
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2018 р. Справа № 818/2191/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 Шаді про застосування та стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить застосувати до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 Шаді (далі – відповідач, ОСОБА_3 Шаді) штраф у розмірі 6400 грн відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" та стягнути його на користь державного бюджету. Позовні вимоги мотивує тим, що в ході позапланової перевірки дотримання законодавства про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів закладу харчування за адресою: м. Суми, вул. Засумська, 5а, були виявлені суттєві порушення Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів". Виявлені порушення зафіксовані в акті, складеному за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю стосовно додержання операторами ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами, та за результатами перевірки складений протокол про правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів. Вказаний протокол був підписаний особисто відповідачем. Відповідно до ч. 1 ст. 64 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" оператори ринку в разі порушення вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів несуть відповідальність в межах діяльності, яку вони здійснюють, за недотримання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу, у тому числі допущення до процесу виробництва та/або обігу харчових продуктів осіб, які мають протипоказання до роботи з харчовими продуктами і присутність яких на робочому місці може спричинити виробництво та/або обіг небезпечних харчових продуктів, що тягне за собою накладення штрафу на фізичних осіб-підприємців - у розмірі від двох до п'яти мінімальних заробітних плат. З урахуванням того, що суб’єкт господарської діяльності притягається до відповідальності вперше, свою вину визнав, позивач вважає за можливе застосувати до нього штраф у мінімальному розмірі – розмірі двох мінімальних заробітних плат на момент вчинення порушення (3200 грн), що складає 6400 грн. При цьому з огляду на положення ст. 65 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" у позивача відсутні повноваження щодо самостійного накладення адміністративно-господарських санкцій у вигляді штрафу, тому просить суд позов задовольнити та застосувати до відповідача штраф у розмірі 6400 грн та стягнути його до державного бюджету.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
У судове засідання відповідач не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся за останнім відомим місцем реєстрації, проте до суду повторно повернулося поштове відправлення із повісткою. З огляду на положення ч. 11 ст. 126 КАС України суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі в судовому засіданні відповідача за наявними в ній доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 13.12.2017 р. позивачем була проведена позапланова перевірка дотримання законодавства про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів закладу харчування за адресою: м. Суми, вул. Засумська, 5а, в якому здійснює підприємницьку діяльність ОСОБА_3 Шаді, у ході якої були виявлені порушення Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", а саме п.п. 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст. 41, п.п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1, ч. 2 ст. 42, п.п. 1, 2 ч. 1, ч. 2 ст. 45, п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 46, п. 1 ч. 1 ст. 47, п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 48, п.п. 2, 3, 4, 5, 9 ч. 1 ст. 49, п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 50, п.п. 1, 2 ч. 2, ч. 3 ст. 51 Закону.
За наслідками проведеної перевірки складено Акт № 13/06/2017-ЗГХ від 13.12.2017 р., протокол про правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів № 3 від 13.12.2017 р. та видано припис № 9 від 13.12.2017 р. щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) (а.с.16-22,23-25,26-37).
Відповідно до ч. 1 ст. 64 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" оператори ринку в разі порушення вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів несуть відповідальність в межах діяльності, яку вони здійснюють, за недотримання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу, у тому числі допущення до процесу виробництва та/або обігу харчових продуктів осіб, які мають протипоказання до роботи з харчовими продуктами і присутність яких на робочому місці може спричинити виробництво та/або обіг небезпечних харчових продуктів, що тягне за собою накладення штрафу на фізичних осіб-підприємців - у розмірі від двох до п'яти мінімальних заробітних плат.
Враховуючи, що суб’єкт господарської діяльності притягається до відповідальності вперше, свою вину визнав, позивач вважає за можливе застосувати до нього мінімальний штраф у розмірі двох мінімальних заробітних плат, що складає 6400 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 65 Закону провадження у справах про порушення законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів стосовно юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців здійснюється відповідно до вимог цього Закону. Розгляд справ про порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів здійснюється у судовому порядку відповідно до закону. Заява про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, разом з іншими матеріалами надсилається до суду у 15-денний строк з моменту складення протоколу про правопорушення (ч.ч. 8, 9 ст. 65 Закону).
Таким чином, судом достовірно встановлено, що відповідачем допущено порушення вимог Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", що підтверджується матеріалами справи та поясненнями представника позивача, тому суд вважає, що за наведених обставин та правових норм вимоги позивача щодо застосування до ОСОБА_3 Шаді штрафу за недотримання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів у розмірі 6400 грн та стягнення його на користь державного бюджету є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області (код ЄДРПОУ 40356714, вул. Гамалія, 25, м. Суми, 40021) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 Шаді (РНОКПП НОМЕР_1, вул. Засумська, 5а, м. Суми, 40000) про застосування та стягнення штрафу – задовольнити.
Застосувати до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 Шаді штраф у розмірі 6400 грн та стягнути його на користь Державного бюджету (р/р 31119106700002, одержувач Держбюджет м. Суми, код одержувача 37970593, банк одержувача ГУДК у Сумській області, МФО 837013, код платежу 21081100).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах
Повне рішення складене 22 лютого 2018 року.