Постанова № 72336100, 20.02.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2018
Номер справи
562/3553/17
Номер документу
72336100
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шуляк А.С.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

ПОСТАНОВА

іменем України

"20" лютого 2018 р. Справа № 562/3553/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Мацького Є.М.

Шевчук С.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "26" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання незаконними дій відповідача та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що вона працювала на посаді начальника відділу звітності та бухгалтерського обліку управління Державної казначейської служби України у Здолбунівському районі Рівненської області. На підставі ст.37 Закону України "Про державну службу" вона набула право на призначення пенсії. З 1 червня 2017 р. відповідач призначив і виплачує їй пенсію державного службовця. Пенсія обчислена на підставі довідок Головного управління Державної казначейської служби України у Рівненській області від 01 червня 2017 року. Проте, в порушення вимог п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016р. № 622, при призначені розміру пенсії не враховано суми за щорічні та додаткові відпустки, індексацію заробітної плати за грудень 2016 року та компенсацію за невикористану відпустку. Крім того для обчислення пенсії розмір вказаних виплат має визначатися шляхом ділення на наявні місяці роботи починаючи з 01 травня 2016 року на кількість таких місяців, тобто на 13, а не на 12. Вважаючи вказані дії відповідача незаконними, просить суд визнати їх неправомірними та зобов'язати відповідача провести з 01 червня 2017 року перерахунок та виплату їй пенсії по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням всіх виплат вказаних в довідці від 01 червня 2017 року № 03-52/248, що видана Головним управлінням Державної казначейської служби України у Рівненській області, шляхом ділення загальної суми цих виплат, саме 36588,42 грн. на 13 місяців роботи з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 26.10.2017 року позов ОСОБА_3 задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо неврахування в повному обсязі при обчисленні пенсії ОСОБА_3 сум виплат нарахованих за період, що перевищує календарний місяць та зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести з 01 червня 2017 року перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням всіх виплат вказаних в довідці від 01 червня 2017 року № 03-52/248, що видана Головним управлінням Державної казначейської служби України у Рівненській області, шляхом ділення загальної суми цих виплат, саме 36588 (тридцять шість тисяч п'ятсот вісімдесят вісім) грн. 42 коп. на 13 місяців роботи з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнуто з бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_3 суму сплаченого судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області звернулося до суду із апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга мотивована тим, що відповідно до п.2 Порядку надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2016 року № 500, державним службовцям матеріальна допомога може надаватися один раз на рік у розмірі середньомісячної заробітної плати на підставі особистої заяви. Тому, суми матеріальної допомоги при їх врахуванні під час призначення пенсії мають бути розраховані шляхом поділу їх на 12 місяців. За таких обставин, на думку скаржника, підстави для задоволення позову відсутні. Суми матеріальної допомоги при їх врахуванні під час призначення пенсії мають бути розраховані шляхом поділу їх на 12 місяців, а такі виплати як індексація, грошова компенсація за невикористану відпустку, відпускні не повинні братись до уваги, що є підставою для скасування постанови Здолбунівського районного суду від 26.10.2017 року.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Згідно матеріалів справи ОСОБА_3 з 28.01.2017 року відповідачем було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" на підставі довідок Головного управління Державної казначейської служби України у Рівненській області від 01.06.2017 № 03-53/248 та від 01.06.2017 № 03-52/248 про складові заробітної плати.

При цьому, при обчислені пенсії було враховано суми матеріальної допомоги шляхом поділу їх на 13 місяців.

Не погоджуючись з діями відповідача в частині обчислення розміру пенсії, позивач звернулася до суду.

Вирішуючи спір та задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновків, що дії відповідача щодо використання для обчислення пенсії позивача сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також індексації шляхом ділення загальної суми цих виплат на 12 місяців суперечать вимогам вищенаведених норм чинного законодавства, оскільки відповідно до довідок від 01 червня 2017 №03-53/248 та №03-52/248 ці суми, які є складовими заробітної плати позивача, виплачені позивачу у період з січня 2016 року по грудень 2017 року, що складає 13 місяців, тому при визначені розміру пенсії позивача ці виплати повинні бути застосовані виходячи з розрахунку: загальна сума цих виплат за наявні місяці роботи - тобто 13 місяців, що відповідає положенням п. 4 Порядку.

Надаючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Спірні відносини врегульовано положеннями Конституції України, Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 (далі Порядок)

Згідно ст.37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Частиною 2 статті 50 Закону України "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державного службовця складається з:

1) посадового окладу;

2) надбавки за вислугу років;

3) надбавки за ранг державного службовця;

4) виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця;

5) виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою;

6) премії (у разі встановлення).

Статтею 2 ЗаконуУкраїни "Про оплату праці", визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно п.2 постанови Порядку надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2016 № 500, державним службовцям матеріальна допомога може надаватися один раз на рік у розмірі середньомісячної заробітної плати на підставі особистої заяви.

Відповідно до п.4 Порядку, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Як вбачається з матеріалів справи, пенсія ОСОБА_3 призначена з урахуванням складових заробітної плати, зазначених у виданих довідках - № 03-52 від 01.06.2017 - про оклад, ранг та вислугу років, та № 03-53/248 від 01.06.2017 р. - про складові зарплати.

Так, при обчисленні пенсії була взята сума 4000 грн.- посадовий оклад, 500 грн.-надбавка за ранг, 2000 грн. надбавка за вислугу років 50%, 378,69 грн. - премія (частина від виплачених в грудні 2016 року) 4923,01 : 13.

Виплачені суми матеріальної допомоги враховані наступним чином :

- 5151,5 грн. (серпень 2016) :12 (оскільки матеріальна допомога виплачується один раз на рік) х 8 ( кількість місяців, відпрацьованих у 2016 році = 3434,33 грн.

- 6785,00 грн. матеріальна допомога, виплачена в березні 2017 р. (відпрацьований місяць у 2017 році) + 7091,60 грн.) матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплаченої у травні 2017 року):12*5 за кількість фактично відпрацьованих місяців = 5781,92.

Отже, сума матеріальної допомоги при призначенні пенсії буде враховуватись наступним чином - (3434,33 грн (за 2016 рік) + 5781,32 грн. (за 2017 рік)):13 = 708,94 грн.

Розмір зарплати для обчислення пенсії, таким чином, склав 7587,63 грн. Відтак, розмір пенсії становить 4552,58 грн. (7587,63х60%).

Позивач, звертаючись до суду з позовом, вважала, що до суми зарплати для обчислення пенсії має бути включена вся сума інших виплат 30218,22 грн. (а.с.6), яка включає суми відпускні суми (2424,18+3296,36+2060,04+699,97+3546,23), грошову компенсацію за невикористану відпустку (5234,72) та індексацію (64,00), оскільки на ці суми нарахованний єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Позивач вважає, що ця сума має бути поділена на 13 місяців роботи з 01.05.2016 року і врахована для обчислення розміру пенсії.

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, що регулюють правовідносини, що виникли, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи позивача є частково обгрунтованими, а саме, в частині протиправності дій пенсійного органу щодо невключення в суму розрахунку виплаченої ОСОБА_3 в грудні 2016 року суми індексації - 64 грн. та виплаченої в травні 2017 року грошової компенсації за невикористану відпустку-5234,72 грн., оскільки ці виплати віднесені до інших виплат, на які нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вони підлягають до включення розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія. Оскільки відповідач врахував при обчисленні розміру пенсії суму матеріальної допомоги, виплачену в травні 2017 року, то і сума компенсації за невикористану відпустку, виплачена в цьому місяці, безумовно, має бути включена в суму заробітної плати при нарахуванні пенсії.

Що стосується сум відпускних - 2424,18, що виплачені в серпні 2016 року, 3296,36 грн., що виплачені у вересні 2016, 2060,04 грн., що виплачені у листопаді 2016 року, 699,97 грн, що виплачені у лютому 2017 року та 3546,23 грн., що виплачені в березні 2017 року, то ці суми є заробітною платою і не відносяться до інших виплат, а тому не підлягають включенню в суму заробітної плати, з якої обчислюється пенсія.

Доводи позивача щодо алгоритму врахування інших виплат при обчисленні пенсії, є хибним тлумаченням визначеного законодавцем порядку.

За таких обставин, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави, для скасування судового рішення з прийняттям нового про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити частково, постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "26" жовтня 2017 р. скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо невключення для розрахунку пенсії ОСОБА_3 виплат згідно довідки № 03-52/248 від 01.06.2017 року, виданої Головним управлінням Державної казначейської служби України в Рівненській області:

- індексації в сумі 64,00 грн., що виплачена в грудні 2016 року;

- грошової компенсації за невикористану відпустку 5234,72 грн., що виплачена в травні 2017 року.

Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області з 01 червня 2017 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з урахуванням виплат згідно довідки № 03-52/248 від 01.06.2017 року, виданої Головним управлінням Державної казначейської служби України в Рівненській області:

- індексації в сумі 64 грн., що виплачена в грудні 2016 року;

- грошової компенсації за невикористану відпустку 5234,72 грн., що виплачена в травні 2017 року.

В решті позову ОСОБА_3 відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: Є.М. Мацький

С.М. Шевчук

Повне судове рішення складено "20" лютого 2018 р.