
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2018 року м. Чернігів Справа № 825/666/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тихоненко О.М.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання відмови протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Ніжинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – Ніжинське ОУ ПФУ в Чернігівській області, відповідач), в якому просить визнати відмову відповідача в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах позивачу протиправною та зобов’язання відповідача призначити позивачу ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на вісім років згідно ст. 55 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон) з 29.06.2017. Позовні вимоги мотивовані тим, що Ніжинським ОУ ПФУ в Чернігівській області в порушення вимог чинного законодавства протиправно відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки факт участі позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується посвідченням учасника ліквідації (категорія 2).
02.02.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження (у письмовому провадженні). У відповідності до ч. 3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України заявами по суті є позов та відзив.
Від Ніжинського ОУ ПФУ в Чернігівській області 15.02.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість. Відповідач зазначає, що призначити пенсію позивачу відповідно до п. 1 ст. 55 Закону немає законних підстав, оскільки надані позивачем документи не відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, яким передбачено, що документами, які засвідчують особливий статус є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Крім цього для підтвердження періодів роботи можуть прийматись документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 «Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, це військовий квиток, в якому зазначено період роботи, населений пункт, об’єкт чи номер зони в яких особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження в яких зазначено кількість днів роботи в зоні і населений пункт (об’єкт) чи кратність. В архівних довідках Міністерства оборони від 25.05.2017 № 179/1/5500 та № 179/1/5501 відсутні дані про дні виїзду в зону відчуження позивача. Первинні документи, якими стверджується час, період і місце роботи відсутні (а.с.22-23).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Частиною першою статті 55 Закону встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів 8 років.
Як вбачається з матеріалів справи позивач після досягнення 52 років та маючи більше 15 років страхового стажу 28.08.2017 звернувся до Ніжинського ОУ ПФУ в Чернігівській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 8 років у відповідності до ст. 55 Закону.
Листом від 27.11.2017 № 5634/04 Ніжинське ОУ ПФУ в Чернігівській області відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону та зазначило, що згідно розділу ІІ пункту 2.1 підпункту 5 абзацу 6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, документами, які засвідчують особливий статус є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. В наданих позивачем архівних довідках Міністерства оборони № 179/1/5500 та № 179/1/5501 від 25.05.2017 відсутні дані про дні виїзду в зону відчуження. Первинні документи, якими стверджується час, період і місце роботи – не надавались, а тому позивач не має права на пенсію за віком відповідно до п. 1 ст. 55 Закону (а.с.12-13).
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії військового квитка серії НУ № 8499069, виданого Ніжинським об’єднаним військовим комісаріатом Чернігівської області зазначено запис в/ч 27577 про те, що у період з 26.05.1987 по 28.09.1987 позивач виконував обов’язки по ліквідації наслідків аварії в тридцяти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС (а.с.11).
Довідкою від 17.03.2017 № 4/370 встановлено, що позивач терміном з 26.05.1987 по 28.09.1987 по направленню Ніжинського об’єднаного міського військового комісаріату Чернігівської області знаходився в складі військової частини 59261 на роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, при цьому отримав 5,6 Рин (а.с.14).
Згідно довідок Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.05.2017 № 179/1/5500 та № 179/1/5501 позивач у період з 26.05.1987 по 28.09.1987 в складі військової частини 59261 «Славянка» приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.15-16).
Статтею 65 Закону встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Згідно п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 № 501 посвідчення серії А видавалися учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до 2 категорії , які, зокрема, працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року – незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня до 31 грудня 1986 року – не менше 5 календарних дні, у 1987 році – не менше 14 календарних днів.
Позивачу наданий статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується наявним в матеріалах справи посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році серії А № 517805 (а.с.10).
Таким чином, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в даному випадку на 8 років.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
З вищенаведеного вбачається, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та відповідно надає право користування пільгами, встановленими Законом , зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання пенсій є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілий від Чорнобильської катастрофи.
Відповідні довідки на які посилається відповідач про періоди роботи, населений пункт чи об’єкт де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Тобто посвідчення позивача (категорія 2) в силу п.2 ч.1 ст.14 Закону підтверджує статус останнього, як громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та відповідно надає право користування пільгами, встановленими Законом.
Згідно пп.1 п.1 ст.45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Тобто у відповідності до вищезазначеної норми Закону пенсія позивачу призначається з 29.06.2017 (з наступного дня після досягнення пенсійного віку).
Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, з урахуванням досліджених доказів, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1.
Керуючись статтями 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 16600, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Ніжинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. Шевченка, 21-ж, м. Ніжин, 16600, код ЄДРПОУ 37716087) про визнання відмови протиправною та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати відмову Ніжинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 протиправною.
Зобов’язати Ніжинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на вісім років згідно ст. 55 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 29.06.2017.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.М. Тихоненко
Повний текст рішення складено 23 лютого 2018 року.