
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" лютого 2018 р. справа № 809/1821/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання відмови у затвердженні висновку про призначення та виплати одноразової грошової допомоги протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України про визнання відмови у затвердженні висновку про призначення одноразової грошової допомоги протиправною та зобов'язання виплатити нараховану одноразову грошову допомогу в розмірі 129 800 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення Закону України «Про міліцію», Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850, рішень судів, не затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги, чим позбавлено позивача права на її отримання.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.12.2017 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 09.01.2018 року. У відзиві на позовну заяву представник Міністерства внутрішніх справ України просить суд в задоволенні позову відмовити, оскільки після первинного огляду МСЕК пройшло більше 2-х років, при повторному проходженні позивачем МСЕК група інвалідності залишилась незмінною і позивачу нараховано та виплачено одноразову грошову допомогу у зв’язку з встановленням 2 групи інвалідності, Міністерство внутрішніх справ України відповідно до п.14 Порядку № 850 не виплачує грошову допомогу, а тільки приймає рішення про призначення або відмову в призначенні грошової допомоги (а.с.26).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, відповідно до наказу №93 о/с звільнений з посади з 07.08.2002 року за п."б" статті 65 у запас (у відставку через хворобу).
30.09.2002 згідно акта № 1641 огляду МСЕК ОСОБА_1 встановлено III групу інвалідності (50% втрати працездатності) – захворювання, яке пов’язано з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у зв’язку з чим у листопаді 2002 року страхова компанія “Оранта” виплатила йому грошову допомогу.
24.09.2008 відповідно до акта № 2093 огляду МСЕК позивачу встановлено II групу інвалідності (60% втрати працездатності), у зв’язку з чим у 2009 році йому виплачено одноразову грошову допомогу відповідно до статті 23 Закону України “Про міліцію”.
Згідно акта огляду МСЕК № 1419 від 02.11.2016 позивачу встановлено 80% втрати працездатності (без зміни групи інвалідності) – захворювання, яке пов’язано з проходженням служби під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
18.11.2016 ОСОБА_1 звернувся із заявою до ліквідаційної комісії управління МВС України в Івано-Франківській області (далі – УМВС України в Івано-Франківській області) щодо проведення йому виплати одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку № 850.
08.02.2017 Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області (далі – ГУ НП в Івано-Франківській області) надало позивачу відповідь про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги з посиланням на пункт 4 Порядку № 850 і вказало на відсутність правових підстав для повторного нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку з інвалідністю.
Вказана відмова була оскаржена відповідачем до суду.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року (cправа № 809/317/17) позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано неправомірними дії ГУ НП в Івано-Франківській області щодо прийняття рішення про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, оформленої листом від 08.02.2017 № Г-12/108/05/8-2017.
Визнано неправомірною бездіяльність УМВС України в Івано-Франківській області та ГУ НП в Івано-Франківській області щодо неподання до МВС України документів, передбачених пунктом 8 Порядку № 850, та висновку щодо виплати грошової допомоги стосовно ОСОБА_1
Зобов`язано УМВС України в Івано-Франківській області направити до МВС України документи ОСОБА_1 з висновком щодо виплати грошової допомоги для вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 850.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постанова суду набрала законної сили і на виконання рішення суду УМВС України в Івано-Франківській області направило документи до МВС України.
Листом від 19.06.2017 за № 15/2-2119 Департамент фінансово-облікової політики МВС України повідомив ОСОБА_1, що матеріали з питання призначення йому одноразової грошової допомоги Департаментом розглянуто і повернуто, як такі, що не відповідають вимогам законодавства.
Зазначено, що та обставина, що з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше 2 років, за умовами пункту 4 Порядку № 850, не дає йому права на отримання грошової допомоги в більшому розмірі.
Вважаючи таку відмову МВС України протиправною, позивач звернувся із позовом до суду.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2017 року постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.08.2017 року в адміністративній справі №809/950/17 скасовано, позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття рішення з питання призначення і виплати грошової допомоги, зобов’язано Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення з питання призначення і виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.16).
Задовольняючи частково позовні вимоги суд апеляційної інстанції зазначив, що відповідачем неправильно тлумачиться зміст пункту 4 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850. Приписи пункту 4 зазначеного Порядку не позбавляють позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, а тільки встановлюють обмеження у розмірі проведення виплати нарахованої суми грошової допомоги в залежності від часу повторного встановлення інвалідності із втратою працездатності після первинного встановлення втрати працездатності. Оскільки з дати первинного огляду позивача МСЕК пройшло більше 2 років, він має право на отримання одноразової грошової допомоги у повному обсязі, без урахування раніше виплаченої йому суми такої допомоги. Постанова суду набрала законної сили.
На виконання зазначеної постанови від 13.09.2017 року ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області повторно направлено Департаменту фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (а.с.22).
06.11.2017 року директором Департаменту фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України на зазначеному висновку здійснено запис “Відмовлено”.
15.11.2017 року Департаментом фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України на адресу Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області направлено затверджений на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2017 року висновок про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (а.с.11).
Повідомлено, що матеріали ОСОБА_1 не відповідають вимогам п.4 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850, оскільки під час розгляду матеріалів з’ясовано що первинне установлення третьої групи інвалідності та відповідного ступеня втрати працездатності відбулося у 2002 році, під час повторного огляду МСЕК 24.09.2008 року йому встановлено другу групу інвалідності та відповідний ступінь втрати працездатності, 02.11.2016 року підтверджено другу групу інвалідності та збільшено ступінь втрати працездатності, що перевищує установлений Порядком дворічний термін.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону України “Про міліцію” держава гарантує працівникам міліції соціальний захист.
Згідно частини 6 статті 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов’язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров’я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції встановлено Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 (надалі – Порядок № 850).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 850, днем виникнення права на отримання грошової допомоги є: у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
За змістом пунктів 7, 8 Порядку № 850 на ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області покладено обов’язок підготувати та направити до МВС України висновок про виплату грошової допомоги позивачу.
Пунктом 9 Порядку № 850 визначено, що МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку і умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Таким чином, саме на відповідача покладено обов'язок прийняти рішення про призначення чи відмову в призначенні грошової допомоги.
Згідно пункту 14 Порядку № 850 призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком: учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку; учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 850 якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
Судом встановлено, що за результатами розгляду отриманих матеріалів відповідач 06.11.2017 року відмовив позивачу у призначенні допомоги, про що свідчить відмітка на висновку про призначення одноразової допомоги, з тих підстав, що з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше 2 років, за умовами пункту 4 Порядку № 850, не дає йому права на отримання грошової допомоги в більшому розмірі. Тобто, підставою для відмови у призначенні допомоги стали ті самі обставини, що стали підставою для повернення відповідачем матеріалів ОСОБА_1 листом від 19.06.2017 року за №15/2-2119, та які були предметом дослідження в адміністративній справі №809/950/17, за результатами розгляду якої Львівським апеляційним адміністративним судом прийнято постанову від 13.09.2017 року.
Враховуючи зазначені вище обставини, підстави відмови у призначенні одноразової допомоги ОСОБА_1, суд приходить висновку, що вказана відмова МВС України є протиправною, а порушене право позивача підлягає поновленню.
Частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України надано право суду вийти за межі позовних вимог у разі, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Оскільки суд не вправі підміняти орган, на який покладено вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги та з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
При цьому суд зазначає, що вимоги позивача щодо зобов’язання відповідача виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 129800, 00 грн. є передчасними та на час вирішення справи не підлягають задоволенню, оскільки звернуті на можливе порушення права у майбутньому.
Підсумовуючи вищезазначене, позов належить задовольнити частково – визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у прийнятті рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, а в задоволенні решти позовних вимог відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у прийнятті рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ ОСОБА_2