Рішення № 72350575, 13.02.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
813/4388/17
Номер документу
72350575
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/4388/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2018 року

14 год. 20 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Приймака С.І., представниці позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної установи “Личаківська виправна колонія (№ 30)” до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, -

в с т а н о в и в:

Державна установа «Личаківська виправна колонія (№ 30)» звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Львівській області в якому просила визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 27.07.2017 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за результатами проведення камеральної перевірки своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобов’язання до бюджету Головним управлінням ДФС у Львівській області складено акт від 27.07.2017 року № 1066/13-01-12-33/08563932 та винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 27.07.2017 року із зобов’язанням сплатити штраф 10 % за затримку на 15 календарних днів сплати суми грошового зобов’язання за земельний податок з юридичних осіб в сумі 3213,23 грн. Однак, позивач вважає, що установою в 2015 році земельний податок не повинен був сплачуватись, а нарахований штраф за порушення терміну сплати узгодженої суми податкового зобов’язання за платежем «земельний податок» із затримкою на 15 календарних днів в сумі 3213,23 грн. є безпідставним та неправомірним, висновки, викладені в акті від 27.07.2017 року є помилковими, а винесене податкове повідомлення-рішення – незаконним.

Ухвалою суду від 01.12.2017 року провадження у справі відкрито.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 26.01.2018 року закрито підготовче провадження та адміністративну справу призначено до судового розгляду по суті.

Представниця позивача доводи, викладені в адміністративному позові, підтримала повністю, просила позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача проти адміністративного позову заперечив, підтримав доводи, викладені у відзиві на адміністративний позов за вх. № 731 від 18.01.2018 року та зазначив, що Державна установа «Личаківська виправна колонія (№ 30)» подала податковий розрахунок земельного податку на 2015 рік № НОМЕР_2 від 21.02.2015 року на загальну суму 52767.45 грн. (щомісячний платіж), однак, сплату узгодженого податкового зобов’язання по земельному податку до 02.03.2015 року не здійснила. 02.03.2015 року позивачем подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю № НОМЕР_3 за 2015 рік, згідно з якою сума самостійно визначеного податкового зобов’язання по податку на землю зменшено на 20635,14 грн. та становить 32132,31 грн. Також 17.03.2015 року позивачем подано ще одну уточнюючу податкову декларацію з плати за землю № НОМЕР_4 за 2015 рік, згідно з якою сума самостійно визначеного податкового зобов’язання по податку за землю зменшено на 32132,31 грн. та становить 0,00 грн. Таким чином, за порушення строку сплати суми грошового зобов’язання по земельному податку з юридичних осіб Головним управлінням ДФС у Львівській області правомірно застосовано штрафну санкцію та надіслано податкове повідомлення-рішення.

За таких обставин суд не встановив підстав для відкладення розгляду справи, з врахуванням приписів ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалив розглянути справу за відсутності представника відповідача, та встановив таке.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, Державна установа «Личаківська виправна колонія (№ 30)» входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України і повністю фінансується з Державного бюджету України. Позивач перебуває на обліку як платник податків в Шевченківському відділенні Личаківської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області.

Головним управлінням ДФС у Львівській області було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобов’язання до бюджету, за результатами проведення якої складено акт від 27.07.2017 року № 1066/13-01-12-33/08563932 та винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 27.07.2017 року із зобов’язанням сплатити штраф 10 % за затримку на 15 календарних днів сплати суми грошового зобов’язання за земельний податок з юридичних осіб в сумі 3213,23 грн. Вказаною перевіркою встановлено порушення правил сплати (перерахування) податкового зобов’язання, а саме, у 2015 році порушено термін сплати узгодженої суми податкового зобов’язання за платежем земельний податок із затримкою 15 календарних днів – 32132,23 грн.

Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням № НОМЕР_1 від 27.07.2017 року, Державною установою «Личаківська виправна колонія (№ 30)» 16.08.2017 року скеровано голові ДФС України скаргу на податкове повідомлення-рішення, однак, ДФС України 19.10.2017 року позивачу скеровано рішення про залишення скарги без розгляду.

Державна установа «Личаківська виправна колонія (№ 30)» має у постійному користуванні земельну ділянку площею 109485 м кв. за адресою: вул. Шевченка, 156, м. Львів (кадастровий номер 4610137500:02:004:0028, державний акт серії ЯЯ № 177807 від 13.04.2011 року), та земельну ділянку площею 994 м кв. за адресою: вул. Резедова, 6, м. Львів (кадастровий номер 4610137500:11:002:0067, державний акт серії ЯЯ № 176108 від 02.03.2006 року).

Державна установа «Личаківська виправна колонія (№ 30)» подала податкову декларацію з плати за землю на 2015 рік № НОМЕР_2 від 20.02.2015 року на загальну суму 52767,45 грн.(щомісячний платіж).

02.03.2015 року позивачем, у зв’язку з уточненням нормативної грошової оцінки земельних ділянок, подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю № НОМЕР_3 за 2015 рік, згідно з якою сума самостійно визначеного податкового зобов’язання по податку на землю становить 32132,31 грн.

Крім цього, 17.03.2015 року позивачем, у зв’язку з отриманням ухвали Львівської міської ради № 4403 від 26.02.2015, подано ще одну уточнюючу податкову декларацію з плати за землю № НОМЕР_4 за 2015 рік, згідно з якою сума самостійно визначеного податкового зобов’язання по податку за землю становить 0,00 грн.

При вирішенні справи суд керується таким.

Відповідно до п.п. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПК України) земельний податок – обов’язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Згідно з п.п. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 ПК України землекористувачі – юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Пунктами 286.2., 286.3. ст. 286 ПК України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов’язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Відповідно до п. 287.4. ст. 287 ПК України, податкове зобов’язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Пунктом 284.1. ст. 284 ПК України передбачено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам.

Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Згідно з п. 284.2. ст. 284 ПК України, якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.

Ухвалою Львівської міської ради від 29.01.2015 року № 4330 «Про встановлення ставок земельного податку, що сплачується на території м. Львова» Державну установу «Личаківська виправна колонія (№ 30)» звільнено від сплати земельного податку на постійній основі.

Ухвалою Львівської міської ради від 26.02.2015 року № 4403 «Про внесення змін до Ухвал міської ради від 19.01.2015 № 4262, від 19.01.2015 № 4263, від 29.01.2015 № 4269 та від 29.01.2015 № 4330» доповнено Ухвалу Львівської міської ради № 4330 від 29.01.2015 пунктом 4 у такій редакції: « 4. Встановити, що норми цієї ухвали застосовуються з 01.01.2015».

Системно проаналізувавши матеріали справи та норми законодавства України, чинного на час виникнення спірних правовідносин, суд дійшов висновку про те, що Державна установа «Личаківська виправна колонія (№ 30)» була звільнена від сплати земельного податку на постійній основі починаючи з 01.01.2015 відповідно до ухвали Львівської міської ради від 29.01.2015 року № 4330, що не суперечить нормам ПК України.

Таким чином, суд вважає, що позивачем не було допущено порушення вимог пункту 287.4 ст.287 ПК України, оскільки висновки, зроблені відповідачем, не відповідають чинному законодавству та фактичним обставинам справи, а положення вказаної статті повинні застосовуватись лише комплексно в сукупності з іншими нормами ПК України та інших правових актів, які врегульовують спірні правовідносини, відтак, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області №0057091233 від 27.07.2017 року слід визнати протиправним та скасувати.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені долученими до матеріалів справи письмовими доказами, а відтак позов підлягає задоволенню.

Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З врахуванням викладеного, на користь позивача слід стягнути понесені ним судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1600,00 грн., що сплачений відповідно до платіжного доручення № 1294 від 08.12.2017 року, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області № НОМЕР_1 від 27.07.2017 року.

3. Стягнути на користь Державної установи «Личаківська виправна колонія (№ 30)» (79039, м. Львів, вул. Шевченка, 156; ЄДРПОУ 08563932) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; ЄДРПОУ 39462700) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 22.02.2018 року.

Суддя Качур Р.П.