
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/10156/17
У Х В А Л А
22 лютого 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі судді-доповідача Бужак Н.П. та суддів Твердохліб В.А., Троян Н.М., розглянувши клопотання Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про відстрочення сплати судового збору та про продовження строку для усунення недоліків за подання апеляційної скарги Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
У С Т А Н О В И Л А :
Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.06.2017 року № 0003041205/41, яким платнику податку визначене грошове зобов'язання за платежем "плата за користування надрами для видобування корисних копалин (нафти)" у вигляді штрафу у розмірі 1 133 992,57 грн.; від 30.06.2017 року № 0003061205/42, яким платнику податку визначене грошове зобов'язання за платежем "плата за користування надрами для видобування корисних копалин (нафти)" у вигляді штрафу у розмірі 15 301,88 грн.; від 30.06.2017 року № 0003051205/43, яким платнику податку визначене грошове зобов'язання за платежем "плата за користування надрами для видобування корисних копалин (природного газу)" у вигляді штрафу у розмірі 1 206 582,61 грн.; від 30.06.2017 року від 30.06.2017 року № 0003071205/44, яким платнику податку визначене грошове зобов'язання за платежем "плата за користування надрами для видобування корисних копалин ( газового конденсату)" у вигляді штрафу у розмірі 516 924,86 грн.; від 30.06.2017 року № 0003081205/45, яким платнику податку визначене грошове зобов'язання за платежем "плата за користування надрами для видобування корисних копалин (газового конденсату)" у вигляді штрафу у розмірі 9 411,14 грн.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Крім того, апелянтом подано клопотанням про звільнення, відстрочення сплати судового збору у зв'язку із обмеженим фінансуванням.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року відмовлено Головному управлінню Державної фіскальної служби у Чернігівській області у задоволенні клопотання про звільнення, відстрочення сплати судового збору.
Разом з тим, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року зазначену апеляційну скаргу залишено без руху через невідповідність її вимогам пункту 1 частини 5 статті 296 КАС України, а саме, до апеляційної скарги не долучено належним чином оформлений документ, який свідчить про сплату судового збору.
Апеляційним судом Головному управлінню Державної фіскальної служби у Чернігівській області встановлено строк для усунення недоліків апеляційної скарги у термін протягом десяти днів з моменту отримання копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху шляхом подачі належним чином оформленого документа про сплату судового збору.
Як убачається з матеріалів справи, а саме, з повідомлення про вручення поштового відправлення, апелянт отримав копію ухвали про залишення апеляційної скарги без руху 09 лютого 2018 року. Таким чином, останній день для усунення недоліків апеляційної скарги - 19 лютого 2018 року.
19 лютого 2018 року на адресу Київського апеляційного адміністративного суду від Головному управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області надійшли клопотання про відстрочення сплати судщового збору. Крім того, апелянт просить у випадку відмови у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору продовжити строк для усунення недоліків апеляційної скарги.
Колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення клопотання про відстрочення сплати судового збору з наступних підстав.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір», з урахуванням змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», на момент подання апеляційної скарги, суб'єкти владних повноважень зобов'язані сплачувати судовий збір.
Пунктом 2 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» передбачено, обов'язок щодо забезпечення належного фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору покладено на Кабінет Міністрів України.
Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017 року) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з статтею 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Наведені в клопотанні причини несплати судового збору суд не може вважати поважними.
Враховуючи норми чинного законодавства, колегія суддів вважає, що клопотання Головному управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про відстрочення сплати судового збору задоволенню не підлягає, оскільки обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для звільнення чи відстрочення сплати судового збору. Крім того, апелянтом не надано доказів на підтвердження неможливості сплати судового збору.
Щодо клопотання апелянта про продовження строку для усунення вказаних в ухвалі суду недоліків апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.
В обґрунтування зазначеного клопотання, апелянт посилається на тривалу процедуру щодо сплати судового збору, а для реалізації виконання вимог ухвали суду апелянту необхідно більше часу, аніж йому було надано для усунення недоліків. Такі доводи апелянта судова колегія вважає безпідставними та необґрунтованими.
Звертаючись до суду з даним клопотанням, податковий орган не вказав орієнтованого терміну, необхідного для усунення недоліків апеляційної скарги та не надав належних доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 118 КАС України, процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії.
Згідно з ч. 1, 3, 6 ст. 121 КАС України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку чи за ініціативою суду.
Заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, розглядається судом, який встановив строк.
Про продовження процесуального строку суд постановляє ухвалу.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не вбачає підстав для продовження апелянту строк для усунення недоліків апеляційної скарги.
Керуючись ст. 118, 121, 133 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Відмовити Головному управлінню Державної фіскальної служби у Чернігівській області у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Відмовити Головному управлінню Державної фіскальної служби у Чернігівській області у задоволенні клопотання про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає касаційному оскарженню.
Суддя-доповідач Бужак Н.П.
Судді Твердохліб В.А.
Троян Н.М.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді: Твердохліб В.А.
Троян Н.М.