
Справа № 161/11912/17
Провадження № 2-а/161/118/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2018 року м.Луцьк Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі:
головуючого судді - Черняка В.В.
за участю секретаря судового засідання - Петрової В.О.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Кузьмич О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В:
03 серпня 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся в суд з адміністративним позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - відповідач, управління) про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови провести перерахунок пенсії позивача з врахування виплаченої матеріальної допомоги в сумі 28 424,13 грн. у період з 01 грудня 2004 року по 30 листопада 2006 року включно, а також здійснити виплату недоотриманої суми пенсії з 01 грудня 2006 року по 20 лютого 2017 року включно, із врахуванням індексацій за 2006-2017 роки та раніше виплачених сум; зобов'язання відповідача перерахувати позивачу пенсію з врахуванням положень Закону України «Про державну службу» із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги в сумі 28 424,13 грн. у період з 01 грудня 2004 року по 31 листопада 2006 року включно та здійснити виплату недоотриманої сум пенсії за період з 01 грудня 2006 року по 20 лютого 2017 року включно, із врахуванням індексацій за 2006-2017 роки та раніше виплачених сум; визнання неправомірними дій Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у наданні ОСОБА_1 завірених копій підтверджуючих документів про середньомісячний розмір перерахунку суми до пенсії з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги у період з 01 грудня 2004 року по 30 листопада 2006 року включно та її індексації.
Ухвалою суду від 19 жовтня 2017 року закрито в порядку п.4 ч.1 ст.157 КАС України провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови провести перерахунок пенсії позивача з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги в сумі 28 424,13 грн. у період з 01 грудня 2004 року по 30 листопада 2006 року включно, а також здійснити виплату недоотриманої суми пенсії з 01 січня 2007 року по 20 лютого 2017 року включно, із врахуванням раніше виплачених сум; зобов'язання відповідача перерахувати позивачу пенсію з врахуванням положень Закону України «Про державну службу» із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги в сумі 28 424,13 грн. у період з 01 грудня 2004 року по 31 листопада 2006 року включно та здійснити виплату недоотриманої суми пенсії за період з 01 січня 2007 року по 20 лютого 2017 року включно, із врахуванням раніше виплачених сум.
Крім того, ухвалою суду від 19 жовтня 2017 року позовну заяву ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без розгляду в частині позовних вимог про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови провести перерахунок пенсії позивача з врахування виплаченої матеріальної допомоги в сумі 28 424,13 грн. у період з 01 грудня 2004 року по 30 листопада 2006 року включно, а також здійснити виплату недоотриманої суми пенсії з 01 грудня 2006 року по 31 грудня 2006 року включно, із врахуванням індексацій за 2006-2017 роки та раніше виплачених сум; зобов'язання відповідача перерахувати позивачу пенсію з врахуванням положень Закону України «Про державну службу» із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги в сумі 28 424,13 грн. у період з 01 грудня 2004 року по 31 листопада 2006 року включно та здійснити виплату недоотриманої сум пенсії за період з 01 грудня 2006 року по 31 грудня 2016 року включно, із врахуванням індексацій за 2006-2017 роки та раніше виплачених сум, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Вимоги позивача в частині визнання неправомірними дій Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у наданні ОСОБА_1 завірених копій підтверджуючих документів про середньомісячний розмір перерахунку суми до пенсії з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги у період з 01 грудня 2004 року по 30 листопада 2006 року включно та її індексації позов на підставі постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 19.10.2017 року задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо неповідомлення ОСОБА_1, що його заява від 27 липня 2017 року буде розглянута не як запит в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації», а як звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян». В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Ухвалами Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2017 року ухвали Луцького міськрайонного суду від 19.10.2017 року про закриття провадження у справі скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Зазначені позовні вимоги обґрунтовані тим, що, відповідно до постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 31.05.2017 року у справі № 161/4658/17 визнано неправомірними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахування виплаченої матеріальної допомоги в сумі 28424 ,13 грн.. у період з 01.12.2004 по 30.11.2006 року. Зобов'язано Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити перерахунок (вчинити дію) та виплату ОСОБА_1 пенсії як колишньому державному службовцю - по інвалідності другої групи, з врахуванням положень Закону України "Про державну службу", що діяла на час призначення пенсії, з врахуванням суми виплаченої Волинською обласною радою матеріальної допомоги в сумі 28424 ,13 грн.. у період з 01.12.2004 по 30.11.2006 року включно та здійснювати виплату недоотриманої суми пенсії з 21 лютого 2017 року із врахуванням раніше виплачених сум.
Звернувшись до Луцького ОУПФ України Волинської області із заявою від 27 липня 2017 року ОСОБА_1 просив здійснити перерахунок та провести йому виплату пенсії за період з 01.12.2006 року по 20.02.2017 року із врахуванням матеріальної допомоги в сумі 28 424, 13 грн. у період з 01.12.2004 року по 30.11.2006 року із врахуванням проведеної індексації.
У зв'язку з відмовою Пенсійного фонду у здійсненні перерахунку пенсії та посиланням на те, що пенсія ОСОБА_1 індексувалась по 20.02.2017 року відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», фіксований розмір індексації складав 342, 59 грн., з урахуванням змісту постанови Луцького міськрайонного суду у справі № 161/4658/17 підстави для перерахунку пенсії позивача до 21.02.2017 року є відсутніми, позивач, вважаючи, що зміна розміру індексації зумовлена покладеним судом на відповідача зобов'язанням провести перерахунок пенсії з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги (28 424, 13 грн.), призведе до зміни як загального розміру пенсії, так і суми індексації (через зміну базового місяця), проведеної із зміненого розміру пенсії.
Ухвалою суду від 26.12.2017 року вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
За клопотанням представника позивача ОСОБА_2 відповідно до ч.5 ст.262 КАС України розгляд справи проводиться за участю сторін.
Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні просить суд відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених попередньо.
Заслухавши пояснення позивача, його представника та представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено що 27 липня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо здійснення перерахунку та проведення йому виплати пенсії як колишньому державному службовцю - по інвалідності другої групи, з врахуванням положень Закону України «Про державну службу», що діяв на час призначення пенсії, з врахуванням суми виплаченої Волинською обласною радою матеріальної допомоги в сумі у період з 01.12.2004 року по 30.11.2006 року включно, а також здійснити виплату недоотриманої суми пенсії з 01.12.2006 року по 20.02.2017 року.
Підставою для звернення позивача до Пенсійного фонду стала постанова Луцького міськрайонного суду Волинської області від 31.05.2017 року у справі № 161/4658/17 визнано неправомірними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахування виплаченої матеріальної допомоги в сумі 28424 ,13 грн.. у період з 01.12.2004 по 30.11.2006 року. Зобов'язано Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити перерахунок (вчинити дію) та виплату ОСОБА_1 пенсії як колишньому державному службовцю - по інвалідності другої групи, з врахуванням положень Закону України "Про державну службу", що діяла на час призначення пенсії, з врахуванням суми виплаченої Волинською обласною радою матеріальної допомоги в сумі 28424 ,13 грн.. у період з 01.12.2004 по 30.11.2006 року включно та здійснювати виплату недоотриманої суми пенсії з 21 лютого 2017 року із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування відмови для задоволення заяви позивача пенсійний орган послався на те, що пенсія ОСОБА_1 індексувалась по 20.02.2017 року відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», фіксований розмір індексації складав 342, 59 грн., з урахуванням змісту постанови Луцького міськрайонного суду у справі № 161/4658/17 підстави для перерахунку пенсії позивача до 21.02.2017 року є відсутніми. Разом з тим, розмір його пенсії було обчислено з урахуванням довідок, виданих Волинською обласною радою. Всі перелічені складові заробітної плати були враховані при обчисленні розміру пенсії.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області, як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до ст..37 Закону України «Про державну службу».
З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889.
Відповідно до ст.90 ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи, що відповідно до постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 31.05.2017 року у справі № 161/4658/17 зобов'язано Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити перерахунок (вчинити дію) та виплату ОСОБА_1 пенсії як колишньому державному службовцю - по інвалідності другої групи, з врахуванням положень Закону України "Про державну службу", що діяла на час призначення пенсії, з врахуванням суми виплаченої Волинською обласною радою матеріальної допомоги в сумі 28424, 13 грн.. у період з 01.12.2004 по 30.11.2006 року включно та здійснювати виплату недоотриманої суми пенсії з 21 лютого 2017 року із врахуванням раніше виплачених сум, суд приходить до висновку, що вимога позивача в частині здійснення перерахунку та проведення виплати з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги в сумі 28 424, 13 грн. у період з 01.12.2004 року по 30.11.2006 року та за період з 01.12.2006 року по 20.02.2017 року включно із врахуванням проведеної індексації заявлена безпідставно, оскільки судом був вирішений спір щодо перерахунку пенсії позивачу та визначено конкретно дату, з якої має здійснюватись виплата недоотриманої суми пенсії.
Щодо проведення індексації пенсії ОСОБА_1 з 21 лютого 2017 року суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону «Про індексацію грошових доходів населення» (Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії. У частині п'ятій цієї ж статті вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно зі статтею 3 Закону № 1282-ХІІ (у редакції, яка діяла до 16 жовтня 2012 року) індекс споживчих цін обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
У редакції цієї ж статті Закону, чинній після 16 жовтня 2012 року, індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
За змістом статті 4 зазначеного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до абзацу третього пункту 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуваннями виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачується особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Із наведеної вище норми випливає, що доплата до пенсії позивача є складовою загальної суми пенсійної виплати, яка індексується.
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 4 Порядку частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Абзацом першим пункту 5 Порядку встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.
Законами України про Державний бюджет України на відповідні роки встановлювався механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість відшкодовувати подорожчання споживчих товарів та послуг.
Таким чином, пенсія, яку позивач отримує, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Разом з тим відповідно до статей 3, 4 Закону № 1282-ХІІ індекс інфляції споживчих цін, що перевищив поріг 101 відсоток, може бути застосованим для індексації пенсії тільки у місяці, що настає після опублікування індексу споживчих цін за попередній місяць, що слідує за базовим, але у зв'язку з тим, що вказаний місяць, коли може бути застосована індексація, збігається із щоквартальним підвищенням пенсії, відповідно до приписів абзацу першого пункту 5 Порядку індексація у базовому місяці не проводиться.
Аналогічну позицію Верховний Суд України висловив у постанові від 17 лютого 2016 року (№ 21-5368а15).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача здійснити виплату індексації пенсії ОСОБА_1, а тому в позові слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання провести перерахунок пенсії - відмовити.
Рішення може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 23 лютого 2018 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду Черняк В.В.