Постанова № 72361387, 13.02.2018, Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
352/2104/17
Номер документу
72361387
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 352/2104/17

Провадження № 2-а/352/22/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2018 року м. Івано-Франківськ

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого судді Гургули В.Б.

з участю секретаря Костюк О.Я.

представника відповідача ОСОБА_1

позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківськ справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.06.17 року №2251/108/05/8-17 з врахуванням: посадового окладу 1800 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням - 1000 грн., надбавки за стаж служби 30 % - 840 грн. та премії 13,28% - 483 грн. 39 коп. з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що на даний час являється пенсіонером МВС та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 встановлені посадові оклади поліцейських. Відповідно до ст. 43 та ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія, призначена особам начальницького та рядового складу органів УМВС України перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

З метою подання документів до пенсійних органів для перерахунку своєї пенсії, позивач звернувся до ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про отримання довідки про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, установлено в постанові Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 № Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», де визначено всі види грошового забезпечення поліцейських.

Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області позивачу надано довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яку він разом із заявою про перерахунок пенсії направив до відповідача.

Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надіслало повідомлення позивачу, яким відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії у зв'язку з відсутністю в бюджеті коштів.

Позивач вважає, що дана відповідь щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії є незаконною, тому звернувся з даним позовом до суду.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задоволити.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області підтримав заперечення, що надійшло до суду, в якому начальник головного управління ОСОБА_3 в позовних вимогах ОСОБА_2 просив відмовити в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.06.17 року №2251/108/05/8-17 з врахуванням: посадового окладу 1800 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням - 1000 грн., надбавки за стаж служби 30 % - 840 грн. та премії 13,28% - 483 грн. 39 коп. з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що на даний час являється пенсіонером МВС та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області позивачу надано довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яку він разом із заявою про перерахунок пенсії направив до відповідача.

Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надіслало повідомлення позивачу, яким відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії у зв'язку з відсутністю в бюджеті коштів.

Беручи до уваги наведені обставини, надаючи правову оцінку цим правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частини другої статті 51 цього Закону.

Дана правова норма встановлює, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року за № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

В даному випадку слід зазначити, що відповідно до довідки від 15.06.2017р. за № 2251/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої головою ліквідаційної комісії В.М. Кіцелюком ОСОБА_2, розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року, за посадою командира відділення оперативного взводу роти міліції особового призначення «Беркут» прирівняної до посади командир відділення становить: посадовий оклад - 1800,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - старший сержант поліції - 1000,00 грн; надбавка за стаж служби (30 %) - 840,00 грн, премія (13,28%) - 483,39 грн.

Поряд з цим, абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року за № 900-VIIІ статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Судом встановлено, що станом на 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських є більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії ОСОБА_2, а розмір такого грошового забезпечення поліцейських встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року за № 988 .

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року за № 988.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року за №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Даний порядок визначає процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Слід звернути увагу, що питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року за № 3-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402.

Пунктом 24 вказаного Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Наведене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з яким рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в областях та м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії..

При цьому, як визначено в пункті 3 вказаного Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Крім того, відповідно до пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Отже, підставою для перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до зазначеного Закону може бути як прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та подання органами, передбаченими цим Порядком, відповідних повідомлень до територіальних органів Пенсійного фонду України, так і заява про перерахунок пенсії, подана пенсіонером особисто. При цьому, наведені дві підстави перерахунку пенсії є самостійними і не суперечать та не виключають одна одну.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання, що пенсіонер органів УМВС України у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення та звернутись з відповідною заявою до органу Пенсійного фонду України.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою, зокрема, в постанові від 22 квітня 2014 року в справі № 21 - 484а13.

Також, на думку суду, подання позивачем у спірних правовідносинах заяви про перерахунок пенсії є належним способом реалізації його конституційного права на пенсійне забезпечення з врахуванням бездіяльності Кабінету Міністрів України та інших компетентних державних органів щодо вчинення дій та прийняття рішень, передбачених зазначеним вище Порядком, спрямованих на проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно частини 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Поряд з цим, позовна вимога ОСОБА_2 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 20.11.2017 року без обмежень охоплюється вимогою про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 20.11.2017 року та яка, з урахуванням вищенаведеного, підлягає до задоволення.

Щодо твердження відповідача про відсутність належного бюджетного фінансового забезпечення для здійснення перерахунку та виплати пенсії, а також посилання на те, що на даний час Пенсійний фонд України сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та направив її до Міністерства соціальної політики України, а відтак відповідний перерахунок та виплату пенсій подібній категорії осіб буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, суд зазначає наступне.

Згідно вимог статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" обов'язок призначення та виплати пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.

При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року по справі "Кечко проти України" виклав правову позицію, відповідно до якої якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Окрім цього, у вказаному рішенні зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, суд вважає посилання відповідача щодо відсутності фінансування як на підставу невиконання покладених на нього функцій, необґрунтованим, недопустимим та судом до уваги не береться.

Щодо обмеження граничного розміру виплати пенсії, суд зазначає, що Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року № 1774-ХІІІ поширює свою дію на правовідносини, які виникли після його прийняття, а позивач вже знаходився в той час на пенсії. Також, зміни стосуються статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка врегульовує саме призначення, а не перерахунок пенсії.

Беручи до уваги наведене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_2 до головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволити.

Визнати неправомірними дії головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул.. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018 ), щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1). Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1 ) з 20.11.2017 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданою15.06.17 року №2251/108/05/8-17 ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області .

Стягнути з головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в дохід держави в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Гургула В.Б.