Постанова № 72335399, 15.02.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2018
Номер справи
814/1788/16
Номер документу
72335399
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 814/1788/16

Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Гордієнко Т. О. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді - доповідача Косцової І.П. суддів Стас Л.В. Турецької І.О.за участю: секретаряСтефанцевої Ю.П.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 16 січня 2017 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок Дзержинський" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області про скасування рішення №6 від 14.07.2016 року щодо скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 22.02.2016 року № 11/17-642 на об'єкт "Реконструкція комплексу павільйонів, кіосків, торгових рядів по вул. Дзержинського ріг пр. Леніна",-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ринок Дзержинський" звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просило скасувати рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області № 6 від 14.07.2016 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 22.02.2016 року №11/17-642 на об'єкт "Реконструкція комплексу павільйонів, кіосків, торгових рядів по вул. Дзержинського ріг пр. Леніна".

В обґрунтування позовних вимог зазначило, що відповідач незаконно за відсутності повноважень прийняв рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень Управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 16 січня 2017 року позов задоволено.

Не погодившись з таким рішенням, Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування своїх доводів апелянт зазначив, зокрема, зазначив, що Управління, приймаючи оскаржуване рішення, діяло в межах наданих повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 22 лютого 2016 року Управлінням містобудування та архітектури Миколаївської міської ради видано Товариству з обмеженою відповідальністю "Ринок Дзержинський" містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою: м. Миколаїв, вул. Дзержинського, ріг пр. Леніна.

20 квітня 2016 року Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області зареєстровано Декларацію про початок виконання будівельних робіт на об'єкті «Реконструкція комплексу павільйонів, кіосків, торгівельних рядів по вул. Дзержинського, 50Б в м. Миколаєві.

14 липня 2016 року фахівцями Управління проведено позапланову перевірку вищевказаного об'єкту будівництва, за результатами якого складено акт, яким встановлено, що вказані вище містобудівні умови видані Товариству за відсутності плану зонування та/або детального плану території та з порушенням Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 07.07.2011 № 109, а саме: 1) в порушення пп. «а» п.3.4 розділу ІІІ Порядку, вищезазначені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не містять граничнодопустиму висоту будівель, 2) в порушення пп. «б» п.3.4 розділу ІІІ Порядку, вищезазначені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не містять максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки, 3) в порушення пп. «г» п.3.4 розділу ІІІ Порядку, вищезазначені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не містять відстань від об'єкта, який проектується до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови, 4) в порушення пп. «д» п.3.4 розділу ІІІ Порядку, вищезазначені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не містять мінімально допустимі відстані від об'єктів, які проектуються до існуючих будинків та споруд.

Цього ж дня, головним інспектором Управління, з урахуванням встановлених порушень прийнято рішення №6 від 14.07.2016 року про скасування дії таких містобудівних умов.

Законність прийняття відповідачем такого рішення є предметом спору у даній справі.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки надані позивачу містобудівні умови містять усі необхідні данні, підстави для їх скасування у відповідача були відсутні.

Судова колегія вважає вірним такий висновок суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст.ст. 6, 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI від 17.02.2011 року (чинного в період виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №3038-VI) Управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється шляхом, зокрема, контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.

Приписи ст. 41 вказаного Закону визначають державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

За правилами ч. 12 цієї ж статті у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду, зокрема, мають право скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Водночас, відповідно до пп. 7,8 ст. 1 Закону №3038-VI містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.

Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Відповідно до ст. 29 Закону №3038-VI основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.

Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Розгляд заяви і надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх наданні здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом семи робочих днів з дня реєстрації заяви.

Рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

До містобудівних умов та обмежень можуть включатися вимоги щодо архітектурних та інженерних рішень.

Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника.

Зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися тільки за згодою замовника.

Відповідно до п. 2.2 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року №109 (далі - Порядок №109), для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовником додаються: засвідчена в установленому порядку копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою; ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; кадастрова довідка з містобудівного кадастру (у разі наявності); черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру); фотофіксація земельної ділянки (з оточенням); містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва.

Приписи п. 2.4 Порядку №109 визначають, що розгляд заяви, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у видачі містобудівних умов та обмежень або внесення змін до них з відповідним обґрунтуванням надається уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, визначений пунктом 2.1 цього розділу.

Містобудівні умови та обмеження вносяться до містобудівного кадастру уповноваженим органом містобудування та архітектури або утвореними у його складі службами містобудівного кадастру (у разі наявності).

У силу вимог п.п.3.1-3.4 Порядку №109 містобудівні умови та обмеження складаються з текстової та графічної частин.

Текстова частина містобудівних умов та обмежень містить розділи: «Загальні дані»; «Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки».

Розділ «Загальні дані» містить: а) назву об'єкта будівництва; б) інформацію про замовника; в) наміри забудови; г) адресу будівництва або місце розташування об'єкта; ґ) документ, що підтверджує право власності або користування земельною ділянкою (крім випадків, передбачених пунктом 2.3 розділу II цього Порядку); д) площу земельної ділянки; е) цільове призначення земельної ділянки; є) посилання на містобудівну документацію (у разі наявності); ж) функціональне призначення земельної ділянки; з) основні техніко-економічні показники об'єкта будівництва.

Розділ «Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки» містить: а) граничнодопустиму висоту будівель; б) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки; в) максимально допустиму щільність населення (для житлової забудови); г) відстані від об'єкта, який проектується, до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови; ґ) планувальні обмеження (зони охорони пам'яток культурної спадщини, зони охоронюваного ландшафту, межі історичних ареалів, прибережні захисні смуги, санітарно-захисні та інші охоронювані зони); д) мінімально допустимі відстані від об'єктів, які проектуються, до існуючих будинків та споруд; е) охоронювані зони інженерних комунікацій; є) вимоги до необхідності проведення інженерних вишукувань згідно з державними будівельними нормами ДБН А.2.1-1-2008 «Інженерні вишукування для будівництва»; ж) вимоги щодо благоустрою з урахуванням положень Закону України «Про благоустрій населених пунктів»; з) забезпечення умов транспортно-пішохідного зв'язку; и) вимоги щодо наявності місць для постійного зберігання автотранспорту; і) вимоги щодо охорони культурної спадщини з урахуванням положень Закону України «Про охорону культурної спадщини»; ї) вимоги щодо архітектурних та інженерних рішень.

Згідно п. 3.7 Порядку №109 графічна частина містобудівних умов та обмежень містить: а) кадастрову довідку з містобудівного кадастру (у разі наявності); б) черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру); в) ситуаційний план місця розташування об'єкта будівництва; г) викопіювання з оновленої топографо-геодезичної підоснови у масштабі 1:2000, надане замовником; ґ) викопіювання з містобудівної документації.

Тобто, положеннями Порядку №109 закріплено вичерпний перелік документів, які подаються замовником для отримання містобудівних умов та обмежень, а також встановлено чіткі вимоги до форми і змісту містобудівних умов та обмежень.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Ринок Дзержинський" подало до Управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради необхідний перелік документів, за результатами розгляду яких 22 лютого 2016 року Товариству видано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (а.с. 16).

Водночас, як вбачається з оскаржуваних рішень, підставою для скасування дії таких містобудівних умов став висновок Інспектора ДАБІ у Миколаївській області, що останні: 1) розроблені Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області за відсутності плану зонування та/або детального плану території, 2) не містять граничнодопустиму висоту будівель, 3) не містять максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки, 4) не містять відстань від об'єкта, який проектується до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови, 5) не містять мінімально допустимі відстані від об'єктів, які проектуються до існуючих будинків та споруд.

Однак, як вірно зазначив суд першої інстанції, оскільки Миколаївська міська рада почала розробляти план зонування та/або детального плану території лише у серпні 2016 року, підстави для скасування дії містобудівних умов та обмежень, виданих позивачу у лютому 2016 року суперечить вимогам чинного законодавства.

З приводу відсутності в містобудівних умовах даних щодо граничнодопустимої висоти будівель, максимально допустимого відсотку забудови земельної ділянки, судова колегія погоджується з доводами позивача, що оскільки при видачі таких умов Управління не мало можливості визначити ступінь вогнестійкості та протипожежних відстаней між об'єктами будівництва, тому у пунктах 1,2 таких Умов зазначило «згідно норм».

Щодо відсутності в містобудівних умовах даних про відстань від об'єкта, який проектується до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови, судова колегія зазначає, що у п. 4 вказаних Умов зазначено, що останні не виходять за межі відведеної земельної ділянки.

Відносно відсутності даних щодо мінімально допустимої відстані від об'єктів, які проектуються, до існуючих будинків та споруд, судова колегія встановила, що у п. 6 вказаних Умов зазначено, що реконструкція об'єкта проводитися у відповідності з ДБН 360-92 та БНіП.

Одночасно судова колегія звертає увагу на те, що оскаржувані рішення порушують принцип пропорційності.

Необхідність дотримання вказаного принципу випливає з положень п. 8 ч. 3 ст. 2 КАС України. Зміст цього принципу розкривається, зокрема, в практиці Європейського Суду з прав людини.

Так, у справі «Беєлер проти Італії» ЄСПЛ зазначив, що будь яке втручання органу влади у захищене право не суперечитиме загальній нормі, викладеній у першому реченні частини 1 статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, лише якщо забезпечено «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Питання щодо того, чи було забезпечено такий справедливий баланс, стає актуальним лише після того, як встановлено, що відповідне втручання задовольнило вимогу законності і не було свавільним.

Крім того, у рішенні від 09.01.2007р. у справі «Інтерсплав проти України» ЄСПЛ наголосив, що втручання має бути пропорційним та не становити надмірного тягаря, іншими словами, воно має забезпечувати «справедливий баланс» між інтересами особи і суспільства.

Однак при прийнятті оскаржуваного рішення, відповідач не лише не вчинив жодних дій, спрямованих на врівноваження (мінімізацію) несприятливих наслідків для ТОВ "Ринок Дзержинський", а взагалі позбавив позивача будь-якої можливості запобігти їх настанню.

З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість позовних вимог ТОВ "Ринок Дзержинський" та наявність правових підстав для їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 308, 315, 316, 321, 322, 329 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області - залишити без задоволення.

Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 16 січня 2017 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок Дзержинський" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області про скасування рішення №6 від 14.07.2016 року щодо скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 22.02.2016 року № 11/17-642 на об'єкт "Реконструкція комплексу павільйонів, кіосків, торгових рядів по вул. Дзержинського ріг пр. Леніна" - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.

Суддя-доповідач: І.П. Косцова

Судді: Л.В. Стас

І.О. Турецька