
Справа № 766/20078/17
н/п 2-а/766/238/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.02.2018 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., розглянувши в порядку спрощеного(письмового) провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області про визнання бездіяльності Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області протиправною та зобов'язання надати нову довідку для перерахунку пенсії,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом, про визнання бездіяльності Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області протиправною та зобов'язання надати нову довідку для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року, посилаючись на ті обставини, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 07.07.2010 року. 29 грудня 2015 року набув чинності Закон № 900-VII, яким внесені доповнення до статті Закону № 2262-ХІІ, а саме ст. 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавство для поліцейських».
28.03.2017 року Пенсійний Фонд України повідомив територіальні органи (Головні Управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій.
На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія УМВС України в Херсонській області підготувала та направила до Головного Управління ПФУ в Херсонської області довідку позивача № 2668/19/01-2017 від 23.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, згідно додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Після чого він звернувся до Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області із запитом про отримання інформації та надання копії довідки про розмір грошового забезпечення, яка була направлена до ГУПФУ в Херсонській області. 14.08.2017 року він отримав від відповідача листа в якому зазначено,що до ГУПФУ в Херсонській області надано довідку за №2668/19/01-2017 про розмір грошового забезпечення за посадою позивача - заступник начальника управління та зазначили складові, однак після отримання листа йому стало відомо, що відповідачем не були включені додаткові види грошового забезпечення, які мали постійний характер, так як увесь час служби з (1996 р. по 2010р.) працював в спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю, займався оперативно-розшуковою діяльністю, виконуючі особливо важливі завдання, а саме надбавка за виконання особливо-важливих завдань(50%); надбавка за оперативно-розшукову діяльність(50%); надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - (50%); зменшений розмір премії (із 33,3% до 6,15%).
21.08.2017 року позивач звернувся до Ліквдаційної комісії УМВС України в Херсонській області із проханням виготовити та направити до ГУ ПФУв Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною інформацією відповідно до постанови КабМіну від 11.11.2015 року №988 і зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: Посадовий оклад 3400,00 грн.; Оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200,00 грн.; Надбавка за вислугу років (35 %) 1960,00 грн.(від ПО+підвищення+ОЗ); Надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) -3780,00грн.;(від ПО+підвищення+03+ ВС); Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 510,00грн.(від ПО+підвищення); Надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) 1700,00 (від ПО+підвищення); Надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (50%) 1700 грн. (від ПО+підвищення); Премія (33,3%) 5078,25грн.( від грошового забезпечення). А всього 20328,25 грн. Однак йому було відмовлено. Тому вважає такі дії відповідача протиправними.
Тому просить суд визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області, щодо не виготовлення для перерахунку його пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, протиправною. Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:
Посадовий оклад - 3400,00 грн. Оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200,00 грн. Надбавка за вислугу років (35 %)-1960,00 грн. (від ПО+підвищення+ОЗ). Надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) 3780,00 грн. (від П0+підвищення+03+ ВС). Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 510,00 грн. (від ПО+підвищення) Надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) 1700,00 (від ПО+підвищення). Надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (50%) 1700 грн. (від ПО+підвищення). Премія (33,3%)- 5078,25 грн. (від грошового забезпечення) всього 20328,25 грн. з дати виникнення права на перерахунок, 01.01.2016р. Крім того просив встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України).
Ухвалою судді від 21.11.2017року відкрито скорочене провадження по розгляду даної адміністративної справи.
Ухвалою від 29.01.2018 року за клопотанням позивача справа розглядається в порядку спрощеного провадження.
Ухвалою від 29.01.2018 року відмовлено в задоволені клопотання представника відповідача про направлення справи до Адміністративного суду Херсонської області .
Відповідно до відзиву від 13.02.2018 року, що надійшов від відповідача встановлено, що Ліквідаційна комісія УМВС України в Херсонській області, вважає позов ОСОБА_1 безпідставним, необґрунтованим та таким що не підлягає задоволенню, оскільки при складанні зазначеної у позовній заяві позивача довідки, ліквідаційна комісія керувалася нормативно-правовими актами, постановою Кабінету міністрів України від 11.11.2015року за №988 та наказом МВС України від 06.04.2016 року №260, що відповідає ч.2 ст.19 Конституції України, які регулюють питання встановлення грошового забезпечення для поліцейських. Тому посилання позивача про включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення, зокрема надбавку за виконання особливо важливих завдань 50%; надбавку за оперативно-розшукову діяльність 50%, надбавку за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50%. Зазначені додаткові види грошового забезпечення у 2015 році не виплачувалися,що передбачено наказом МВС України від 17.02.2017 № 138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських» та листом Національної поліції України від 19.04.2017 № 4060/03/48-2017, а тому для включення їх до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 відсутні законні підстави. Слід окремо зазначити про нарахування премії позивачу у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, база для її розрахунку ліквідаційною комісією бралася з інформації про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 (розділ VII п.7 заступник начальника, середня по Україні 6,15%).
Відповідно до відповіді на відзив наданої ОСОБА_1 від 16.02.2018 року вбачається, що ОСОБА_1, з викладеним відповідачем запереченням не погоджується з підстав викладених у письмовій відповіді на відзив .
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Положеннями ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
В судове засідання сторони не викликались, оскільки справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідно до ст.263 КАС України.
Відповідно до пункту 2 частини 1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини та за наявності достатніх підстав, суд приходить до висновку про можливість ухвалення судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб у порядку спрощеного провадження, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, є пенсіонером, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1. З 07.07.2010 року позивачу було призначено пенсію відповідно до вимог ЗУ «про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 2 липня 2015 року № 580-УШ (далі - Закон № 580-VШ), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХП (далі Закон № 2262-ХІІ), в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIIІ, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-ХІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45(надалі Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок № 45).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Зокрема, Порядком № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності його законним представником за місцем проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетам Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року по справі №21-484а13.
Враховуючи вищевикладене, суд констатує, що відповідач протиправно відмовив позивачу у видачі нової довідки з включенням до неї такого виду грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань, оперативно-розшукову діяльність, за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю.
Що стосується вимоги про встановлення судового контролю відповідно до ст. 382 КАС України суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття рішення у справі.
Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом, зокрема, зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що оскільки рішення суду вимагає вчинення певних дій, рішення суду ухвалене не на користь суб'єктів владних повноважень відповідача у справі, то суд приходить до висновку про необхідність встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання постанови.
Статтею 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач в поданих ним запереченнях проти позову не спростував правомірності вимог позивача, а також тверджень останнього про протиправність дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області та бездіяльності в питаннях, що стосуються необхідності видачі йому довідки про грошове забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки вони обґрунтовані та законні, заперечення представника відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства, а дії відповідача вчинені не відповідно до наданих йому повноважень.
Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Керуючись ст ст. 6- 9, 72-77, 139, 194, 241,242-246,255,263, 295КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області про визнання бездіяльності Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області протиправною та зобов'язання надати нову довідку для перерахунку пенсії - задовольнити.
Визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області, щодо не виготовлення для перерахунку його пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, протиправною.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нову довідку про розмір мого грошового забезпечення з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:
Посадовий оклад - 3400,00 грн.
Оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200,00 грн.
Надбавка за вислугу років (35 %) 1960,00 грн.
(від ПО+підвищення+ОЗ)
Надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) 3780,00 грн.
(від П0+підвищення+03+ ВС)
Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 510,00 грн.
(від ПО+підвищення)
Надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) 1700,00
(від ПО+підвищення)
Надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (50%)1700 грн.
(від ПО+підвищення)
Премія (33,3%) 5078,25 грн. (від грошового забезпечення)
Всього 20328,25 грн.
з дати виникнення права на перерахунок, 01.01.2016р.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Учасники справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання , має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Суддя В.Е. Дорошинська