Постанова № 72363680, 20.02.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2018
Номер справи
766/21563/17
Номер документу
72363680
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 766/21563/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Майдан С.І. Місце ухвалення: м. Херсон

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого – Бітова А.І.

суддів – Лук'янчук О.В.

– ОСОБА_1

в зв’язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, справа розглянута згідно п.1 ч.1 ст. 311 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 12 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А :

У грудні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду (далі ГУПФ) України в Херсонській області про:

- визнання дій ГУПФ України в Херсонській області по відмові здійснити йому перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 17 травня 2017 року №2001/19/01-2017 протиправними;

- зобов'язання ГУПФ України в Херсонській області провести йому перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з розміру грошового забезпечення, вказаного у довідці УМВС України в Херсонській області від 17 травня 2017 року №2001/19/01-2017 з 01 січня 2016 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що він перебуває на обліку в ГУПФ України у Херсонській області та отримує пенсію відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка розраховувалась з посадового окладу працівника міліції з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством для працівників міліції. У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей та Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою встановлено розміри виплат грошового забезпечення поліцейських, що значно перевищують розміри тих виплат, з яких позивачу вираховувалась пенсія, останній звернувся до відповідача із заявою провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії у відповідності до вимог чинного законодавства. Однак, відповідач листом від 06 грудня 2017 року №530/С-99-1 відмовив у перерахунку пенсії. Таку відмову позивач вважає безпідставною та такою, що суперечить нормам Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що на даний час відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення", оскільки ще не прийнято постанову, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням рівня грошового забезпечення.

Справу розглянуто судом першої інстанції в порядку скороченого провадження відповідно ст. 183-2 КАС України (в редакції від 03 серпня 2017 року).

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 12 грудня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 до ГУПФ України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено в повному обсязі.

Визнано дії ГУПФ України в Херсонській області по відмові здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 17 травня 2017 року №2001/19/01-2017 протиправними.

Зобов'язано ГУПФ України в Херсонській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з розміру грошового забезпечення вказаного у довідці УМВС України в Херсонській області від 17 травня 2017 року №2001/19/01-2017 з 01 січня 2016 року.

В апеляційній скарзі ГУПФ України в Херсонській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв’язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права, а також що у зв’язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ГУПФ України в Херсонській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

З 2010 року ОСОБА_2 на підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" була призначена пенсія за вислугу років.

Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області була виготовлена довідка від 17 травня 2017 року №2001/19/01-2017 про новий розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , прирівняне до грошового забезпечення поліцейських та направлена до ГУПФ України в Херсонській області. Разом з тим, у червні 2017 року позивач отримав пенсію у попередньому розмірі.

З метою захисту своїх пенсійних прав, у листопаді 2017 року позивач звернувся до ГУПФ України в Херсонській області із заявою, в якій просив поновити його порушені пенсійні права, шляхом здійснення йому перерахунку та виплати пенсії, відповідно до вимог ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням окладів та інших додаткових видів грошового забезпечення поліцейських.

Листом ГУПФ України в Херсонській області від 06 грудня 2017 року №530/С-99-1 позивачу було відмовлено в перерахунку та сплаті пенсії з суми вказаної в довідці УМВС України в Херсонській області з посиланням на те, що ще не прийнято постанову, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням рівня грошового забезпечення.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що за позивачем на законодавчому рівні закріплено право на перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Також, відсутність виділених з Державного бюджету України коштів як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії, не може бути прийнято до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх обов'язків.

Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-14, 73, 74, 77, 78 КАС України, ст. 102, абз.2 п.15 р. XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", пп."б" ч.1 ст. 1-2, ч.16 ст. 43, ч.3 ст. 51, ч.ч.1, 3, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", абз.1 п.4, п.п.23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1.

В апеляційній скарзі ГУПФ України в Херсонській області вказується, що відсутні підстави прирівнювати колишніх посад МВС до існуючих посад працівників міліції, та здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Крім того, у теперішній час Державним бюджетом України не передбачено фінансування пенсій вказаної категорії громадян.

Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч.16 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Згідно пп."б" ч.1 ст. 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Частиною 3 ст. 63 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29 грудня 2015 року).

Згідно з ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст. 51 цього Закону.

З системного аналізу правових норм вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності з дня її опублікування (з 03 грудня 2015 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів від 18 листопада 2015 року №947, чинною станом на 01 січня 2016 року, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.

Відповідно до абз.2 п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року №580-VIII (згідно із Законом №900-VIII від 23 грудня 2015 року) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Щодо порядку проведення перерахунку пенсії позивача суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 49 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Згідно з ч.1 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Порядок №45), яким визначено процедуру перерахунку пенсій та належні для цього підстави.

Пунктом 1 Порядку №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі Порядок №3-1).

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку №3-1 при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абз.1 п.4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Однак підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, які визначені Порядком №3-1, повідомляють орган Пенсіонного фонду України.

З огляду на викладене, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про протиправну бездіяльність пенсійного органу, щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу.

Посилання апелянта на відсутність виділених з Державного бюджету України коштів як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії, судова колегія не бере до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення в справах "Кечко проти України", "Бурдов проти Росії").

Право позивача на перерахунок пенсії саме із 01 січня 2016 року гарантоване ч.3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якої перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд першої інстанції, встановивши, що перерахунок пенсії ОСОБА_2 не був здійснений з вини органів, зазначених у ч.3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", прийняв законне і обґрунтоване рішення про зобов'язання здійснити відповідний перерахунок із дати виникнення права на нього.

Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, судова колегія, –

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 12 грудня 2017 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 20 лютого 2018 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.