Постанова № 72362510, 20.02.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2018
Номер справи
732/1465/17
Номер документу
72362510
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 732/1465/17 Головуючий у І інстанції: Березовський О.Д. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації на постанову Городнянського районного суду Чернігівської області від 14 листопада 2017 року (дата складання повного тексту не зазначена) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернігівської обласної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Департамент соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

26 вересня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Городнянського районного суду Чернігівської області з позовом до Чернігівської обласної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Департамент соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, в якому (з урахуванням уточнень) просив визнати протиправною бездіяльність Чернігівської обласної державної адміністрації та зобов'язати розглянути заяву позивача від 10 серпня 2017 року на засіданні комісії при Чернігівській обласній державній адміністрації у відповідності до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 02 грудня 1992 року №674.

Постановою Городнянського районного суду Чернігівської області від 14 листопада 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено, визнано протиправною бездіяльність Чернігівської обласної державної адміністрації та зобов'язано розглянути заяву ОСОБА_2 від 10 серпня 2017 року на засіданні комісії при Чернігівській обласній державній адміністрації у відповідності до п.7 Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 грудня 1992 року №674.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Департамент соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою повністю відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що позивачем не було надано документів, визначених Порядком віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з чим Департаментом соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації було надано відповідь з посиланням на норми законодавства та рекомендовано позивачу надати відповідні документи для вирішення його питання.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якій просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, зазначаючи, що його заяву від 10 серпня 2017 року у встановленому порядку розглянуто не було, а відмова у розгляді заяви ОСОБА_2 позбавляє його права на встановлення факту участі у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт у встановленому порядку на підставі довідок та інших наявних у позивача документів, як це передбачено п.7 Порядку.

Відповідач відзив на апеляційну скаргу не подавав, в суді першої інстанції позиція відповідача обґрунтовувалась тим, що Порядком законодавчо визначено перелік документів, на підставі яких встановлюється факт участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведення на них регламентних робіт для видачі посвідчення, однак позивачем таких документів не надано, а тому Департаментом соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації відповідно до норм законодавства листом від 15 серпня 2017 року №10-11/7403 було повідомлено про порядок розгляду порушеного позивачем питання з посиланням на норми діючого законодавства та рекомендовано надати визначені Порядком документи.

Апелянт та відповідач про дату, час і місце слухання справи в розумінні вимог КАС України повідомлені належним чином, до суду апеляційної інстанції не з'явилися.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача та його представника, переглянувши справу, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, та перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач звернувся до Чернігівської обласної державної адміністрації з заявою від 10 серпня 2017 року, в якій відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 грудня 1992 року №674, просив визнати і зобов'язати Чернігівське управління соціального захисту населення по ЧАЕС віднести ОСОБА_2 до тих громадян, які брали участь в військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та постраждалим через інші обставини від радіаційного опромінювання не за власної вини до відповідної категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надати посвідчення потерпілого на ЧАЕС згідно постанови Кабінету Міністрів України від 02 грудня 1992 року №674 (зі змінами), а також ст.ст.12, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також просив розглянути його звернення на засіданні комісії зі встановлення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Чернігівській обласній державній адміністрації, встановити факт його участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та віднести до 2-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановленою ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом від 15 серпня 2017 року №10-11/7403 Департамент соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації повідомив позивача, що відповідно до Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до 2 категорії відносяться учасники випробувань ядерної зброї в атмосфері, бойових радіоактивних речовин і учасники військових навчань із застосуванням такої зброї та ліквідації наслідків ядерних аварій, до 3 категорії - особи, які складали ядерні заряди і здійснювали на них регламентні роботи для проведення відповідних випробувань і військових навчань, брали участь у підземних випробуваннях ядерної зброї, а також ті, які переопромінились при охороні ядерних полігонів під час випробувань. Зазначеним особам посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної категорії видаються на підставі таких документів: 1) довідки, що підтверджує участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, виданої відповідною військовою частиною або архівною установою держави, на території якої проводились ядерні випробування, військові навчання із застосуванням ядерної зброї, ліквідація ядерних аварій; 2) військового квитка (за необхідності); 3) завіреного в установленому порядку витягу з особової справи військовослужбовця (за необхідності). Спірні питання встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт розглядаються комісією при обласних державних адміністраціях на підставі довідок та інших документів, що засвідчують факт участі у ліквідації ядерних аварій, ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт і письмових підтверджень осіб, які брали участь у ліквідації тих самих ядерних аварій, у тих самих випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт (за необхідності). Додані позивачем документи не містять інформації щодо його участі у складанні ядерних зарядів та проведення на них регламентних робіт. Питання видачі ОСОБА_2 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС маже бути розглянуто після надання до управління соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації) документів, передбачених вищезазначеним Порядком, які підтверджують його участь у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо нерозгляду заяви ОСОБА_2 на засіданні комісії зі встановлення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, при Чернігівській обласній державній адміністрації, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що позивач має право у відповідності до п.7 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 грудня 1992 року №674, на розгляд його спірного питання комісією при Чернігівській обласній державній адміністрації та, не зважаючи на відповідну вимогу, позивача позбавлено можливості розгляду його питання на засіданні комісії, заздалегідь дійшовши висновку, що надані ним документи не містять необхідної інформації.

Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Спірні відносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 4 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, належать до категорії 1, або 2, або 3. Порядок визначення цих категорій встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02 грудня 1992 року №674 затверджено Порядок віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає умови віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також громадян, які постраждали від радіаційного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, що сталися не з вини потерпілих, до 1, 2 або 3 категорій, встановлених статтею 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (п.1 Порядку).

Пунктом 2 наведеного Порядку передбачено, що громадяни із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, відносяться, зокрема, до категорії 2 - учасники випробувань ядерної зброї в атмосфері, бойових радіоактивних речовин і учасники військових навчань із застосуванням такої зброї та ліквідації наслідків ядерних аварій; до категорії 3 - особи, які складали ядерні заряди і здійснювали на них регламентні роботи для проведення відповідних випробувань і військових навчань, брали участь у підземних випробуваннях ядерної зброї, а також ті, які переопромінились при охороні ядерних полігонів під час випробувань (якщо їх не віднесено до категорії 1).

Відповідно до п.4 цього Порядку особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, видаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної категорії на підставі таких документів: 1) довідки, що підтверджує участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, виданої відповідною військовою частиною або архівною установою держави, на території якої проводились ядерні випробування, військові навчання із застосуванням ядерної зброї, ліквідація ядерних аварій; 2) військового квитка (за необхідності); 3) завіреного в установленому порядку витягу з особової справи військовослужбовця (за необхідності).

Згідно п.6 Порядку видача посвідчень указаним у цьому Порядку особам провадиться Радою Міністрів Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій за місцем проживання.

25 грудня 2013 року Чернігівською обласною державною адміністрацією видано розпорядження №538 «Про організацію роботи щодо видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якого забезпечення організаційної роботи по видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, доручено Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації; натомість, районним державним адміністраціям доручено здійснювати подання Департаменту документів на видачу посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підготовлених управліннями соціального захисту населення районних державних адміністрацій. Цим же розпорядженням затверджено Порядок організації роботи щодо видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався до управління соціального захисту населення Городнянської районної державної адміністрації з заявою від 07 лютого 2017 року щодо віднесення його до категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надання відповідного посвідчення, до якої додав архівну довідку, лист військової частини А0197 від 24 квітня 2013 року №111123, копію військового квитка.

Листом від 09 лютого 2017 року №748 управління соціального захисту населення Городнянської районної державної адміністрації повідомило позивача, що наданих ним документів недостатньо для видачі посвідчення відповідної категорії.

Згідно п.7 наведеного вище Порядку спірні питання встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт розглядаються комісіями при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях на підставі довідок та інших документів, що засвідчують факт участі у ліквідації ядерних аварій, ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт і письмових підтверджень осіб, які брали участь у ліквідації тих самих ядерних аварій, у тих самих випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт (за необхідності).

Таким чином, при наявності спірних питань щодо встановлення факту участі громадян, зокрема, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, законодавцем визначено можливість їх вирішення комісіями при обласних державних адміністраціях на підставі довідок та інших документів, що засвідчують відповідний факт, а також на підставі письмових підтверджень осіб, які брали участь у тих самих військових навчаннях, роботах. Наведений механізм передбачено для підтвердження або спростування виконання відповідних робіт у разі неможливості їх підтвердження документами, визначеними у п.4 вказаного Порядку.

Отже, твердження апелянта, що наведеним Порядком чітко визначено перелік документів, на підставі яких комісією розглядаються спірні питання встановлення факту участі громадян, зокрема, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, є безпідставним та спростоване вищенаведеним.

З метою розв'язання спірного питання та встановлення факту участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та віднесення його до 2-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ОСОБА_2 звернувся до відповідача з заявою від 10 серпня 2017 року про розгляд його спірного питання у відповідності до п.7 наведеного Порядку відповідною комісією при Чернігівській обласній державній адміністрації.

В той же час, відповідач всупереч п.7 Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 01 грудня 1992 року №674, відповідне спірне питання на розгляд комісії при Чернігівській обласній державній адміністрації не виніс та заяву позивача по суті не розглянув.

В той же час, звернення позивача було передано на розгляд Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, який листом від 15 серпня 2017 року №10-11/7403 також повідомив позивача про те, що додані до його заяви документи не містять інформації щодо участі ОСОБА_2 у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт.

Таким чином, колегія суддів доходить висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо нерозгляду заяви ОСОБА_2 від 10 серпня 2017 року комісією при Чернігівській обласній державній адміністрації для вирішення спірного питання та встановлення відповідного факту у відповідності до п.7 Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що порушує права позивача на соціальний захист та належний розгляд його заяви уповноваженим органом, за захистом яких він звернувся до суду.

Частинами 1, 2 ст.2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що бездіяльність відповідача щодо нерозгляду заяви ОСОБА_2 від 10 серпня 2017 року комісією при Чернігівській обласній державній адміністрації є такою, що допущена всупереч встановленого законодавством порядку, вчинена не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, є необґрунтованою, не відповідає вимогам ч.2 ст.2 КАС України, порушує права позивача на соціальний захист та належний розгляд його заяви уповноваженим органом, а отже є протиправною, що свідчить про наявність підстав для зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_2 від 10 серпня 2017 року на засіданні комісії при Чернігівській обласній державній адміністрації у відповідності до п.7 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 грудня 1992 року №674.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду ґрунтується на засадах верховенства права, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.

Керуючись ст.ст.308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації - залишити без задоволення.

Постанову Городнянського районного суду Чернігівської області від 14 листопада 2017 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови виготовлено 22 лютого 2018 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді І.О.Лічевецький

В.П.Мельничук