Рішення № 72386557, 14.02.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
813/5104/17
Номер документу
72386557
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/5104/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2018 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий суддя Коморний О.І.,

секретар - Мергель І.Р.

з участю:

представник позивача Дегтяренко О.О.

представник відповідача Ватуляк М.Р.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Шлях-Авто" про визнання протиправними та скасування постанов Головного управління Держпраці у Львівській області про накладення штрафу.

Обставини справи

Позивач, Приватне підприємство "Шлях-Авто", звернувся з позовом до суду про визнання протиправними та скасування постанов Головного управління Держпраці у Львівській області про накладення штрафу від 15.05.2017 року № 13010231199-0387 та постанови від 15.05.2017 року № 13010231199-0385.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, оскаржувані постанови прийняті всупереч підставам, порядку та способу, що визначені законами, крім того органом та особою, які не уповноважені на прийняття таких постанов. Позивач стверджує, що постанова від 15.05.2017 року № 13010231199-0387 про накладення штрафу в розмірі 96 000 грн. за порушення ч.1, 3 ст. 24 КЗпП України винесена безпідставно. Висновок відповідача про допуск підприємством до роботи працівника без належного оформлення зроблений без достатніх на те підстав, що ґрунтується лише на фотознімках, які зроблені не на території ПП «Шлях-Авто» чи виїзду транспортного засобу із його території. Також не взято до уваги пояснень щодо обставин справи. Крім того постанова від 15.05.2017 року № 13010231199-0385 про накладення штрафу в розмірі 3200 грн. за порушення вимог ч.1 ст.115 КЗпП України, ч.1 ст.24 ЗУ «Про оплату праці» прийнята з порушенням порядку розгляду справи, оскільки про наявність оскаржуваних постанов про накладення штрафу ПП «Шлях-Авто» дізналося після отримання постанови державної виконавчої служби про арешт майна боржника.

Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю, визнати протиправними та скасувати оскаржувані постанови.

Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив повністю з підстав, викладених у відзиві. Зазначив, що оскаржувані позивачем постанови винесені 15.05.2017 року, з повним дотриманням вимог Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року № 509 (далі - Порядок № 509). Просить у задоволенні позову відмовити.

Суд заслухав пояснення представника позивача та відповідача, повно, всебічно та об'єктивно оцінив подані докази у їх сукупності та

в с т а н о в и в :

15.05.2017 року Головним управлінням Держпраці у Львівській області в особі першого заступника начальника ОСОБА_3 винесено постанову № 13010231199-0387 про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами, згідно якої на ПП ''Шлях-Авто" накладено штраф в розмірі 96 000 грн. за порушення вимог ч.1, 3 ст. 24 КЗпП України, а саме допуску до роботи працівника без належного оформлення.

Водночас, 15.05.2017 року Головним управлінням Держпраці у Львівській області в особі першого заступника начальника ОСОБА_3 було винесено постанову № 13010231199-0385, згідно якої на ПП ''Шлях-Авто" накладено штраф в розмірі 3200 грн. за порушення вимог ч.1, ст. 115 КЗпП України, ч.1 ст.24 ЗУ «Про оплату праці».

Вказані постанови винесені на підставі акту перевірки від 26.04.2017 року № 13010231199.

У відповідності до вимог ч.2 ст.19 Конституції, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як передбачено абзацом 5 ч.1 ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року за №877-V, з наступними змінами та доповненнями, підставами для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).

Судом з матеріалів справи встановлено, що 16.03.2017 року Державна служба України з питань праці надала дозвіл за №2931/4.3/4.2-ДП-17 на проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Шлях-Авто». Головним управлінням Держпраці у Львівській області видано наказ від 21.04.2017 року за №0903-П, яким призначено здійснити в термін з 24.04.2017 року по 26.04.2017 року позапланову перевірку на предмет додержання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування у ПП "Шлях-Авто". Також видано направлення на проведення перевірки від 21.04.2017 року за №0886.

За результати позапланової перевірки виявлені наступні порушення вимог законодавства про працю:

- ч. 1 ст.53 КЗпП України - на Підприємстві тривалість роботи напередодні святкових і неробочих днів не скорочена на 1 годину, а саме, згідно табелів обліку робочого часу, робочий день напередодні святкового дня (08.03.2017) не скорочений на одну годину.

- ч.1, 2 ст.115 КЗпП України, ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» - на Підприємстві виплата заробітної плати працівникам не проводиться не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду за який здійснюється виплата, а саме, виплату заробітної плати за січень 2017 року 5-ом працівникам здійснено 07.02.2017 року згідно платіжної відомості №02.038 від 07.02.2017 року та 4-ом працівникам здійснено 02.03.2017 згідно платіжної відомості №01.061 від 02.03.2017, виплату заробітної плати за лютий 2017 року 3-ом працівникам здійснено 31.03.2017 згідно платіжної відомості №01.090 від 31.03.2017 та 4-ом працівникам здійснено 05.04.2017 згідно платіжної відомості №02.095 від 05.04.2017. Також на Підприємстві має місце заборгованість із виплати заробітної плати перед двома працівниками (ОСОБА_4 та ОСОБА_5.) на загальну суму 5140 грн., що становить невиплачену заробітну плату за лютий 2017 року.

- ч.1, 3 ст.24 КЗпП України - згідно наданих працівниками Служби безпеки України фотознімками встановлено факт допуску до роботи без належного оформлення трудових відносин гр. ОСОБА_6, який 12.04.2017 здійснював керування автомобільним транспортом на маршруті №156 «Львів - Зимна Вода» про що свідчить фотознімок Дорожнього листа Підприємства від 12.04.2017, фотознімок посвідчення водія ОСОБА_6, фотознімок свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, однак, згідно первинних документів трудові відносини з ОСОБА_6 належним чином не оформлені, а саме нормою частини 3 статті 24 КЗпП України передбачено, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Враховуючи вищенаведене, посадові особи Підприємства допустили до роботи 12.04.2017 ОСОБА_6 без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

- ч.5 ст.97 КЗпП України, ч. 3 ст. 15 Закону України «Про оплату праці» - в ході проведення перевірки адміністрацією Підприємства не надано довідку про рух коштів за період з 01.02.2017 по 26.04.2017, що може свідчити про не першочергове використання коштів на оплату праці при наявності заборгованості із виплати заробітної плати.

За результатами перевірки начальником відділу ОСОБА_7 винесений припис від 26.04.2017 року № 13/01/023/1199-0963 з вимогою усунути вищезазначені порушення вимог законодавства про працю.

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідачем було призначено та проведено позапланову перевірку за наявності законних підстави для проведення такої.

Процедуру проведення Державною інспекцією України з питань праці (далі - Держпраці України) та її територіальними органами перевірок додержання законодавства з питань праці встановлюється Порядком, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 року за №390 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.07.2012 року за № 1291/21603 (далі - Порядок № 390).

Відповідно до п.6 даного Порядку №390, перевірка складається з таких етапів: робота з документами, наданими суб'єктами господарювання на вимогу Інспектора; оформлення документів за результатами перевірки; ознайомлення суб'єктів господарювання з документами, оформленими за результатами перевірки; проведення за результатами перевірки роз'яснювальної роботи з питань застосування норм законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування (за згодою посадових осіб).

Пунктом 7 цього ж Порядку №390 встановлено, що за результатами перевірки складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства.

Відповідно до ч.3 ст.24 КЗпП України, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Позивач стверджує, що ОСОБА_6 не оформлений як працівник на ПП «Шлях-Авто» та не допускався підприємством до роботи. Проте 12.04.2017 року самовільно здійснив рейс за маршрутом №156 «Львів-Зимна Вода», оскільки мав намір працювати на підприємстві та попередньо за результатами співбесіди був рекомендований на посаду водія.

Однак, в супереч доводам позивача, в матеріалах справи наявна фотокопія посвідчення водія ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, а також фотокопія дорожнього листа ПП "Шлях-Авто" від 12.04.2017 року на маршрут №156 "Львів-Зимна Вода", в якому зазначено ім'я водія - ОСОБА_6

Крім того, 10 жовтня 2017 року Львівським окружним адміністративним судом винесено постанову про відмову у задоволенні позову ПП «Шлях - авто» про визнання протиправними дій Головного управління Держпраці у Львівської області, скасування припису за № 13/01/023/1199-0963 від 26.04.2017 року та протоколу про адміністративне правопорушення ( набрання законної сили 08.12.2017 року).

Згідно ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже порушення вимог ч.3 ст. 24 КЗпП України, що на ПП «Шлях - Авто» водій виконував трудові функції без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, встановлено судовим рішенням Львівського окружного адміністративного суду, яке набрало законної сили 08.12.2017 року та не спростовано позивачем.

Позивач стверджує, що відповідачем порушено вимоги Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою КМ України №509 від 17.07.2013 року (далі-Порядок №509),оскільки ПП ''Шлях - Авто" не було повідомлено про день, час та місце розгляду справи, про наявність оскаржуваних постанов. Про накладення штрафу ПП "Шлях-Авто" дізналося лише після отримання постанови державної виконавчої служби про арешт майна боржника.

Відповідно до вимог п. 2 Порядку №509 штрафи накладаються на підставі акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу.

Відповідно до пунктів 3-6 Порядку № 509 , уповноважена посадова особа не пізніше ніж через 10 днів з дати складення акта приймає рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу (далі - справа). Справа розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня прийняття рішення про її розгляд.У разі надходження від суб'єкта господарювання або роботодавця, щодо якого порушено справу, обґрунтованого клопотання про відкладення її розгляду, строк розгляду справи може бути продовжений уповноваженою посадовою особою, але не більше ніж на 10 днів. Про розгляд справи уповноважені посадові особи письмово повідомляють суб'єктів господарювання та тоботодавців не пізніше, ніж за п'ять днів до дати розгляду рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх тредставникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої посадової особи, що надіслала таке повідомлення, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника. Справа розглядається за участю представника суб'єкта господарювання або роботодавця, щодо якого її порушено. Справу може бути розглянуто без участі такого представника у разі, коли його поінформовано відповідно до пункту 6 цього Порядку і від нього не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення її розгляду.

При цьому, слід зазначити, що акт перевірки складений 26.04.2017 року та уповноважено особа суб'єкта господарювання ознайомилася з ним та отримала його примірник, про що свідчить підпис директора ОСОБА_8 Листом від 04.05.2017 року № 5007/2/11-30, позивачеві надіслано виклик для розгляду справи, призначеної на 15.05.2017 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи списком кореспонденції (а.с.53) та списком згрупованих поштових відправлень листів (а.с. 54) .

З дотриманням п'ятнадцятиденного строку з дня прийняття рішення про її розгляд, 15.05.2017 року Головним управлінням Держпраці у Львівській області винесено оскаржувані постанови про накладення штрафу.

Як встановлено з матеріалів справи, згідно з описом вкладення та квитанцією (а.с.55) оскаржувані постанови надіслані позивачеві 17.05.2017 року.

Твердження позивача про те, що оскаржувані постанови винесені не уповноваженою на це посадовою особою, не беруться судом до уваги, оскільки п. 2 Порядку передбачено, що штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи). Оскаржувані постанови були винесені Першим заступником начальника Головного управління Держпраці у Львівській області - ОСОБА_3

Стосовно постанови № 13010231199-0385, згідно якої на ПП ''Шлях-Авто" накладено штраф в розмірі 3200 грн. за порушення вимог ч.1, ст. 115 КЗпП України, ч.1 ст.24 ЗУ «Про оплату праці» суд зазначає, що згідно ст. 79 КАС України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.

Згідно ч.1 ст. 77 Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

До позовної заяви і при розгляді справи позивачем не додано жодного доказу в спростування зафіксованих у акті перевірки порушень вимог КЗпП України, за які на позивача накладено штраф в розмірі 3200 грн. згідно постанови № 13010231199-0385 від 15.05.2017р.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Дослідивши зібрані по справі докази та враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами винесені відповідачем правомірно та згідно чинного законодавства, відтак у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 295 КАС України, суд, -

у х в а л и в :

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.

Повний текст складено 23.02.2018р.

Суддя Коморний О.І.