закладу. Пунктом 8.2. Статуту передбачено, що державний контроль за діяльністю навчального закладу здійснює Міністерство освіти і науки України, Державна інспекція навчальних закладів, засновник та відділ світи Ріпкинської районної державної адміністрації. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №802-р на органи виконавчої влади покладено обов’язок здійснення заходів пов’язаних з проведенням землевпорядних робіт.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про освіту» місцеві органи виконавчої влади та місцевого самоврядування уповноважені на здійснення державної політики в галузі освіти і в межах компетенції забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організації системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з положеннями ст.14 Конституції України земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (ч.1 ст. 92 Земельного кодексу України).

Згідно з пунктом «а» ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

У відповідності до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав є обов’язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Виходячи з правового аналізу даних норм, обов’язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону, а відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.

Судом встановлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку, які використовує Ловинська ЗОШ І-ІІ ступенів Ріпкинського району Чернігівської області не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

Враховуючи те, що саме відділ освіти здійснює управління загальноосвітніми навчальними закладами, які йому підконтрольні, та саме до його обов’язку належить вжиття заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів, зокрема, на земельні ділянки, а представника відповідача не надано доказів вжиття ними заходів, спрямованих на належне оформлення правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку, при цьому, що одне лише ініціювання перед Ріпкинською районною радою Чернігівської області питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування вказаному навчальному закладу не свідчить про оформлення правовстановлюючих документів, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Ловинської ЗОШ І-ІІ ступенів в межах населеного пункту с. Ловинь Ріпкинського району Чернігівської області та зобов’язати відділ освіти Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Ловинської ЗОШ І-ІІ ступенів в межах населеного пункту с. Ловинь Ріпкинського району Чернігівської області.

Керуючись статями 8, 9, 241 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури ОСОБА_4 - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області (код ЄДРПОУ 02147517, МФО 853592, ГУДКСУ у Чернігівській області, р/р 354110010227516) щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Ловинської ЗОШ І-ІІ ступенів в межах населеного пункту с. Ловинь Ріпкинського району Чернігівської області.

Зобов’язати відділ освіти Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області (код ЄДРПОУ 02147517, МФО 853592, ГУДКСУ у Чернігівській області, р/р 354110010227516) вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Ловинської ЗОШ І-ІІ ступенів в межах населеного пункту с. Ловинь Ріпкинського району Чернігівської області.

Стягнути з відділу освіти Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівськоїобласті (код ЄДРПОУ 02147517, МФО 853592, ГУДКСУ у Чернігівській області, р/р 354110010227516) на користь прокуратури Чернігівської області (р/р 35215093006008, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910114, банк ДКСУ м. Київ) 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. у відшкодування судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому ст. 295 КАС України.

Головуючий В.Б.Сташків