Постанова № 72393406, 20.02.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2018
Номер справи
826/18095/16
Номер документу
72393406
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/18095/16 Суддя (судді) першої інстанції: Літвінова А.В.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 лютого 2018 року м.Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,

за участю секретаря Борейка Д.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м.Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 серпня 2017 року (розглянута в порядку письмового провадження, у м.Києві, дата складання повного тексту - відсутня) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м.Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м.Києві (далі - Відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10 червня 2016 року №580-1305Р.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 серпня 2017 року позов задоволено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволені позовних вимог відмовити повністю.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. Зокрема, апелянт зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято правомірно, на підставі та в межах повноважень контролюючого органу. Також, Відповідач зазначає, що згідно з п.13 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року №66, транспортний засіб який належить Позивачу мав середньоринкову вартість станом на 10.06.2016 року - 1 046 557,83 грн.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено про протиправність ухвал апеляційної інстанції щодо відкриття апеляційного провадження у справі та призначення справи до апеляційного розгляду, а тому просить скасувати вказані ухвали суду апеляційної інстанції, відмінити судовий розгляд справи; справу повернути до суду першої інстанції задля підготовки до видачі виконавчого листа згідно постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 серпня 2017 року.

Колегія суддів відхиляє вказані клопотання Позивача, оскільки вони є надуманими та не ґрунтуються на вимогах КАС України. Так, ухвали суду апеляційної інстанції щодо відкриття апеляційного провадження у справі та призначення справи до апеляційного розгляду оскарженню не підлягають; у апеляційної інстанції відсутні повноваження скасовувати власні рішення, крім випадків, передбачених ст.323 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги, що надійшла до суду апеляційної інстанції після закінчення апеляційного розгляду і особа, яка подала скаргу не була присутня під час апеляційного розгляду справи.

У судовому засіданні Позивач заперечував проти доводів апеляційної скарги, посилаючись на те що згідно з висновком експерта оцінювача ринкова вартість автомобіля марки BMW Х6 становить 1 015 895,00 грн, тобто є меншою від середньоринкової вартості, встановленою законом на 01 січня податкового (звітного) року, а тому автомобіль не підпадає під оподаткування транспортним податком.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Відповідача, заперечення Позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Позивач є власником транспортного засобу марки BMW, модель Х6, типу загальний легковий седан-В, 2014 року випуску, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2.

10.06.2016 року суб»єктом владних повноважень згідно з пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 та пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) прийнято податкове повідомлення-рішення №580-1305Р, яким ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов'язання за платежем «транспортний податок з фізичних осіб» за 2016 рік у розмірі 25 000,00 грн.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року №71-VІІІ з 01 січня 2015 року введено в дію статтю 267 Кодексу, відповідно до якої платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

За приписами підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

В подальшому, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» №909-VIII від 24.12.2015 року (набрав чинності з 01.01.2016 року) підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу викладено наступним чином: об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Згідно з пунктом 267.4 статті 267 Кодексу ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

У підпункті 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Кодексу зазначено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, якою встановлено механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об"єктів оподаткування транспортним податком, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року №66 (далі - Методика №66).

Пунктом 2 Методики №66 визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 року №403 (далі - Порядок №403), де за ціну нового транспортного засобу (Цн) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.

Відповідно до пункту 3 Порядку №403 середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100) х (1 ± (Гк / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні; Г- коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації згідно з додатком 1; Гк- коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу згідно з додатком 2.

Згідно із пунктом 4 Методики №66 інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ» до Мінекономрозвитку.

Положенням пункту 12 Методики №66 визначено, що коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобілів залежно від пробігу визначається з урахуванням фактичного та нормативного середньорічного пробігу автомобілів.

У разі коли фактичний середньорічний пробіг автомобілів є вищим, ніж їх нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість зменшується, а у разі, коли фактичний середньорічний пробіг є нижчим, ніж нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість збільшується.

За приписами пункту 13 Методики №66 Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Отже, для визначення об'єкта оподаткування транспортного податку в розпорядженні контролюючого органу має бути інформація про середньоринкову вартість певного автомобіля із врахуванням його марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач та пробігу тощо. При цьому, об'єктом оподаткування є транспортний засіб, вартість якого більше 750 розмірів мінімальної заробітної плати та з року випуску минуло не більше 5 років.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2016 визначена у розмірі 1 378 грн.

Об'єктом оподаткування у 2016 році стали легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 033 500 грн (750 х 1378,00 грн) та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно).

На офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України має бути розміщена інформація про середньоринкову вартість легкових автомобілів.

Таким чином, для визначення об'єкта оподаткування транспортним податком в розпорядженні органу Державної фіскальної служби має бути інформація про середньоринкову вартість певного автомобіля із врахуванням його марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач та пробігу тощо.

Матеріали справи містять висновок експерта оцінювача, яким встановлено вартість ТЗ автомобіля BMW Х6, державний номерний знак НОМЕР_1 станом на 29.09.2016 року з округленням становить 1 015 895,00 грн (один мільйон п'ятдесят тисяч вісімсот дев'яносто п'ять гривень).

За посиланням Позивача, автомобіль внаслідок потрапляння в ДТП, отримав пошкодження, внаслідок яких ринкова вартість автомобіля суттєво зменшилась, що підтверджується актом здачі-прийняття робіт від 03.02.2016 року, сертифікатом суб'єкта оціночної діяльності.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що на момент винесення судового рішення ним сформовано на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (http://www.me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA) розрахунок середньоринкової вартості транспортного засобу марки BMW, моделі Х6, типу загальний легковий седан-В, 2014 року випуску, відповідно до якого середньоринкова вартість транспортного засобу Позивача становить 985 041,75 грн, що є меншою вартості визначеної підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу, за якої автомобіль підпадає під оподаткування транспортним податком.

Відповідачем до податкового-повідомлення рішення не додано інформації про вартість автомобіля ані станом на 01.02.2016 року, ані станом на момент прийняття оскаржуваного рішення суб»єкта владних повноважень, тобто на 10.06.2016 року, наведене вище посилання суду першої інстанції апелянтом не спростовано.

Колегія суддів не приймає уваги твердження апелянта про те, що середньоринкова вартість транспортного засобу складає 1 046 557,83 грн, про що надає суду апеляційної інстанції розрахунок вартості транспортного засобу із сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України станом на 10.08.2016 року, адже оскаржуване податкове повідомлення-рішення контролюючим органом винесено 10.06.2016 року, а тому такий спосіб визначення середньоринкової вартості суперечить вимогам вищенаведених правових норм.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст.242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з п.1 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 242, 315, 316, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м.Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 серпня 2017 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду у строк, визначений ст.329 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Постанова складена в повному обсязі 22 лютого 2018 року.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.