
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
22 лютого 2018 р. № 814/1970/17 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомВійськової частини А 0959, вул. Леваневців, 25,Миколаїв,54038 до Головного управління Державної Фіскальної служби у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 третя особа за участю: представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 представників відповідача: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 Міністерство оборони України, Повітрофлотський проспект, 6,Київ,03168 провизнання незаконним та скасування рішення від 07.09.2017р. №0015931302,
ВСТАНОВИВ:
Військова частина А0959 звернулась до адміністративного суду з позовом до ГУ ДФС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування Рішення №0003161302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасно перерахування) єдиного внеску від 20.05.16 та Рішення №0015931302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасно перерахування) єдиного внеску від 07.09.17.
Свої позовні вимоги військова частина обґрунтувала тим, що своєчасно та в повному обсязі сплачувала платежі з єдиного внеску. При цьому, у вересні 2015 року фінансовою частиною було допущено помилку у визначенні коду платежу та невірно розподіллено правильно визначений обсяг єдиного внеску по рахункам. Так, військовою частиною було помилково частину коштів сплачено замість коду платежу « 71010000» на код платежу « 71020000».
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію обґрунтував тим, що Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку. Днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів – день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів (п.1 ч.10 ст.9 Закону). Таким чином, єдиний внесок вважається зарахованим, коли він сплачений не до Державного бюджету взагалі, а на відповідні рахунки зі сплати єдиного внеску. ОСОБА_7 є спеціальним і передбачає порядок та сплату страхового внеску, тому посилання позивача на те, що кошти надійшли до Державного бюджету, але не на той рахунок не можуть прийматися судом до уваги, оскільки вони не ґрунтуються на законі. Отже, правовою підставою для прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, відповідно до вищевказаного Закону є факт несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків.
Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.
19.10.15 військова частина А0959 подала Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (табл.4 дод.4 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) за вересень 2015 року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, складає 655788,11 гривень. Граничний термін сплати – 20.10.15.
Протягом 15-28 вересня 2015 року, військовою частиною платіжними дорученнями №252, №269, 271 та №275 сплачено єдиного соціального внеску в розмірі 656679,65 гривень.
Разом з тим, у платіжних дорученнях на перераховування єдиного соціального внеску, військовою частиною невірно було розподілені суми за кодами призначення.
Військова частина частину єдиного внеску сплачує за військовослужбовців за символом звітності професійного ризику виробництва та категоріям платників – « 202» (код платежу 71020000), а єдиний внесок за службовців, які працюють у військовій частині на підставі трудового договору (вільнонаймані працівники) – « 201» (код платежу 71010000).
Таким чином, на особовому рахунку військової частини утворилась недоїмка зі сплати єдиного внеску за кодом 71020000 та надлишок за кодом 71010000.
В подальшому, зазначена недоїмка перекривалася за рахунок наступних платежів, з часом, за заявою військової частини грошові кошти були перераховані відповідно до призначення.
В наслідок цього, відповідачем обраховано недоїмки зі сплати єдиного внеску за період з 21.10.15 по 26.02.16, та з 21.09.16 по 27.10.16.
20.05.16 уповноваженою особою ГУ ДФС у Миколаївські області прийнято Рішення №0003161302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасно перерахування) єдиного внеску про застосування до військової частини А 0959 штрафу в розмірі 456731,38 гривень та пені 40497,56 гривень.
07.09.17 уповноваженою особою ГУ ДФС у Миколаївські області прийнято Рішення №0015931302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасно перерахування) єдиного внеску про застосування до військової частини А 0959 штрафу в розмірі 103684,19 гривень та пені 3442,49 гривень.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч.5, 6, 7 ст.9 Закону сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.
Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Відповідно до ч.10 ст.9 Закону днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Таким чином, відповідно до Закону єдиний внесок вважається сплаченим у разі перерахування його платником на рахунок органу доходу і збору.
У цьому випадку, військова частина у повному обсязі перерахувала єдиний внесок на казначейській рахунок відповідача.
Щодо помилки у кодах, то це призвело лише до «пересортиці» у видах єдиного внеску (для військовослужбовців та для найманих працівників), але не призвело до недоїмки в цілому. Загальний баланс взаєморозрахунків між військовою частиною та бюджетом в питанні сплати єдиного внеску не постраждав.
Крім того, суд враховує правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 16.06.15 по схожій адміністративній справі №21-377а15 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/45985213), де він зазначив, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений законом, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів.
Оскільки такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення коду бюджетної класифікації у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов'язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов'язання у визначений вказаною нормою ПК строк, а відтак і для застосування на підставі пункту 126.1 статті 126 ПК штрафних (фінансових) санкцій.
Хоча у цій постанові йде мова про сплату податків, а не єдиного внеску, на думку суду, інші фактичні обставини та правова оцінка є аналогічною, а тому такий правовий підхід може бути застосований до цього випадку.
Позов задовольнити у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Військова частина А 0959 (вул. Леваневців, 25,Миколаїв,54038 ) до Головне управління Державної Фіскальної служби у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 39394277) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області №0015931302 від 07.09.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області № НОМЕР_1 від 20.05.16 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.
4. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Повний текст рішення складено 23.02.18