
Справа №278/2802/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2018 року м. Житомир
Житомирський районний суд Житомиирської області в складі:
головуючого судді Дубовік О. М.,
при секретарі Поліщук І. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Іванівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вищевказаною позовною заявою.
Зазначив, що 10 жовтня 2017 року звернувся до голови сільської ради Кузовкової Л. О. із запитом про надання копії фінансового звіту господарської діяльності сільського голови за 2016 рік, на що отримав відповідь про те, що остання усно прозвітувала, що на думку позивача є відмовою в наданні означеної інформації, оскільки остання не звітувала перед громадою про свою фінансово-господарську діяльність за 2015-2016 роки. На наступне звернення позивача щодо надання статуту громади Іванівської сільської ради Житомирського району Житомирської області позивачу надійшла відповідь від 18 жовтня 2017 року про його відсутність. На наступне звернення позивача щодо надання копій документів, якими визначено порядок проведення громадських слухань позивачу надійшла відповідь щодо їх відсутності. Окрім того, за каденцію вказаного голови сільської ради загальні збори жодного разу не скликались, громадських слухань не проводилось. Як зауважує позивач його та інших мешканців села позбавили безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення, позбавлено права ініціювати розгляд в раді будь-які питання, віднесені до місцевого самоврядування. Відсутній статут та регламент ради, а отже відсутній порядок проведення громадських слухань, чим позбавлено права проводити громадські слухання з актуальних питань.
У зв'язку з наведеним просить:
- визнати бездіяльність Іванівської сільської ради Житомирського району Житомирської області щодо непроведення затвердження регламенту Іванівської сільської ради та статуту Іванівської сільської ради, звітування за фінансово-господарську діяльність за 2015-2016 роки;
- зобов'язати Іванівську сільську раду Житомирського району Житомирської області винести на розгляд засідання сесії Іванівської сільської ради питання про затвердження регламенту Іванівської сільської ради та статуту територіальної громади Іванівської сільської ради;
- зобов'язати Іванівську сільську раду Житомирського району Житомирської області заслухати звіт голови Іванівської сільської ради про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами ради за 2015-2017 роки;
- зобов'язати Іванівську сільську раду Житомирського району подати звіт про виконання рішення суду після набрання рішення суду законної сили.
Представником Іванівської сільської ради Житомирського району Житомирської області було подано заперечення на позовну заяву, яким остання просила відмовити в задоволенні позову, оскільки він є необгрунтованим та безпідставним. Зауважила, що прийняття статуту сільською радою не є її обов'язком. Стосовно регламенту сільської ради повідомила, що він розроблений та затверджений у встановленому законом порядку на пленарному засіданні сільської ради. Також звернула увагу на те, що сільським головою було прозвітовано про здійснену робота за 2016 рік - перше півріччя 2017 року, про що складено відповідний протокол (а.с. 26-28).
У судове засідання 16.02.2018 року з'явилися: позивач, його представник та представник сторони відповідача. Також під час розгляду справи у судових засіданнях брала участь відповідач Кузовкова Л. О.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
11 жовтня 2017 року стороною відповідача було отримано запити позивача про надання йому копії звіту роботи сільського голови Кузовкової Л. О. за 2016 рік, який був доведений до жителів с. Іванівки 30 вересня 2017 року (а.с. 5), про надання копії статуту Іванівської сільської ради (а.с. 7) та про надання копії документа, яким визначається порядок проведення громадських слухань територіальною громадою Іванівської сільської ради або у разі відсутності такого документа інформацію про порядок проведення громадських слухань (а.с. 9).
Листом від 18 жовтня 2017 року за вих. № 6 Іванівською сільською радою було повідомлено позивача про те, що сільським головою Кузовковою Л. О. 30 вересня 2017 року було прозвітовано про роботу за 2016 та 1 півріччя 2017 року та звернено увагу позивача, що згідно із записом у протоколі зборів громадян с. Іванівка від 30 вересня 2017 року останній був присутній на даних зборах (а.с. 6).
Листом від 18 жовтня 2017 року за вих. № 8 Іванівською сільською радою було повідомлено позивача про те, що статут Іванівської сільської ради не затверджувався (а.с. 8).
Листом від 18 жовтня 2017 року за вих. № 7 Іванівською сільською радою було повідомлено позивача про те, що порядок проведення громадських слухань сільською радою не затверджувався та що громадські слухання на території Іванівської сільської ради проводяться відповідно до ст. 13 Закону України "Про місцеве самоврядування" (а.с. 10).
Як убачається з протоколу загальних зборів громадян с. Іванівка Житомирського району Житомирської області від 30 вересня 2017 року ОСОБА_1 був присутній під час звіту сільського голови про проведену роботу за 2016 рік та І півріччя 2017 року (а.с. 95-98).
Відповідно до положень ст.ст. 55, 124 Конституції України, ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування".
Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування").
Сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях (ч.ч. 1, 3 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування").
Частиною 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що регламенту ради затверджується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
25 грудня 2015 року рішенням Іванівської сільської ради Житомирського району Житомирської області (а.с. 64) був затверджений регламент сільської ради (а.с. 65-94).
Одним із визначених ст. 5 КАС України способів судового захисту прав, свобод або законних інтересів є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Частиною 7 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування" установлено, що сільський, селищний, міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами.
Сільська, селищна, міська, районна у місті рада заслуховує щорічний звіт сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради про здійснення державної регуляторної політики виконавчими органами відповідної сільської, селищної, міської, районної у місті ради (ч. 1 ст. 38 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності").
Територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади (ст. 13 Закону України "Про місцеве самоврядування").
З метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей здійснення місцевого самоврядування представницький орган місцевого самоврядування на основі Конституції України та в межах цього Закону може прийняти статут територіальної громади села, селища, міста (ч. 1 ст. 19 Закону України "Про місцеве самоврядування").
На переконання суду зобов'язанню вчинити певні дії обов'язково має передувати певна бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Тобто, підставою для вимоги про зобов'язання Іванівської сільської ради Житомирської ради заслухати звіт голови Іванівської сільської ради мало б бути уникання сільської ради від заслуховування звіту голови або відмова від такого заслуховування.
Зважаючи на наявний у матеріалах протокол загальних зборів громадян с. Іванівка, згідно з яким голова сільської ради звітувала про проведену роботу перед громадянами (в тому числі і перед позивачем) (а.с. 95-98), з огляду на те, що позивач у своєму зверненні особисто стверджував про факт доведення до жителів звіту сільського голови (а.с. 5), суд не вбачає підстав для задоволення даної вимоги, у зв'язку з тим вона є безпідставною.
Стосовно прийняття статуту сільської ради суд погоджується з твердженнями сторони відповідача про необов'язковість його прийняття, оскільки норма ч. 1 ст. 19 Закону України "Про місцеве самоврядування" не є імперативом, а лише передбачає право представницького органу місцевого самоврядування прийняти такий установчий документ.
Отже, з огляду на необов'язковість статуту органу місцевого самоврядування, та зважаючи на те, що регламент сільської ради був затверджений ще 25 грудня 2015 року (а.с. 64) суд не вбачає підстав і для задоволення вимоги позивача про визнання бездіяльності Іванівської сільської ради щодо незатвердження регламенту та статуту.
Керуючись ст.ст. 2, 12, 13, 19, 24, 26, 42 Закону України "Про місцеве самоврядування, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Іванівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції.
Суддя О. М. Дубовік