
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №712/968/18
Провадження №1-кп/712/296/18
20 лютого 2018 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого судді - Калашника В.Л.
при секретарі - Акатовій Ю.А.
за участю:
прокурора - Перегін В.М.
обвинуваченого - ОСОБА_1
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси клопотання обвинуваченого ОСОБА_1, про його звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям, поданого у кримінальному проваджені №12017251010007580 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.09.2017, за обвинуваченням:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, українця, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, одруженого, працюючого на посаді головного механіка державного підприємства науково-виробничого комплексу «Фотоприлад», раніше не судимого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України, -
в с т а н о в и в:
До Соснівського районного суду м. Черкаси надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні №12017251010007580 відносно ОСОБА_1 за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України.
Згідно обвинувального акту ОСОБА_1, обвинувачується в тому, що він, обіймаючи у період з 28.10.2011 по даний час посаду головного механіка державного підприємства науково-виробничий комплекс «Фотоприлад», та будучи відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону умисно не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України, при наступних обставинах.
Згідно наказу генерального директора державного підприємства науково-виробничий комплекс «ФОТОПРИЛАД» ОСОБА_2 № 443 від 28.10.2011 «Про зміни в структурі підприємства», ОСОБА_1 призначено на посаду головного механіка державного підприємства науково-виробничий комплекс «Фотоприлад».
Відповідно до розділу 1 «Загальні положення» посадової інструкції головного механіка, затвердженої 31.07.2013 генеральним директором – головним конструктором ДП НВК «Фотоприлад» ОСОБА_3, з якою 01.08.2013 ОСОБА_1 ознайомлений, головний механік є керівником структурного підрозділу підприємства (головним спеціалістом), що відповідає за організацію технічного зберігання (разом з керівниками структурних підрозділів підприємства) і забезпечує постійну експлуатаційну готовність механічної, електричної і електронної частини:
- технологічного (металооброблювального, кувально-пресового, ливарного, деревооброблювального) обладнання;
- вантажопідіймального (ліфти вантажні та пасажирські, електрокрани, електротельфери) обладнання;
- не стандартизованого обладнання в цілях виконання виробничого плана підприємства. Головний механік призначається на посаду і звільняється наказом генерального директора – головного конструктора по поданню головного інженера.
Відповідно до п.п. 1-19 розділу 2 «Завдання та обов’язки» посадової інструкції, головний механік зобов’язаний: забезпечити безперебійну та технічно правильну експлуатацію та надійну роботу обладнання, утримання його в робочому стані на належному рівні точності; організовувати розробку планів оглядів, іспитів та профілактичних ремонтів обладнання у відповідності з положеннями Єдиної системи планово – попереджувального ремонту. Затверджувати їх і контролювати виконання; організовувати роботу по обліку наявності та руху обладнання, складання та оформлення технічної та звітної документації; керувати розробкою нормативних матеріалів по ремонту обладнання, витрати матеріалів по ремонту обладнання, витрати матеріалів на ремонтно – експлуатаційні потреби, аналізом їх використання; виконувати керівництво під час складання кошторисів на проведення ремонтів, оформлення заявок на придбання матеріалів та запасних частин; організовувати міжремонтне обслуговування, своєчасний та якісний ремонт і модернізацію обладнання, роботу з підняття його надійності та довговічності; організовувати проведення інвентаризації основних фондів, визначити застаріле обладнання, обсяги капітального ремонту і встановлює чергу проведення ремонтних робіт; керувати розробкою та впровадженням заходів щодо заміни малоефективного обладнання високопродуктивним, по скороченню незапланованих ремонтів та пристроїв; забезпечити зниження затрат на ремонт і утримання обладнання на основі використання нових прогресивних методів ремонту та відновлення деталей, вузлів та механізмів; забезпечити контроль за якістю роботи по монтажу обладнання, раціональному використанню засобів на ремонт, за правилами зберігання обладнання на складах; прийняти міри по виявленню невикористаного обладнання і його реалізації, покращення експлуатації діючого обладнання; забезпечити своєчасну перевірку та представлення Черкаській інспекції охорони праці підйомних механізмів та інших об’єктів Держнагляду, внесення змін в паспорта на обладнання; поліпшувати організацію праці робітників ремонтної служби; виконувати правила охорони праці, правила техніки безпеки, виробничої санітарії і гігієни приймати участь в розробці та впровадженню заходів для забезпечення безпечних умов праці при експлуатації та ремонту обладнання; керувати робітниками служби головного механіка, виконувати методичне керівництво робіт механіків виробничих підрозділів; забезпечити зберігання основних засобів, які за ним числяться; виконувати вимоги стандарту ISO 9001:2008; виконувати умови та обов’язки щодо збереження державної таємниці та конфіденційної інформації, що є власністю держави.
Відповідно до п.п. 1-7 розділу 3 «Права» посадової інструкції, головний механік має право: давати вказівки, видавати розпорядження з питань експлуатації, утримання, ремонту обладнання, які є обов’язковими для всіх підрозділів підприємства; зупиняти верстати, агрегати, установки, термін ремонту яких настав по плану, затвердженому головним інженером, а також внаслідок порушення правил експлуатації і техніки безпеки; подавати керівництву матеріали про допущені адміністрацією та виробничим персоналом цехів порушень правил експлуатації та догляду за обладнанням, для накладання покарань та залучення винних до відповідальності; визначити коло прав та обов’язків робітників відділу головного механіка; приймати участь у розгляду проектів розвитку та реконструкції підприємства та механізації трудоємких процесів, технічному переоснащенню підприємства, впровадження засобів комплексної механізації і автоматизації технічних процесів, охорони навколишнього середовища, в розробці планів підняття ефективності виробництва; подавати разом з відділом праці та заробітної плати на затвердження генеральному директору підприємства структуру та розрахунок чисельності підприємства відділу головного механіка; представляти підприємство у вищестоящих і інших організаціях під час розгляду питань технічного стану і ремонту обладнання.
Відповідно до п.п. 1-6 розділу 4 «Відповідальність» посадової інструкції, головний механік несе відповідальність: за організацію технічного збереження та забезпечення постійної експлуатаційної готовності механічної, електричної і електронної частини технологічного, вантажопідйомного, не стандартизованого обладнання; за виконання розпоряджень керівництва підприємства з питань експлуатації і ремонту обладнання, а також даної інструкції; за стан виробничої та трудової дисципліни, за виконання робітниками ВГМ правил і норм охорони праці; за правильність витрат фонду заробітної плати в ВГМ; за перелік основних засобів закріплених за підрозділом та за малоцінні швидкозношувальні предмети; за порушення правил охорони праці та правил внутрішнього трудового розпорядку.
Посадові особи державних та комунальних підприємств (інших юридичних осіб) є суб’єктами декларування, на яких поширюється дія розділу V («Фінансовий контроль») Закону з урахуванням особливостей, визначених частиною 5 статті 45 Закону. Згідно із пунктом 3 «роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю», у цілях визначення суб’єктів, на яких поширюється дія Закону, під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно – розпорядчі чи адміністративно – господарські функції.
Відповідно до частини третьої статті 65 Господарського кодексу України, керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані і інші особи.
Відповідно до постанови пленуму Верховного суду України №5 від 26.04.2002 «Про судову практику у справах про хабарництво», при вирішенні питання, чи є та або інша особа службовою, належить керуватися правилами, які викладено в пунктах 1 і 2 примітки до ст. 364 Кримінального кодексу України.
При цьому слід мати на увазі, що до представників влади належать, зокрема, працівники державних органів та їх апарату, які наділені правом у межах своєї компетенції ставити вимоги, а також приймати рішення, обов'язкові для виконання юридичними і фізичними особами незалежно від їх відомчої належності чи підлеглості.
Організаційно-розпорядчі обов'язки – це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Тобто, використовуючи надані посадою повноваження, ОСОБА_1, здійснював керівництво структурного підрозділу підприємства та відповідав за організацію технічного зберігання (разом з керівниками структурних підрозділів підприємства) і забезпечував постійну експлуатаційну готовність механічної, електричної і електронної частин підприємства, керував робітниками служби головного механіка, виконував методичне керівництво роботою механіків виробничих підрозділів підприємства, і таким чином здійснював організаційно-розпорядчі та адміністративно - господарські функції, тобто був посадовою особою - суб’єктом декларування, визначеним підпунктом «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до п. 1.1 розділу 1 «Загальні положення» Статуту державного підприємства науково-виробничий комплекс «Фотоприлад» (далі Підприємство), затвердженого наказом Державного концерну «Укроборонпром» від 13.02.2013 № 46, Підприємство є державним комерційним підприємством, заснованим на державній власності, та передане в управління Державного концерну «Укроборонпром». Регулювання, контроль та координація діяльності Підприємства здійснюється Концерном як уповноваженим суб’єктом господарювання з управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі. Підприємство створене наказом Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України від 28 грудня 1992 року №288 на базі реорганізованого виробничого об’єднання «Фотоприлад». Підприємство є правонаступником заводу «Фотоприлад», створеного 1 листопада 1961 року № 313, та виробничого об’єднання «Фотоприлад», створеного на базі заводу наказом Міністерства оборонної промисловості СРСР від 5 липня 1991 року № 655.
Відповідно до п. 2.1 розділу 2 «Мета і предмет діяльності», підприємство утворено з метою отримання прибутку за рахунок виробничої та підприємницької діяльності.
Відповідно до п.п. 3.1-3.6 розділу 3 «Юридичний статус Підприємства», Підприємство є юридичною особою. Підприємство набуває прав та обов’язків юридичної особи з дати включення його до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. Підприємство здійснює свою діяльність відповідно до законодавства та Статуту. Зміни до Статуту Підприємства затверджуються Концерном та підлягають державній реєстрації в порядку, передбаченому законом. Підприємство не може бути засновником іншої юридичної особи. Підприємство має самостійний баланс, поточний, валютний та інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням, а також може мати знак для товарів і послуг, який реєструється відповідно до законодавства. Підприємство несе відповідальність за своїми зобов’язаннями всіма належними йому коштами та іншим майном, на яке згідно із чинним законодавством України можу бути звернене стягнення.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єктами декларування є, зокрема, особи, зазначені у підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, а саме посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої статті 3.
Відповідно до статті 81 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно з статтями 167 та 169 цього кодексу, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.
Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органом державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичним особами публічного права.
Враховуючи, що державне підприємство науково-виробничий комплекс «ФОТОПРИЛАД» створене розпорядчим актом органу державної влади, а саме Міністерством машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України, тому відповідно до ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України, Підприємство являє собою юридичну особу публічного права.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Частиною 5 вказаної статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) із змінами, внесеними згідно з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 18.08.2016 № 1, визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
1)перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці:
2)другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших субєктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 23.03.2017 №1975-VIII, внесено зміни до ЗУ «Про запобігання корупції», а саме Розділ ХІІІ «Прикінцеві положення» доповнено пунктом 5-1 в якому зазначено: «Продовжити до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше».
Таким чином, ОСОБА_1 в період часу з 28.10.2011 по даний час обіймаючи посаду головного механіка державного підприємства науково-виробничий комплекс «Фотоприлад» (код ЄДРПОУ - 14312329), що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, вулиця Байди Вишневецького, 85, маючи всі необхідні умови та технічну можливість був зобов’язаний до 01.05.2017 року подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Незважаючи на вказані обставини ОСОБА_1, діючи з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, будучи суб’єктом декларування, визначеним підпунктом «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», який повинен був відповідно до пунктом 5-1 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону подати електронну декларацію особи, яку для цілей цього Закону прирівнюють до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, працюючи в період часу з 28.10.2011 по даний час на посаді головного механіка державного підприємства науково-виробничий комплекс «Фотоприлад», маючи всі необхідні умови та технічну можливість, перебуваючи в м. Черкаси, більш точнішу адресу не встановлено, в період часу з 09 год. 00 хв. 30.04.2017 по 00 год. 01 хв. 01.05.2017 не подав щорічну за 2016 рік декларацію посадової особи юридичної особи публічного права, яка для цілей Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що подається до 01 травня поточного року, тобто до 01.05.2017, шляхом заповнення таких декларацій на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Органами досудового розслідування дії ОСОБА_1, кваліфіковані за ст.366-1 КК України, за ознаками умисного неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».
Під час підготовчого судового засідання обвинувачений ОСОБА_1, заявив клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям останнього та закриття кримінального провадження №12017251010007580.
Клопотання мотивовано тим, що ОСОБА_1, раніше не судимим, скоїв злочин невеликої тяжкості, який не є корупційним, після вчинення злочину щиро покаявся, активно співпрацював із слідством. ОСОБА_1 посилається, що підтвердженням його каяття є подача декларації, електронна сторінка якої була оглянута слідчим.
Прокурор не заперечував проти закриття кримінального провадження №12017251010007580 та звільнення обвинуваченого ОСОБА_1, від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям.
Суд вислухавши учасників судового провадження, вивчивши матеріали щодо клопотання, приходе до наступного.
Частиною 4 ст.286 КПК України, передбачено, що якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до ч.3 ст.288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом, у зв’язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Згідно положень ст.45 КК України, особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення злочину щиро покаялася, активно сприяла розкриттю злочину і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду. Корупційними злочинами відповідно до цього Кодексу вважаються злочини, передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, а також злочини, передбачені статтями 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368-369-2 цього Кодексу.
Згідно вимог ч.8 ст.284 КПК України, закриття кримінального провадження з підстав передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті не допускається, якщо підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує. В цьому разі кримінальне провадження продовжується в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1, раніше не судимий, вчинив кримінальне правопорушення передбачене ст.366-1 КК України, яке згідно ст.12 КК України, відноситься до злочинів невеликої тяжкості. Після вчинення злочину, він щиро покаявся, активно сприяв розкриттю та встановленню всіх фактичних обставин злочину, усунув заподіяну шкоду, шляхом подання відповідної декларації. Його діями реальних матеріальних збитків не завдано. Скоєний ОСОБА_1 злочин, відповідно до примітки ст.45 КК України, не визначено, як корупційний злочин.
Безпосередньо заслухавши ОСОБА_1 в судовому засіданні, суд звертає увагу на щирість його каяття, стійкість позиції щодо виправлення і недопущення будь-яких правопорушень у майбутньому.
За таких обставин ОСОБА_1, може бути звільнений від кримінальної відповідальності за скоєння злочину передбаченого ст.366-1 КК України, у зв’язку з дійовим каяттям.
Запобіжний захід обвинуваченому ОСОБА_1, не обирався та підстави його визначення на цьому етапі відсутні.
Цивільний позов по кримінальному провадженню №12017251010007580, заявлено не було. Процесуальні витрати відсутні.
Долю речових доказів суд вирішує у відповідності до вимог ст.100 КПК України. Керуючись ст.ст.12, 45, ст.366-1 КК України, ст.ст.284, 286, 288 КПК України, суд, -
у х в а л и в:
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_1, задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1, від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст.366-1 КК України, з підстав передбачених ст.45 КК України, у зв’язку з дійовим каяттям.
Кримінальне провадження №12017251010007580, за обвинуваченням ОСОБА_1, у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ст.366-1 КК України, закрити.
Речові докази: документи надані державним підприємством науково – виробничий комплекс «Фотоприлад» - копія статуту державного підприємства науково – виробничий комплекс «Фотоприлад», затверджений наказом Державного концерну «Укроборонпром» №46 від 13.02.2013, на 12-ти аркушах; копія наказу генерального директора ДП НВК «Фотоприлад» №443 від 28.10.2011 «Про зміни в структурі підприємства», на 1-му аркуші; копія посадової інструкції головного механіка ДП НВК «Фотоприлад», затверджена 31.07.2013 генеральним директором ДП НВК «Фотоприлад» ОСОБА_3, на 5-ти аркушах; копії табелів обліку використання робочого часу з січня 2017 року по вересень 2017 року, на 9-ти аркушах; копія протоколу оперативної наради при генеральному директору ДП НВК «Фотоприлад» від 17.03.2017, на 2-х аркушах, а також лист Національного агентства з питань запобігання корупції № 93-05/37638/17 від 23.10.2017, на 2-х аркушах, скриншот файлів, отриманих ОСОБА_1 в акредитованому центрі сертифікації ключів ІДД ДФС, які долучено до матеріалів кримінального провадження №12017251010007580, після набрання вироком законної сили, зберігати в цьому провадженні.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Черкаської області протягом семи діб з дня її оголошення.
Суддя: В.Л.Калашник