Рішення № 72353302, 12.02.2018, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
12.02.2018
Номер справи
234/15140/17
Номер документу
72353302
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/15140/17

Провадження № 2-а/234/27/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2018 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області

у складі: головуючого судді Данелюк О.М.,

при секретарі - Аксеніної В.М.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Хлудєєвої А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №234/15140/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання повернути безпідставно зменшену пільгову пенсію та стягнути незаконно вилучені кошти, -

ВСТАНОВИВ:

До Краматорського міського суду Донецької області 10 жовтня 2017 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання повернути безпідставно зменшену пільгову пенсію та стягнути незаконно вилучені кошти.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що йому, ОСОБА_1 з 06.09.2006 року була призначена пільгова пенсія з 50 років як учаснику ліквідації аварії на ЧАЄС. Він є інвалідом 2 групи і має право на пільги як ветеран війни - інвалід війни. 02.04.2013 року він звернувся до УПФ із заявою про перерахунок пенсії і надав необхідні документи, та йому з 01.04.2012 року була призначена пільгова пенсія в розмірі 6556,75грн., яку він отримував по 31.07.2017р. В серпні 20017 року йому відповідач безпідставно, незаконно зменшив пенсію до 3345,60грн., з якої було стягнуто 20% нібито помилково переплаченої йому пенсії і він отримав пенсію в сумі 2843,76грн. В на початку вересня 2017р. він звернувся до УПФУ в м. Краматорську з заявою про роз'яснення причини незаконно зменшеної йому пенсії як учаснику ліквідації аварії на ЧАЄС та стягнення нібито виниклої переплати. 03.10.2017р. №188/Р-10-01-01 він отримав від відповідача відповідь про те, що нібито йому з 01.04.2012 року по 31.07.2017р. помилково виплачувалась пенсія в розмірі 6565,75грн., тому що надана ним довідка про заробітну плату не відповідає вимогам Постанови КМ України від 23.11.2011р., і на підставі нібито помилки допущеної в зв'язку з цим відповідачем в нього виникла переплата по пенсії за цей період в сумі 197253,61грн., яку почали вже з нього незаконно стягувати. У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 23.11.2011р. №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", органами Пенсійного фонду області розпочато перерахунки пенсій інвалідам-ліквідаторам з 01.01.2012р. Постановою встановлено нові розміри пенсійних виплат з 01.01.2012р. та з 1.07.2012р., в тому числі нижче яких не може виплачуватися пенсія, яка призначена відповідно до статті 54 Закону. Механізм перерахунку пенсій передбачає осучаснення до нинішнього рівня підвищеної до 5-ти кратного розміру ще під час робіт по ліквідації аварії оплати праці інвалідів-ліквідаторів 1986-1990р.р., оскільки раніше нарахування проводилися із заробітку, який не відображав реального коригування на нинішній час. З метою збільшення пенсій під час перерахунків проводиться також перевірка правильності оплати праці інвалідів-чорнобильців, виходячи з нормативно-правових актів, які діяли в зазначений період, і в залежності від статусу ліквідаторів (військовозобов'язаних, військовослужбовців, пожежників, правоохоронців, працівників інших підприємств та організацій). Виходить з цього, що йому чотири роки відповідач платив пенсію за правильними довідками, а потім вияснилось, що ці довідки не відповідають Постанові КМУ, хоча ця станова передбачає перевірку правильності оплати праці, а в його довідках оплата праці була зроблена правильно. Відповідач, в своїй відповіді йому не вказав, яка ж помилка по оплаті праці є в моїх наданих в 2013р. довідках.

Крім того, не зрозуміло яким законом керувався відповідач, коли став з нього стягувати, нібито виниклу переплату за пенсією? Таким чином вважає, що дії відповідача по зменшенню і відрахуванню з його пенсії як ліквідатора аварії на ЧАЄС, надмірно виплаченої пенсії є незаконними і його позов підлягає повному задоволенню.

Просить суд визнати неправомірними дії відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в м. Краматорську по зменшенню йому пенсії як ліквідатору аварії на ЧАЄС, та інваліду війни з 01.08.2017р. та стягненню надмірно виплаченої йому суми пенсії в сумі 197253,61грн. Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Краматорську призначити та виплачувати йому пільгову пенсію яка була нарахована і виплачувалась до 01.08.2017р. Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в м. Краматорську на його користь суму безпідставно вилучених грошових коштів з 01.08.2017р. по день винесення рішення судом.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити, посилаючись на норми ст.1215 ЦК України.

Представник відповідача надав суду письмові заперечення проти позову та у судовому засіданні суду пояснила, що ОСОБА_1 з 20.08.2012 року призначено пенсію по інвалідності відповідно до ст.54 Закону України від 28.02.1991 №796-XІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796). 02.04.2013 року згідно матеріалів пенсійної справи позивачем були надані документи: заява на перерахунок пенсії, копія архівної довідки МОУ від 27.04.2012 №81166, наказ керівництва ПАТ «ТІСО» про перерахунок заробітної плати як інваліду ЧАЄС від 20.11.2006 №197, довідка про заробітну плату за листопад 1986 року від 20.02.2013 №12, яка видана підприємством ПАТ «ТІСО», по формі, яка затверджена Постановою правління ПФУ №22-1 від 25.11.2005 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії, у розмірі відшкодування фактичних збитків, призначаються із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження. Якщо у зоні відчуження не відпрацьовано ні одного повного календарного місяця (заявником відпрацьовано у зоні відчуження 16 днів у листопаді 1986 року) довідка про заробітну плату надається по формі, затвердженій листом МСЗН від 27.02.1996 №01-3/244-013-2, з розшифруванням видів виплат, які відсутні у довідці про заробітну плату за листопад 1986 року від 20.02.2013 №12. За результатами внутрішнього контролю начальником управління ОСОБА_4 було виявлено, що пенсію призначено з порушенням вимог законодавства. Сумнів визвала достовірність виданої довідки про заробітну плату за листопад 1986 року від 20.02.2013 №12, так як підпис керівника ПАТ «ТІСО» ОСОБА_5 не співпадає з підписами на інших документах, та довідка наявна в пенсійній справі не відповідає формі, яка затверджена листом МСЗН від 27.02.1996 №01-3/244-013-2. У зв'язку з цим, відповідно до ч.1 ст.50 Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку, в розмірі не більш 20 відсотків розміру пенсії (крім деяких випадків, визначених статтею 50 Закону). Оскільки перерахунок пенсії згідно заяви від 02.04.2013 вважається неправомірним, з 01.04.2013 розмір пенсії було приведено до вимог чинного законодавства. За період з 01.04.2013 по 31.07.2017 по пенсійній справі утворилась переплата у розмірі 197253,61грн., яка підлягає поверненню. 10.08.2017 управлінням було направлено заяву до ГУ Національної поліції в Донецькій області та до Краматорської місцевої прокуратури для проведення досудового розслідування по факту виявлених правопорушень. Крім того, в телефонному режимі ОСОБА_1 було повідомлено про виявлені недоліки та запрошено до управління для вирішення питання щодо відшкодування переплати пенсії. 07.08.2017 року позивач звернувся до управління з заявою про згоду на утримання переплати пенсії до її повного погашення. 10.08.2017 було прийняте рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій №733 в розмірі 15% пенсії щомісячно, н а підставі заяви позивача, починаючи з 01.09.2017 року до повного погашення. Позивач до адміністративного позову надав довідку належного зразка, але в пенсійній справі вона відсутня. Якщо ОСОБА_1 надасть вищевказану довідку до управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області, то йому буде перерахована пенсія згідно цієї довідки з моменту звернення. Розмір пенсії з 01.05.2017 після проведеного автоматизованого масового перерахунку пенсії складає 3345,60грн., у тому числі: 2099,20грн. - основний розмір пенсії по інвалідності 2 групи згідно ст.54 Закону; 379,60грн. - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1 категорії, згідно ст.50 Закону і п.13 постанови КМУ від 23.11.2011 №1210; 524,80грн. - підвищення інвалідам війни 2 групи, згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; 50,00грн. - щомісячна доплата до пенсії інвалідам 2 групи, згідно Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни»; 292,00грн. - державна адресна допомога інвалідам війни. На підставі вищевикладеного, управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську вважає, що не порушувало прав позивача, діяло в межах повноважень та й у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить повністю відмовити в їх задоволенні.

Проаналізувавши зібрані в справі докази, вислухавши пояснення сторін, суд встановив наступне.

Як вбачається з наданих суду документів, ОСОБА_1 відповідно до посвідчення серії А НОМЕР_2 від 24.09.2012р. має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та до вкладки НОМЕР_3 с від 24.09.2012р. до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи Категорія 1 серії А НОМЕР_1, ОСОБА_1 є учасником АПА на ЧАЄС (а.с.2-2а).

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 від 01.10.2012р. ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інваліда війни (а.с.3).

З 20.08.2012 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до ст.54 Закону України від 28.02.1991 №796-XІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796).

02.04.2013 року згідно матеріалів пенсійної справи позивачем були надані документи: заява на перерахунок пенсії, копія архівної довідки МОУ від 27.04.2012 № 81166, наказ керівництва ПАТ «ТІСО» про перерахунок заробітної плати як інваліду ЧАЄС від 20.11.2006 №197, довідка про заробітну плату за листопад 1986 року від 20.02.2013 № 12, яка видана підприємством ПАТ «ТІСО», по формі, яка затверджена Постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії, у розмірі відшкодування фактичних збитків, призначаються із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження.

Якщо у зоні відчуження не відпрацьовано ні одного повного календарного місяця (заявником відпрацьовано у зоні відчуження 16 днів у листопаді 1986 року) довідка про заробітну плату надається по формі, затвердженій листом МСЗН від 27.02.1996 №01-3/244-013-2, з розшифруванням видів виплат, які відсутні у довідці про заробітну плату за листопад 1986 року від 20.02.2013 № 12.

За результатами внутрішнього контролю начальником управління ОСОБА_4 було виявлено, що пенсію призначено з порушенням вимог законодавства. Сумнів визвала достовірність виданої довідки про заробітну плату за листопад 1986 року від 20.02.2013 №12, так як підпис керівника ПАТ «ТІСО» ОСОБА_5 не співпадає з підписами на інших документах, та довідка наявна в пенсійній справі не відповідає формі, яка затверджена листом МСЗН від 27.02.1996 № 01-3/244-013-2.

У зв'язку з цим, відповідно до ч.1 ст.50 Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку, в розмірі не більш 20 відсотків розміру пенсії (крім деяких випадків, визначених статтею 50 Закону).

Оскільки перерахунок пенсії згідно заяви від 02.04.2013 вважається неправомірним, з 01.04.2013 розмір пенсії було приведено до вимог чинного законодавства. За період з 01.04.2013 по 31.07.2017 по пенсійній справі утворилась переплата у розмірі 197253,61грн., яка підлягає поверненню.

10.08.2017 управлінням було направлено заяву до ГУ Національної поліції в Донецькій області та до Краматорської місцевої прокуратури для проведення досудового розслідування по факту виявлених правопорушень. ОСОБА_1 було повідомлено про виявлені недоліки та запрошено до управління для вирішення питання щодо відшкодування переплати пенсії.

07.08.2017 року позивач звернувся до управління з заявою про згоду на утримання переплати пенсії до її повного погашення, без надання заперечень.

10.08.2017 було прийняте рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій №733 в розмірі 15% пенсії щомісячно, на підставі заяви позивача, починаючи з 01.09.2017 року до повного погашення.

Розмір пенсії з 01.05.2017 після проведеного автоматизованого масового перерахунку пенсії складає 3345,60 грн., у тому числі: - 2099,20 грн. - основний розмір пенсії по інвалідності 2 групи згідно ст.54 Закону; - 379,60 грн. - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1 категорії, згідно ст. 50 Закону і п.13 постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210; - 524,80 грн. - підвищення інвалідам війни 2 групи, згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; - 50,00 грн. - щомісячна доплата до пенсії інвалідам 2 групи, згідно Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни»; - 292,00 грн. - державна адресна допомога інвалідам війни.

Спірним питанням цієї справи є правомірність дій Управління пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області щодо безпідставності зменшення пільгової пенсії та її незаконного стягнення через переплату, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС I категорії, до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Згідно ч.1 ст.58 Закону України від 9 липня 2003 року №1058 - IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України№22-1 від 25 листопада 2005 року.

За унормуванням зазначеного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж; для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року; документи про місце проживання (реєстрації) особи, документи, які засвідчують особливий статус особи.

Частина 3 статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає, що посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 та №501 від 25 серпня 1992р."Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення є основним документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Таким чином, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсій зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, видане уповноваженим органом.

За таких обставин позивач має право на призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки йому надано посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській аварії у 1986 році серії А НОМЕР_1 с, яке підтверджує статус учасника ліквідації 1 категорії.

Позивач до адміністративного позову надав довідку належного зразка (а.с.5, 6), але відповідачу такої довідки надано не було, для перерахування пенсія згідно цієї довідки з моменту звернення.

Позивачем відповідачу було надана довідка, яка не відповідає формі, яка затверджена Постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За результатами перевірки було встановлено неправомірність нарахування пенсії позивачу у період з 01.04.2013 по 31.07.2017, та 10.08.2017 управлінням було направлено заяву до ГУ Національної поліції в Донецькій області та до Краматорської місцевої прокуратури для проведення досудового розслідування по факту виявлених правопорушень, про що позивачу ОСОБА_1 було відомо та останній добровільно погодився без будь-яких заперечень на повернення надмірно виплаченої пенсії.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що у задоволенні позовних вимоги ОСОБА_1 необхідно відмовити, оскільки діями відповідача права позивача не було порушено, оскільки останній діяв в межах діючого законодавства, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в межах свої повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.2, 9, 12, 77, 139, 242-246, 255 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання повернути безпідставно зменшену пільгову пенсію та стягнути незаконно вилучені кошти - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається Донецькому апеляційному адміністративному суду через Краматорський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя:

Рішення прийнято та надруковано в єдиному примірнику у нарадчій кімнаті.

Суддя: