
Справа № 459/2844/17
Провадження № 2-а/459/13/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" лютого 2018 р. Червоноградський міський суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Новосада М.Д.
з участю:
секретаря судового засідання Марковець Т.Л.
представника відповідача Роліної Г.Г.
представника третьої особи Смілки В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Червонограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Львівського обласного військового комісаріату, третя особа: Міністерство оборони України, про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
25.10.2017 року представник позивача звернувся в суд з позовом до відповідача про зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування позову покликається на те, що позивач проходив військову службу на території Демократичної Республіки Афганістан.06 грудня 2012 року після огляду МСЕК та 14 грудня 2015 року після повторного огляду МСЕК позивачу було встановлено інвалідність III групи в наслідок травми отриманої при виконанні обов'язків військової служби при перебуванні в країні, де велись бойові дії. 26 травня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності III групи, яке пов'язане з виконання військової служби в Демократичній Республіці Афганістан відповідно до п.4. ч.2 ст.16 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та документами передбаченими Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №499. Відповідач листом від 08 червня 2017 р. №5169 повідомив, що документи позивача не були відправлені до Міністерства оборони України, оскільки, на думку відповідача, подано не повний пакет документів та після трьох місячної давності після звільнення із строкової військової служби. Відповідно до наказу Міністерства оборони України від 12.04.2007 №168, розгляд документів по призначенню одноразової грошової допомоги здійснюється постійною комісією з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби (надалі - постійна комісія).Однак, всупереч ч.6 ст.163 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх членів їх сімей», та наказу Міністерства оборони України від 12.04.2007 №168, документи позивача не було розглянуто по суті та не було прийнято рішення про призначення, або про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги Позивачу постійною комісією.Обов'язком Львівського обласного військкомату, відповідно до п.13. Постанови № 975 та п.7 Постанови Кабінету Міністрів України 28.05.2008 року №499, є передача документів поданих заявником протягом 15 днів на розгляд постійної комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби. Таким чином, до відповідача, як органу державної влади відповідального за передачу документів розпоряднику державних коштів (Міністерству оборони України) для призначення і виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям.
Відтак просить зобов'язати відповідача у 15-денний строк подати на розгляд Міністерству оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 у розмірі відповідно до ст. 16-2 Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та заяву з документами ОСОБА_3 подану для призначення одноразової грошової допомоги згідно п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №499; встановити судовий контроль за виконанням даного судового рішення, зобов'язавши відповідачів в місячний термін надати до Червоноградського районного суду звіти про його виконання.
07.11.2017 року представник позивача через канцелярію суду подав письмове клопотання заяву про розгляду справи у його відсутності, просив позов задовольнити.
14.11.2017 року предстаник відповідача подав письмове заперечення, у якому просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначив, що до пакету документів позивачем не був доданий документ, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Листом від 08.06.2017 за № 5169 документи позивачу повернуто на доопрацювання. Оформлення та подання до Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновку про можливість виплати одноразової грошової допомоги позивачу буде здійснено після надання ним всіх документів, які підтверджують наявність правових підстав для її виплати.
Також 14.11.2017 року представик відповідача подав письмове клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції.
На підставі вище вказаного клопотання 24.11.2017 року розгляд справи відкладався на 18.01.2018 року для проведення судового засідання у режимі відеоконференції із Львівським окружним адміністративним судом, про що було винесено ухвалу.
19.12.2017 року позивач через канцелярію суду подав письмові пояснення щодо позову.
13.02.2018 року представник відповідача надіслала суду письмові заперечення на пояснення позивача.
Позивач та його представник у судове засідання не з'явилися.
Представники відповідача в судовому засіданні позов заперечила. Підтримала заперечення від 23.02.2018 року. Додатково пояснила, що позивач звертався до Львівського обласного військового комісаріату із заявою про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у звязку із настанням інвалідності відповідно до постанови КМУ від 25.12.2013 року №975. Однак у позовних вимогах просить зобов'язати їх надати висновок про можливість виплати йому такої допомоги відповідно до постанови КМУ від 28.05.2008 року №499. Заява позивача з цих підстав відповідачем не розглядалась і рішення не виносилось. Тому вважає, що в даному випадку відсутній предмет спору. Просила у задовленні позову відмовити.
Представник та третьої особи позов заперечила. Просила в його задоволенні відмовити.
Вислухавши думку учасників, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Установлено, що позивач є інвалідом ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_1 від 22.12.2015 року.
Згідно довідок до акту МСЕК серії 10 ААБ № 115787 від 06.12.2012 р. та серія 10 ААВ № 898437 від 14.12.2015 р. причиною інвалідності позивача є поранення (контузія) та захворювання, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
Відповідно до копії висновку спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи від 20.04.2012 року №405/ж відносно ОСОБА_3, описані рубці є наслідком загоєння ран, які могли утворитися внаслідок вогнепальних (осколкових) поранень отриманих у 1985 році в період бойових дій в Афганістані.
Згідно витягу з протоколу Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв - структурного підрозділу Міністерства оборони України №791 від 26.04.2012 року, поранення (контузія) і захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
ОСОБА_3 проходив дійсну військову службу в період з 31.10.1984 року по 13.12.1986 року, у тому числі з 07.01.1985 року по 13.12.1986 року приймав участь у бойових діях в Демократичній Республіці Афганістан, що підтверджується копією довідки Червоноградського міського військового комісаріату від 26.05.2017 року №27.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі-Закон), соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 3 Закону, дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Згідно з ч.1 ст.16 Закону, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок).
Згідно з переліком документів, затвердженим пунктом 3 Порядку, особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, повинні подати за місцем проходження служби (зборів) або до військомату (далі - уповноважений орган) копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження.
Пунктом 7 Порядку передбачено, що керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку. Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови. Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.
У пункті 11 Порядку зазначено, що військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
26.05.2017 року позивач звертався до Львівського обласного військового комісаріату із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності 3 групи відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (далі - Порядок). Дана постанова розповсюджується на осіб, які отримали інвалідність після 25.12.2013 року.
Листом від 08 червня 2017 р. №5169 відповідач повідомив позивача, що документи позивача не були відправлені до Міністерства оборони України, оскільки позивачем не надано копію документу, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.
Крім того у вказаному листі зазначено, що особам, яким встановлена інвалідність до 01.01.2014 року, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідно до пп.4 п.2 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 28.05.2008 року №499.
Позивачу встановлено третю групу інвалідності 06.12.2012 року, що підтверджується копією довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААБ №225787. Тому спірні правовідносини щодо виплати йому одноразової грошової допомоги регулюються Порядком, затвердженим Постановою КМУ від 28.05.2008 року №499.
Позивач не звертався до відповідача із заявою про виплату грошової допомоги на підставі вище згаданої Постанови №499. Проте у своїх позовних вимогах просить зобов'язати відповідача у 15-денний строк подати на розгляд Міністерству оборони України висновок щодо можливості виплати йому одноразової грошової допомоги у розмірі відповідно до ст.16-2 Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та заяву з документами, подану для призначення одноразової грошової допомоги згідно п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №499.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов є безпідставнимі у його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 8, 9 ,73, 77, 139, 242, 243, 244 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У позові ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) до Львівського обласного військового комісаріату (08412340, вул.Франка,25, м.Львів), третя особа: Міністерство оборони України, про зобов'язання вчинити дії (00034022, пр.Повітрофлотський,6, м.Київ) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Червоноградський міський суд Львівської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: М. Д. Новосад