
Справа № 580/2283/17
Номер провадження 2-а/580/36/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" лютого 2018 р. Лебединський районний суд Сумської області
в складі: судді: Бакланова Р. В.
за участю секретаря - Гладкової С.В., представника відповідача – ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лебедині справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Прокуратури Сумської області про визнання протиправними дії та рішення суб’єкта владних повноважень і зобов’язання вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом до відповідача в якому просить зобов’язати прокуратуру Сумської області видати у зв’язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури та надбавки до посадових окладів працівників органів прокуратури за класні чини відповідно до постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 30.08.2017р. № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету ОСОБА_3 України щодо оплати праці працівників прокуратури», за всіма складовими на які нараховується страхові внески та з якої було призначено пенсію після змін внесених постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 30.08.2017р. № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету ОСОБА_3 України щодо оплати праці працівників прокуратури» станом на 01.10.2017 року довідку про розмір заробітної плати по посаді заступника прокурора району (заступника керівника місцевої прокуратури).
До судового засідання позивач не з’явився, надіслав суду заяву у якій просить справу розглянути у його відсутності свої вимоги ствердив у повному обсязі також надав відповідь на відзив (а.с.82-90)
Представник відповідача у судовому засіданні вимоги не визнала проти позову заперечила. Надала відзив на позовну заяву (а.с. 62-76) в якому зазначила, що підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VІІ ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ викладена в наступній редакції: «умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом ОСОБА_3 України». 15.07.2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, а тому на час звернення ОСОБА_2 до прокуратури області про видачу йому довідки для перерахунку пенсії, ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність. Згідно ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, у редакції чинній на час виникнення спірних відносин, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом ОСОБА_3 України. Незважаючи на вказані приписи Закону на час звернення позивача щодо видачі довідки про перерахунок пенсії такого порядку Урядом не прийнято, що не є доказом неправомірності дій відповідача. Акцентує увагу, що Верховною ОСОБА_3 України 03.10.2017 року прийнято Закон України №2148-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». Положеннями пунктів 3-4 та 4-7 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2017 року всім пенсіонерам передбачено здійснення перерахунку пенсії за нормами цього Закону. Водночас, якщо при обчисленні органами пенсійного фонду розміру пенсії прокурорам – пенсіонерам відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», розмір такої пенсії буде більший, аніж за Законом України «Про прокуратуру», то в такому випадку автоматично, без звернення, за матеріалами пенсійних справ буде переведено пенсію на умовах Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». З огляду на відсутність нормативно – правового акту Уряду щодо визначення порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру», та як наслідок, відсутність визначення складових заробітної плати, які необхідні для здійснення цього перерахунку та їх розмірів, видати затребувану ОСОБА_2 довідку про заробітну плату неможливо. Зазначає, що чинним законодавством не передбачено обов’язку юридичної особи на видачу довідки про заробітну плату особі, яка не перебуває у трудових відносинах, та за період, коли такі відносини з роботодавцем відсутні. Трудові відносини між прокуратурою області та ОСОБА_2 припинено з часу його звільнення, після чого прокуратурою заробітна плата йому не нараховувалася та не перераховувалася. Зміни щодо збільшення посадових окладів прокурорів і слідчих, що відбулися з 06.09.2017 року внаслідок внесення Кабінетом Мінстрів України змін до постанови від 31.05.20012 №505, не мають будь-якого відношення до трудових правовідносин, які існували між ОСОБА_2 та прокуратурою області та наразі вони є припиненими. В зв’язку з чим, просила відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2
Суд, вивчивши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного.
Сторонами в судовому засіданні не заперечувалося, що ОСОБА_2 з 7 вересня 2001року призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ.
Постановою Кабінету ОСОБА_3 України №657 від 30.08.2017 внесені зміни до Постанови Кабінету ОСОБА_3 України №505 від 31.05.2012 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
18 вересня 2017 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до прокурора Сумської області, в якій просив видати довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням посадового окладу та надбавок за класні чини та у довідці вказати складові заробітної плати, нормативно-правове обґрунтування, відсоткове відношення та суму, на які включені всі виплати на які нараховувались страхові внески. (а.с.21)
Начальник відділу фінансування та бухгалтерського обліку – головний бухгалтер ОСОБА_4 листом №18796вик-17 від 28 вересня 2017року (а.с.22) повідомила, що прокуратура області позбавлена можливості в межах норм чинного законодавства надати запитувану довідку. Зазначив, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом ОСОБА_3 України не визначений.
21 жовтня 2017 року ОСОБА_2 повторно звернувся із заявою до прокурора Сумської області, в якій просив видати довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням посадового окладу та надбавок за класні чини та у довідці вказати складові заробітної плати, нормативно-правове обґрунтування, відсоткове відношення та суму, на які включені всі виплати на які нараховувались страхові внески та повідомив про порушення його прав при розгляді попереднього звернення.
Виконувач обов’язків прокурора області ОСОБА_5 01.11.2017 року листом за №18-3169-17 повідомив, що прокуратура області позбавлена можливості в межах норм чинного законодавства надати запитувану довідку. Зазначив, що на сьогодні умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом ОСОБА_3 України не визначений.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 статті 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював чітку правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі в органах прокуратури.
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що їх служба пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей, а тому це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005).
Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані частинами тринадцятою, вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Поряд з цим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VІІI, частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом ОСОБА_3 України». Даний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01 січня 2015 року. Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу йому довідки про заробітну плату (25 жовтня 2017 року) частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.
При цьому, 15.07.2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII. Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини 5 статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Згідно з частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом ОСОБА_3 України.
Наведені зміни законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був гарантований статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ при призначені пенсії, а лише покладають визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на Кабінет ОСОБА_3 України.
Поряд з цим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом ОСОБА_3 України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Вищого адміністративного суду України від 20.07.2017 року у справі №591/4946/16-а.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні й компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами й положеннями, компенсаційні та грошові й матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (частина 2 статті 2 Закону).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п.2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування й вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.
З вищенаведених норм випливає, що обов'язок щодо видачі довідки про заробітну плату державного службовця за посадою, яку він займав до виникнення права на пенсію, покладено на державний орган (установу, організацію, підприємство), в якому працювала особа до виходу на пенсію.
Щодо посилань представника відповідача на відсутність затверджених Кабінетом ОСОБА_3 України умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, як підстави відмови у задоволенні позову, то суд зазначає наступне.
Відповідач, відмовляючи позивачу у наданні довідки у зв'язку із відсутністю підстав для перерахунку пенсії з посиланням на зміни в пенсійному законодавстві, діяв неправомірно, оскільки висновки про відсутність підстав для перерахунку пенсії відносяться виключно до компетенції органу, який законом уповноважений на здійснення такого перерахунку.
Тобто, питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.
Суд зауважує, що відсутність затвердженого Кабінетом ОСОБА_3 України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, а потім - ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII) зумовлює неможливість проведення саме перерахунку пенсії, а не видачі довідки про розмір заробітної плати.
Крім того, суд звертає увагу, що за своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження прокуратури Сумської області щодо видачі довідок про складові заробітної плати є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією відповідача, тому суд не може вказувати на форму та склад довідки про заробітну плату, а може лише зобов'язати видати її у встановленій законодавством формі з урахуванням усіх складових заробітної плати, на які нараховані страхові внески.
Як випливає зі змісту Рекомендації Комітету ОСОБА_3 Європи № R (80) 2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_3 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Суд, ухвалюючи рішення та надаючи оцінки діям чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 2 статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Враховуючи наведені фактичні обставини справи суд приходить до висновку, що наявні достатні правові підстави для відновлення порушеного права позивача на отримання такої довідки щодо всіх складових заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем в судовому засіданні не доведено правомірності прийнятих рішень, а отже адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 90, 132, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Прокуратури Сумської області про визнання протиправними дії та рішення суб’єкта владних повноважень і зобов’язання вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення задовольнити повністю.
Зобов’язати прокуратуру Сумської області видати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв’язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури та надбавки до посадових окладів працівників органів прокуратури за класні чини відповідно до постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 30.08.2017р. № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету ОСОБА_3 України щодо оплати праці працівників прокуратури», за всіма складовими на які нараховується страхові внески та з якої було призначено пенсію після змін внесених постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 30.08.2017р. № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету ОСОБА_3 України щодо оплати праці працівників прокуратури» станом на 01.10.2017 року довідку про розмір заробітної плати по посаді заступника прокурора району (заступника керівника місцевої прокуратури).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень прокуратури Сумської області на користь ОСОБА_2 на відшкодування судового збору в сумі 640 гривень.
Повний текст рішення виготовлений 23.02.2018 року
Рішення може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лебединський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня її проголошення.
Суддя: Р. В. Бакланов