
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12492/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Ніколіна В.В.,
суддів Гінди О.М., Старунського Д.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 30 листопада 2017 року (суддя- Сухарник І.І., м. Калуш) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 18 жовтня 2017 року звернувся до суду з позовом до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 23.06.2017 № 115 із врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки та зобов’язання Управління провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 23.06.2017 № 115 із врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки з 29.08.2017.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він з 2008 року перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком. Однак, така пенсія обрахована йому на підставі довідок про заробітну плату без врахування північної надбавки та районного коефіцієнту. Вказує, що відповідачем протиправно відмовлено йому у перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 23.06.2017 №115 із врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки за роботу у місцевості прирівняної до районів Крайньої Півночі.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 30 листопада 2017 року у справі №345/3531/17 заявлений позов задоволено.
Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржив відповідач, який покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити у повному обсязі. У поданій апеляційній вказує, що законами України не передбачено включення в заробітну плату північної надбавки та районного коефіцієнту, а посилання позивача на Угоду про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності незалежних держав в області пенсійного забезпечення є необґрунтованими, оскільки в даній Угоді регулюється питання зарахування трудового стажу, а не визначення складових заробітної плати для обчислення, перерахунку пенсії.Крім того, звертає увагу апеляційного суду, що обчислення розміру пенсії із заробітної плати за період роботи після 1 січня 1992 року провадиться без урахування районних і поправочних коефіцієнтів.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином повіомлені про дату, час і місце судового розгляду, а тому у відповідності до ч.4 ст.229, ч.3 ст.268 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції керувався тим, що оскільки позивач працював в районі Крайньої Півночі та отримував заробітну плату з врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки, він має право на перерахунок пенсії з 29.08.2017.
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком з 07.07.2008р. 29.08.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії із врахуванням довідки від 23.06.2017 №115, виданої ООО «ГСИ Сургутнефтехиммонтаж». Управління листом від 04.09.2017 №360/П-15 відмовило позивачу в такому перерахунку посилаючись на те, що відсутні підстави для зарахування заробітної плати після 1992 року, з врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки, оскільки період не відповідає нормам, передбаченим Законом України «Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР», а саме у разі виїзду особи за межі районів Крайньої Півночі чи прирівняних районів, обчислення заробітної плати, з якої призначається пенсія, з 01.01.1992 проводиться із виключенням сум районних коефіцієнтів та північних надбавок. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Оцінюючи спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції виходить з такого.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Застосування районних коефіцієнтів та північної надбавки для розрахунку заробітної плати особам, які працюють в районах Крайньої Півночі або в місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі передбачено положеннями Трудового кодексу Російської Федерації та Закону Російської Федерації від 19.02.1993 №4520-І «Про державні гарантії і компенсації для осіб, які працюють і проживають в районах Крайньої Півночі та в прирівняних до них місцевостях».
Відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обчислення страхового стажу за період до впровадження системи персоніфікованого обліку здійснюється на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло раніше. Перелік районів Крайньої Півночі та місцевостей, які прирівнюються до них, робота в яких дає право на пільгове обчислення стажу відповідно до Указів Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 та від 26.09.1967, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР 10.11.1967 № 1029. Підтвердження пільг здійснюється на підставі відповідних записів у трудовій книжці, довідок та письмових договорів, в яких, зокрема повинно бути зазначено термін дії договору та пільги, які надавалися працівникові.
Згідно із ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5.6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до п.1 ст.2 Закону України «Про збір та обов'язкове державне пенсійне страхування», об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених підпунктами 1 та 2 ст.1 цього Закону - фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці». Таким чином, об'єктом оподаткування є заробітна плата з урахуванням районного коефіцієнта.
Частиною 1 ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюються за нормами цього Закону на підставі документів, про вік, страховий стаж, заробітну плату (доходів) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до абзаців 2 та 3 статті 6 «Угоди між урядами України і Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн» від 14.01.1993, трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначаються сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно із законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.
Відповідно до Переліку районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, на які поширюється дія Указів Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 та від 26.09.1967 про пільги для осіб, працюючих в цих районах та місцевостях, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР № 1029 від 10.11.1967, вказані підприємства знаходились на території м. Когалим Тюменської області Ханти-Мансійського автономного округу-Югра (Росія).
Як видно з матеріалів справи, відповідно до записів трудової книжки та довідок про підтвердження розміру заробітної плати, ОСОБА_1 був зайнятий на роботах в районах Крайньої Півночі, а саме у ООО «ГСИ Сургутнефтехиммонтаж» у період з 28.11.2003 по 31.12.2007.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про наявність у позивача права на отримання пенсії з урахування районного коефіцієнта та північної надбавки. Варто також звернути увагу на те, що право на врахування до заробітку районного коефіцієнта та північної надбавки виникло у позивача 29.08.2017, коли такий звернулася із заявою про наявність таких виплат до відповідача. Однак, слід зазначити, що судом першої інстанції не враховано положення ст.45 Закону №1058-IV, за змістом якого перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
А отже, оскільки із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням при її обчисленні інших виплат позивач звернувся 29.08.2017, то суд апеляційної інстанції приходить до висновку що відповідний перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної йому пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 23.06.2017 № 115 із врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки слід провести з 01.09.2017р.
Відтак, апеляційний суд приходить до висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, що у відповідності до п.4 ч.1 ст.317 КАС України є підставою для зміни рішення.
З урахуванням наведеного, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно вирішено справу по суті, але з помилковим застосуванням норм матеріального права, а тому для забезпечення захисту прав позивача, другий та третій абзац резолютивної частини даної постанови слід змінити.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити частково.
Змінити постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 30 листопада 2017 року, виклавши абзац другий та третій цієї постанови у такій редакції:
«Визнати дії Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області неправомірними щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про заробітну плату, виданої ООО «ГСИ Сургутнефтехиммонтаж» від 23.06.2017 №115 з врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки та врахувати при її обчисленні відповідні суми в повному обсязі з 01.09.2017».
«Зобов'язати Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду УкраїниІвано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2017 відповідно до довідки про заробітну плату, виданої ООО «ГСИ Сургутнефтехиммонтаж» від 23.06.2017 №115 з врахуванням районних коефіцієнтів та північної надбавки та врахувати при обчисленні пенсії відповідної суми в повному обсязі з 01.09.2017».
В решті постанову Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав визначених пунктом 2 частини п’ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повне судове рішення складено 21 лютого 2018 року.