Рішення № 72386111, 13.02.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
808/3928/17
Номер документу
72386111
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2018 року о/об 17 год. 04 хв.

Справа № 808/3928/17

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗ ІНВЕСТ" (72202, Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе, вул.Центральна, буд.141, прим.38; код ЄДРПОУ 31731398)

до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166; код ЄДРПОУ 39396146)

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ГАЗ ІНВЕСТ" (надалі - позивач, ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ") звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати: 1) податкове повідомлення-рішення від 11.09.2017 за №0031871313, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 331880 грн. 42 коп., у тому числі: 17430 грн. 07 коп. - за податковим зобов'язанням; 380873 грн. 55 коп. - за штрафною (фінансовою) санкцією; 33504 грн. 80 коп. - пеня; 2) податкове повідомлення-рішення від 11.09.2017 за №0031791313, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у вигляді штрафної (фінансової) санкції на суму 13845 грн. 96 коп.; 3) податкове повідомлення-рішення від 11.09.2017 за №0031851313, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з військового збору з заробітної плати та з орендної плати за землю у вигляді штрафної (фінансової) санкції на суму 4670 грн. 83 коп.

У позові (а.с.4-7) позивачем зазначено, що ГУ ДФС у Запорізькій області проведена планова виїзна перевірка ТОВ «ГАЗ ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 31731398) з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період 01.01.2014 по 31.12.2016, з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати єдиного внеску за період з 01.01.2014 по 31.12.2016, за результатами якої складено Акт №456/08-01-14-02/31731398 від 15.08.2017. На підставі висновків, викладених в акті перевірки, відповідачем 11.09.2017 винесені податкові повідомлення рішення: №0031791313, №0031851313, №0031871313. Рішенням ДФС України (вих.№27411/6/99-99-11-02-01-15 від 24.11.2017) у задоволенні скарги позивача відмовлено з формальних підстав. Як вбачається з Акту перевірки та податкового повідомлення-рішення №0031791313 від 11.09.2017 ТОВ «ГАЗ ІНВЕСТ» проводило виплату доходів (заробітна плата), але несвоєчасно перерахувало податок на доходи фізичних осіб у розмірі 24401,37 грн., у т.ч. по періодах: січень 2015р. - 5557,76 грн., лютий 2015р. - 6704,57 грн., вересень 2015 - 10876,58 грн., жовтень 2015р. - 1262,46 грн., у зв'язку з чим відповідачем нараховані штрафні санкції відповідно до п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України на суму 13845,96 грн., у т.ч.: за січень 2015р. - 1389,39 грн., за лютий 2015р. - 3352,29 грн., за вересень 2015р. - 259,58 грн. та 1591,09 грн., 6306,77 грн., за жовтень 2015р. - 946,85 грн. Як вбачається із розрахунку нарахування штрафних санкцій орган ДФС застосував штрафи у розмірі 25% до одного випадку та у розмірі 50% до другого випадку та 75% до третього випадку. Тобто орган ДФС в одному Акті перевірки зафіксував і перше, повторні порушення. Підвищені розміри штрафів у разі повторного виявлення податкових порушень (50%) застосовуються не за сам факт виявлення будь-яких порушень, а за повторне вчинення діянь та обставин, передбачених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, що також вказано в Узагальнюючій податковій консультації з питань забезпечення єдиного підходу до застосування штрафних санкцій, затвердженої наказом ДПСУ від 22.11.2012 №1046; від 06.07.2012 №592. Зі змісту вищезгаданих узагальнюючих податкових консультацій випливає, що підвищені розміри штрафів (зокрема, 50%) застосовуються лише у випадках якщо за аналогічні правопорушення вже було органом ДФС застосовано штрафні санкції шляхом складання податкового повідомлення-рішення (лист ДФСУ від 19.11.2015 за №11059/С/99-99-10-03-02-14). Крім того, зазначена у розрахунку до податкового повідомлення-рішення №0031791313 сума несвоєчасно сплаченого ПДФО, яка підлягала сплаті та вказана кількість прострочених днів не відповідають дійсності та значно завищені, а звідси і невірно розраховані штрафні санкції з урахуванням невірно застосованого розміру. Враховуючи вищевикладене, сума штрафної санкції у розмірі 13845,96 грн. за несвоєчасне перерахування податку на доходи фізичних осіб розрахована з численними порушеннями, а отже і податкове повідомлення-рішення №0031791313 від 11.09.2017 є незаконним та підлягає скасуванню. Як вбачається з акту, перевіркою встановленого порядку заповнення Розділу II Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (Форма №1-ДФ) в частині оподаткування військовим збором порушень не встановлено. Встановлені порушення щодо своєчасності перерахування військового збору у розмірі 2890,64 грн., в т.ч. по періодах: листопад 2014р. - 10,65 грн., січень 2015р. - 616,97 грн., лютий 2015р. - 726,24 грн., квітень 2015р. - 6,74 грн., травень 2015р. - 6,74 грн., червень 2015р. - 3,37 грн., серпень 2015р. - 359,15 грн., вересень 2015р. - 872,30 грн., жовтень 2015р. - 234,57 грн., липень 2016р. - 22,78 грн., листопад 2016р. - 27,19 грн. Перевіркою встановленого порядку заповнення Розділу II Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (Форма №1-ДФ) в частині оподаткування військовим збором порушень не встановлено. Встановлені порушення щодо своєчасності перерахування військового збору з орендної плати за земельні ділянки у розмірі 10649,69 грн., в т.ч. по періодах: грудень 2015р. - 10649,69 грн. Відповідно до розрахунку №2 до податкового повідомлення-рішення №0031851313 від 11.09.2017 нараховані штрафні санкції у розмірі 2662,42 грн., в т.ч. по періодах: грудень 2015р. - 2662,42 грн. Позивач вважає, що сума штрафних санкцій нарахованих у зв'язку з несвоєчасно перерахуванням податку з доходів фізичних осіб (військовий збір з орендної плати за паї) у розмірі 2662,42 грн. є необґрунтованою. Так, основним видом діяльності ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" є вирощування та реалізація сільськогосподарських культур та допоміжна діяльність у рослинництві. ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" здійснює свою діяльність на орендованих земельних ділянках, які були передані нашому підприємству в строкове платне користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до типових договорів оренди землі. Відповідно до п.9 типового договору оренди землі орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у встановленому розмірі за рік, тобто до 31.12 поточного руку. Таким чином, будь-які порушення щодо сплати податків і зборів з доходів фізичних осіб за оренду земельних часток (паї) виникають після 01 січня наступного року. Отже, нарахування фінансової санкції (штрафу) у розмірі 401,13 грн. на суму 1604,50 грн. є неправомірною та незаконною. А також не зрозуміло, з яких саме підстав кількість прострочених днів щодо сплати 9045,19 грн. складає 24 дні. Враховуючи вищевикладене, сума штрафної санкції у розмірі 4670,83 грн. за несвоєчасне перерахування військового збору з заробітної плати робітників та з орендної плати за землю розрахована з численними порушеннями, а отже і податкове повідомлення-рішення №0031851313 від 11.09.2017 є незаконним та підлягає скасуванню. Як вбачається з акту перевірки, податкового повідомлення-рішення №0031871313 від 11.09.2017 ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" в перевіряємому періоді при нарахуванні виплат за оренду земельних ділянок в натуральній формі не застосовувало коефіцієнт, що є порушенням п.164.5 ст.164 Податкового кодексу України. Згідно з п.164.5 ст.164 Податкового кодексу України під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування. Коефіцієнт становить у 2014-2015p.p. - 1,176, у 2016р. - 1,219. У зв'язку з чим, за даними розрахунками податкової, ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" занизило податок на доходи фізичних осіб з нарахованої орендної плати у натуральній формі за земельні паї на суму 17430,07 грн., у т.ч. за 2014р. - 17430,07 грн. Позивач вважає, що донарахування суми податку з доходів фізичних осіб, з нарахованої орендної плати за земельні частки (паї) у 2014р., яка видавалась у натуральній формі у розмірі 17430,07 грн., у т.ч. за 2014р. - 17430,07 грн. є незаконним та безпідставним, виходячи з наступного. Відповідно до п.9 договорів оренди укладених ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" з орендодавцями земельних ділянок орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі встановленому за рік, з урахуванням податку на доходи фізичних осіб. За письмовою заявою орендодавця орендна плата може вноситися у натуральній та відробітковій формі. В такому разі до видачі підлягає сільгосппродукція, або інша продукція, або надаються послуги на загальну суму, що дорівнює розміру орендної плати. Орендна плата у натуральній чи відробітковій формі вноситься з розрахунку середньо ринкових цін діючих на період проведення розрахунків. Оскільки, орендна плата відповідно до умов договору оренди землі нараховувалась в грошовій формі, з цієї суми були утримані всі податки, а вже надалі, за погодженням з орендодавцем, орендна плата видавалась грошовими коштами або сільгосппродукцією в рахунок орендної плати, що підлягала виплаті орендареві, отже і коефіцієнт, так званий "натуральний", передбачений п.164.5 ст.164 Податкового кодексу України, (який застосовується лише при визначенні бази оподаткування для нарахування орендної плати в натуральній формі), не застосовувався. Таким чином, донарахування суми податку з доходів фізичних осіб, з нарахованої орендної плати за земельні частки (паї) у 2014p., яка видавалась у натуральній формі у розмірі 17430,07 грн., у т.ч. за 2014р. - 17430,07 грн. є незаконним та безпідставним. Позивач звертає увагу суду на те, що ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" при нарахуванні виплат за оренду земельних ділянок в натуральній формі не застосовувало коефіцієнт ані в 2015p., ані в 2016р. Таким чином і нарахування штрафних санкцій у розмірі 4357,52 грн. є, також, незаконним та безпідставним. Як вбачається з акту перевірки, податкового повідомлення-рішення №0031871313 від 11.09.2017 ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" в перевіряємому періоді проводило виплату доходів (орендна плата за паї), але несвоєчасно перерахувало податок на доходи фізичних осіб у розмірі 432596,30 грн., у тому числі по періодах: січень - 2014р. - 37235,10 грн., лютий 2014р. - 5890,08 грн., березень 2014р. - 1166,88 грн., травень 2014р. - 7826,82 грн., липень 2014р. - 3983,05 грн., серпень 2014р. - 4366,20 грн., вересень 2014р. - 14686,63 грн., листопад 2014р. - 10909 грн., грудень 2014р. - 22275,87 грн., січень 2015р. - 2342,44 грн., липень 2015р. - 47694,08 грн., вересень 2015р. - 1515,60 грн., листопад 2015р. - 17,43 грн., грудень 2015р. - 147575,69 грн., серпень 2016р. - 24742,84 грн., вересень 2016р. - 2182,50 грн., у зв'язку з чим були нараховані штрафні санкції у розмірі 276516,03 грн., а саме: за серпень 2014р. - 1091,55 грн., вересень 2014р. - 7343,32 грн., листопад 2014р. - 81832,60 грн., грудень 2014р. - 16706,90 грн., січень 2015р. - 1756,83 грн., липень 2015р. - 35770,56 грн., вересень 2015р. - 1136,70 грн., листопад 2015р. - 13,07 грн., грудень 2015р. - 110681,77 грн., серпень 2016р. - 18545,88 грн., вересень 2016р. - 1636,88 грн. Штрафні санкції за період січень 2014р. - липень 2014р. включно правомірно перевіряючими не нараховувались у зв'язку із закінченням строку давності їх застосування. Що стосується нарахованих штрафних (фінансових) санкцій відповідно до п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України на суму 276516,03 грн.: за серпень 2014р. - 1091,55 грн., за вересень 2014р. - 7343,32 грн., за листопад 2014р. - 81832,60 грн., за грудень 2014р. - 16706,90 грн., за січень 2015р. - 1756,83 грн., за липень 2015р. - 35770,56 грн., за вересень 2015р. - 1136,70 грн., за листопад 2015р. - 13,07 грн., за грудень 2015р. - 110681,77 грн. позивач вважає, зазначений розрахунок, також, здійснено з підвищенням розміру штрафу, а як зазначалося раніше підвищений розмір штрафу (зокрема, у розмірі 50%, 75% за п.127.1 Податкового кодексу України) застосовується у випадку повторного виявлення податкових порушень, тобто у випадку коли до платника за аналогічне правопорушення вже було застосовано протягом 1095 днів штрафні санкції шляхом складання податкового повідомлення-рішення. Оскільки за останні три роки (1095 днів) це перша податкова перевірка, отже і нарахування штрафних санкцій у підвищеному розмірі є неправомірним та незаконним. Крім того, при складанні розрахунку не були враховані умови договору оренди землі щодо розрахунків з пайщиками один раз на рік, а саме 31.12 поточного року, отже і заборгованість по податкам і зборам не може розраховуватися помісячно та рахуватися на початок перевіряємого 2014 року, оскільки це розрахунки за минулі періоди. Враховуючи вищевикладене, суми штрафних санкцій та донарахованих податків розраховані з численними порушеннями, а отже і податкове повідомлення-рішення №0031871313 від 11.09.2017 є незаконним та підлягає скасуванню.

Позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідачем надано письмові заперечення (а.с.75-77), в яких зазначено, що в порушення п.54.2 ст.54, пп.168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п.168.1 ст.168, п.168.4 ст.168, ст.171 Податкового кодексу України ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" у перевіреному періоді проводив виплату доходів (заробітна плата), але не своєчасно перераховував податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 24401,37 грн., у тому числі: - у розмірі 24401,37 грн. (по даті виникнення податкового зобов'язання, тобто виплати доходу (заробітна плата) - момент виникнення податкового зобов'язання), в тому числі по періодах: січень 2015р. - 5557,76грн., лютий 2015р. - 6704,57грн., вересень 2015р. - 10876,58грн., жовтень 2015р. - 1262,46 грн. Таким чином, в порушення п.54.2 ст.54, пп.168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п.168.1 ст.168, п.168.4 ст.168, ст.171 Податкового кодексу ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" у перевіреному періоді проводив виплату доходів (заробітна плата), але не своєчасно перераховував податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 24401,37 грн. Так як на момент проведення перевірки в індивідуальних картках платника ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" відсутні данні про наявність безнадійного боргу, таким чином нараховані штрафні санкції не підлягають списанню відповідно п.101.1 ст.101 Податкового кодексу України. В порушення пп.1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, п.54.2 ст.54, пп.168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п.168.1 ст.168, п.168.4 ст.168, ст.171 Податкового кодексу України ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" у перевіреному періоді проводив виплату доходів (заробітна плата) але не своєчасно перераховувало військовий збір у розмірі 2890,64 грн., в тому числі по періодах: листопад 2014р. - 10,65 грн., січень 2015р. - 616,97 грн., лютий 2015р. - 726,24 грн., квітень 2015р. - 6,74 грн., травень 2015р. - 6,74 грн., червень 2015р. - 3,37 грн., серпень 2015р. - 359,15 грн., вересень 2015р. - 872,30 грн., жовтень 2015р. - 234,57 грн., липень 2016р. - 22,78 грн., листопад 2016р. - 27,19 грн. Таким чином, в порушення пп.1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, п.54.2 ст.54, пп.168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п.168.1 ст.168, п.168.4 ст.168, ст.171 Податкового кодексу України ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" у перевіреному періоді проводив виплату доходів (заробітна плата), але не своєчасно перераховував військовий збір на загальну суму 2890,64 грн. Також в порушення пп.1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, п.54.2 ст.54, пп.168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п.168.1 ст.168, п.168.4 ст.168, пп.170.1.1 п.170.1 ст.170 Податкового кодексу України ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" у перевіреному періоді проводив виплату доходів (орендна плата за землю) але не своєчасно перераховувало військовий збір у розмірі 10649,69 грн. ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" в перевіряємому періоді при нарахуванні виплат за оренду земельних ділянок в натуральній формі не застосувало коефіцієнт, що є порушенням п.164.5 ст.164 Податкового кодексу України. В перевіряємий період ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" виплачувало орендну плату за земельні ділянки (паї) в грошовій формі та натуральній формі (ячмінь, пшениця, соняшник та інше). ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" в перевіряємому періоді при нарахуванні виплат за оренду земельних ділянок в натуральній формі не застосовувало коефіцієнт, що є порушення п.164.5 ст.164 Податкового кодексу України. Таким чином в порушення п.164.5 ст.164, пп.170.1.1 п.170.1 ст.170, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" не в повному обсязі утримало податок з доходів фізичних осіб, а саме з суми орендної плати за земельні частки (паї) у 2014 році, яка видавалася в натуральній формі у загальній сумі 17430,07грн., у т.ч. за 2014р. - 17430,07 грн. Згідно п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України позивачу донарахована штрафна санкція за ненарахування, неутримання податку на доходи земельних ділянок у сумі 4357,52 грн. Перевіркою встановлено, що орендна плата за земельні ділянки нараховувалась у грошовій формі, а за погодженням з орендодавцями деяка частина орендної плати надавалась у негрошовй формі, а саме сільськогосподарської продукцією. В порушення п.54.2 ст.54, пп.168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п.168.1 ст.168, п.168.4 ст.168, пп.170.1.1 п.170.1 ст.170 Податкового кодексу України ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" у перевіреному періоді проводив виплату доходів (орендна плата за землю), але не своєчасно перераховував податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 432596,30 грн., у тому числі: по періодах: січень 2014 - 37235,10 грн., лютий 2014 - 5890,078грн., березень 2014 - 1166,88грн., травень 2014 - 7826,82 грн., липень 2014 - 3983,05грн., серпень 2014 - 4366,20 грн., вересень 2014 - 14686,63 грн., листопад 2014 - 109110,10 грн., грудень 2014 - 22275,87грн., січень 2015 - 2342,44 грн., липень 2015 - 47694,08 грн., вересень 2015 - 1515,60 грн., листопад 2015 - 17,13 грн., грудень 2015 - 147575,69 грн., серпень 2016 - 24727,84 грн., вересень 2016р. - 2182,50 грн. Таким чином в порушення п.54.2 ст.54, пп.168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п.168.1 ст.168, п.168.4 ст.168, пп.170.1.1 п.170.1 ст.170 Податкового кодексу України ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" у перевіреному періоді проводив виплату доходів (орендна плата за землю), але не своєчасно перераховував податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 432596,30 грн.

Відповідач проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

І. ГУ ДФС у Запорізькій області проведена планова виїзна документальна перевірка ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" (код ЄДРПОУ 31731398) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.12.2016, з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати єдиного внеску за період з 01.01.2011 по 31.12.2016, за результатами якої складено Акт №456/08-01-14-02/31731398 від 15.08.2017 (а.с.16-52).

За висновками Акту перевірки №456/08-01-14-02/31731398 від 15.08.2017 документальною плановою виїзною перевіркою встановлені порушення ТОВ «ГАЗ ІНВЕСТ»: «… - пункту 54.2 статті 54, підпункту 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, пункту 168.4 статті 168, статті 171 Податкового кодексу України …, в результаті чого у перевіреному періоді проводилася виплата доходів (заробітна плата), але не своєчасно перераховував податок на доходи фізичних осіб у розмірі 24401,37 грн. в тому числі по періодах: січень 2015р. – 5557,76 грн., лютий 2015р. – 6704,57 грн., вересень 2015р. – 10876,58 грн., жовтень 2015р. – 1262,46 грн.; - підпункту 1.4 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ, пункту 54.2 статті 54, підпункту 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, пункту 168.4 статті 168, статті 171 Податкового кодексу України в результаті чого у перевіреному періоді проводив виплату доходів (заробітна плата) але не своєчасно перераховувало військовий збір у розмірі 2890,64 грн., в тому числі по періодах: листопад 2014р. – 10,65 грн., січень 2015р. – 616,97 грн., лютий 2015р. – 726,24 грн., квітень 2015р. – 6,74 грн., травень 2015р. – 6,74 грн., червень 2015р. – 3,37 грн., серпень 2015р. – 359,15 грн., вересень 2015р. – 872,30 грн., жовтень 2015р. – 234,57 грн., липень 2016р. – 22,78 грн., листопад 2016р. – 27,19 грн.; - пункту 54.2 статті 54, підпункту 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, пункту 168.4 статті 168, підпункту 170.1.1 пункту 170.1 статті 170 Податкового кодексу України …, в результаті чого у перевіреному періоді проводилася виплата доходів (орендна плата за паї), але не своєчасно перераховано податок на доходи фізичних осіб у розмірі 432596,30 грн. в тому числі по періодах: січень 2014р. – 37235,10грн., лютий 2014р. – 5890,078 грн., березень 2014р. – 1166,88 грн., травень 2014р. – 7826,82 грн., липень 2014р. – 3983,05 грн., серпень 2014р. – 4366,20 грн., вересень 2014р. – 14686,63 грн., листопад 2014р. – 109110,10 грн., грудень 2014р. – 22275,87 грн., січень 2015р. – 2342,44 грн., липень 2015р. – 47694,08 грн., вересень 2015р. – 1515,60 грн., листопад 2015р. – 17,13 грн., грудень 2015р. – 147575,69 грн., серпень 2016р. – 24727,84 грн., вересень 2016р. – 2182,50 грн.; - підпункту 1.4 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ, пункту 54.2 статті 54, підпункту 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, пункту 168.4 статті 168, підпункту 170.1.1 пункту 170.1 статті 170 Податкового кодексу України в результаті чого у перевіреному періоді проводив виплату доходів (орендна плата за паї) але не своєчасно перераховувало військовий збір у розмірі 10649,69 грн., в тому числі по періодах: грудень 2015р. – 10649,69 грн.; - пункту 164.5 статті 164 підпункту 170.1.1 пункту 170.1 статті 170, підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України …, що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб, з нарахованої орендної плати у натуральній формі за земельні паї, на 17430,07грн., у т.ч. за 2014р. - 17430,07 грн. (а.с.51).

Результатом розгляду ГУ ДФС у Запорізькій області Акту перевірки №456/08-01-14-02/31731398 від 15.08.2017 стало прийняття 11.09.2017 щодо ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" податкових повідомлень-рішень:

1) №0031871313, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 331808 грн. 42 коп., у тому числі: 17430 грн. 07 коп. - за податковим зобов'язанням; 380873 грн. 55 коп. - за штрафною (фінансовою) санкцією; 33504 грн. 80 коп. - пеня (а.с.8);

2) №0031791313, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у вигляді штрафної (фінансової) санкції на суму 13845 грн. 96 коп.;

3) №0031851313, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з військового збору з заробітної плати та з орендної плати за землю у вигляді штрафної (фінансової) санкції на суму 4670 грн. 83 коп. (а.с.14).

Судом досліджені Розрахунки нарахованих сум податків та сум штрафних санкцій (а.с.9-11, 13, 15).

Відповідно до п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу. Передбачені цим пунктом штрафи не застосовуються, коли ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого пунктом 169.4 статті 169 цього Кодексу, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами цього Кодексу.

Відповідачем документально не доведено вчинення ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" дій, передбачених п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України, протягом 1095 днів повторно, втретє та більше.

Відтак, застосування ГУ ДФС у Запорізькій області 50% та 75% ставки при визначенні розміру штрафної (фінансової) санкції у Розрахунках та досліджених судом податкових повідомленнях-рішеннях є протиправним.

З приводу порушень, які стали підставами для прийняття спірних податкових повідомлень-рішень в Акті перевірки №456/08-01-14-02/31731398 від 15.08.2017 зазначено наступне: "… В порушення пункту 54.2 статті 54, підпункту 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, пункту 168.4 статті 168, статті 171 Податкового кодексу ТОВ "Газ Інвест" у перевіреному періоді проводив виплату доходів (заробітна плата), але не своєчасно перераховував податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 24401,371 грн., у тому числі: - у розмірі 24401,37 грн. (по даті виникнення податкового зобов'язання, тобто виплати доходу (заробітна плата) - момент виникнення податкового зобов'язання), в тому числі по періодах : січень 2015р. - 5557,76 грн., лютий 2015р. - 6704,57грн., вересень 2015р. - 10876,58 грн., жовтень 2015р. - 1262,46 грн. … В порушення підпункту 1.4 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ, пункту 54.2 статті 54, підпункту 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, пункту 168.4 статті 168, статті 171 Податкового кодексу ТОВ "Газ Інвест" у перевіреному періоді проводив виплату доходів (заробітна плата) але не своєчасно перераховувало військовий збір у розмірі 2890,64 грн., в тому числі по періодах: листопад 2014р. - 10,65 грн., січень 2015р. - 616,97 грн., лютий 2015р. - 726,24 грн., квітень 2015р. -6,74 грн., травень 2015р. - 6,74грн., червень 2015р. - 3,37 грн., серпень 2015р. - 359,15 грн., вересень 2015р. - 872,30 грн., жовтень 2015р. - 234,57 грн., липень 2016р. - 22,78 грн., листопад 2016р. - 27,19 грн. … Перевіркою нарахування орендної плати за оренду земельних часток та майнових (паї) за період 2014р.-2016р. встановлено, що ТОВ "Газ Інвест" виплачувало оренду плату за користування земельними ділянками (паями) три відсотка визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, що підтверджується відомостями нарахування орендної плати за 2014-2016рр. та договорами оренди землі, відповідно яких визначено що орендна плата вноситься Орендарем, в розмірі не менше ніж 3% у 2014-2016рр. від нормативно грошової оцінки земельної ділянки щорічно. Згідно пред'явлених відомостей на виплату ТОВ "Газ Інвест" з орендної плати за оренду земельних часток та майнових (паї) за перевіряємий період встановлено, що товариство утримувало податок на доходи з фізичних осіб за перевіряємий період у розмірі 622882,44 грн. … В перевіряємий період ТОВ "Газ Інвест" виплачувало орендну плату за земельні ділянки (паї) в грошовій формі та натуральній формі (ячмінь, пшениця, соняшник та інше). … Коефіцієнт становить у 2014-2015рр. - 1,176, у 2016р. - 1,219. ТОВ "Газ Інвест" в перевіряємому періоді при нарахуванні виплат за оренду земельних ділянок в натуральній формі не застосовувало коефіцієнт, що є порушення пункту 164.5 статті 164 Податкового кодексу України … Таким чином в порушення пункту 164.5 статті 164 підпункту 170.1.1 пункту 170.1 статті 170, підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України …, ТОВ "Газ Інвест" не в повному обсязі утримало податок з доходів фізичних осіб, а саме з суми орендної плати за земельні частки (паї) у 2014-році, яка видавалася в натуральній формі у загальній сумі 17430,07 грн., у т.ч. за 2014р. - 17430,07 грн. … В порушення пункту 54.2 статті 54, підпункту 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, пункту 168.4 статті 168, підпункту 170.1.1 пункту 170.1 статті 170 Податкового кодексу ТОВ "Газ Інвест" у перевіреному періоді проводив виплату доходів (орендна плата за землю), але не своєчасно перераховував податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 432596,30 грн., у тому числі: - у розмірі 432596,30 грн. (по даті виникнення податкового зобов'язання, тобто виплати доходу (заробітна плата) - момент виникнення податкового зобов'язання), в тому числі по періодах: січень 2014 - 37235,10 грн., лютий 2014 - 5890,078 грн., березень 2014 - 1166,88 грн., травень 2014 - 7826,82 грн., липень 2014 - 3983,05 грн., серпень 2014 - 4366,20 грн., вересень 2014 - 14686,63 грн., листопад 2014 - 109110,10 грн., грудень 2014 - 22275,87 грн., січень 2015 - 2342,44 грн., липень 2015 - 47694,08 грн., вересень 2015 - 1515,60 грн., листопад 2015 - 17,13 грн., грудень 2015 - 147575,69 грн., серпень 2016 - 24727,84 грн., вересень 2016р. - 2182,50 грн. … В ході проведення перевірки податковим агентом не були надані документи щодо самостійного нарахування та сплати до бюджету пені за несвоєчасне (не повне) перерахування податку на доходи фізичних осіб. Відповідно пп.129.1.3 п.129.1 ст.129, пп.129.3.1 п.129.3 ст.129, абз.3 п.129.4 ст.129 Податкового кодексу за несвоєчасне (не повне) перерахування податку на доходи фізичних осіб до бюджету у розмірі - 184264,86 грн., на суму вказаного податкового боргу нарахована пеня з розрахунку 120 відсотків річної облікової ставки НБУ, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, загальна сума пені за перевіряємий період склала - 67810,91 грн. … В порушення підпункту 1.4 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ, пункту 54.2 статті 54, підпункту 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, пункту 168.4 статті 168, 170.1.1 пункту 170.1 статті 170 Податкового кодексу ТОВ "Газ Інвест" у перевіреному періоді проводив виплату доходів (орендна плата за землю) але не своєчасно перераховувало військовий збір у розмірі 10649,69 грн., в тому числі по періодах: грудень 2015р. - 10649,69 грн. …".

Судом досліджено інші документи, надані сторонами в обґрунтування позиції по справі.

ІІ. Вирішуючи переданий на розгляд суду публічно-правовий спір суд з урахуванням обставин справи, досліджених доказів, виходить з такого.

Надаючи правову оцінку прийнятим 11.09.2017 відповідачем податковим повідомленням-рішенням: №0031791313, №0031851313, №0031871313 судом вивчені приписи п.1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, п.54.2 ст.54, пп.168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п.168.1 ст.168, п.168.4 ст.168, пп.170.1.1 п.170.1 ст.170, ст.171 Податкового кодексу України.

За приписами пп.62.1.1-62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Як передбачено п.1 Розділу І "Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженого 07.04.2016 наказом Міністерства фінансів України №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881 (надалі - "Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"), цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Згідно з п.2 Розділу І "Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях: інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.

Відповідно до п.1 Глави 1 Розділу ІІ "Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зазначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

Так, відповідачем документально не доведено те, що "в порушення п.54.2 ст.54, пп.168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п.168.1 ст.168, п.168.4 ст.168, ст.171 Податкового кодексу України ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" у перевіреному періоді проводив виплату доходів (заробітна плата), але не своєчасно перераховував податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 24401,37 грн., у тому числі: - у розмірі 24401,37 грн. (по даті виникнення податкового зобов'язання, тобто виплати доходу (заробітна плата) - момент виникнення податкового зобов'язання), в тому числі по періодах: січень 2015р. - 5557,76 грн., лютий 2015р. - 6704,57 грн., вересень 2015р. - 10876,58 грн., жовтень 2015р. - 1262,46 грн. …"; відповідної ІКП до суду - не надано.

Відповідачем не надано до суду "Податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку" (Форма №1-ДФ), "Звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" подані ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" до контролюючого органу. Відтак, документально відповідачем не доведено, що "В порушення п.1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, п.54.2 ст.54, пп.168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п.168.1 ст.168, п.168.4 ст.168, ст.171 Податкового кодексу України ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" у перевіреному періоді проводив виплату доходів (заробітна плата) але не своєчасно перераховувало військовий збір у розмірі 2890,64 грн., в тому числі по періодах: …".

Також, відповідачем не надано до суду доказів того, що "В перевіряємий період ТОВ "Газ Інвест" виплачувало орендну плату за земельні ділянки (паї) в грошовій формі та натуральній формі (ячмінь, пшениця, соняшник та інше). …". Порушення, пов'язані з вказаними виплатами, відповідачем документально не підтверджені.

Таким чином, не знайшли свого підтвердження порушення ТОВ "ГАЗ ІНВЕСТ" вимог п.1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, п.54.2 ст.54, пп.168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п.168.1 ст.168, п.168.4 ст.168, пп.170.1.1 п.170.1 ст.170, ст.171 Податкового кодексу України як то зазначено в Акті перевірки №456/08-01-14-02/31731398 від 15.08.2017.

За відсутності порушень податкового законодавства відсутніми є і підстави до вжиття заходів, передбачених п.54.3 ст.54, п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України.

Звідси, нарахування податкових зобов'язань, застосування відповідачем штрафних (фінансових) санкцій до позивача є необґрунтованим.

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення: №0031791313, №0031851313, №0031871313 прийняті 11.09.2017 відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірними і підлягають скасуванню.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було ГУ ДФС у Запорізькій області, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 5254 грн. 89 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області №0031871313 від 11.09.2017, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "ГАЗ ІНВЕСТ" збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 331808 грн. 42 коп., у тому числі: 17430 грн. 07 коп. - за податковим зобов'язанням; 380873 грн. 55 коп. - за штрафною (фінансовою) санкцією; 33504 грн. 80 коп. - пеня.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області №0031791313 від 11.09.2017, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "ГАЗ ІНВЕСТ" збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у вигляді штрафної (фінансової) санкції на суму 13845 грн. 96 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області №0031851313 від 11.09.2017, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "ГАЗ ІНВЕСТ" збільшено грошове зобов'язання з військового збору з заробітної плати та з орендної плати за землю у вигляді штрафної (фінансової) санкції на суму 4670 грн. 83 коп.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗ ІНВЕСТ" (72202, Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе, вул.Центральна, буд.141, прим.38; код ЄДРПОУ 31731398) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166; код ЄДРПОУ 39396146) судовий збір в сумі 5254 грн. 89 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Рішення виготовлено у повному обсязі 13.02.2018.

Суддя О.О. Прасов