
У Х В А Л А
про відкриття апеляційного провадження
Справа № 727/9762/17
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Чебан В.М. Суддя-доповідач - Граб Л.С.
21 лютого 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Граб Л.С.
суддів: Гонтарука В. М. Біла Л.М.
перевіривши матеріали апеляційної скарги Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 07 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язнання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
відповідно до постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 07 грудня 2017 року позов ОСОБА_2 до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язнання вчинити дії, задоволено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду І інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Крім того, скаржником подано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження вищевказаного судового акту.
Перевіривши доводи клопотання та матеріали справи, колегія суддів вважає, що воно підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з ч.1 ст.121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами
Частиною 1 ст.17 Закону України „Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини" визначено, що суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основних свобод та протоколи до неї і практику Європейського суду, як джерела права.
Зокрема, у справі Delcourt v. Belgium Європейський суд зазначив, що у демократичному суспільстві у світлі розуміння Конвенції (Європейська конвенція про захист прав людини і основних свобод 1950 року, ратифікована Законом України від 17.07.1997 № 475/97 право на справедливий суд посідає настільки значне місце, що обмежувальне тлумачення статті 6 не відповідало б меті та призначенню цього положення. У справі Bellet v. Frаnсе Суд зазначив, що стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права. Отже, як свідчить позиція Суду у багатьох справах, основною складовою права на суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
Як випливає з рішення Європейського Суду з прав людини у справі Іліан проти Туреччини, правило встановлення обмежень до суду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
Відповідно до частини 3 статті 295 КАС України, строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Так, клопотання апелянта обгрунтоване тим, що відповідач вперше звернувся з апеляційною скаргою на дане судове рішення безпосередньо до Вінницького апеляційного адміністративного суду, відповідно до норм КАС України, в редакції від 15.12.2017 року, однак не врахувала, що відповідно до п.п. 15 та 15.5 розділу VII Перехідних положень КАС України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. В зв'язку з вищезазначеним, ухвалою Вінницького апеляційного адміністпративного суду від 05.01.2018 року, апеляційна скарга була повернута їй без розгляду.
За вказаних вище обставин колегія суддів дійшла висновку про поважність причин пропуску Департаментом праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції та наявність підстав для його поновлення.
Перевіривши апеляційну скаргу на відповідність її вимогам статті 296 КАС України, суд вважає, що вказана апеляційна скарга подана з додержанням вищезазначених вимог, та відсутні перешкоди для постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 296, 300 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Клопотання Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови Шевченківського районного суду Чернівецької області від 07 грудня 2017 року задовольнити. Процесуальний строк на апеляційне оскарження постанови Шевченківського районного суду Чернівецької області від 07 грудня 2017 року, поновити. Зупинити дію постанови Шевченківського районного суду Чернівецької області від 07 грудня 2017 року по справі № 727/9762/17. Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 07 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язнання вчинити дії. Надіслати учасникам справи копії апеляційної скарги та доданих до неї матеріалів разом з ухвалою про відкриття апеляційного провадження у справі, інформацію про їхні права і обов'язки. Запропонувати позивачу на протязі п'яти днів з моменту отримання цієї ухвали, подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддями та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Граб Л.С. Судді Гонтарук В. М. Біла Л.М.