
233 № 233/2690/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
/М о т и в о в а н е/
13 лютого 2018 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Наумик О.О., за участі секретаря Клугер Т.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу адміністративного судочинства №233/2690/17
за позовом ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області, ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (представник відповідачів за довіреністю ОСОБА_3І.),
«про визнання дій протиправними та дискримінаційними»,
В С Т А Н О В И В
29 травня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, уточнивши первісно заявлені позовні вимоги в заяві від 19.12.2017 р. (а.с.225-227), в якому просить:
-визнати протиправною бездіяльність Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області, яка полягає у невиплаті йому страхових виплат з листопада 2016 року;
-визнати протиправними та дискримінаційними дії Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області про призупинення (припинення) виплати йому страхових виплат з листопада 2016 року,
пославшись на таке:
В 2012 році висновком МСЕК йому безстроково встановлено стійку втрату професійної працездатності у зв’язку з травмою на виробництві.
До липня 2014 року він перебував на обліку у Відділенні Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Советського району м. Макіївки Донецької області.
З листопада 2014 року його поставлено на облік до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області.
З цього часу до листопада 2016 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області нараховувало йому суми страхових виплат та щомісяця перераховувало належні до виплати суми на картковий рахунок.
Починаючи з листопада 2016 року йому було припинено виплату щомісячної страхової виплати.
14 квітня 2017 року він звернувся до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області з письмовою заявою про надання роз’яснень щодо підстав призупинення/припинення йому страхових виплат, але відповіді на теперішній час не отримав.
Діями, що полягають у невиплаті та неперерахуванні страхової суми, відповідач порушив його права на соціальний захист, гарантовані ст.46 Конституції України, та позбавив єдиного джерела для існування.
Єдиним нормативним актом, що відповідно до вимог Конституції України регулює питання соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Україні є Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Згідно з п.6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №509, довідка, видана до 20 червня 2016 року, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково.
Строк дії його довідки станом на 17 грудня 2016 року не закінчився, тож вона була дійсною та діяла безстроково.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» затверджені нові, не визначені Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» умови для реалізації ним як громадянином України права на забезпечення у зв’язку із частковою втратою працездатності від нещасного випадку на виробництві, у зв’язку з набуттям ним статусу внутрішньо переміщеної особи. Цією Постановою визначені Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування. Тобто ця Постанова встановлює додаткові не передбачені для інших громадян України умови набуття права та порядок визначення розмірів страхових виплат; порядок здійснення страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві, на тій підставі, що він набув статусу внутрішньо переміщеної особи, чим закріплює нерівноправність застрахованих осіб щодо отримання страхових виплат та на законодавчому рівні визначає обмеження щодо страхового забезпечення в залежності від території проживання.
Закріплення довільно розширених підстав процедури «припинення» на рівні постанови Кабінету Міністрів України призвело до можливості реалізації необґрунтованих, незаконних, антиконституційних схем з контролю над переміщеним населенням та порушення права громадян на соціальний захист.
Окрім цього, першу страхову виплату після «припинення» він може отримати тільки через шість місяців після припинення (п.18 Порядку контролю). Вказані положення суттєво звужують обсяг існуючих прав його як застрахованої особи (що є порушенням ст.22 Конституції України і відповідних положень законодавства про страхове забезпечення) та виглядають як запровадження механізму покарання внутрішньо переміщених осіб за те, що вони дозволяють собі вільно переміщатися країною. Подібні перестороги і обмеження не передбачені щодо жодної іншої групи громадян України, тобто є дискримінаційними по відношенню до нього за ознакою внутрішньо переміщеної особи, що є грубим порушенням ч.2 ст.24 Конституції України.
Окрім того, страхові виплати можуть бути поновлені йому на підставі рішення «комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», але в жодному із зазначених вище Порядків не вказано про правову природу такої комісії, її повноваження, обов’язковий склад, права і обов’язки членів комісії, статус її рішень. Отже, враховуючи, що такі положення Постанови є такими, що обмежують конституційні права соціально незахищених громадян України, що мешкали на територіях непідконтрольних державі та набули статусу внутрішньо переміщених, її норми не можуть бути застосовані при вирішенні спору.
Відповідно до положень ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Статтею 24 Конституції України встановлюється рівність конституційних прав і свобод усіх громадян, та неможливість їх обмеження за будь-якими ознаками. За їх змістом не може бути обмежено право громадян на отримання пенсій та інших соціальних виплат у залежності від місця їх проживання та перебування.
Якщо Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами, що встановлено статтею 25 Конституції України, то тим більше така гарантія поширюється на громадян, що мешкають на її території.
Відповідно до ст.33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відповідно до ст.14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою.
Згідно зі ст.1 Протоколу N 12 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод , здійснення будь-якого передбаченого законом права забезпечується без дискримінації за будь-якою ознакою, наприклад за ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національної меншини, майнового стану, народження або за іншою ознакою. Ніхто не може бути дискримінований будь-яким органом державної влади за будь-якою ознакою, наприклад за тими, які зазначено в пункті 1.
Також зазначив, що заборгованість за період з листопада 2016 року погашена Харківським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.
Позивач у судове засідання не з’явився, надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутність з посиланням на підтримання позову (а.с.94).
Представник відповідача позов не визнав за підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, пославшись на таке.
Відповідно до п.3 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення АТО або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято ряд постанов, які передбачають порядок призначення та продовження страхових виплат громадянам України, які змушені були залишити своє місце проживання - від 05 листопада 2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», від 01 жовтня 2014 року №531 «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», від 07 листопада 2014 року №595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства».
22 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Відділення виконавчої дирекції ФССНВ на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області із заявою про тимчасове продовження йому раніше призначених страхових виплат за грудень 2014 року, та надав довідку, видану управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, про взяття його на облік як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території в м. Костянтинівка за адресою тимчасового проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Постановою Відділення виконавчої дирекції ФССНВ на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області від 25 грудня 2014 року №0534/73784/16542.1/28 ОСОБА_1 продовжено виплату раніше призначеної щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку в розмірі 2737,68 грн., з 01 грудня 2014 року безстроково.
Таким чином, виплати ОСОБА_1 проводилися за період з березня 2014 року по листопад 2016 року включно, на підставі та протягом усього строку дії довідки №43732 від 30.06.2015 р. про взяття його на облік як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території в м. Костянтинівка, строк дії якої було продовжено до 30 червня 2016 року.
Після закінчення строку дії довідки ОСОБА_1 не надав до Відділення нову довідку, яка б підтверджувала його статус внутрішньо переміщеної особи на території м. Костянтинівки, та надавала право на продовження страхових виплат.
Приписи пункту 6 абзац 6 та 7 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи зазначають, що довідка, видана до 20 червня 2016 року, у якій адресою фактичного місця проживання вказано адресу місцезнаходження органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права, її підрозділу, будь-якого іншого приміщення, за якою внутрішньо переміщена особа фактично не проживає, підлягає перереєстрації до 20 липня 2016 року. Для цього внутрішньо переміщена особа особисто або через законного представника (у випадках, передбачених абзацами першим - шостим пункту 2 цього Порядку) звертається за видачею довідки до уповноваженого органу, а раніше видана їй довідка вилучається, про що вносяться відповідні записи до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Довідка, зазначена в абзаці шостому цього пункту, не перереєстрована у встановлений строк, не є дійсною, про що вноситься відповідний запис до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
ОСОБА_1 не надав будь-яких доказів, що він фактично мешкав за адресою: м. Костянтинівка, вул. Панфілова, 31. Відділення виконавчої дирекції ФССНВ на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області провадило нарахування страхових виплат, але не провадило їх виплату з причини відсутності нової довідки, так як строк дії попередньої довідки сплинув.
Отже, вважає вимоги ОСОБА_1 щодо несплати йому страхових виплат з грудня 2016 року по теперішній час такими, що не ґрунтуються на законі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» затверджений Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.
Відповідно до п.1 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, цей Порядок визначає механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.2 зазначеного Порядку, контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад шляхом відвідування не рідше ніж одного разу на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Пунктом 12 цього Порядку встановлений повний перелік підстав, за яких можливе припинення соціальних виплат.
Відповідно до п.9 Порядку за наявності підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, визначених статтею 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, що підтверджується письмовою інформацією Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Мінфіну, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки.
У день прийняття рішення про скасування довідки керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення припиняє призначені структурним підрозділом з питань соціального захисту населення соціальні виплати такій особі та інформує про прийняте рішення органи, що здійснюють соціальні виплати, які припиняють соціальні виплати такій особі до прийняття остаточного рішення комісією.
16 березня 2017 року за №01-20-2352-06 від управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради до Відділення виконавчої дирекції ФССНВ на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області надійшла інформація щодо скасування довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, які були 15.03.2017 р. скасовані згідно зі ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до п.18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у разі їх припинення відповідно до підпункту 4 пункту 12 цього Порядку можливе лише через шість місяців після такого припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством.
Станом на дату подання адміністративного позову ОСОБА_1 до суду, відповідної заяви та інших документів про повторне призначення соціальних виплат від ОСОБА_1 не надходило.
Втім, за даними Харківського міського відділення, ОСОБА_1 27.09.2017 р. звернувся із заявою про тимчасове продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати. 14.11.2017 р. постановою №2012/28295/1642.1/38 ОСОБА_1 нараховані щомісячні страхові виплати з грудня 2016 року по лютий 2017 року по 2953,95 грн. щомісячно, та з березня 3017 року по листопад 2017 року по 3651,09 грн. щомісячно. Грошові кошти перераховані ОСОБА_1 платіжним дорученням від 29.11.2017 р. №9594 через ГУДКСУ у Харківській області, для зарахування на рахунок потерпілого, відкритий в ПАТ «Державний ощадний банк України».
Вважає, що між сторонами відсутній предмет спору та просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
З’ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд дістає таких висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є інвалідом праці 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для інвалідів праці, що підтверджується копією посвідчення серії СР № 00445 від 04 жовтня 2012 року (а.с.15).
За довідкою «про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги» серії 10 ААБ №132212 від 12 вересня 2012 року, виданою Обласним центром медико-соціальної експертиз, при повторному огляді ОСОБА_1І встановлено 45% втрати професійної працездатності у зв’язку з трудовим каліцтвом (40% - 02.05.1994 р., 5% - 26.06.1987 р.) на період з 12.09.2012 р. безстроково (а.с.11).
15.11.2014 р. ОСОБА_1 перемістився з району проведення антитерористичної операції - м. Макіївки в м. Костянтинівку Донецької області, що підтверджено відповідними довідками від 22.12.2014 р. № 14250 25775 і 30 червня 2015 року № 14250 43732 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, виданої ОСОБА_2 соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (а.с. 51,16,63-64).
Постановою ФССНВВ України у м. Костянтинівці Донецької області №0534/73784/1642.1/28 від 25 грудня 2014 року ОСОБА_1 за його заявою від 22 грудня 2014 року продовжено номер справи 73784, номер випадку 1642.1, раніше призначену щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку. Виплати провадити з 01 грудня 2014 року безстроково (а.с.52,53,54).
В подальшому Відділенням ФССНВВ України у м. Костянтинівці Донецької області виплату відкоригованої призначеної ОСОБА_1 щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, було продовжено відповідними постановами від 12.03.2015 р. (а.с.55-58,62), від 03.08.2015 р. (а.с.67-68), від 30.04.2016 р. (а.с.71-72,74), від28.07.2016 р. (а.с.75-76).
17 грудня 2016 року Відділенням ФССНВВ України у м. Костянтинівці Донецької області прийнято рішення про припинення ОСОБА_1 виплати щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, з 01 грудня 2016 року у зв’язку із закінченням терміну дії довідки внутрішньо переміщеної особи (копія постанови – на а.с.80).
ОСОБА_2 соціального захисту населення Костянтинівської міської ради за листом від 16.03.2017 р. №01-20-2352-06 (а.с.77) проінформовано Відділення ФССНВВ України у м. Костянтинівці Донецької області, що 15.03.2017 р. скасовано довідку про взяття на облік ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи згідно зі ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (а.с.77,78).
Постановою Відділення ФССНВВ України у м. Костянтинівці Донецької області №0534/73784/37 від 17 березня 2017 року, знято з обліку справу ОСОБА_1, номер справи 73784 у зв’язку зі скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи, припинені всі страхові виплати по справі з 18 березня 2017 року (а.с.79).
Згідно з наказом Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 26.05.2017 р. №582 припинено юридичну особу – Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області шляхом реорганізації – приєднання Відділення до ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (а.с.83-86).
Судовою ухвалою від 12 жовтня 2017 року ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області залучено до участі у справі адміністративного судочинства за дійсним позовом як другого відповідача.
Вирішуючи питання обґрунтованості вимог визнання протиправною бездіяльність відповідача Відділення ВД ФССНВВ України у м. Костянтинівці Донецької області, яка полягає у невиплаті позивачу страхових виплат, а також обґрунтованості вимог визнання протиправними та дискримінаційними дій Відділення ВД ФССНВВ України у м. Костянтинівці Донецької області про призупинення (припинення) виплати позивачу страхових виплат, суд виходив з такого:
Відповідно до п.3 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення АТО або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» затверджений Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.
Пунктом 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування встановлений повний перелік підстав, за яких можливе припинення соціальних виплат:
1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати;
2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім’ї;
3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;
4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”;
5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до п.9 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування встановлений повний перелік підстав, за яких можливе припинення соціальних виплат - за наявності підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, визначених статтею 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, що підтверджується письмовою інформацією Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Мінфіну, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки.
У день прийняття рішення про скасування довідки керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення припиняє призначені структурним підрозділом з питань соціального захисту населення соціальні виплати такій особі та інформує про прийняте рішення органи, що здійснюють соціальні виплати, які припиняють соціальні виплати такій особі до прийняття остаточного рішення комісією.
Рішення про припинення страхових виплат ОСОБА_1, номер справи 73784, прийнято Відділенням ВД ФССНВВ України у м. Костянтинівці Донецької області відповідною постановою від 17 грудня 2016 року без відповідної інформації ОСОБА_2 соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про скасування довідки про взяття на облік ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи.
Тож, з огляду на приписи вищенаведеного закону, припинення страхових виплат ОСОБА_1 Відділенням ВД ФССНВВ в період з 01.12.2016 р. по 18.03.2017 р. не мало під собою правового підґрунтя, оскільки довідку про взяття на облік ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи було скасовано УСЗН Костянтинівської міської ради 15.03.2017 р.
Попре такий висновок суд не вбачає підстав для визнання бездіяльності та дій відповідача протиправними, з огляду на таке:
За приписами статті 2 КАС України, згідно з якою завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
На теперішній час право позивача на соціальний захист як інваліда праці відновлено Харківським міським відділенням ОСОБА_2 виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківській області, яким раніше призначена позивачу щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, продовжена з 01.12.2016 р. безстроково, про що свідчить лист Відділення від 27.11.2017 р. №13.09.-16-2581 про прийняття ним 14.11.2017 р. відповідної постанови №2012/28295/1642.1/38. та копія цієї постанови (а.с.209-212).
Задоволенням позову в частині вимог визнання бездіяльності та дій відповідача протиправними не буде досягнута мета ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, оскільки його право на час ухвалення судового рішення є відновленим позасудовим порядком.
Не вбачає суд підстав і для визнання дискримінаційними дій Відділення ВД ФССНВВ України у м. Костянтинівці Донецької області про призупинення (припинення) виплати позивачу страхових виплат, виходячи з такого:
За визначенням поняття дискримінації згідно з п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» дискримінацією є ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними (певні ознаки), зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом, крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.
Припиняючи виплати позивачу страхових виплат з листопада 2016 року, Відділення ВД ФССНВВ України у м. Костянтинівці Донецької області помилково вважало, що діє законно, з огляду на закінчення терміну дії довідки з визначення статусу позивача як внутрішньо переміщеної особи, що не мало на меті обмеження у визнанні, реалізації або користуванні права позивача за якоюсь дискримінаційною ознакою.
Щодо припинення страхових виплат позивачу з 18.03.2017 р.:
Приймаючи 17 березня 2016 року рішення про зняття з обліку справи ОСОБА_1 з 18.03.2017 р. Відділення ВД ФССНВВ України у м. Костянтинівці Донецької області діяло у законодавчо визначений спосіб, підстав для визнання бездіяльності по невиплаті позивачу страхових виплат та визнання його дій по призупиненню (припиненню) виплати позивачу страхових виплат з цього часу протиправними суд не вбачає.
Крім того, дії ОСОБА_2 соціального захисту населення Костянтинівської міської ради по скасуванню довідки про взяття на облік ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи згідно зі ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», не були предметом судового розгляду, тож презумуються як законні.
За наведених обставин у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.243-246, 250 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса місця проживання за реєстрацією: м.Макіївка-41, вул. Кірова,5-1)до
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області (код ЄДРПОУ ВП: 41419256, адреса місцезнаходження: 85102, Донецька обл., місто Костянтинівка, пр. Ломоносова, будинок 132 Б),
ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 41325231, адреса місцезнаходження: 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, вул. Свободи, будинок 5)
«про визнання дій протиправними та дискримінаційними» відмовити.
Відкласти складання рішення у повному обсязі до 23.02.2018 р.
На рішення суду до Донецького апеляційного адміністративного суду безпосередньо або через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: