Постанова № 72375031, 22.02.2018, Заставнівський районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
22.02.2018
Номер справи
716/199/18
Номер документу
72375031
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №: 716/199/18

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.02.2018 суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Пухарєва О.В., за участю секретаря Кульки О.М., прокурора Бужака Д.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Заставна адміністративний матеріал, що надійшов із Управління захисту економіки в Чернівецькій області відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, директора Будинку культури с. Баламутівка, депутата Баламутівської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області VII скликання, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, про притягнення її до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП,-

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_1, являючись депутатом Баламутівської сільської ради VІІ скликання, будучи відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єктом відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 р. за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, тільки 02.11.2017, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнала та пояснила, що вона являється депутатом Баламутівської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області VII скликання, виконуючи свої обов'язки, вона була обізнана про необхідність подачі до 01.05.2017 Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 р., проте лише у жовтні 2017 вона виготовила особистий електронний ключ та 02.11.2017 заповнила і подала е-декларацію. Вказала, що поважних причин пропуску строку подання декларації у неї не було.

Прокурор Бужак Д.Ю. в судовому засіданні просив суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, вважаючи, що в її діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у зв’язку із чим вона повинна нести адміністративну відповідальність, передбачену цією статею.

Заслухавши пояснення правопорушника, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування, Декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», що підтверджено сукупністю зібраних до протоколу та досліджених судом доказів.

Зокрема, згідно рішення №01-01/15 від 02.11.2015 Баламутівської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області І сесії 27 скликання за наслідками проведення виборів сільського голови та депутатів Баламутівської сільської ради – ОСОБА_1 набула повноважень депутата в результаті обрання її до Баламутівської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області (а.с.18-19).

Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єктами, на яких поширюється дія цього Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради АР Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Також, відповідно до ч.1 ст. 45 цього Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Відповідно до п.п. 1 п.5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджених Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, щорічна декларація суб’єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин -1 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Верховною Радою України 23.03.2017 прийнято Закон №1975-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб», який набрав чинності 30.03.2017.

Відповідно до цього Закону строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подають таку декларацію вперше, продовжено до 01.05.2017.

З наведеного випливає, що ОСОБА_1, являючись депутатом Баламутівської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області, будучи відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єктом відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією, зобов’язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, до 00:00 год. 01.05.2017.

Однак, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, пов’язаного з корупцією №29 від 05.02.2018, ОСОБА_1 у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 р. за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, лише 02.11.2017, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

З скриншоту опублікованої ОСОБА_1 на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічної Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 р. вбачається, що вона була опублікована 02.11.2017, о 23:16 год. (а.с.20).

Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно п.2 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов’язані з корупцією» від 22.05.2017 №223-943/0/4017 конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв’язку із хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Як встановлено судом, поважних причин несвоєчасного подання електронної декларації у ОСОБА_1 не було. Даний факт був підтверджений останньою особисто в судовому засіданні.

Також, з пояснень голови Баламутівської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області ОСОБА_2 від 08.12.2017 вбачається, що нею особисто було повідомлено депутатський корпус Баламутівської сільської ради про необхідність в термін до 01.04.2017, а в подальшому до 01.05.2017, подачі до НАЗК е-декларації. В тому числі за участю працівників Чернівецького центру перепідготовки підвищення кваліфікації та сектору з питань запобігання та виявлення корупції апарату облдержадміністрації на базі Заставнівської РДА, проводилися семінари з вивчення Закону України «Про запобігання корупції», куди було запрошено працівників структурних підрозділів Заставнівської РДА, посадових осіб органів місцевого самоврядування, депутатів місцевих та сільських рад, зокрема і депутатів Баламутівської сільської ради (а.с.9-10).

З письмових пояснень секретаря Баламутівської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області ОСОБА_3 від 08.12.2017 вбачається, що голова Баламутівської сільської ради ОСОБА_2 проводила з депутатами Баламутівської сільської ради 7 скликання постійну роз’яснювальну роботу з питання обов’язкового вивчення вимог Закону України «Про запобігання корупції» та своєчасного подання (до 01.05.2017) на сайт НАЗК Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Також депутати Баламутівської сільської ради 7 скликання були ознайомлені з Попередженням про спеціальні обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції» (а.с.11-12).

Згідно довідки Баламутівської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області № 260 від 30.11.2017 - заяв або інформацій від депутатів Баламутівської сільської ради про поважні причини, через які вони не можуть подати е-декларації за 2016 рік, до виконкому сільської ради не поступало (а.с.16).

Згідно довідки Баламутівської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області №261 від 30.11.2017 - в приміщенні Баламутівської сільської ради в наявності є 4 комп’ютери, один з яких має доступ до всесвітньої мережі Інтернет (а.с.17).

З огляду на наведене, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 без поважних причин не вжила усіх належних дієвих та послідовних заходів щодо своєчасного, а саме до 01.05.2017, заповнення декларації на офіційному веб-сайті НАЗК, тобто для повного виконання ним, як суб'єктом декларування, вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим порушила вимоги фінансового контролю, отже вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, за що повинна нести адміністративну відповідальність.

Згідно з вимогами ч.3 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15,212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

В судовому засіданні встановлено, що датою виявлення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, вчиненого ОСОБА_1 є 05.02.2018, а саме дата складання протоколу, тобто на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення трьохмісячний строк з дня вчинення правопорушення не закінчився.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, яке відноситься до правопорушень, пов'язаних з корупцією, обставини, за яких було вчинене дане правопорушення, приходжу до висновку, що накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі буде необхідним і достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення нею нових правопорушень.

Керуючись ст. ст. 23, 27, 40-1, ч.1 ст.172-6, 221, 251, 283-284 КУпАП, суддя, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів, що складає 850 (вісімсот п’ятдесят) гривень, за порушення вимог ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі – 352 (трьохсот п’ятидесяти двох) гривень 40 коп. (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до апеляційного суду Чернівецької області через Заставнівський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Пухарєва О.В.