
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2018 року м. Кропивницький справа № П/811/17/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом
позивач: Головне управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501)
відповідач: ОСОБА_1 (27400, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)
про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДФС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДФС у Кіровоградській області) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Позов мотивовано тим, що відповідач має узгоджену суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 5951,41 грн., визначену податковим повідомленням-рішенням №0000071700 від 12.01.2016 року, а також з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у розмірі 113 грн., визначену податковим повідомленням-рішенням №7101-13 від 16.06.2017 року. Оскільки у встановлені строки вказані суми відповідачем не сплачені, тому вони є податковим боргом, який позивач просить суд стягнути на користь місцевого бюджету м. Знам'янки Кіровоградської області.
Ухвалою судді від 18.01.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву - упродовж 15 днів від дня отримання цієї ухвали. Ухвала направлена на адресу відповідача за зареєстрованим місцем його проживання, але повернута поштою за відсутністю адресата. За правилами ч.6 ст.251 КАС України ця ухвала вважається врученою відповідачу 31.01.2018 року. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Посадовою особою Знам'янської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області 04.12.2015 року проведено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства при оподаткуванні доходів, отриманих як додаткове благо, за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року, за результатами якої складено акт №118/2/17/НОМЕР_1 від 04.12.2015 року. Перевіркою встановлено, що відповідно до отриманої від АТ "Райффайзен Банк Аваль" інформації, згідно з повідомленням від 13.06.2014 року ОСОБА_1 проведено списання кредитної заборгованості (анульовано, прощено заборгованість) у розмірі 29439, 60 грн. Всупереч пп.49.18.4 п.49.18 ст.49, пп.164.2.17 "д" п.164.2 ст.164, п.167.1 ст.167 ПК України ОСОБА_1 не задекларував дохід, отриманий в 2014 році у вигляді додаткового блага в сумі 29439, 60 грн., не подав декларацію про майновий стан та доходи за 2014 рік та не сплатив податок на доходи фізичних осіб. (а.с. 11 - 13)
На підставі цього акту перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000071700 від 12.01.2016 року, яким відповідачу згідно з пп.54.3.1, 54.3.2 п.54.3 ст.54 та відповідно до п.123.2 ст.123 ПК України збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування" в сумі 5951,41 грн., з яких 4761,13 грн. - за основним зобов'язанням, 1190,28 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями. (а.с. 14).
Вказане податкове повідомлення-рішення 12.01.2016 року надіслано на податкову адресу відповідача, однак поштове відправлення повернуто поштою за закінченням терміну зберігання (а.с.17, 18). У встановленому порядку податкове повідомлення - рішення відповідачем не оскаржено, а визначена ним сума грошового зобов'язання не сплачена.
Також установлено, що ОСОБА_1 з 17.11.2014 року є власником нерухомого майна - квартири загальною площею 76,4 кв.м., житловою площею 50,4 кв.м., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3. (а.с. 35 - 36)
Знам'янською міською радою прийнято рішення №126 від 19.02.2016 року "Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Знам'янка", яким встановлено ставки податку для об'єктів житлової нерухомості. (а.с. 37 - 40)
На підставі цього рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області обчислено суму податку з об'єкта житлової нерухомості, який перебуває у власності відповідача, за 2016 рік та надіслано йому податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №7101-13 від 16.06.2017 року про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в сумі 113 грн. (а.с. 19).
Вказане податкове повідомлення-рішення відповідач отримав 06.07.2017 року (а.с. 19), у встановленому порядку його не оскаржував. Однак, суму податкового зобов'язання у передбачений пп.266.10.1 п.266.10 ст.266 ПК України строк не сплатив.
У зв'язку з невиконанням відповідачем своїх податкових зобов'язань у нього утворилася заборгованість перед бюджетом, стягнення якої є предметом даного спору.
При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Підпунктами 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом. (пункт 54.5 статті 54 ПК України).
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Водночас, згідно з пп. 266.10.1 п.266.10 ст.266 ПК України податкове зобов'язання за звітній рік з податку на нерухому майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення - рішення.
Відповідно до пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
За визначеннями, наданими пп.14.1.39, 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є грошовим зобов'язанням платника податків. Воднораз, сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.
Матеріалами справи підтверджено наявність у відповідача податкового боргу у сумі 6064, 41 грн., з яких 5951,41 грн. - податок на доходи фізичних осіб, 113 грн. - податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що узгоджується з даними інтегрованих карток платника податків, які ведуться контролюючим органом. (а.с. 7 - 10) Доказів його погашення суду не надано.
Відповідно до абзацу 1 пункту 59.1, пункту 59.5 статті 59 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Встановлено, що Знам'янською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області у зв'язку з виникненням у відповідача податкового боргу йому надіслано податкову вимогу форми "Ф" №43-17 від 10.03.2016 року про сплату 5951,41 грн. (а.с. 20). Вказана податкова вимога на даний час не відкликана, сума податкового боргу не погашена.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 20.1.19 статті 20 ПК України контролюючим органам надано право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
При цьому пунктом 41.2 статті 41 ПК України передбачено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Пунктами 9.1, 9.3 статті 9 ПК України передбачено, що податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних податків. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Згідно з ч.2 ст.64 Бюджетного кодексу України податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) фізичною особою, яка отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зараховується до відповідного бюджету за податковою адресою такої фізичної особи.
Водночас, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, як складова податку на майно, належить до місцевих податків. Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України. (пункти 10.1, 10.5 статті 10 ПК України).
Згідно з п.19 ч.1 ст.64, ч.2 ст.67 Бюджетного кодексу України цей платіж відноситься до доходів загального фонду місцевих бюджетів та зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
За таких обставин, вимоги адміністративного позову про стягнення з відповідача податкового боргу в дохід місцевого бюджету Знам'янської міської ради Кіровоградської області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Такі витрати позивачем у даній справі не понесені.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Кіровоградській області задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (27400, АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) в дохід місцевого бюджету Знам'янської міської ради Кіровоградської області податковий борг:
- 5951,41 грн. з податку на доходи фізичних осіб;
- 113 грн. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш