Постанова № 72363064, 19.02.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2018
Номер справи
809/1382/17
Номер документу
72363064
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12521/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Довгої О.І., Сапіги В.П.,

при секретарі судового засідання: Бедрій Х.П.,

з участю представника позивача: ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2017 року (головуючий суддя: Тимощук О.Л., судді: Главач І.А., Біньковська Н.В., ухвалена в м. Івано-Франківську о 10:58 повний текст складено 21.11.2017р.) у справі 809/1382/17 за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Івано-Франківський арматурний завод" звернулося в суд з адміністративним позовом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про зобов'язання Департаменту регулювання зовнішньоекономічної діяльності Міністерства економічного розвитку і торгівлі України зняти з інформаційної бази інформацію щодо застосування до Приватного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" спеціальної санкції у формі індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності ".

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2017 року позов задоволено; зобов'язано Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (ідентифікаційний код 37508596) розмістити в інформаційній базі даних Міністерства економічного розвитку і торгівлі України інформацію про скасування спеціальної санкції у формі індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності до приватного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод".

Не погодившись з даною постановою Міністерство економічного розвитку і торгівлі України подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду. Вважає, що оскаржувана постанова винесена без належного з’ясування обставин справи і з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить її скасувати і прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

Як на доводи апеляційної скарги апелянт посилається на ту обставину, що постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.05.2017р., якою скасована спеціальна санкція №1652 індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності застосована до Приватного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" оскаржена в касаційному порядку. Крім цього зазначає, що жодним нормативно правовим актом не встановлено обов’язок Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо негайного зняття з інформаційної бази даних інформації щодо скасування спеціальних санкцій, відтак позов безпідставно задоволено.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу вважає оскаржувану постанову суду першої інстанції законною та просить залишити її без змін.

Представник апелянта у клопотанні, яке надійшло на адресу суду 16.02.2018р. вимоги апеляційної скарги підтримала, просила постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову в позові. Також просить розгляд справи проводити за відсутності представника Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

Представник відповідача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги заперечив, просив постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.05.2017р. ( залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2017р.) визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України за №1652 від 29.09.2016 року в частині застосування спеціальної санкції – індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності до Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод".

Відповідно до частини 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі. Відтак постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.05.2017р. набрала законної сили.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, інформація про застосовані спеціальні санкції розміщується на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України – “http://www.me.gov.ua/SpecialSanctions”, серед яких міститься інформація про застосовану до ПрАТ "Івано-Франківський арматурний завод" спеціальну санкцію на підставі Наказу №1652 від 29.09.2016, дата початку дії – 08.11.2016. Також у відомостях щодо застосування спеціальної санкції мітиться інформація про наказ №1396 про призупинення дії спецсанкції до 01.01.2018, дата початку дії наказу 22.09.2017.

В подальшому ПрАТ "Івано-Франківський арматурний завод" з метою зняття інформації з інформаційної бази даних відповідача звертався до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України листами №20/07-4775 від 19.07.2017 та №20/06-4926 від 10.08.2017, проте Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, листом №4102-13/30907-07 від 04.09.2017 повідомило позивача проте, що постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №809/318/17 може бути виконана Міністерством добровільно або в примусовому порядку, після надходження відповідних виконавчих документів, а також про те, що вищезазначене судове рішення, 19.07.2017 юридичним департаментом Міністерства оскаржено в касаційному порядку.

ПрАТ "Івано-Франківський арматурний завод" не погоджуючись із відомостями, які містяться на офіційному веб-сайті відповідача, звернувся в суд даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що інформація про скасування спеціальної санкції повинна бути розміщена на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з таким рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.

Частиною 1 статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції, зокрема, застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій.

Як передбачено частиною 18 статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, застосування санкцій, зазначених у цій статті, може бути оскаржено в суді. Представництво інтересів держави при розгляді таких судових спорів забезпечується центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики та державними органами, які внесли подання про застосування санкцій. Оскарження застосування санкцій у судовому порядку до винесення судом відповідного рішення не зупиняє їх дію.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", яке затверджене Наказом Міністерства економіки України № 52 від 17.04.2000 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 5 травня 2000 р. за № 260/4481, спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.

Пунктами 4.11 та 4.12 Положення передбачено, що з метою інформування суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності інформація щодо застосування (скасування, зміни виду, тимчасового зупинення дії) санкцій до українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності розміщується на офіційному ВЕБ-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України за адресою: http//www.me.gov.ua в мережі інтернет. Відділ контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності забезпечує функціонування інформаційної бази даних щодо застосування (скасування, зміни виду, тимчасового зупинення дії) санкцій до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Як встановлено Пунктом 4.17 Положення передбачено, що дія санкцій скасовується Міністерством економічного розвитку і торгівлі України в разі усунення суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність до законів України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону, а також якщо в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України відсутні матеріали щодо порушення цим суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, яке встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та матеріали щодо проведених ним дій, що можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Згідно з пунктом 1.3 оприлюднення в мережі Інтернет інформації про діяльність Міністерства затвердженого Наказом Міністерства економіки України № 570 від 21.05.2010р., веб-сайт розміщено на програмно-технічній платформі Єдиного веб-порталу органів виконавчої влади. Інформаційне наповнення веб-сайта здійснюється з визначених робочих місць Мінекономіки.

Відповідно до пункту 3.9 Порядку, відповідальність за своєчасну підготовку інформації для розміщення на веб-сайті, її зміст та достовірність несе керівник структурного підрозділу.

Враховуючи наведене вище судом першої інстанції зроблено вірний висновок, що інформація, що міститься на веб-сайті відповідача не відповідає актуальній інформації, оскільки рішення, згідно з яким до позивача застосована спеціальна санкція №1652 від 29.09.2016, скасоване постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду, яка набрала законної сили 04.07.2017р., а касаційне оскарження судового рішення не перешкоджає набранню судового рішення законної сили.

Частиною 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Враховуючи наведене вище колегія суддів апеляційного суду зазначає, що судове рішення, яке набрало законної сили підлягає виконанню незалежного від того чи було воно звернено до примусового виконання, особливо, якщо судовим рішенням скасовано рішення суб’єкта владних повноважень.

Крім цього згідно практики Європейського суду з прав людини відповідно до якої, одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, згідно з яким у разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, що набрало законної сили, не може ставитися під сумнів ( пункт 33 рішення ЄСПЛ від 19 лютого 2009 року "Христов проти України" (Khristov v. Ukraine), заява №24465/04).

Відтак враховуючи ту обставину, що актуальною інформацією щодо ПрАТ "Івано-Франківський арматурний завод", станом на день розгляду даної адміністративної справи в суді першої інстанції, є факт скасування спеціальної санкції у формі індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності до приватного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод", що оформлене рішенням №1652 від 29.09.2016, судом першої інстанції зроблено вірний висновок, що така інформація повинна бути розміщена на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, відтак позов підставно задоволено.

ОСОБА_2 апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції.

Колегія суддів апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції розглянув спір з дотриманням норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого обґрунтовано задовольнив позов.

Керуючись статтями 306, 307, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2017 року у справі №809/1382/17 без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.

На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_2 ОСОБА_4 Повне судове рішення складено 22.02.2018р.