Ухвала суду № 72338424, 21.02.2018, Сумський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
21.02.2018
Номер справи
587/465/17
Номер документу
72338424
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 587/465/17

УХВАЛА

21 лютого 2018 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням

судді - Дашутіна І.В.,

при секретарі – Макошенець С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Сумської обласної державної адміністрації, Сумського дочірнього агролісогосподарського підприємства «Сумський агролісгосп» до Головного управління Держгеокадастру в Сумській області, ОСОБА_1 про скасування наказу, свідоцтва про право власності на земельну ділянку, витребування земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

Сумська місцева прокуратура звернулася до суду з даним позовом, в якому просила визнати незаконним і скасувати наказ Головного управління Держземагентства у Сумській області від 28.02.2014 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва ОСОБА_1І.»; скасувати свідоцтво про право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5924782200:04:002:0546 загальною площею 0,12 га, САК № 682312 видане 25.06.2014 ОСОБА_1; витребувати у ОСОБА_1 до державної власності земельну ділянку площею 0,12 га (кадастровий номер 5924782200:04:002:0546), розташовану на території Великочернеччинської сільської ради Сумського району загальною вартістю 12626,28 грн.; стягнути з відповідачів на користь прокуратури Сумської області витрати по сплаті судового збору.

В судовому засіданні представник прокуратури позов підтримав у повному обсязі.

Представник Сумської обласної державної адміністрації в судовому засіданні покладався на розсуд суду.

Представник Сумського дочірнього агролісогосподарського підприємства «Сумський агролісгосп» позов підтримав.

Представник відповідача – Головного управління Держгеокадастру в Сумській області в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Представник відповідача – ОСОБА_1 в судовому засіданні проти позову заперечував.

Заслухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає залишенню без розгляду виходячи з наступного.

Згідно ст. 14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами виключно відповідно до закону.

Дане положення Основного Закону також кореспондує зі статтею 5 Земельного кодексу України в якій зазначено, що одним із принципів земельного законодавства є забезпечення гарантій прав на землю.

В статті 35 Земельного кодексу України зазначено, що громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва.

Положеннями статті 121 вказаного Кодексу встановлено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва у розмірі не більше 0,12 гектара.

Згідно ст. 81 зазначеного Кодексу, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, зокрема, на підставі безоплатної передачі із земель державної або комунальної власності.

У відповідності до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни набувають права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами здійснюється, зокрема, шляхом передачі земельних ділянок у власність. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться також у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Стаття 118 Земельного кодексу України встановлює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Враховуючи вищенаведені норми, ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Держземагентства у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, загальною (орієнтовною) площею 0,12 га, для ведення садівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Великочернеччинської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с. 68).

Розглянувши вказану заяву, Головним управлінням Держземагентства у Сумській області на підставі статей 15-1, 35, 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України був прийняти наказ від 26.12.2013 № СМ/5924782200:04:002/00000871 про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1200 га у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (пасовища) для індивідуального садівництва, розташованої за межами населених пунктів на території Великочернеччинської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с. 69).

На підставі вказаного розпорядження, спеціалізованою фірмою, яка має відповідну ліцензію, був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення індивідуального садівництва у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населених пунктів на території зазначеної сільської ради.

Складовою цього проекту землеустрою є довідка Управління Держземагентства у Сумському районі Сумської області від 22.01.2014 № 111/01-23-467 (копія додасться) з державної статистичної звітності про наявність земель та їх розподіл за власниками земель, землекористувачами, угіддями. У відповідності до цієї довідки, земельна ділянка площею 0,12 га, яка відводиться у власність ОСОБА_1 для індивідуального садівництва розташована на території Великочернеччинської сільської ради Сумського району Сумської області, відноситься до земель державної власності. Згідно форми № 6 - зем шифр рядка - 94 (землі запасу), графа - 12 (пасовища) (а.с. 70).

Згідно ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

У відповідності до ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій і форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Тому, згідно вказаної норми та у відповідності до своїх повноважень і компетенції, Управлінням Держземагентства у Сумському районі Сумської області був наданий висновок від 30.01.2014 № 908/01-30-871 про погодження вищевказаного проекту землеустрою (а.с. 72, 73).

У цьому висновку зазначено, що земельна ділянка відводиться ОСОБА_1 у власність для індивідуального садівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населених пунктів на території Великочернеччинської сільської ради Сумського району Сумської області.

Далі у висновку зазначається, що Управління Держземагентства у Сумському районі Сумської області погоджує проект землеустрою та вважає за можливе відвести земельну ділянку у власність ОСОБА_1 загальною площею 0,1200 га, угіддя: пасовища, шифр агровиробничих груп грунтів 5в дерново-підзолисті супіщані грунти, цільове використання «для індивідуального садівництва» (код 01.05).

Також у висновку зазначається, що згідно наявного графічного матеріалу, інформації державної статистичної звітності з кількісного обліку земель форми 6- зем, яка знаходиться в Управлінні Держземагентства у Сумському районі Сумської області, земельна ділянка не відноситься до земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого рекреаційного, історико-кульгурного, лісогосподарського призначення, водного фонду.

Отже, проект землеустрою був погоджений у встановленому законом порядку.

Зазначити, що вказаний висновок про погодження проекту землеустрою є чинним та не скасований у встановленому законом порядку.

Згідно ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Тому, розглянувши даний погоджений у встановленому законом порядку проект землеустрою, на підставі статей 15-1, 35, 116, 118, 122, 186 Земельного кодексу України на інших нормативно-правових актів, Головним управлінням Держземагентства у Сумській області був прийнятий наказ про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 у власність для індивідуального садівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Великочернеччинської сільської ради Сумського району Сумської області; надано у власність гр. ОСОБА_1 Л І. земельну ділянку загальною площею 0,1200 га (кадастровий номер 5924782200:04:002:0546) для індивідуального садівництва із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Великочернеччинської сільської ради Сумського району Сумської області.

Земельна ділянка, яка була передана ОСОБА_1 у власність, згідно вимог Закону України «Про Державний земельний кадастр» була зареєстрована в Державному земельному кадастрі, що підтверджується відповідним витягом від 13.02.2014 № НВ-5900930492014 (а.с. 74, 75).

У відповідності до цього витягу земельна ділянка з кадастровим номером 5924782200:04:002:0546, площею 0,1200 га, яка була потім передана у власність ОСОБА_1 1. відноситься до земель державної власності; місце розташування (адміністративно- територіальна одиниця) – Сумська область, Сумський район, Великочернеччинська сільська рада; категорія земель – землі сільськогосподарського призначення; вид використання земельної ділянки – для індивідуального садівництва.

Згідно ст. 1 Закон України «Про Державний земельний кадастр», Державний земельний кадастр – єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Стаття 20 вказаного Закону встановлює статус відомостей Державного земельного кадастру. У відповідності до цієї статті, відомості Державного земельного кадастру є офіційними. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об’єкти Державного земельного кадастру є обов’язковим.

З викладених норм вбачається, що витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 13.02.2014 № НВ-5900930492014 є належним і допустимим доказом, у розумінні ст. ст. 57, 58, 59 ЦПК, про те, що земельна ділянка площею 0,1200 га, яка була передана у власність ОСОБА_1 відносилась та відноситься до земель державної власності; місце розташування (адміністративно-територіальна одиниця) – Сумська область, Сумський район, Великочернеччинська сільська рада; категорія земель – землі сільськогосподарського призначення; вид використання земельної ділянки для індивідуального садівництва.

Крім того, у позові прокурор вказує, що право постійного користування Сумського дочірнього агролісогосподарського підприємства «Сумський агролісгосп» земельною ділянкою підтверджується матеріалами лісовпорядкування, у відповідності до пункту 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України.

ТОВ «Координат - БС», яке розробляло проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність за для індивідуального садівництва, розташованої за межами населених пунктів на території Великочернеччинської сільської ради Сумського району Сумської області, був зроблений запит до Харківського державного проектно-вишукувального інституту агромеліорації і лісового господарства «ХАРКІВДІПРОАГРОЛІС», яке було одним із розробників матеріалів лісовпорядкування, щодо накладення земельної ділянки ОСОБА_1 на земельні ділянки Сумського дочірнього агролісогосподарського підприємства «Сумський агролісгосп».

На цей запит була надана відповідь (копія листа від 21.02.2017 № А-10-15), що перевірити наявність чи відсутність перетинів меж земельних ділянок, зокрема з кадастровим номером 5924782200:04:002:0546 (належить на праві власності ОСОБА_1, відносно якої прокуратурою у даній справі ставиться питання про повернення її державі) із іншими власниками (користувачами) не має можливості із-за відсутності землевпорядної документації та координат суміжних користувачів (власників), зокрема ДП «Сумський агролісгосп» (а.с. 97).

Також, в доповнення до цього листа щодо неможливості проведення перевірки накладення (перетину) земельної ділянки ОСОБА_1 із землями ДП «Сумський агролісгосп» також в матеріалах справи міститься лист Харківського державного проектного лісовпорядного виробничого об’єднання «Харківська державна лісовпорядна експедиція» від 29.03.2017 № 163, яке раніше розробляло і на даний час розробляє матеріали лісовпорядкування земель ДП «Сумський агролісгосп» (а.с. 99).

З цього листа чітко вбачається, що оскільки в агролісгоспі відсутні документи на право власності (координати межі) неможливо провести перевірку перетину меж наданих земельних ділянок (в тому числі земельної ділянки з кадастровим номером 5924782200:04:002:0546, що належить на праві власності ОСОБА_1І.) з межами ДП «Сумський агролісгосп».

Разом з тим, прокурор, який звертається до суду з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво), повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 25 ЗУ "Про прокуратуру". Для представництва інтересів громадянина в суді прокурор також повинен надати документи, що підтверджують недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність відповідного громадянина, а також письмову згоду законного представника або органу, якому законом надано право захищати права, свободи та інтереси відповідної особи, на здійснення ним представництва. Невиконання прокурором вимог щодо надання суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді має наслідком застосування положень, передбачених статтею 121 цього Кодексу.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть бути залучені судом до участі в справі або взяти участь у справі за своєю ініціативою для подання висновків на виконання своїх повноважень. Участь зазначених органів у цивільному процесі для подання висновків у справі є обов'язковою у випадках, встановлених законом, або якщо суд визнає це за необхідне.

Право прокурора на здійснення представництва в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави виникає у випадках нездійснення або неналежного здійснення захисту інтересів органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Інтереси держави мають чітко формулюватися та умотивовуватися прокурором. Звертаючись до суду, прокурор повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва у порядку, передбаченому ч. 2 або ч. 3 ст. 23 Закону «Про прокуратуру».

Потрібно враховувати, що на прокурора, вказаною нормою процесуального права, до звернення до суду, покладений обов'язок попереднього з'ясування питання нездійснення або неналежного здійснення захисту інтересів органом державної влади чи іншим суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносин та з'ясування питання відсутності відповідного органу, на який би Державою було покладено функції із захисту її прав у спірних правовідносинах.

Вказане складатиме підставу звернення прокурора в якості позивача до суду та має обґрунтовувати предмет його позовних вимог.

Натомість, позовна заява прокурора, який визначив себе, як позивача у даній справі, вказаним вимогам не відповідає, оскільки прокурор лише формально вказав про те, що він звертається в інтересах держави в особі Сумської обласної державної адміністрації, Сумського дочірнього агролісогосподарського підприємства «Сумський агролісгосп», однак не надав доказів того, що державний орган в інтересах якого він звертається не мав змоги звернутися до суду для захисту своїх прав та інтересів, чи докази звернення до прокуратури з клопотанням про представництво їх інтересів.

В свою чергу, згідно до ст. 28 ЗУ «Про центральні органи виконавчої влади» передбачено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Так, Сумська обласна державної адміністрація, Сумське дочірнє агролісогосподарського підприємства «Сумський агролісгосп» мають законодавчо встановлене право на звернення до суду у сфері розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної форми власності та здійснення державного нагляду в сфері землеустрою.

Згідно до п. 7 Постанови Пленуму ВСУ від 12 червня 2009 року № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», позовна заява подається до суду в письмовій формі і за змістом повинна відповідати вимогам статті 119 ЦПК. У зв'язку з цим, суди мають звертати особливу увагу, зокрема, на те, що у позовній заяві повинні не лише міститися позовні вимоги, а й бути викладені обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, і зазначені докази, що підтверджують кожну обставину.

Крім того, на практиці наявна правова позиція викладена в постановах Вищого господарського суду України від 20.04.2016 р. у справі №925/1476/15 та від 11.05.2016 р. у справі №911/3407/15, де судова колегія Вищого господарського суду України обґрунтувала своє рішення тим, що прокурор не надав суду достатніх доказів на підтвердження своїх повноважень для звернення з позовом до суду в інтересах держави.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позовну заяву від імені заінтересованої особи подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.

На підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне залишити без розгляду позовну заяву Сумської місцевої прокуратури про скасування наказу, свідоцтва про право власності на земельну ділянку, витребування земельної ділянки.

Керуючись ст. 257 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Залишити без розгляду позовну заяву Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Сумської обласної державної адміністрації, Сумського дочірнього агролісогосподарського підприємства «Сумський агролісгосп» до Головного управління Держгеокадастру в Сумській області, ОСОБА_1 про скасування наказу, свідоцтва про право власності на земельну ділянку, витребування земельної ділянки.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити ухвалу суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Сумської області протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Дашутін