
Номер провадження 2-а/289/4/18
Справа №289/2106/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.02.2018 м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Невмержицького І.М.
при секретарі - Шуба В.М.
з участю позивача - ОСОБА_1
пр.позивача - ОСОБА_2
пр.відповідача - Рожко Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Радомишлі Житомирської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Радомишльської райдержадміністрації Житомирської області як суб»єкта владних повноважень, про визнання відмови у встановленні статуса інваліда Війни неправомірною та про зобов»язання вчинити певні дії,за участі третьої особи без самостійних вимог - Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської ОДА,-
ВСТАНОВИВ:
Звертаючись до суду Позивач просить визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Радомишльської РДА Житомирської області що стосуються відмови у встановленні йому статусу інваліда Війни та видачі відповідного посвідчення,як передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни,гарантії їх соціального захисту», з послідуючими змінами та доповненнями та просить суд зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Радомишльської РДА Житомирської області встановити йому,ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1 статус інваліда Війни та видати посвідчення відповідного зразка.
В судовому засіданні Позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі,просив суд їх задовольнити.
В судовому засіданні представник Позивача - адвокат ОСОБА_2 позовні вимоги свого довірителя підтримав в повному обсязі та надав суду відповідні пояснення на підтримання позову.
Представник Відповідача за письмовою довіреністю - Рожко Н.І. в судовому засіданні з позовними вимогами не погодилася,просить суд відмовити в їх задоволенні в зв»язку з тим,що Позивач не надав достатню кількість письмових документів необхідних для встановлення статусу інваліда Війни.
Представник Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської ОДА у судове засідання не з»явився,надіслав письмовий відзив на позов,просив справу розглянути без них,проти позову не заперечив.
Вислухавши пояснення сторін у справі,дослідивши письмові докази в їх сукупності,суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено,що не заперечується і представником Відповідача - ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1 був залучений та здійснював роботи, пов»язані з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань цивільної оборони Київської області в період з 02.05.1987 року по 01.09.1992 року.
Згадані роботи ОСОБА_1 виконував працюючи інженером МТЗ в автопідприємстві №2 Управління автотранспорту Мінатоменерго СРСР ВО «Прип»ять» м.Чорнобиль Київської області, що підтверджується записами в трудовій книжці(а.с.14,15).
Внаслідок дії техногенних факторів під час виконання згаданих вище робіт в зоні відчуження АЕС став інвалідом 1 групи внаслідок захворювань,пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи безстроково та отримав статус особи,постраждалої від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Зазначені вище обставини підтверджуються довідкою №111 від 10.05.2006 року,виданою Державним підприємством по забезпеченню життєдіяльності зони відчуження і зони безумовного(обов»язкового) відселення «Чорнобильсервіс», інформаційною довідкою Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи» від 01.11.2017 року за №011-14/1701-4(а.с.16,17).
З 1 січня 2005 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Відповідно до цих змін(пункт 9 статті 7) особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони і які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, віднесені до інвалідів війни.
Оскільки механізм реалізації зазначених положень жодним нормативно- правовим актом не визначено, це призвело до вільного трактування вимог цієї статті Міністерством праці та соціальної політики України.
Листами Міністерства надано роз'яснення територіальним підрозділам про те,що статус інваліда війни встановлюється органами праці та соціального захисту населення на підставі довідки, яка містить інформацію про Наказ чи Розпорядження про залучення особи до формувань Цивільної оборони для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, займану посаду та документів про роботу,яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також довідки про встановлення інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
При цьому жоден нормативний документ з питань цивільної оборони не містить однозначної вимоги щодо обов'язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони. 4
Разом з тим, слід звернути увагу на те, що відповідно до існуючих під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС правил з діловодства (Інструкція Держархіву при Раді Міністрів СРСР) розпорядчі документи з питань Цивільної оборони підприємств, установ та організацій не відносились до їх основної діяльності, тому термін їх зберігання складав 3-5 років, після чого вони повинні були знищуватись.
Отже, необхідні документи, які підтверджували участь формувань ЦО окремих підприємств, установ, організацій,які вимагає представник Відповідача від Позивача або знищені, або відсутні та в своїй більшості ліквідовані організації,підприємства та установи,які приймали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
У відповідності до вимог чинних на момент аварії на Чорно-бильській АЕС нормативно-правових актів з питань Цивільної оборони, в першу чергу - « Положення про Цивільну оборону СРСР», затверджене постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18.03.1976 № 201-78; наказу заступника Міністра, оборони СРСР - начальника ЦО СРСР № 90 від 06.06.1975 року (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами) та № 92 від 29.06.1976 року (Настанова про організацію та ведення Цивільної оборони в районі (сільському на сільськогосподарському об'єкті народного господарства), Розпорядження ЦО СРСР від 26.04.1986 року, начальника ЦО УРСР від 28.04.1986 року, начальника Цивільної оборони Київської області - голови Київської обласної Ради народних депутатів трудящих за 1986 рік (від 29.04.1986 року № 01, від 30.04.1986 року № 02, від 04.05.1986 року № 16, від 19.05.1986 року № 52 та ін.), Цивільна оборона організовувалась за територіально-виробничим принципом в усіх населених пунктах та на всіх об'єктах народного господарства, а до складу її невоєнізованих формувань зараховувались в обов'язковому порядку громадяни СРСР, в тому числі - чоловіки у віці від 16 до 60 років, за винятком інвалідів та осіб, що мали мобілізаційні приписи та жінки від 16 до 55 років за винятком вагітних жінок та жінок, які мають дітей до 8 років.
Аналогічні вимоги були зазначені в Законі України «Про Цивільну оборону України» та Положення про Цивільну оборону України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.1994 № 299.
Статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що Учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
З урахуванням вищевикладеного, формування Цивільної оборони, в т.ч. і невоєнізовані, створювались саме з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварій, катастроф і стихійних лих. Таким чином громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків) залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Статус встановлюється на підставі довідки,яка містить інформацію про Наказ або Розпорядження про залучення особи до формувань цивільної оборони, займану посаду та документів про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також довідки про встановлення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст.46 Конституції України,норми якої є нормами прямої дії - громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
В силу ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування , посадових і службових осіб.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд приходить до висновку про те,що представник Відповідача не надала суду обгрунтованих доказів як на підставу свої заперечень,а відтак вважає позовні вимоги обгрунтованими і приймає рішення про їх задоволення.
На підставі ст.ст.5,6,7,8,9,10,11,241,242,243,244,245,246 КАС України,Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Радомишльської райдержадміністрації Житомирської області як суб»єкта владних повноважень, про визнання відмови у встановленні статуса інваліда Війни неправомірною та про зобов»язання вчинити певні дії- задовольнити.
1. Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у встановленні статусу та видачі відповідного посвідчення інваліда Війни.
2. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області встановити ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1,прож.в АДРЕСА_1 - статус інваліда Війни та видати посвідчення відповідного зразка.
Судові витрати віднести на рахунок держави Україна.
Апеляційна скарга на Постанову може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Радомишльський районний суд протягом тридцяти днів з її проголошення.
Суддя І. М. Невмержицький