Рішення № 72361193, 12.02.2018, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
12.02.2018
Номер справи
345/2270/17
Номер документу
72361193
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №345/2270/17

Провадження № 2-а/345/8/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12.02.2018 р. м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано- Франківської області

в складі : головуючого - судді Якиміва Р.В.

секретаря Гладенької Л.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні вмісті Калуш адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити дії , суд -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень щодо щодо відмови у проведенні перерахунку належної йому пенсії з врахуванням індексації грошового забезпечення,одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення,матеріальної допомоги при вирішенні соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні та про зобов'язання провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з врахуванням індексації грошового забезпечення,одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення,матеріальної допомоги при вирішенні соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні,мотивуючи тим, що 06.06.2017 року позивач звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії з врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення: індексації грошового забезпечення,одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення,матеріальної допомоги при вирішенні соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Проте, відповідач в перерахунку відмовив листом від 12.06.2017 року.

Позивач в судове засідання не з»явився ,однак подав до суду письмову заяву в якій позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача Бортник Р.Б. заперечив проти задоволення позову,просить відмовити у задоволенні позову з підстав наведених у письмовому запереченні.

Суд, дослідивши письмові докази вважає, що позов підлягає до часткового задоволення виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено , що позивач працював в органах МВС України та з вересня 2016 року йому було призначено пенсію за вислугою років, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 виданим Пенсійним фондом України 01.02.2017 (а.с.8). На даний час я перебуваю на пенсійному забезпечені в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області і отримую пенсію у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( а.с.7-8).

На даний час позивач перебуває на пенсійному забезпеченні в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області і отримує пенсію у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

07.11.2007 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №1294 « Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб в якій в п.1 зазначено « Установити, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення».

Законом України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в ст. 63 передбачено , що « Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, відповідач зазначив у своїй відповіді, що до складу грошового забезпечення, з якого обчислено позивачу пенсію, не відноситься будя які матеріальні допомоги чи індексація грошового забезпечення ,навіть якщо з них було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.10).

Проте, така відпомова в здійсненні перерахунку суперечить вимогам постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 « про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також постанови Верховного Суду України від 06.11.2013 року №21-350а13 в якій йдеться про те, що суми виплат, з яких були фактично сплачені страхові внески чи збір, враховуються в заробіток ( дохід) особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як слідує з постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 « Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» визначено в п.7 «Пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим ( спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільнення; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок ( доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням».

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої повязана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України від 20 грудня 1991 року «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Верховний Суд України у своїй постанові від 10.03.2015р. по справі №21-70а15 визнав, що постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294 « Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щорічно передбачено одноразову грошову допомогу на оздоровлення та одноразову грошову допомогу для вирішення соціально-побутових питань виходячи з посадового окладу, окладу за військовим ( спеціальним званням) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Частиною 1 статті 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов`язковими для всіх судів України.

Разом з тим, при зверненні до суду 03.07.2017 року з позовом про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії з 30.08.2016 року позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст.99 КАС України.

Відповідно до ст.100 КАС України - адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду.

Враховуючи вищезазначене, приймаючи до уваги дату звернення позивача до суду із даним адміністративним позовом, відсутність поважних причин для поновлення строку, суд приходить до висновку про те, що позов в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплатити недоплачену суму пенсії з 30.08.2016 року по 31.12.2016 рік необхідно залишити без розгляду.

Враховуючи вищевикладені обставини, зважаючи на вимоги законодавства, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про те, що дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_3 пенсії є протиправними та враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, відповідно до, ст. ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та керуючись ст. ст. 122,242-246, 255, 295 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов задоволити.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку належної ОСОБА_1 пенсії з врахуванням індексації грошового забезпечення,одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення,матеріальної допомоги при вирішенні соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з врахуванням індексації грошового забезпечення,одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення,матеріальної допомоги при вирішенні соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні з 01.01.2017 року.

Позовні вимоги що стосуються періоду з 30.08.2016 року по 31.12.2016 рік залишити без розгляду.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний термін з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

ГОЛОВУЮЧИЙ :