
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/13694/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Загороднюк В.І.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Крусяна А.В.,
Романішина В.Л.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 18 жовтня 2017р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи Одеського обласного військового комісаріату про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
У липні 2017р. ОСОБА_2 звернувся в суд із адміністративним позовом до ГУПФ України в Одеській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) УПФ та визнати їх такими, що порушують його права як людини передбачені ст.1 Протоколу №1 до конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, щодо невиконання завдань покладених на нього п.п.1,3 п.4 Положення про ГУПФ України в Автономної Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі яке затверджено Постановою правління ПФ України від 22.12.2014р. щодо здійснення контролю за призначенням і виплатою йому пенсії, розмір якої обчислений з грошового забезпечення до якого не були включені щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні;
- зобов'язати ГУПФ України в Одеській області здійснити нарахування йому пенсії згідно Довідки про нараховане грошове забезпечення №447 від 13.05.2017р., які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби, призначити та виплачувати йому пенсію у розмірі, який обчислений з грошового забезпечення до складу якого включені щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за перебування в зоні проведення АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, винагорода за виконання поставлених бойових завдань на території противника, які отримував він протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, в розмірі 14 234,26грн.;
- зобов'язати ГУПФ України в Одеській області здійснити виплату йому суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 8.12.2016р..
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що він проходив військову службу в Збройних Силах України у військовій частині - польова пошта №В 2492. За час проходження служби брав неодноразову безпосередню участь в Антитерористичній операції на Сході України. Під час виконання одного з бойових завдань отримав поранення. Після отриманого поранення неодноразово знаходився на лікуванні в військових госпіталях. У січні 2017р. отримав 2 групу інвалідності.
Наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України за №369 від 7.12.2016р. він був звільнений з військової служби у запас.
У грудні 2016р. ОСОБА_2 призначено пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач вважає, що УПФ не вірно обраховано йому пенсію, а саме не було враховано додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, а саме: щомісячну додаткову грошову винагороду, винагороду за перебування в зоні проведення АТО, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, винагороду за виконання поставлених бойових завдань на території противника, що призвело до не включення УПФ зазначених додаткових видів грошового забезпечення в перелік, з якого обчислений розмір пенсії. Що призвело до неправильного визначення розміру і встановлення пенсії.
В подальшому, ОСОБА_2 звернувся до ГУПФ України в Одеській області із заявою про включення для обчислення його пенсії щомісячну додаткову грошову винагороду та винагороду за перебування в зоні АТО, винагороду за виконання поставлених бойових завдань на території противника. Однак, листом-відповіддю ГУПФУ в Одеській області за №626/К-11 від 9.06.2017р. відмовлено у задоволенні вищевказаної заяви.
Позивач вважаючи вказане рішення УПФ незаконним та таким, що порушує його права, звернувся в суд із відповідним позовом.
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 18 жовтня 2017р. адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії (бездіяльність) та такими, що порушують права ОСОБА_2 як людини передбачені ст.1 Протоколу №1 до конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ГУПФ України в Одеській області щодо невиконання завдань покладених на нього п.п.1,3 п.4 Положення про головні управління ПФ України в Автономної Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі яке затверджено Постановою правління ПФ України від 22.12.2014р. щодо здійснення контролю за призначенням і виплатою пенсії ОСОБА_2, розмір якої обчислений з грошового забезпечення до якого не були включені щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні.
Зобов'язано ГУПФ України в Одеській області здійснити нарахування пенсії згідно Довідки про нараховане грошове забезпечення №447 від 13.05.2017р., які ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію у розмірі, який обчислений з грошового забезпечення до складу якого включені щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за перебування в зоні проведення АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, винагорода за виконання поставлених бойових завдань на території противника, які отримував він протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, в розмірі 14 234,26грн...
Зобов'язано ГУПФ України в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_2 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 8.12.2016р..
В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм права.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті та відсутні клопотання від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги, з наступних підстав.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.317 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалити нове рішення у відповідній частині, якщо судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального або порушено норми процесуального права.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що дії ГУПФ України в Одеській області є протиправними та незаконними щодо не включення до грошового забезпечення, з якого вираховуються призначення пенсії, щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, оскільки нормами чинного законодавства України вказані складові грошового забезпечення підлягають врахуванню та включенню під час призначення пенсії військовослужбовцям.
Проте, з таким висновком суду першої інстанції в частині визнання протиправними дій УПФ щодо включення до складових грошового забезпечення, з яких визначається розмір пенсії, одноразової грошової допомоги при звільненні, не може погодитись судова колегія, виходячи з наступного.
Так, судовою колегією встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_2 проходив військову службу в Збройних Силах України у військовій частині - польова пошта №В 2492. За час проходження служби брав неодноразову безпосередню участь в Антитерористичній операції на Сході України.
Відповідно до посвідчення Серія Є за №014018 від 26.01.2017р. ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи.
Наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України за №369 від 7.12.2016р. ОСОБА_2 звільнений з військової служби у запас та з 8.12.2016р. йому призначена пенсія по інвалідності у відповідності до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за №2262-ХІІ від 9.04.1992р..
У липні 2017р. листом ГУ ПФУ в Одеській області повідомлено ОСОБА_2 про те, що йому призначено пенсію по інвалідності у відповідності до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за №2262 від 9.04.1992р. у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі 1052грн., окладу за військовим званням - 125грн., надбавки за вислугу років 35% - 411,95грн. та середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премій, визначених за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, і яка становить 4 292,24грн. (а.с.6).
ОСОБА_2 вважає, що УПФ невірно нараховано йому пенсію, оскільки при нарахування розміру пенсії не були включені усі складові грошового забезпечення.
Перевіряючи правомірність дій ГУПФ України в Одеській області стосовно нарахування та призначення пенсії ОСОБА_2, які позивач просить визнати протиправними та незаконними, судова колегія виходить з наступного.
Приписами ч.3 ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому КМУ.
За правилами п.7 Постанови КМУ за №393 від 17.07.1992р. пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Частиною 1 ст.9 цього Закону встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 цієї ж статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
У відповідності до п.3 Постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за №1294 від 7.11.2007р. упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою КМУ «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за №1294 від 7.11.2007р.. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп.3 п.5 постанови №1294).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (пп.3 п.5 постанови №1294, пп.33.1, 33.3 п.33 розділу XXXIII Інструкції).
Отже, апеляційний суд зазначає, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Що стосується включення в складові грошового забезпечення для призначення пенсії індексації, апеляційний суд виходить із наступного.
Приписами ч.1 ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за №1058-IV від 9.07.2003р..
У відповідності до ст.41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» за №1282-XII від 3.07.1991р., згідно зі ст.1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, судова колегія зазначає, що індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналізуючи вищевикладені норми матеріального права, апеляційний суд приходить до висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Разом з тим, як зазначалось раніше, за змістом ч.3 ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
При цьому, ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні.
Водночас, правові підстави для виплати одноразової грошової допомоги при звільнені встановлені ст.15 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та ст.9 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і які визначають порядок її виплати у разі звільнення військовослужбовця зі служби.
Отже, вищенаведені Законодавчі акти встановлюються право на отримання військовослужбовцем одноразової грошової допомоги при звільнення, однак вказана виплата має інше правове призначення, а саме підтримати військовослужбовця після звільнення із ЗСУ та адаптуватися у суспільстві.
З урахуванням викладеного, апеляційний суд вважає, що одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, і не повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів, не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців та пов'язана саме з фактом звільнення зі служби.
Аналогічна правова позиція висловлена у постановах ВСУ у справах: за №21-70а 15 від 10.03.2015р., за №812/6733/13 від 12.09.2017р., за №761/28228/15-а від 6.02.2018р..
Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції в частині визнання протиправними дій УПФ та зобов'язання включити до складових грошового забезпечення для нарахування пенсії одноразову грошову допомогу при звільненні - скасувати. У задоволенні вимог в цій частині - відмовити. В інший частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311,315,316,322,325 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.
Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 18 жовтня 2017р. в частині задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області стосовно здійснення контролю за призначенням і виплатою пенсії ОСОБА_2, розмір якої обчислений із грошового забезпечення до якого не було включення одноразова грошова допомога при звільненні; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області здійснити нарахування, призначення та виплату пенсії ОСОБА_3 у розмірі з розрахунку грошового забезпечення враховуючи одноразову грошову допомогу при звільненні - скасувати.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_2 щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області стосовно здійснення контролю за призначенням і виплатою пенсії ОСОБА_2, розмір якої обчислений із грошового забезпечення до якого не було включення одноразова грошова допомога при звільненні; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області здійснити нарахування, призначення та виплату пенсії ОСОБА_3 у розмірі з розрахунку грошового забезпечення враховуючи одноразову грошову допомогу при звільненні - відмовити.
В іншій частині постанову залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: А.В. Крусян
В.Л. Романішин