Рішення № 72386659, 21.02.2018, Черняхівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
21.02.2018
Номер справи
293/865/17
Номер документу
72386659
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 293/865/17

Провадження № 2-а/293/7/2018

21 лютого 2018 року смт Черняхів

Черняхівський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Васильчука С.Ф.

секретаря судових засідань Тишкевич К.Б.

з участю позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Шлапак Т.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_2 до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просила визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахунку та призначення їй пенсії. Просила зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити їй пенсію державного службовця в розмірі 86% від заробітної плати з рахуванням фактично нарахованих та виплачених їй сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, які виплачувались за період з 01.07.2008 року по 01.07.2010 відповідно до архівних довідок Місцевої архівної установи «Трудовий архів району» №178, 178/1, 178/2 від 08.06.2017 Володарсько-Волинською міжрайонною державною податковою інспекцією з 21.08.2017.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що відповідачем в порушення вимог чинного законодавства України при розрахунку пенсії як державному службовцю протиправно не враховано отримані нею суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В судовому засіданні ОСОБА_2 та її представник підтримали позов в повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнала, подала до суду заперечення проти позову. Просила в позові відмовити.

Вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 86% від заробітної плати.

Відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993р. №3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції на час звільнення позивача) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування. Крім того, згідно ч.5 ст.37 цього Закону за кожен повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

01.07.2010р. ОСОБА_2 була призначена пенсія державного службовця у розмірі 86% її заробітної плати. Однак, при призначенні цієї пенсії відповідачем не було враховано в розмір пенсії суми нарахованої індексації на заробітну плату, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та індексацію заробітної плати.

З приводу вказаних порушень ОСОБА_2 зверталася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до законодавства, чинного на момент її звільнення з посади, однак, листом відповідача від 22.08.2017р. за №1913/02 їй було відмовлено в перерахунку пенсії, що спонукало її звернутися до суду за захистом її порушених прав.

Статтею 33 Закону України "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок; доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Стаття 1 Закону України "Про оплату праці" визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначена структура заробітної плати. Так, заробітна плата включає:

*основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;

*додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій;

*інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, винагорода за вислугу років входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, відмова відповідача у врахуванні суми при розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації та винагороди за вислугу років є протиправною. Отримані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Суд за результатами розгляду справи, оцінивши повідомлені сторонами обставини справи, дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому задовольняє позов, в тому числі з огляду на правові позиції Верховного Суду України, викладені, зокрема, у постановах від 04.03.2014, 14.05.2013 та 28.05.2013 року (справи №№21-3а14,21-125а13,21-97а13 відповідно).

Разом з тим, ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивач звернулась до відповідача з заявою по перерахунок пенсії 21.08.2017 року, суд враховуючи вище викладене задовольняючи позов призначає проведення перерахунку пенсії з 01.09.2017 року.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 72-77, 90, 241, 243, 244, 246, 255, 293, 295, 382 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_2.

Зобов'язати Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_2 призначеної в розмірі 86% від заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які виплачувались за період з 01.07.2008 по 01.07.2010 відповідно до (архівних) довідок Місцевої архівної установи «Трудовий архів району» №178, №178/1, №178/2 від 08.06.2017 Володарсько-Волинською міжрайонною державною податковою інспекцією - з 01.09.2017.

Стягнути з Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (місцезнаходження: вул.Древлянська, 1 смт.Хорошів, Житомирської області, 12101, код ЄДРПОУ 41246794) судовий збір в розмірі1762 грн. на в дохід держави на рахунок Державної судової адміністрації України (адреса: вул.Липська, 18/5, м.Київ, 01601; код ЄДРПОУ 26255795); отримувач - ГУК у м.Києві/м.Київ 22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106 "Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України)".

В решті позову відмовити.

Рішення може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області протягом 30-ти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий суддя: С.Ф. Васильчук

Копія:вірно