
8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
20 лютого 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1968/17
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Борзаниці С.В.
при секретарі судового засідання Лященку А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» до Головного управління ДФС у Луганській області про зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду звернулось з адміністративним позовом Державне підприємство «Український державний центр радіочастот» (далі – Позивач, УДЦР) до Головного управління ДФС у Луганській області (далі – Відповідач, ГУ ДФС у Луганській області), після уточнення якого просить зобов'язати відповідача підготувати висновок про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань по сплаті податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності за 2013 - 2014 роки у сумі 875377,00 грн. з Державного бюджету України та направити такий висновок для виконання відповідному органу державного казначейства України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що УДЦР зареєстрований як юридична особа у Святошинській районній в м. Києві державній адміністрації 09.02.1994, код за ЄДРПОУ - 01181765, місцезнаходження юридичної особи: 03179, м. Київ, проспект Перемоги, 151 та знаходиться на податковому обліку у Міжрегіональному головному управлінні Міндоходів - Центральному офісі з обслуговування великих платників.
У структурі Позивача створено відокремлені підрозділи, зокрема, Луганська філія Державного підприємства «Український державний центр радіочастот», яка зареєстрована на тимчасово непідконтрольній Україні території: 91055, м. Луганськ, вул. Даля, 13-А; код ЄДРПОУ 23478773, та перебуває на обліку у Луганській ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області.
Згідно зі статтею 19 (прим. 3) Податкового кодексу України Луганська ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській здійснює сервісне обслуговування платників податків, питання повноти і своєчасності нарахування та сплати податків та зборів належить до компетенції Головного управління ДФС у Луганській області, яке і є належним Відповідачем.
Позивачем було обрано консолідовану сплату податку на прибуток до бюджету за місцезнаходженням відокремлених підрозділів, що знаходяться у його складі.
Відповідно до наказу МФУ від 09.12.2011 № 1588 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 № 1562/20300, звітна частина облікової справи платника податків формується із податкових декларацій (звітів, розрахунків) та інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, які подаються платником у період його діяльності.
Згідно з даними звітності та інформації, яка відображена в ITC «Податковий блок», та інтегрованій картці платника податку Позивача, станом на 16.02.2018 у Позивача наявна сума надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток у розмірі 875 377,00 грн.
Враховуючи наявну переплату, Позивач звернувся 13.09.2017 до Відповідача із заявою про повернення надміру сплачених сум грошових зобов’язань із податку на прибуток за 2013-2014 роки у розмірі 984 357.00 грн. Зазначена заява отримана Відповідачем 19.09.2017.
Пунктом 43.5 статті 43 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган не пізніше ніж за 5 (п’ять) робочих днів до закінчення 20-ти денного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Таким чином, у відповідності до вимог п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України двадцятиденний строк сплинув 16.10.2017.
Отже, не пізніше 09.10.2017 Відповідач мав підготувати висновок про повернення Позивачу суми надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток у розмірі 984 357,00 грн. та подати його для виконання відповідному органу Державного казначейства України.
Натомість, Відповідач листом від 09.10.2017 року за вих. № 3550/10/12-32-12-04-10 щодо повернення надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток у розмірі 984 357,00 грн. за 2013-2014 роки зазначає Позивачу лише загальну інформацію щодо перебування Позивача на обліку як платника податку, але не вказує відомості про підготовку висновку про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань.
Відповідач в порушення вищенаведених норм права не склав та не надав органу казначейству висновок про повернення Позивачу суми надміру сплачених грошових зобов’язань із податку на прибуток за 2013-2014 роки, яка станом на 16.02.2017 становить 875 377,00 грн.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, посилаючись на таке.
До ГУ ДФС у Луганській області надійшла заява від ДП «Український державний центр радіочастот» № 80/13.1/10629 від 27.07.2017р. (вх. № 1433/10 від 09.08.2017) про перенесення сальдо надміру сплачених сум грошових зобов’язань із податку на прибуток з Луганської філії Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» (код 23478773)(у подальшому ЛФ ДП «Український державний центр радіочастот» до Головного Підприємства - Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» в сумі 984 357,00 грн.
ГУ ДФС у Луганській області надано відповідь підприємству від 01.09.2017 № 2839/10/12-32-07-02-09, що Податковим Кодексом України не передбачено перенесення надміру сплачених грошових зобов’язань з інтегрованих карток з податку на прибуток філій (відокремлених підрозділів), які втратили статус платників вказаного податку, до карток головних підприємств, на які згідно з чинним законодавством до 01.01.2015 було покладено відповідальність за повноту нарахування та сплати податку на прибуток таких філій (лист ДФС України від 17.08.2017 р. № 22022/7/99-99-07-02-03-17).
У подальшому до ГУ ДФС у Луганській області надійшла заява від ДП «Український державний центр радіочастот» № 80/13.1/12767 від 13.09.2017р. (вх. № 1976/10 від 19.09.2017р.) про повернення надміру сплачених сум у розмірі 984357,00 грн. грошових зобов'язань із податку на прибуток по ЛФ ДП «Український державний центр радіочастот» на розрахунковий рахунок у АТ «Райффайзен банк Аваль» м. Київ.
На заяву підприємства надана відповідь ГУ ДФС у Луганській області листом від 09.10.2017 № 3550/10/12-32-12-04-10, що інформація відображена в ITC «Податковий блок» та інтегрованій картці платника податку сума надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток потребує додаткового аналізу.
За результатами проведеного аналізу даних звітності за 2010-2014 роки та інформації, яка відображена в АІС «Податковий блок» виявлено, що до інтегрованої картки платника податку на прибуток юридичних осіб (ІКП) нарахування з авансових внесків (1/12 нарахованої до сплати загальної суми податку на прибуток відокремленого підрозділу платника консолідованого податку на прибуток за звітний (податковий рік), що підлягають сплаті щомісяця відповідно до декларації за 2012 рік (№ НОМЕР_1) від 06.02.2013 не нараховані в автоматизованому режимі за січень та лютий у 2014 р. у сумі 68996,00 грн., в зв’язку з чим станом на 28.02.2014 в ІКП виникла неправомірна переплата у розмірі 137992,00 грн.
До ГУ ДФС у Луганській області надійшов лист від ДП «Український державний центр радіочастот» № 80/13.1/274 від 16.11.2017р. (вх. № 3017/10 від 21.11.2017р.) з проханням додатково зазначити орієнтовні строки надання офіційної відповіді на їх заяву щодо надміру сплачених коштів з податку на прибуток. На лист ДП «Український державний центр радіочастот» ГУ ДФС у Луганській області надано остаточну відповідь листом від 22.12.2017 № 4829/10/12-32-12-04-10 з фактичною сумою до повернення, яка складає 846365,00 грн.
Так, у порушення п.8 вищевказаного Порядку звірення розрахунків з податку на прибуток підприємств і організацій з ДП «Український державний центр радіочастот» не проведено, та надати висновок до казначейства контролюючий орган на даний час не має правових підстав. Крім того, повернення надмірно сплачених коштів Порядком передбачено 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову ДП «Український державний центр радіочастот».
По справі вчинені такі процесуальні дії:
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2017 року провадження у справі за клопотаннями представників сторін зупинене до 06 лютого 2018 року. Підготовче засідання призначено на 06 лютого 2018 року (арк. спр. 54).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року поновлено провадження у адміністративній справі (арк. спр. 86).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року клопотання представника позивача про витребування доказів задоволено. Зобов’язано Головне управління ДФС у Луганській області провести звірку щодо надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток в розмірі 984357,00 грн. ДП «Український державний центр радіочастот». Матеріали звірки надати суду у строк до 19.02.2018. Відкладено підготовче засідання у справі до 20 лютого 2018 року. Підготовче засідання призначено на 20 лютого 2018 року (арк. спр. 88).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу № 812/1968/17 до судового розгляду по суті (арк. спр.122-123).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 КАС України, суд встановив таке.
У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
В даному випадку суд застосовує норми Податкового кодексу України в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Судом установлено, що Державне підприємство «Український державний центр радіочастот» зареєстроване як юридична особа у Святошинській районній в м. Києві державній адміністрації 09.02.1994, ідентифікаційний номер 01181765, місцезнаходження юридичної особи: 03179, м. Київ, проспект Перемоги, 151 та знаходиться на податковому обліку у Міжрегіональному головному управлінні Міндоходів - Центральному офісі з обслуговування великих платників (арк. спр. 23-26).
Луганська філія Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» - є структурним підрозділом УДЦР, яка зареєстрована на тимчасово непідконтрольній Україні території: 91055, м. Луганськ, вул. Даля, 13-А; код ЄДРПОУ 23478773, та перебуває на обліку у Луганській ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області (93400, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72) (арк. спр.25, 28-31).
Відповідно до п.п.9.1.1 п.9.1 ст. 9 Податкового кодексу України податок на прибуток підприємств належить до загальнодержавних податків та зборів.
Згідно з п.п.14.1.115 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом (п.п.17.1.10 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України).
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені визначено статтею 43 Податкового кодексу України та Порядком взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 15.12.2015 № 1146, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.12.2015 за № 1679/28124 (далі – Порядок № 1146).
Згідно п.43.1 та п.43.2 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Згідно з п.43.3 ст.43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Аналогічні положення визначені пунктами 3, 5 Порядку № 1146.
Відповідно до п.7 Порядку № 1146 після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань (крім грошових зобов’язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.
Згідно з п. 8 Порядку № 1146 у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує:
висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згiдно з додатком 1 до цього Порядку;
два примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними державному бюджету, за формою згiдно з додатком 2 до цього Порядку;
три примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, за формою згiдно з додатком 3 до цього Порядку.
Контроль за прийняттям/передаванням висновкiв органи ДФС, мiсцеві фiнансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 (із змінами).
За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пiзнiше нiж за п'ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними державному бюджету, для виконання вiдповiдному органу Казначейства.
У відповідності до п.43.5 ст.43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
П. 15 Порядку № 1146 визначено, що у разі якщо вказана у заяві платника сума за даними інформаційних систем в повному обсязі відсутня як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС у строки, передбачені пунктом 8 цього Порядку для формування та передачі висновку до органу Казначейства, готує та направляє платнику письмову відмову у поверненні коштів з бюджету з пропозицією щодо проведення звірення його стану розрахунків за відповідним платежем.
Згідно з п.43.6 ст.43 Податкового кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Судом встановлено, що Позивач 13.09.2017 направив на адресу Відповідача заяву про повернення надміру сплачених сум грошових зобов’язань із податку на прибуток за 2013-2014 роки у розмірі 984 357.00 грн., яка була отримана Відповідачем 19.09.2017 (а.с.17).
Відповідач листом від 09.10.2017 року за вих. № 3550/10/12-32-12-04-10 (отриманий Позивачем 17.10.2017) щодо повернення надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток у розмірі 984 357,00 грн. за 2013-2014 роки повідомив, що згідно проведеного аналізу даних звітності та інформації, яка відображена в ІТС «Податковий блок» та інтегрованій картці платника податку, сума надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток в розмірі 984357,00 грн потребує додаткового аналізу, після проведення якого буде надана остаточна відповідь (а.с.18).
Відповідач в порушення п. 15 Порядку № 1146 не підготував та не направив Позивачу письмову відмову у поверненні коштів з бюджету з пропозицією щодо проведення звірення його стану розрахунків за відповідним платежем, чим допустив протиправну бездіяльність.
На виконання ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року Позивачем та Відповідачем була проведена звірка щодо надміру сплачених УДЦР грошових зобов’язань з податку на прибуток станом на 16.02.2018. За результатами звірки було встановлено, що розмір надміру сплачених УДЦР грошових зобов’язань з податку на прибуток становить 875377,00 грн. (а.с.95-97).
Таким чином, Відповідач не виконав обов’язку, визначеного ст. 43 Податкового кодексу України та п. 8, 15 Порядку № 1146, тому позовна вимога про зобов'язання Відповідача підготувати висновок про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань по сплаті податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності за 2013 - 2014 роки у сумі 875377,00 грн. (вісімсот сімдесят п’ять тисяч триста сімдесят сім гривень 00 коп.) з Державного бюджету України та направити такий висновок для виконання відповідному органу державного казначейства України є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи судом встановлено, що Позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви у загальній сумі 16365,36 грн. (арк. спр. 2,3).
Таким чином, на користь Позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 16365,36 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» до Головного управління ДФС у Луганській області про зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов'язати Головне управління ДФС у Луганській області підготувати висновок про повернення Державному підприємству «Український державний центр радіочастот» надміру сплачених грошових зобов’язань по сплаті податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності за 2013 - 2014 роки у сумі 875377,00 грн. (вісімсот сімдесят п’ять тисяч триста сімдесят сім гривень 00 коп.) з Державного бюджету України та направити такий висновок для виконання відповідному органу державного казначейства України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний номер 39591445, місцезнаходження: 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72) на користь Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» (ідентифікаційний номер 01181765, місцезнаходження: 03179, м. Київ, проспект Перемоги, 151) витрати зі сплати судового збору у розмірі 16365,36 грн. (шістнадцять тисяч триста шістдесят п’ять гривень 36 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано у повному обсязі 22 лютого 2018 року.
Суддя ОСОБА_1