Рішення № 72350112, 21.02.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2018
Номер справи
808/245/18
Номер документу
72350112
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2018 року Справа № 808/245/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишева О.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (69096, АДРЕСА_1)

до Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69076, м. Запоріжжя, вул. Запорізького козацтва, 25а)

про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

22 січня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі – відповідач) в якому позивач просить суд:

зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 в розмірі 86 відсотків заробітної плати з урахуванням включення до розрахунку (складу заробітної плати) розміру нарахованих та виплачених сум, а саме матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат відповідно до довідки Запорізької митниці ДФС від 11.12.2017 року № 08-70-05-27/542 за період з березня 2008 року по лютий 2010 року, починаючи з 01.12.2017 та сплатити різницю з урахуванням раніше проведених виплат;

стягнути з Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 суму судового збору у розмірі 704,80 грн.

В обґрунтуванні позовних вимог, позивач посилається на те, що вона перебуває на обліку в Правобережному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя та одержує пенсію за віком, як державний службовець з лютого 2010 року, яка призначена їй відповідно до Законів України «Про державну службу» з урахуванням 86% розрахунку пенсії від сум заробітку. Однак, при призначенні та розрахунку пенсії як державному службовцю відповідачем не були враховані фактично отримані позивачем в складі заробітної плати суми матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат відповідно до довідки Запорізької митниці ДФС від 11.12.2017 № 08-70-05-27/542, які були нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. 12.12.2017 позивачем було направлено заяву до відповідача про проведення перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати (шляхом включення до розрахунку) розміру нарахованих та виплачених додаткових сум, надавши при цьому оригінал оновленої довідки Запорізької митниці ДФС від 11.12.2017 № 08-70-05-27/542 про складові своєї заробітної плати за останні 24 місяці перед звільненням. Листом від 18.12.2017 № 512/П-9 Правобережне об’єднане УПФУ м. Запоріжжя повідомило, що призначення пенсії йому було зроблено відповідно до Закону України "Про державну службу" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 № 865, тому включити у заробіток для розрахунку пенсії вищезазначені виплати: матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат не можливо та не передбачено.

Ухвалою суду від 07.02.2018 відкрито спрощене позовне провадження по справі та призначено судове засідання на 19.02.2018.

До судового засідання від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Від представника відповідача до судового засідання надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. В задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов, зокрема зазначає, що позовні вимоги про зобов’язання об’єднаного управління здійснити перерахунок з включенням до розрахунку заробітної плати премії до державних, професійних та ювілейних дат є безпідставними, так як вказані виплати були включені в розрахунок при призначенні пенсії.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Правобережному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя та одержує пенсію за віком, як державний службовець з лютого 2010 року, яка призначена їй відповідно до Законів України «Про державну службу» з урахуванням 86% розрахунку пенсії від сум заробітку.

Відповідно до довідки Запорізької митниці ДФС від 11.12.2017 № 08-70-05-27/542 про складові заробітної плати ОСОБА_1 за останні 24 місяці перед звільненням, встановлено, що суми, а саме матеріальної допомоги, індексації заробітної плати дійсно були їй нараховані за 24 місяці перед звільненням та з них утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Згідно відповіді Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 18.12.2017 № 512/П-9 позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з включенням вказаних додаткових виплат з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої вказані додаткові виплати не є складовими заробітної плати, а тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю.

За змістом статті 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам,які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України № 3723-XII «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно частини шостої статті 33 Закону «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Статтею 37-1 Закону «Про державну службу» передбачено у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога, індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078. Об’єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення).

До того ж, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713 суми виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати працівників входять до складу фонду заробітної плати. Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, а саме додатковою заробітною платою в розумінні частини 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці».

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постановах від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11) та від 28.05.2013 року (справа № 21-97а13), в яких звертається увагу на перевагу у застосуванні норм права спеціального законодавства, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме: статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Що стосується премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, то вказані суми не можуть бути включені для перерахунку пенсії, оскільки вони вже були враховані позивачці при призначенні пенсії. Тому суд відмовляє у цій частині позовних вимог.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії здійснюється у разі виникнення права на підвищення або зменшення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя отримало оновлену довідку Запорізької митниці ДФС від 11.12.2017 року № 08-70-05-27/542 про складові заробітної плати 12.12.2017 року.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку, що відмова відповідача врахувати при перерахунку пенсії ОСОБА_1 суми матеріальної допомоги індексації заробітної плати, які були їй нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, зазначені у довідці від 11.12.2017 року № 08-70-05-27/542, є противоправною, суперечить вимогам ч. 2 ст. 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тому суд, з метою захисту прав позивача виходить за межі позовних вимог та вважає за необхідне визнати протиправними дії Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, які були нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1, якому відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоплачені суми пенсії з зазначеної дати – 01.12.2017 з урахуванням раніше проведених виплат.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (69096, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69076, м. Запоріжжя, вул. Запорізького козацтва, 25а, код ЄДРПОУ 41248943)– задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69076, м. Запоріжжя, вул. Запорізького козацтва, 25а, код ЄДРПОУ 41248943) щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, які були нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Зобов’язати Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69076, м. Запоріжжя, вул. Запорізького козацтва, 25а, код ЄДРПОУ 41248943) здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 в розмірі 86 відсотків заробітної плати з урахуванням включення до розрахунку (складу заробітної плати) розміру нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, з 01.12.2017 року, та сплатити різницю з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (69096, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 352,40 грн. (триста п’ятдесят дві гривні 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст.295-297 КАС України.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 21.02.2018.

Суддя О.В.Конишева