Рішення № 72386314, 07.02.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
808/25/18
Номер документу
72386314
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 року Справа № 808/25/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (71100, АДРЕСА_1)

до Бердянського об'єднаного управління пенсійного фону України в Запорізькій області (71100, Запорізька область, м. Бердянськ,вул. Консульська, буд 23д)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Бердянського об'єднаного управління пенсійного фону України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним дії відповідача щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2017 та зобов'язати відповідача відновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2017.

Ухвалою суду від 09 січня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 07.02.2018. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву. Представник відповідача надав відзив на адміністративний позов, у задоволенні позову просить відмовити у повному обсязі.

Від представника позивача 05.02.2018 надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, позов просить задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Позивач, в зв'язку з переїздом, з листопада 2014 року перебуває на обліку в Бердянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як внутрішньо переміщена особа згідно ст. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-УП на підставі внесення її в реєстр внутрішньо переміщених осіб та довідки від 21.11.2014 р. № 2306002335 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Особам, які перебували на обліку, як одержувачі пенсій, зокрема, в окремих районах Донецької та Луганської областей, які тимчасово не контролюються українською владою, виплата пенсій на підконтрольній українській владі території здійснюється за умови реєстрації пенсіонерів, як внутрішньо переміщених осіб.

Забезпечення реалізації прав зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб, зокрема, на пенсійне забезпечення, визначається Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-УІІ (далі - Закон 1706) та відповідними нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, які не визнані у встановленому законом порядку неконституційними, та не скасовані, тобто, вони є чинними.

23 березня 2017 року на адресу об'єднаного управління електронною поштою надійшов лист Головного-управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, до якого додано списки тривало відсутніх за місцем проживання одержувачів пенсій з числа внутрішньо переміщених осіб згідно даних Держприкордонслужби. Згідно інформації вказаного списку ОСОБА_1 самостійно залишила підконтрольну українській владі територію, тобто, станом на 23.03.2017 була відсутня за місцем тимчасового проживання-більше 60 днів.

Згідно з підпунктом 5 пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою4Сабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», соціальні виплати припиняються у разі отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 було припинено з 01.03.2017.

Позивач 21.07.2017 року звернулась до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з проханням поновити їй виплату пенсії з 01.04.2017 року, до якої додала нову довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 0000273751 від 21.07.2017 року.

Управлінням Пенсійного фонду надано запит до управління праці та соціального захисту населення виконкому Бердянської міської ради щодо перевірки факту проживання внутрішньо переміщених осіб та вирішення питання на Комісії з питань щодо поновлення або припинення соціальних виплат та направлено список на"отримання інформації для призначення (відновлення) виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам, зокрема, позивача. Згідно протоколу рішення комісії з питань призначення/відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 30.06.2017 р. №53 прийнято рішення про поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 з посиланням на п. 18 постанови КМУ від 08.06.2016 № 365 (копія рішення комісії додається).

Поновлення виплати пенсій здійснюється відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних - виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», на підставі рішення Комісії з питань щодо призначення/відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених виконавчими органами рад.

Згідно п.18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у разі їх припинення відповідно до підпункту 4 пункту 12 цього Порядку можливе лише через шість місяців після такого припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством.

Згідно статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Згідно абзацу 2 пункту 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеноузсоби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 509, 01.10.2014, Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно статті 5 Закону України N 1706-УП від 20.10.2014 «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Тобто, вказана Довідка є єдиним документом, який свідчить про місце знаходження внутрішньо переміщеної особи. При скасуванні вказаної довідки у цієї особи відсутні підстави для отримання пенсії та інших соціальних виплат за вказаною нею у заяві адресою, оскільки вона втрачає статус внутрішньо переміщеної особи.

Однак, при вивченні матеріалів позову, пенсійної справи та інших документів щодо скасування та поновлення нарахування та виплати пенсії вказаній особі встановлено, що на момент прийняття комісією з питань щодо поновлення або припинення соціальних виплат відносно ОСОБА_1 (станом на 30.06.2017 р.) рішення про призначення пенсії згідно п. 18 постанови КМУ від 08.06.2016 № 365 довідка № 2306002335 від 21.11.2014 року не була скасована.

Згідно інформації управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області про прийняття рішення № 322 від 28.07.2017 року, довідка № 2306002335 від 21.11.2014 року ОСОБА_1 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції скасована 28.07.2017 року, вже після прийняття комісією вказаного рішення.

Тобто, посилання комісії як на підставу поновлення виплат - пункт 18 Постанови КМУ № 365 від 08.06.2016 р. було помилковим, оскільки момент припинення виплат пов'язаний в даному разі не зі скасуванням довідки, як того вимагає пункт 18 вказаної постанови, а з зупиненням пенсійних виплат на підставі листа ПФУ України № 2439/02 від 23.03.2017 року з метою верифікації.

У зв'язку з обставинами, що склались, об'єднаним управлінням на адресу вказаної комісії направлено відповідне клопотання з метою приведення рішення комісії в частині ОСОБА_1 у відповідність до чинного законодавства, оскільки поновлення соціальних виплат після їх припинення (зупинення), згідно вказаній постанові, вирішується виключно вказаним колегіальним органом.

31.01.2018 року об'єднаним управлінням отримано витяг з протоколу № 80 від 26.01.2018 р. комісії з питань щодо поновлену або припинення соціальних виплат, яким скасовано рішення Комісії № 53 від 30.06.2017 р. щодо поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 згідно п. 18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженому Постановою 365, ОСОБА_1 поновлено виплати з дати їх припинення.

На підставі вказаних змін до рішення комісії об'єднаним управлінням поновлено нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з моменту припинення, тобто, з 01.03.2017 року, що підтверджується розпорядженням № 808465 від 31.01.2018 р., протоколом № 808465 від 31.01.2018 р, копії яких містяться в матеріалах справи.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст.295-297 КАС України.

Рішення у повному обсязі виготовлено 22.01.2018.

Суддя О.В.Конишева