
УКРАЇНА
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа № 361/7468/17
провадження № 2-а/361/139/18
01.02.2018
РІШЕННЯ
Іменем України
01 лютого 2018 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Петришин Н.М.за участю секретаря Плиси В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Броварського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії ,-
в с т а н о в и в:
У грудні 2017 року ОСОБА_3 звернулася до суду із даним позовом, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про відмову в призначенні пенсії від 14 червня 2017 року; зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області призначити та виплатити ОСОБА_3 з 08.06.2017 року пенсію відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу» із зарахуванням до стажу державної служби періодів роботи на посадах спеціаліста І категорії та провідного спеціаліста Броварської міської ради Київської області з 04.04.1995 року по 29.09.2006 рік, періодів роботи на посадах провідного спеціаліста відділу житлових субсидій, провідного та головного спеціаліста відділу прийняття рішень управління Праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області з 02.10.2006 року по 20.11.2014 року; робота в Управлінні праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації з 21.11.2014 року по 01.05.2016 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що має загальний трудовий стаж 39 років 9 місяців 6 дні, з них - 21 рік 25 дні стажу роботи державного службовця. 08 червня 2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком як державному службовцю на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Рішенням Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 14.06.2017 року у призначенні пенсії за віком як державному службовцю позивачу відмовлено з посиланням на те, що стаж роботи позивача на посадах державної служби станом на 01.05.2016 року становить 7 років 8 місяців 18 днів.
Фактично відповідачем не зараховано до стажу державної служби періоди роботи позивача в органах місцевого самоврядування.
ОСОБА_3 вважає таку відмову відповідача безпідставною та такою, що суперечить вимогам законодавства, тому змушена звернутися до суду із відповідним позовом.
У судовому засіданні представник ОСОБА_3 - ОСОБА_4 вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_5 позовні вимоги не визнав, надавши при цьому письмові заперечення, в яких зазначено, що державні службовці, які на день набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889-У1І від 10.12.2016 року та одночасно з цим визначається таким, що втратив чинність попередній Закон «Про державну службу» у порядку визначеному для державних службовців відповідно до розділу XII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу», обіймають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії державного службовця. При цьому, ч .3 ст. 3 Закону України «Про державну службу» визначено посади, які не належать до посад державної служби та перелік яких порівняно з положенням чинного Закону про державну службу значно звужений. Також зазначено, що час роботи в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723 до 04.07.2001 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування». З вищезазначеного слідує, що період роботи з 04.07.2001 року неможливо зараховувати до стажу державної служби відповідно до чинного законодавства. Відповідач вважає, що у даному випадку відсутні правові підстави для
перерахунку пенсії позивача на підставі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ і Постанови №865 у редакціях, чинних на момент призначення їй пенсії у зв'язку зі змінами законодавства, яке регулює дані правовідносини. За таких обставин, відмовляючи у призначенні позивачу пенсії, Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області діяло у межах своїх повноважень та спосіб, передбачений чинним законодавством. Тому, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Вислухавши пояснення позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
З матеріалів справи вбачається, що 08 червня 2017 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулася до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою, в якій просила призначити їй пенсію за віком як державному службовцю на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Рішенням Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 14 червня 2017 року відмовлено ОСОБА_3 у призначенні пенсії за віком як державному службовцю на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», оскільки стаж роботи заявника на посадах державної служби станом на 01.05.2016 р. становить 7 років 8 місяців 18 днів.
Відповідно до статті 37 Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Статтею 46 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі Закон № 889-VIII) визначені особливості стажу державної служби, зокрема пунктом 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Із копії сторінок трудової книжки ОСОБА_3 вбачається, що з 04.04.1995 року по 29.09.2006 року вона працювала у Броварській міській раді Київської області (Броварській міській раді народних депутатів) у відділі житлових субсидій міськвиконкому на посадах: з 04.04.1995 року - головний спеціаліст, з 03.03.1999 року - спеціаліст, з 01.11.1999 року - спеціаліст І категорії, з 04.01.2005 року - провідний спеціаліст. Зазначений період в календарному обрахунку становить 11 років 05 місяців 25 днів.
Також, із трудової книжки позивача вбачається, що з 02.10.2006 року по 20.11.2014 року остання працювала в управлінні Праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області (з 21.02.2013 року перейменовано в Управління соціального захисту населення) на посадах: з 02.10.2006 року - провідний спеціаліст відділу житлових субсидій, з 04.01.2007 року - провідний спеціаліст відділу прийняття рішень. Зазначений період календарному обрахунку становить 8 років 1 місяць 19 днів.
З 21.11.2014 року по 01.05.2016 року позивач працювала в Управлінні праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації на посаді головного спеціаліста. Зазначений період в календарному обрахунку становить 1 рік 5 місяців 11 днів.
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМ України від 25.03.2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу».
Відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Таким чином, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМ України від 03.05.1994 № 283 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та на посадах керівних працівників і спеціалістів виконавчих комітетів місцевих рад, їх управлінь, самостійних відділів, інших структурних підрозділів.
Отже, виходячи із вищевказаних норм, періоди роботи ОСОБА_3 на посадах спеціаліста І категорії та провідного спеціаліста Броварської міської ради Київської області з 04.04.1995 року по 29.09.2006 рік, період роботи на посадах провідного спеціаліста відділу житлових субсидій, провідного та головного спеціаліста відділу прийняття рішень управління Праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області з 02.10.2006 року по 20.11.2014 року; та робота в Управлінні праці та соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації з 21.11.2014 року по 01.05.2016 року, мають бути зараховані до стажу державної служби.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач безпідставно відмовив ОСОБА_3 у призначенні пенсії за віком як державному службовцю відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», посилаючись на те, що позивачу не вистачає відповідного стажу для призначення та отримання такої пенсії.
З огляду на вищевикладені обставини, відповідач діяв протиправно, а тому такі дії є неправомірними по відношенню до позивача щодо призначення пенсії за віком.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
За змістом ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача . У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Наведені відповідачем заперечення по суті даного позову є немотивованими та не обґрунтованими жодними доказами, а тому не можуть бути прийняті судом до уваги.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, та керуючись статтями 77, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про відмову в призначенні пенсії від 14 червня 2017 року.
Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити та виплатити ОСОБА_3 з 08.06.2017 року пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» із зарахуванням до стажу державної служби періодів роботи на посадах спеціаліста І категорії та провідного спеціаліста Броварської міської ради Київської області з 04.04.1995 року по 29.09.2006 рік, періодів роботи на посадах провідного спеціаліста відділу житлових субсидій, провідного та головного спеціаліста відділу прийняття рішень управління Праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області з 02.10.2006 року по 20.11.2014 року; робота в Управлінні праці та соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації з 21.11.2014 року по 01.05.2016 року.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів із дня отримання повного тексту рішення суду, шляхом подання апеляційної скарги через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н.М. Петришин