Постанова № 72363009, 14.02.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
344/9727/17
Номер документу
72363009
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/10161/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Гуляка В.В., Гудима Л.Я.

за участі секретаря судового засідання Чигер І.І.

представник позивача: не з’явився

представник відповідача: не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 18 вересня 2017 року ( суддя Татарінова О.А., м.Івано-Франківськ) за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В:

28 липня 2017 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та просив зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок його пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням 5( п’яти) процентів, внаслідок отриманого захворювання, пов’язаного з проходженням служби в поліції з 01 вересня 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він являється пенсіонером МВС та отримує пенсію по вислузі років, у зв’язку з чим перебуває на обліку в ОСОБА_1 управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області. При виході на пенсію позивачу нараховано 59 процентів відповідних сум грошового забезпечення. ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області не здійснюється нарахування та не враховуються 5 процентів, внаслідок отриманого захворювання, пов’язаного з проходження служби в поліції. Вислуга років на день звільнення складає 23 роки. Вважає дії ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо призначення йому пенсії в розмірі 59 % відповідних сум грошового забезпечення протиправними, оскільки відповідно до ч.1 п.2 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції, а ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» ст. 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров’я, особам, звільненим зі служби з поліції на підставі п.2,3 ч.1 ст.77 Закону України «Про національну поліцію» - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Листом від 30.09.2016 року № 120/Ш-99-1 головним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області йому відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що для призначання пенсії поліцейським за вислугу років в розмірі 55 % військово-лікарські документи мають містити в собі інформацію про непридатність до служби в поліції. Організація діяльності військово-лікарської комісії в системі МВС визначена Положенням про діяльність військово-лікарської комісії, затвердженого наказом МВС від 06.02.2001 року №85 і зміни до нього у зв’язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» не вносилися. Даним положенням передбачено, що у військово-лікарських документах, в свідоцтві про хворобу (додаток №12) зазначається про придатність до військової служби, а не «придатність до служби в поліції».

Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 18 вересня 2017 року позов задоволено. Зобов’язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01 вересня 2016 року за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням 5 (п’яти) процентів, внаслідок отриманого захворювання, пов’язаного з проходженням служби в поліції.

Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач – Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, вважає дану постанову постановленою з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

На обґрунтування вимог апеляційної скарги зокрема зазначає, що при призначенні пенсії за вислугу років поліцейським в розмірі 55 відсотків за 20 років вислуги військово-лікарські документи мають містити в собі інформацію про непридатність до служби в поліції, як це передбачено п.2 ст.77 Закону України « Про Національну поліцію». В матеріалах пенсійної справи позивача наявне свідоцтво про хворобу №238 від 17 серпня 2016 року, видане військово-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківській області». У зазначеному Свідоцтві про хворобу було зазначено, що захворювання позивача пов’язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Крім цього, позивача згідно даного Свідоцтва, визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час, що не відповідає підставі звільнення, що встановлена у п.2 ч.1 ст. 77 Закону України « Про Національну поліцію». Апелянт зазначає, що відомостей про непридатність позивача до служби в поліції, як це передбачено п.2 ч.1 ст.77 « Про Національну поліцію», вказане свідоцтво про хворобу не містило. Відтак, врахувати зазначений документ при призначенні позивачеві пенсії в частині обчислення його пенсії з розрахунку 55 відсотків грошового забезпечення не було правових підстав. Апелянт також звертає увагу, що Постанова №231 від 13 червня 2017 року, яка була надана ОСОБА_2 встановлює лише причинний зв’язок захворювання з проходженням служби в поліції. Інформація про придатність/непридатність до служби в поліції, як це передбачено п.2 ч.1 ст.77 Закону України « Про Національну поліцію» в даній постанові відсутня. Апелянт вважає, що головним управлінням не було порушено законодавства при призначенні та проведені перерахунку пенсії.

Згідно частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в ОСОБА_1 управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст. 12,13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

20 липня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою про перерахунок пенсії за вислугою років з урахуванням 5 (п’яти) відсотків, внаслідок отриманого захворювання, пов’язаного з проходженням служби в поліції з квітня 2017 року. (а.с. 6-7)

24 липня 2017 року ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до п.«а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розмірі 55 % відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення у зв’язку тим, що військово-лікарські документи не містять інформації про придатність до служби в поліції, як це передбачено пунктом ст.77 Закону України «Про Національну поліцію». (а.с. 8-9)

Позивач вважаючи вказану відмову незаконною та такою, що порушує її права, звернувся з даним позовом до суду.

Суд першої інстанції задовольняючи адміністративний позов виходив з того, що ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області безпідставно було не взято до уваги свідоцтво про хворобу № 238 від 17.08.2016 року, видане військо-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківській області» відповідно до якого ОСОБА_2 непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, при призначенні пенсії ОСОБА_2 на підставі ст. 12,13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії в розмірі 55 % відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення як особі, звільненій зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», оскільки ОСОБА_2 звільнений на підставі ч.1 п.2 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу), підставою для звільнення є свідоцтво про хворобу № 238 від 17 серпня 2016 року, форма вказаного свідоцтва затверджена Наказом МВС України від 06.02.2001 №85, до якого не вносилися зміни, на ОСОБА_2 поширюються норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тому право позивача на пенсійне забезпечення не може бути порушено державою внаслідок невнесення змін до підзаконних нормативних актів.

З такими висновками суду першої інстанції погоджується і апеляційний суд, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за вказаним Законом за наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Пунктом «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) визначено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров’я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється: 1) у зв’язку із закінченням строку контракту; 2) через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції; 3) за віком - у разі досягнення встановленого для нього цим Законом граничного віку перебування на службі в поліції; 4) у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів; 5) через службову невідповідність; 6) у зв’язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України; 7) за власним бажанням; 8) у зв’язку з переходом у встановленому порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організацій); 9) у зв’язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі; 10) у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, або кримінального правопорушення; 11) у зв’язку з набуттям громадянства або підданства іншої держави (частина 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію»).

Отже, ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» встановлює вичерпний перелік підстав звільнення особи, яка служить в органах Національної поліції України. При цьому, однією із вказаних підстав для звільнення є хвороба особи, яка підтверджується висновком медичної комісії про її непридатність до служби в поліції.

Згідно з п.1.2 Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №85 від 06.02.2001, (надалі - Порядок №85) військово-лікарська комісія - це спеціальні органи в складі лікарів-спеціалістів, які створюються в системі Міністерства внутрішніх справ з метою проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду кандидатів на службу, осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і членів їх сімей, військовослужбовців внутрішніх військ МВС України осіб цивільної молоді, які бажають вступити до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ, Міністерства оборони України, курсантів і слухачів навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і колишніх військовослужбовців.

У відповідності до п.1.1 Порядку №85, медичний огляд проводиться згідно з пунктом 1.2 Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України з метою визначення: придатності кандидатів за станом здоров’я, фізичним розвитком, а для окремих видів службової діяльності за індивідуальними психофізіологічними особливостями до служби в органах внутрішніх справ на посадах рядового й начальницького складу, з урахуванням вимог пункту 1.43 цього Порядку.

Свідоцтво про хворобу складається: у мирний час - на осіб рядового й начальницького складу, визнаних не придатними до військової служби зі зняттям з військового обліку, не придатними для військової служби в мирний час, з обмежено придатними у воєнний час, обмежено придатними до військової служби, на курсантів та слухачів навчальних закладів МВС, визнаних не придатними до подальшого навчання за станом здоров’я (п. 1.117 Порядку № 85).

Підпунктом 1.63.5 пункту 1.63 цього Порядку передбачено, що за результатами медичного огляду військово-лікарські комісії щодо осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ виносить такі постанови: «Придатний до військової служби»; «Придатний до військової служби. Не придатний на посаду» (вказану в направленні відділу роботи з особовим складом та згідно з Таблицею вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей); «Обмежено придатний до військової служби»; «Потребує звільнення від виконання службових обов’язків (занять), відпустки за станом здоров’я»; «Не придатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; «Не придатний до військової служби зі зняттям з військового обліку».

Даний перелік постанов є вичерпним, а отже винесення будь-якої іншої постанови законодавством не передбачено.

У свідоцтві про хворобу № 238 від 17 серпня 2016 року, виданого військо-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківській області» (форма свідоцтва затверджена Наказом МВС України №85 від 06.02.2001 року) зазначено, що ОСОБА_2 непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.

З розрахунку пенсії по вислузі років ОСОБА_2, зробленого ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області вбачається, що пенсія йому призначена з 31 серпня 2016 року 59 % грошового забезпечення (вислуга років 23).

Згідно Свідоцтва про хворобу № 238 від 17 серпня 2016 року в п.13 вказаний наказ МВС України від 2001 року № 85, згідно якого винесено постанову про причинний зв’язок та непридатність до служби, який є чинним на даний час. Нового наказу чи змін до діючого наказу немає. (а.с. 11-12)

Вказане Свідоцтво відповідає вимогам Порядку проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового складу в системі МВС України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 85 від 06.02.2001 року.

Таким чином, з огляду на вказане, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що розмір пенсії позивача повинен складати 64%.

При цьому, суд апеляційної інстанції зазначає, що доводи апелянта про невідповідність висновку лікарської комісії дослівному формулюванню звільнення через хворобу, яке зазначене в п. 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про національну поліцію» є безпідставними, оскільки визначальним в даному випадку є підстава звільнення позивача з поліції. Підставою для звільнення позивача зі служби слугувала хвороба, в свою чергу в військово-лікарських документах вказано, що ОСОБА_2 визнаний непридатним до служби, в свою чергу ототожнення непридатності позивача до військової служби в мирний час із непридатністю до служби в поліції є вірним з огляду на віднесення служби в поліції до військової служби відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не дають підстави вважати, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, та процесуального права.

З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для його скасування відсутні.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись, ч. 4 ст. 229, ч. 3 ст. 243, ст.ст. 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, 322, 325, 329 КАС України , суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 18 вересня 2017 року у справі № 344/9727/17 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повне судове рішення складено 16.02.2018 року.