Рішення № 72390494, 14.02.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
818/2002/17
Номер документу
72390494
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 лютого 2018 р. Справа № 818/2002/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача: Бордуна В.І., Склярова С.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області

третя особа - Недригайлівський районний територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)

про визнання дій неправомірними та стягнення моральної шкоди,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати дії начальника Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області щодо незаконного використання персональних даних ОСОБА_1 неправомірними;

- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в сумі 20 000,00 грн.

Крім того, клопотанням від 14.02.2018 позивач просить стягнути з відповідача на його користь судові витрати, пов'язані із прибуттям до суду.

Ухвалою суду від 11.01.2018 Недригайлівський районний територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 22 березня 2012 року мати позивача - ОСОБА_4 звернулась до голови Недригайлівської селищної ради щодо звільнення її від сплати за соціальне обслуговування, оскільки її донька є інвалідом, син онкохворий, які не в змозі її обслуговувати.

08.11.2012 селищний голова ОСОБА_5 звернувся до комісії з розгляду справ щодо звільнення від сплати за соціальне обслуговування Недригайлівської РДА.

12.11.2012 рішенням комісії з розгляду справ щодо звільнення від сплати за надання соціальних послуг Недригаилівським районним територіальним центром соціального обслуговування ОСОБА_4 було звільнено від плати за надання соціального обслуговування.

Непогодившись із таким розвитком подій, позивач почала скаржитись в різні інстанції щодо незаконного призначення соціального працівника, оскільки, на її думку, сама добре справлялась по господарству та доглядом за матір'ю.

У квітні 2017 року позивач звернулась до прокуратури Недригайлівського району Сумської області та з матеріалів перевірки дізналась про наявність довідки управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської РДА № 2543, яка була видана в жовтні 2012 року начебто особисто ОСОБА_1 про те, що вона знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Недригайлівської РДА та одержує допомогу як інвалід з дитинства.

Позивач стверджує, що вказаної довідки не замовляла, не отримувала на руки та не подавала до комісії, яка розглядала клопотання про звільнення її матері від плати за надання соціального обслуговування.

Враховуючи викладені обставини, позивач вважає неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської РДА, які полягають у порушенні Закону України «Про захист персональних даних» щодо незаконного використання її персональних даних.

Крім того, позивач зазначає, що протиправними діями відповідача їй нанесена моральна шкода, яка полягає у душевних переживаннях. Дізнавшись про наявність такої довідки, позивач стала переживати, в зв'язку з чим у неї погіршився сон, загострились хронічні хвороби, що призвело до додаткових витрат на лікування.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, просила суд позов задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, просили суд відмовити у його задоволенні, зазначивши, що видача довідок про отримання (неотримання) соціальної допомоги здійснюється управлінням праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації відповідно до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345.

Довідка від 10.10.2012 № 2543 про отримання допомоги ОСОБА_1 була видана у відповідності до пункту 8.2 вищезазначеної Інструкції на підставі усної вимоги ОСОБА_1, тому відповідачем не порушено жодних вимог законодавства та прав позивача.

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, про дату час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі.

У судовому засіданні 25.01.2018 представник третьої особи пояснила, що довідка від 10.10.2012 № 2543 була використана комісією з розгляду справ щодо звільнення від сплати за надання соціальних послуг Недригаилівським районним територіальним центром соціального обслуговування при прийнятті рішення про звільнення ОСОБА_4 від плати за надання соціального обслуговування.

З урахуванням спливу значного часу з моменту прийняття зазначеного рішення, представник третьої особи припускає, що довідка від 10.10.2012 № 2543 була надана ОСОБА_1

Також, представник третьої особи зазначив, що до Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області зі зверненням про отримання довідки від 10.10.2012 № 2543 Недригаилівський районний територіальним центр соціального обслуговування не звертався. Документація Недригайлівського районного територіального центру соціального обслуговування, зокрема, книга та журнал вхідної кореспонденціі знищені, що підтверджується актом про вилучення для знищення документів, не внесених до національного архівного фонду.

Посадова особа Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області, виконавець довідки від 10.10.2012 № 2543, ОСОБА_6, допитана як свідок у судовому засіданні 25.01.2018, пояснила, що при видачі довідки керувалась Інструкцією щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345, проте на підставі якого саме положення Інструкції видана довідка від 10.10.2012 № 2543 на ім'я ОСОБА_1 та обставин видачі довідки пригадати не може.

Заслухавши пояснення позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

10.10.2012 Управлінням праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області видано довідку № 2543 на ім'я ОСОБА_1 про те, що вона дійсно знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Недригайлівської райдержадміністрації і одержує державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам (а.с. 129).

12.11.2012 комісією з розгляду справ щодо звільнення від плати за надання соціальних послуг Недригайлівським районним територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) звільнено від плати за надання соціального обслуговування матір позивача ОСОБА_4, що підтверджується витягом з протоколу комісії від 12.11.2012 (а.с. 132).

Приймаючи вказане рішення комісія посилалась зокрема і на те, що дочка ОСОБА_4, ОСОБА_1, є інвалідом з дитинства, що підтверджено довідкою Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області від 10.10.2012 № 2543 на ім'я ОСОБА_1.

Судом встановлено, що книга та журнал вхідної кореспонденції Недригайлівського районного територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) за 2012 рік були знищені, що підтверджується актом про вилучення для знищення документів, не внесених до національного архівного фонду, схваленим засіданням Недригаилівського районного територіального центру соціального обслуговування 06.12.2016 № 1 (а.с. 89-90).

У судовому засіданні позивач зазначила, що вищевказаної довідки не замовляла, не отримувала на руки та не подавала до комісії, яка розглядала клопотання про звільнення її матері від плати за надання соціального обслуговування, тому дії відповідача щодо видачі такої довідки є незаконними та такими, що порушують законодавство щодо захисту персональних даних.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відносини, пов'язані із захистом персональних даних під час їх обробки регулюються Законом України "Про захист персональних даних" в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Згідно із ст. 2 Закону України "Про захист персональних даних" персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про захист персональних даних" використання персональних даних передбачає будь-які дії володільця бази щодо обробки цих даних, дії щодо їх захисту, а також дії щодо надання часткового або повного права обробки персональних даних іншим суб'єктам відносин, пов'язаних із персональними даними, що здійснюються за згодою суб'єкта персональних даних чи відповідно до закону.

Згідно із ч. 2 ст. 5 Закону України "Про захист персональних даних" персональні дані, крім знеособлених персональних даних, за режимом доступу є інформацією з обмеженим доступом.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про захист персональних даних" підставами виникнення права на використання персональних даних є:

1) згода суб'єкта персональних даних на обробку його персональних даних. Суб'єкт персональних даних має право при наданні згоди внести застереження стосовно обмеження права на обробку своїх персональних даних;

2) дозвіл на обробку персональних даних, наданий володільцю бази персональних даних відповідно до закону виключно для здійснення його повноважень.

Згідно із ст. 14 Закону України "Про захист персональних даних" поширення персональних даних передбачає дії щодо передачі відомостей про фізичну особу з баз персональних даних за згодою суб'єкта персональних даних. Поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Виконання вимог встановленого режиму захисту персональних даних забезпечує сторона, що поширює ці дані.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про захист персональних даних" держава гарантує захист персональних даних. Суб'єкти відносин, пов'язаних із персональними даними, зобов'язані забезпечити захист цих даних від незаконної обробки, а також від незаконного доступу до них.

Згідно із ст. 28 Закону України "Про захист персональних даних" порушення законодавства про захист персональних даних тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Видача довідок про отримання (неотримання) соціальної допомоги здійснюється відповідно до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Інструкція).

Відповідно до п.п. 8.1 пункту 8 Інструкції на вимогу будь-якої особи або отримувача соціальної допомоги (його законного представника) Управління зобов'язане не пізніше ніж у триденний термін надати довідку про отримання (неотримання) допомоги (додаток 11), підстави, її розмір та терміни виплати.

Довідка про отримання (неотримання) соціальної допомоги видається на підставі письмової заяви або усної вимоги за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, який підтверджує особу та місце її проживання (реєстрації). Письмова заява чи усна вимога про отримання довідки реєструється в Журналі видачі довідок та повідомлень, після чого письмова заява підшивається (укладається у швидкозшивач) до особової справи отримувача допомоги. Заяви осіб, які не отримують допомоги, підшиваються в окрему папку (п.п. 8.2 Інструкції).

Журнал видачі довідок та повідомлень міститься у координатора (головного спеціаліста) прийому громадян (п.п. 8.3 Інструкції).

У разі, якщо заявник особисто звертається з проханням надати довідку, довідка видається в той же день (п.п. 8.5 Інструкції).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачні Конституцією та законами України.

В ході судового розгляду твердження позивача про видачу відповідачем довідки від 10.10.2012 № 2543 у порушення законодавства про захист персональних даних не знайшло свого підтвердження. Натомість, п. 2543 витягу із Журналу видачі довідок та повідомлень Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області за 2011-2012 роки підтверджується те, що довідка від 10.10.2012 № 2543 видана на звернення заявника ОСОБА_1 (а.с. 145-148).

Суд зазначає, що відомості про перебування особи на обліку в органі соціального захисту населення та отримання соціальної допомоги є персональними даними.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідач надав вказані відомості на вимогу суб'єкта персональних даних. Доказів незаконного розповсюдження персональних даних позивача судом не встановлено.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач дотримав встановлений законодавством порядок видачі довідки, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що підстави для визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області щодо незаконного використання персональних даних ОСОБА_1 неправомірними відсутні, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Суд, також, відмовляє у задоволенні позовної вимоги про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області на користь ОСОБА_1 моральної шкоди в сумі 20 000,00 грн., оскільки дана вимога є похідною від вимоги про визнання незаконними дій, отже підстави для її задоволення відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області, третя особа - Недригайлівський районний територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) про визнання дій неправомірними та стягнення моральної шкоди - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст рішення складений та підписаний 22.02.2018.