
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №766/19704/17
Пров. №2-а/766/5/18
29 січня 2018 року, Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді: Хайдарової І.О.,
серетар Сікорська Я.А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області по перерахунку і виплаті йому пенсії в розмірі 70% суми грошового забезпечення у листопаді 2017 року протиправними; зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату йому пенсії в розмірі 90% від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 року №1559/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року.
Позивач та його представник в судове засідання не з'явились, надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд, дослідив матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 2005 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Дніпровського районного суду м. Херсона від 24.09.2008 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено, визнано дії суб'єкта владних повноважень УМВС України в Херсонській області по розрахунку ОСОБА_2 вислуги років для призначення пенсії період служби в органах внутрішніх справ з 16.07.1982 року по 11.08.1984 року, з 11.08.1984 року по 06.04.1985 року, з 06.04.1985 року по 17.06.1985 року, з 17.06.1985 року по 03.11.1992 року, з 03.11.1992 року по 09.03.1994 року протиправними; визнано нечинним розрахунок вислуги років для призначення пенсії, проведений суб'єктом владних повноважень УМВС України в Херсонській області в частині проходження служби в органах внутрішніх справ у період з 16.07.1982 року по 11.08.1984 року, з 11.08.1984 року по 06.04.1985 року, з 06.04.1985 року по 17.06.1985 року, з 17.06.1985 року по 03.11.1992 року, з 03.11.1992 року по 09.03.1994 року з розрахунку 1 місяць служби за 1 місяць; зобов'язано суб'єкта владних повноважень УМВС України в Херсонській області здійснити розрахунок вислуги років для призначеня пенсії періодів служби в органах внутрішніх справ з 16.07.1982 року по 11.08.1984 року, з 11.08.1984 року по 06.04.1985 року, з 06.04.1985 року по 17.06.1985 року, з 17.06.1985 року по 03.11.1992 року, з 03.11.1992 року по 09.03.1994 року в пільгоому обчисленні із розрахунку місяць служби за 1,5 місяців.
На підставі вказаного рішення суду наказом по УМВС У країни в Херсонській області №154 о/с від 22.10.2008 року ОСОБА_2 було оголошено вислугу років в пільговому обчисленні 32 роки 3 місяця 19 днів.
На підставі постанови Дніпровського суду м. Херсона від 24.09.2008р. та наказу УМВС №154 о/с від 22.10.2008 року, ГУ ПФУ в Херсонській області в 2008 році було призначено та до листопада 2017 року ГУ ПФУ в Херсонській сплачувало ОСОБА_2 пенсію в розмірі 90% від суми грошового забезпечення.
Постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 08.04.2009 року у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 23 серпня 2017 року позов ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017 року вказану постанову скасовано, прийнято нову, якою позов ОСОБА_2 задоволено частково, визнано дії по відмові ГУПФ України в Херсонській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 року №1559/19/01-2017 протиправними; зобов'язано ГУПФ України в Херсонській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 року №1559/19/01-2017.
Переглядаючи вказану постанову суду Одеський апеляційний адміністративний суд в Постанові по справі № 766/13587/17 від 03.10.2017р. зазначив, що суд першої інстанції помилково не зазначив про відсутність правових підстав для зобов'язання відповідача щомісячно виплачувати перераховану пенсію, оскільки позовні вимоги про зобов'язання відповідача вчинити дії на майбутнє, є передчасними, адже на час розгляду апеляційним судом справи позивача в цій частині вимог не були порушені, а тому вони задоволенню не підлягають. Саме на цій підставі суд скасував Постанову Херсонського міського суду від 23 серпня 2017 року по справі № 766/13587/17 та постановив свою від 03 жовтня 2017 року, якою позов задовольнив частково.
В листопаді 2017 року на виконання Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду по справі № 766/13587/17 від 03.10.2017р. ГУПФУ в Херсонській області добровільно здійснило ОСОБА_2 перерахунок раніше призначеної пенсії з 01.01.2016, але в порушення вимог ст. 22, 58 Конституції України звузили його пенсійні права та з 90% раніше призначеної пенсії (від суми грошового забезпечення) з листопада 2017 року почало сплачувати йому пенсію в розмірі 70% суми грошового забезпечення.
Вважаючи такі дії ГУПФУ в Херсонській області протиправними та які суперечать чинному законодавству, він звернувся до керівництва ГУПФУ в Херсонській області з вимогою сплачувати йому пенсію в раніше призначеному розмірі - 90% суми грошового забезпечення.
Листом від 08.11.2017р. №55/м-99-1 ГУ ПФУ в Херсонській області повідомило ОСОБА_2, «що станом на 01.11.2017 р. загальний розмір його пенсії складає 6746,78 гривень (70% грошового забезпечення 9638,26 гривен). Додатково повідомило, що розмір пенсії визначається відповідно до норм Закону, що діють на дату, з якої переглядається її розмір. Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
На день набрання чинності Законом №900-VIII, постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.
Конституційним Судом України у рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01. 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Абзацом 1 пункту 24 цього Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі Порядок), згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Крім того, в Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).
Тому, позовні вимоги суд знаходить обґрунтованими, які підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8, 19 Конституції України, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. ст. 2, 9, 77, 121, 122, 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області по перерахунку і виплаті ОСОБА_2 пенсії в розмірі 70% суми грошового забезпечення у листопаді 2017 року протиправними.
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_2 пенсії в розмірі 90% від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 року №1559/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Учасники справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання , має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяІ. О. Хайдарова