Рішення № 72367979, 21.02.2018, Овідіопольський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
21.02.2018
Номер справи
509/4819/17
Номер документу
72367979
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 509/4819/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.02.18 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Кириченко П.Л.,

при секретарі Осадченко С.В.

розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В ИВ:

04 грудня 2017 року позивач звернувся до суду з позовом у якому просить визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області протиправними, а саме: визнання протиправною бездіяльність щодо проведення перерахунку та виплати пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та інших нормативно правових актів; зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, з урахуванням індексації і виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час починаючи з 14.11.2016 року.

Відповідач направив заперечення з яких видно, що з позовом не погоджується.

Відповідно до ст.. 263 ч.1 п.2 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступного.

Так судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, код НОМЕР_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області та отримує пенсію, призначену згідно з положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому, 14 вересня 2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Одеській області де отримав Довідку № 14/1-1264 від 20.09.2017 року про нарахування матеріальної допомоги на оздоровлення, згідно якої позивачу нарахована допомога у розмірі 402 грн. та в травні 1998 року виплачена одноразова грошова допомога при звільненні у сумі 1260 грн.

14 листопада 2017 року ОСОБА_1 подав до ГУ ПФУ оригінал Довідки про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні № 14/1-1264 від 20.09.2017 року, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Одеській області, про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед звільненням з деталізацією сум та місяців в яких отримані допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації та додаткових премій, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та заяву про перерахунок раніше призначеної мені пенсії у зв'язку з поданням додаткового документу (Довідка № 14/1-1264 від 20.09.2017 року) з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які не були враховані при призначенні пенсії, у розмірах, визначених в Довідці, з виплатою різниці між перерахованою та виплачуваною пенсією за минулий час за 12 місяців з дня подання вказаної Довідки.

Не погоджуючись з допущеною бездіяльністю пенсійного органу позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Так, відповідно до ст. 102 ЗУ «Про національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В свою чергу, абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію»встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Частиною 4 вказаної статті передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п. 4 вказаного Порядку, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно ч. 3 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Овідіопольський районний суд Одеської області зазначає, що спірним по справі, є питання віднесення до одноразових додаткових видів грошового забезпечення сум виплачених позивачу: - грошової допомоги на оздоровлення; - матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; - одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

Відповідно до абзацу 2 п. 10 Постанови КМУ № 393 від 17 липня 1992 року «Про затвердження Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (в редакції чинній на час звільнення позивача з військової служби за віком – 31.05.2012 р. військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, які звільняються із служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

При цьому пунктом 14 Постанови КМУ № 393 від 17 липня 1992 року зазначено, що одноразова та щорічна грошова допомога, передбачена пунктами 10 і 11 цієї постанови, виплачується Міністерством оборони, Міністерством надзвичайних ситуацій, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Державною податковою адміністрацією, Державною прикордонною службою, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною кримінально-виконавчою службою, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Державною інспекцією техногенної безпеки, Державною службою з надзвичайних ситуацій та Управлінням державної охорони за рахунок коштів, виділених у державному бюджеті для їх утримання.

Відповідно до п. 1 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12 березня 2012 року № 333, економічна класифікація видатків бюджету призначена для чіткого розмежування видатків бюджетних установ та одержувачів бюджетних коштів за економічними ознаками з детальним розподілом коштів за їх предметними ознаками (заробітна плата, нарахування, усі види господарської діяльності, виплати населенню, що іменуються трансфертами населенню, та інші категорії). Економічна класифікація видатків бюджету забезпечує єдиний підхід до всіх учасників бюджетного процесу з точки зору виконання бюджету.

Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 12 березня 2012 року № 333, в редакції чинній на час звільнення та на час призначення пенсії, встановлювала такі коди:

- пункт 7. Код 1000 „Поточні видатки”

- пункт 7.1. Код 1100 „Видатки на товари і послуги”

- пункт 7.1.1. Код 1110 „Оплата праці працівників бюджетних установ”.

Ця категорія включає оплату праці всіх працівників бюджетних установ (організацій), військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу (у тому числі відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) згідно з установленими посадовими окладами, ставками або розцінками, матеріальну допомогу, у тому числі видатки на премії та інші види заохочень чи винагород відповідно до законодавства. До цієї категорії також входить установлена законодавством одноразова грошова допомога у зв'язку з виходом на пенсію або, якщо це передбачено законодавством, у відставку. Величина оплати праці відображається без нарахувань на фонд оплати праці, які обліковуються за кодом 1120.

- пункт 7.1.1.1. Код 1111 „Заробітна плата”

а) заробітна плата за встановленими посадовими окладами (тарифними ставками) або розцінками всіх штатних працівників, у тому числі за трудовими договорами; надбавка за вислугу років; доплата за ранг, надбавки та доплати обов'язкового характеру (оплата роботи в нічний час, за науковий ступінь, за знання та використання в роботі іноземної мови тощо);

б) премії та інші види заохочень чи винагород відповідно до законодавства;

в) матеріальна допомога, допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та в інших випадках за рішенням адміністрації установи (організації) відповідно до законодавства;

г) винагороди та інші виплати, нараховані працівникам, які не перебувають у штаті установи (організації), відповідно до умов цивільно-правового договору (за винятком суб'єктів господарювання);

ґ) одноразова грошова допомога у зв'язку з виходом на пенсію або, якщо це передбачено законодавством, у відставку.

- пункт 7.1.1.2. Код 1112 „Грошове утримання військовослужбовців”

а) грошове утримання (забезпечення) військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, у тому числі основні та додаткові види виплат;

б) заохочення, передбачені законодавством;

в) відшкодування податку на доходи фізичних осіб, що утримується з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, згідно із законодавством;

г) одноразова грошова допомога при звільненні зі служби військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу.

- пункт 7.1.2. Код 1120 „Нарахування на заробітну плату”

За цією категорією здійснюється нарахування бюджетними установами (організаціями) на фонд оплати праці, а саме сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахованого відповідно до законодавства.

Таким чином, враховуючи приписи зазначених вище норм, суд дійшов висновку, що одноразова грошова допомога при звільненні зі служби військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, допомога на оздоровлення та на вирішення соціально побутових питань, є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, яке у свою чергу є складовою частиною грошового забезпечення.

Відповідно до абз. 7 п. 1 ч.1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску» платниками єдиного внеску є підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб, зокрема як: військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу;

Відповідно до абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску» єдиний внесок нараховується для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.

Овідіопольський районний суд Одеської області зазначає, що Перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій, затверджений Постановою КМУ № 697 від 18.05.1998 р., який втратив чинність 01.01.2011 року, не містив видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, таких як грошова допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби; святкові премії; індексація оплати праці (грошового забезпечення).

Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений Постановою КМУ № 1170 від 22.12.2010 року, який є чинним з 01.01.2011 року, також не містить видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, таких як грошова допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Проте одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби з 01.01.2011 року віднесена до видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (п. 2 Переліку).

Правовий аналіз зазначених норм дає можливість дійти висновку, що отримані позивачем виплати під час проходження ним військової служби (грошова допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби; є складовими грошового забезпечення позивача, але при обчисленні розміру пенсії мають враховуватись тільки види грошового забезпечення з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року – збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Такий висновок суду відповідає приписам Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», статтею 41 якого встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи довідку № 14/1-1264 від 20.09.2017 року, суд дійшов висновку, що пенсія позивачу має бути обчислена з розміру грошового забезпечення до складу якого, окрім іншого, мають бути включені отримані позивачем - грошова допомога на оздоровлення; одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби.

Таким чином, враховуючи приписи зазначених вище норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що грошова допомога на оздоровлення та одноразова грошова допомога при звільненні зі служби військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, яке у свою чергу є складовою частиною грошового забезпечення, з якого позивачу має обчислюватись розмір пенсії за вислугу років.

Судом встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності допущеної Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області бездіяльності щодо здійснення перерахунку пенсії позивача, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 988 від 11 листопада 2015 року.

В даному випадку, збільшення грошового забезпечення поліцейських вищевказаною постановою КМУ, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, на думку суду, є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

В свою чергу, пенсійним органом підтверджується факт отримання необхідної довідки від органів МВС для здійснення перерахунку пенсії позивача.

При цьому, пенсійним органом не заперечується право позивача на здійснення спірного перерахунку пенсії, а лише зазначається про неможливість його здійснення у зв'язку з відсутністю належного бюджетного фінансування, відповідно до вимог ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з чим не погоджується суд, з огляду на наступне.

Так, відповідно до ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

В даному випадку, вказаною статтею не передбачено можливості не здійснення перерахунку пенсії особі, призначеною відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.

Більш того, факт відсутності бюджетного фінансування не є підставою для відмови у здійсненні певних соціальних виплат, що передбачені чинним законодавством.

Таким чином, суд прийшов до висновку про визнання протиправною бездіяльність пенсійного органу щодо перерахунку пенсії позивача, а також про необхідність зобов'язання пенсійного органу здійснити відповідний перерахунок.

Позивач просить визнати дії відповідача протиправними та зобов’язати його провести перерахунок призначеної пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Під час розгляду справи було з’ясовано, що позивач даної допомоги не отримував та посадові особи компетентних установ МВС України довідки на даний вид грошових стягнень не видавав, а тому в цій частині позовні вимоги є безпідставними.

Позивач просить зобов’язати відповідача виплатити різницю між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії з урахуванням індексації починаючи з 14.11.2016 року, але суд вважає, що дана форма захисту є втручанням в діяльність суб’єкта владних повноважень, а тому в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст.. 139 ч. 1 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень КАС України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступив відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем за подання позовної заяви судовий збір у сумі 640 грн. підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 5-13, 72-76, 139, 241, 242, 243-246, 250, 251 КАС України,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення у вигляді грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385; місцезнаходження юридичної особи: 65107, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Канатна будинок 83) провести з 14.11.2017 року перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 врахувавши, при розрахунку розміру пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі 402 грн. та одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 1260 грн.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385; місцезнаходження юридичної особи: 65107, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Канатна будинок 83) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 судові витрати у розмірі 640 гривень.

В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Копію рішення направити зацікавленим особам.

Рішення може бути оскаржена до Одеського Апеляційного Адміністративного суду Одеської області протягом 30-ти днів з дня отримання її копії.

Суддя Кириченко П.Л.