Рішення № 72386031, 14.02.2018, Звягельський міськрайонний суд Житомирської області (до 25.04.2025 - Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області)

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
285/4454/17
Номер документу
72386031
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

Іменем України

Справа № 285/4454/17

провадження у справі № 2-а/0285/15/18

14 лютого 2018 року м. Новоград-Волинський

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

в складі: головуючої - судді Заполовської Т. Г.

за секретаря судового засідання Матвіюк Т.М.,

за участі: представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Лозової Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Новоград-Волинського об'єднаного управління ПФУ в Житомирській області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії,

встановив :

Позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови їй у перерахунку розміру її пенсії державного службовця та зобов'язати відповідача здійснити з 01.12.2017 року перерахунок та виплату їй пенсії у розмірі 82 відсотків від заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідках, що знаходяться в її пенсійній справі, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди та компенсації за невикористану відпустку.

Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що з 11 квітня 2011 року згідно Закону України "Про державну службу" їй призначена пенсія державного службовця по інвалідності в розмірі 82% від суми заробітної плати. 24.11.2017 року вона звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди та компенсації за невикористану відпустку. Однак у листі відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, оскільки вказані виплати носять разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, факт утримання з сум допомог збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та не є підставою для врахування при обчисленні розміру пенсії. Крім того, що на момент звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, перерахунок пенсії позивача є неможливим у зв'язку з відсутністю нормативного регулювання такого перерахунку. Вважає зазначену позицію відповідача незаконною. З метою захисту своїх прав змушена звернутись до суду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача просила відмовити у задоволенні позову за безпідставністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на пенсійному обліку Новоград-Волинського ОУПФУ в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності згідно ЗУ «Про державну службу» з 11.04.2011 року.

24.11.2017 року ОСОБА_3 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, однак в листі Новоград-Волинського ОУПФУ в Житомирській області від 01.12.2017 року останній відмовлено у перерахунку пенсії з підстави того, що діючим законодавством не передбачено порядку перерахунку пенсії, відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу».

Відповідно ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (набрав чинності 01.05.2016 року) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто з 01.05.2016 року Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Стаття 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка регулює питання перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, прожиткового мінімуму та страхового стажу, не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Частиною 1 ст. 1, ст. 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу, а ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. До структури заробітної плати входять основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Основна заробітна плата, це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації.

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно п.п.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим і Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8773, відтак, індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Проаналізувавши норми, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку, грошова винагорода та індексація входять до системи оплати праці державного службовця і повинні враховуватись при призначенні перерахунку пенсій.

Як вбачається з матеріалів справи позивач отримала довідку (уточнюючу) про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з заявою про перерахунок пенсії у тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації, які не були враховані пенсійним органом при призначенні пенсії у 2011 році.

Суд зазначає, що Новоград-Волинське об'єднане УПФУ в Житомирській області необґрунтовано відмовило при призначенні пенсії позивачу у врахуванні інших виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З урахуванням вище приведеного, суд вважає, що порушене право позивача щодо відмови у перерахунку її пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, грошової допомоги підлягає захисту. Відтак вимоги щодо перерахунку пенсії питань підлягають задоволенню.

Вимоги позивача про допущення рішення суду до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць випливають з положень п.1 ч.1 ст.371 КАС України та також є обґрунтованими.

Статтею 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640,00 грн.

Керуючись ст.ст. 5, 8-15, 77, 139, 241-246, 250, 251, 255, 293, 295, 297, 371, п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України, суд

ухвалив :

Позовну заяву ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Новоград-Волинського об'єднаного УПФУ в Житомирській області (вул. Єрьоменка, 16, м. Новоград-Волинський, Житомирська область, 11708, код ЄДРПОУ 37808338) задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Новоград-Волинського об'єднаного УПФУ в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 27 459,11 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 25 353,82 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 6705,96 грн., грошової винагороди в сумі 5325 грн. та індексації в сумі 7155,91 грн.

Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане УПФУ в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії в розмірі 82% від заробітної плати з урахуванням всіх складових за останні 60 місяців роботи, у тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 27 459,11 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 25 353,82 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 6705,96 грн., грошової винагороди в сумі 5325 грн. та індексації в сумі 7155,91 грн., починаючи з 01.12.2017 року за порядком, визначеним ЗУ «Про державну службу», який діяв на момент призначення позивачу пенсії.

Рішення суду допустити до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Новоград-Волинського ОУПФУ в Житомирській області - на користь ОСОБА_3 витрати на оплату судового збору у розмірі 640 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно п.15 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Дата складання повного рішення - 22.02.2018 року.

Головуюча Т.Г. Заполовська