
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/92/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючої судді Хобор Р.Б.
суддів: Попка Я.С., Яворського І.О.,
з участю секретаря судового засідання Мацьків М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 30 жовтня 2017 року у справі № 161/15943/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання незаконним і скасування рішення,-
суддя в 1-й інстанції- Ковтуненко В.В.
час ухвалення рішення – 30.10.2017 року,
місце ухвалення рішення – м. Луцьк,
дата складання повного тексту рішення – 30.10.2017 року,
В C Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області в якому просила:
- визнати незаконним і скасувати рішення від 09 листопада 2016 року № 177 щодо відмови в призначенні пенсії позивачу на пільгових умовах, згідно з п. «є» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
- зобов’язати Луцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити та виплачувати позивачу пенсію на пільгових умовах, згідно з п. «є» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зарахувавши у її пільговий стаж роботу за період з 01 січня 1992 року по 06 березня 2001 року у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» календарно, з моменту звернення із заявою до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, а саме – з 25 жовтня 2016 року.
На підтвердження позовних вимог покликається на те, що її пільговий час підтверджується записами у трудовій книжці і не потребує додаткового підтвердження довідками. Наявні накази та довідки узгоджуються з записами в трудовій книжці та підтверджують, що стаж роботи позивачки, необхідний для призначення пенсії на пільгових умовах, становить більше 20 років.
ОСОБА_2 Луцького міськрайонного суду Волинської області від 30 жовтня 2017 року відмовлено ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії.
Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржила ОСОБА_1, яка покликаючись на те, що вказана постанова є незаконною та прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права з неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 30 жовтня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову, відповідно до якої в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
В обґрунтування апеляційних вимог покликається на те, що згідно з рішенням від 27.10.2016 року № 113/852 комісії про підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області ОСОБА_1 зараховано до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «є» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 18.07.1980 року по 12.08.1991 року, з 27.08.1991 року по 31.12.1991 року – календарно, з 01.01.1992 року по 06.03.2001 року за фактичною тривалістю на посаді прядильниці у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс», що становить 15 років 04 місяці 04 дні. Також до пільгового стажу роботи зарахований період з 01.09.1979 року по 17.07.1980 року - навчання за спеціальністю «прядильниця» на ПК - 100. Отже, враховуючи рішення Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 09.11.2016 року № 177 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.10.2016 року про призначення пільгової пенсії на пільгових умовах її пільговий стаж роботи із врахуванням навчання за спеціальністю прядильниці становить 16 років 03 місяці 04 дні.
Заслухавши суддю – доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла до висновку про те, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено те, що 25 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою, в якій просила призначити їй пенсію у відповідності до пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 09 листопада 2016 року № 177 за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з копією трудової книжки ОСОБА_1:
- з 01 вересня 1979 року по 17 липня 1980 року позивачка проходила навчання в Луцькому ТУ-2.
- в період з 18 липня 1980 року по 06 березня 2001 року включно перебувала в трудових відносинах з ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс».
Період роботи ОСОБА_1 на посаді прядильниці у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» з 18 липня 1980 року по 12 серпня 1991 року, з 27 серпня 1991 року по 31 грудня 1991 року зараховано позивачці до пільгового стажу календарно.
Крім цього, період роботи ОСОБА_1 на посаді прядильниці у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» з 01 січня 1992 року по 06 березня 2001 року року зараховано позивачу до пільгового стажу за фактичною тривалістю на посаді ткача.
Копією архівної довідки Луцького міського трудового архіву № 1956/1-11 підтверджено, що кількість відпрацьованих ОСОБА_1 днів за період з січня 1992 року по грудень 1992 року включно становило 237 днів; за період з січня 1993 року по грудень 1993 року включно становило 156 днів; за період з січня 1994 року по грудень 1994 року включно становило 258 днів; за період з січня 1995 року по грудень 1995 року включно становило 118 днів; за період з січня 1996 року по грудень 1996 року включно становило 34 дні; за період з січня 1997 року по грудень 1997 року включно становило 18 днів; за період з січня 1998 року по грудень 1998 року включно становило 73 дні; за період з січня 1999 року по грудень 1999 року включно становило 39 днів. А загалом – 933 дні.
Відповідно до копії архівної довідки Луцького міського трудового архіву № 1956/1-11 кількість відпрацьованих ОСОБА_1 днів за період з січня 2000 року по грудень 2000 року включно становило 63 днів; за період з січня 2001 року по березень 2001 року включно становило 18 днів. А загалом – 81 день.
На підставі наведеного, загальний пільговий стаж позивача ОСОБА_1 становить 16 років, 03 місяці, 04 дні.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що в ОСОБА_1 відсутній пільговий стаж, необхідний для призначення пенсії у відповідності до пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому за таких обставин, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.
Оцінюючи правовідносини, що виникли між сторонами апеляційний суд виходить з наступних міркувань.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» та Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ».
Статтею 13 Закону України « Про пенсійне забезпечення» визначено категорії осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
За змістом пункту «є» статті 13 цього Закону на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років.
Отже, робота на виробництві та за професією, зазначеними в названому пункті, на підставі закону виокремлена в окрему категорію робіт та професій серед восьми інших, передбачених статтею 13 Законом України « Про пенсійне забезпечення» , робота на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
У період роботи ОСОБА_1 професія «прядильниця» була зазначена у Списку виробництв і професій, робота на яких дає робітницям підприємств текстильної промисловості право на отримання пенсії по старості після досягнення 50 років і при стажі роботи в цих професіях не менше 20 років, затвердженому ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 10 листопада 1967 року № 1021, у розділі «бавовняне, ватне, льняне, вовняне, шовкове, конопле-джутове, трикотажне, текстильно-галантерейне і валяльно-повстяне виробництво, текстильні цехи у виробництвах штучного і синтетичного волокна». А після прийняття статтею 13 Законом України « Про пенсійне забезпечення» - у Списку виробництв і професій, робота на яких дає робітницям право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 583.
Згідно з положенням статті 62 цього Закону основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Сутнісний, нормативний, цільовий підхід до розуміння положень пункту «є» статті 13 Законом України « Про пенсійне забезпечення» в поєднанні із наведеними вище нормами дає підстави вважати, що призначення пільгової пенсії робітницям текстильного виробництва, зайнятим на верстатах і машинах, за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, залежить від наявності підстав та умов, передбачених саме цією нормою права, і не пов'язано з законодавчими передумовами, встановленими для інших категорій осіб, визначених статтею 13 цього Закону, які мають право на пільгову пенсію, але за умов і в порядку, передбачених окремо для кожної категорії таких осіб. Тобто, для призначення пенсії за пунктом «є» статті 13 Закону України « Про пенсійне забезпечення» особа мала бути робітницею не будь-якого текстильного виробництва, а текстильного виробництва за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, бути зайнятою (працювати) на верстатах і машинах, мати відповідні стаж роботи (не менше 20 років) та вік (50 років). Трудовий стаж для призначення пільгової пенсії на підставі цього пункту підтверджується відповідно до положень Порядку з урахуванням тривалості, складу, режиму і порядку обліку робочого часу для робітниць текстильного виробництва. Для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Нормативні положення щодо обліку, тривалості чи режиму робочого часу, як-от перебування на роботі повний/неповний робочий день (наприклад, як це визначено пунктами «а», «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»), застосування яких приписано до інших категорій осіб, перелік яких наведений у статті 13 цього Закону, до осіб, які заявлять про право на пенсії за пунктом «є» статті 13 зазначеного Закону, не мають застосовуватися.
При цьому слід зазначити про незастосовність до спірних правовідносин Порядку застосування Списків № 1 і № 2, оскільки, як вказано в самому Порядку (пункт 1), цей Порядок регулює застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України « Про пенсійне забезпечення», а звідси - не поширює свою дію на обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту «є» статті 13 цього Закону.
Враховуючи наведені вище обставини та положення нормативно-правових актів, апеляційний суд дійшов до висновку про те, що стаж роботи ОСОБА_3 на зазначених вище посадах в періоди з 01 січня 1992 року по 06 березня 2001 року у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» підлягають зарахуванню до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, в повному обсязі.
Таким чином, пільговий стаж роботи позивача за періоди роботи з 01 січня 1992 року по 06 березня 2001 року сукупно становить понад 20 років і підтверджується належними і достатніми доказами, в зв'язку з чим висновок відповідача про неможливість його зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, на думку колегії суддів, є протиправним.
У зв’язку з наведеним, рішення Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від від 09 листопада 2016 року № 177, яким ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. “є” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” також є протиправним і підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Апеляційним судом встановлено те, що відповідач безпідставно відмовив позивачці у призначенні пенсії на пільгових умовах, а тому слід зобов’язати Луцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити та виплатити позивачці пенсію на пільгових умовах, згідно з п. «є» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зарахувавши у її пільговий стаж період роботи з 01 січня 1992 року по 06 березня 2001 року у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс», з моменту звернення із заявою до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, а саме – з 25 жовтня 2016 року.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є підставними, а тому позов слід задоволити.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення заявленого позову з вищевикладених мотивів.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 132 цього Кодексу судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи квитанцій від 29.11.2016 року № ПН939 та від 16.11.2017 року № 66, ОСОБА_1 сплатила судовий збір за подання позовної заяви і за подання апеляційної скарги в розмірі 551,21 грн. і 704,00 грн. відповідно, що разом становить 1255,21 грн.
Оскільки апеляційний суд прийняв рішення про задоволення позову ОСОБА_1 в повному обсязі, то позивачці слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1255,21 грн. судових витрат.
Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволити.
ОСОБА_2 Луцького міськрайонного суду Волинської області від 30 жовтня 2017 року у справі № 161/15943/16-а скасувати та прийняти нову, відповідно до якої позов ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправним і скасування рішення задоволити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 09 листопада 2016 року № 177 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах, згідно з п. “є” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”
Зобов’язати Луцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити з 25 жовтня 2016 року та виплатити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах, згідно з п. “є” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, зарахувавши до пільгового стажу ОСОБА_1 період робити з 01 січня 1992 року по 06 березня 2001 року у ВАТ “Луцький шовковий комбінат “Волтекс”.
Стягнути з Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, за рахунок бюджетних асигнувань, на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1255,21 грн. (одна тисяча двісті п’ятдесят п’ять гривень 21 коп.)
ОСОБА_2 набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повне судове рішення складено 21 лютого 2018 року.