
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/19701/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в І інстанції Бойчук А.Ю.
Час і місце ухвалення: 12:26 год. м. Одеса
Дата складання повного тексту: 27.11.2017р.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук’янчук О.В.
при секретарі - Татарин Б.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 27 листопада 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови в перерахунку пенсії, яка оформлена листом №1169/М-11 від 29 вересня 2017 року; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01 квітня 2012 року здійснити перерахунок пенсії із врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом, 24 травня 2012 року, довідкою за вих. №13751, а саме: посадового окладу (1250,00 грн.), окладу за військове звання (130,00 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років (552,00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань (966,00 грн.), надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (125 грн.), премії (1125,00 грн.), зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася унаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 27 листопада 2017 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування судового рішення, в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_2, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУПФ України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
ОСОБА_2 у вересні 2017 року звернувся до ГУПФ України із заявою, відповідно до якої просив з 01 квітня 2012 року здійснити йому перерахунок пенсії із урахуванням всіх видів забезпечення, а саме: посадового окладу (1250,00 грн.), окладу за військове звання (130,00 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років (552,00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань (966,00 грн.), надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (125 грн.), премії (1125,00 грн.) зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася унаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення, у відповідності до наданої Одеським обласним військовим комісаріатом довідки від 24 травня 2012 року за вих. №13751.
Листом ГУПФ України у Одеській області №1169/М-11 від 29 вересня 2017 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що на підставі наданої Одеським обласним військовим комісаріатом довідки від 24 травня 2012 року №13571 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 квітня 2012 року, сума якого становила 4148,00 гривень, ГУ було нараховано позивачу підвищення до пенсії з 01 липня 2012 року в сумі 201,77 гривень, з 01 вересня 2012 року в сумі 421,89 гривень та з 01 січня 2013 року в сумі 642,01 гривень.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що довідка Одеського обласного військового комісаріату не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки передбачає нові розміри надбавок та премій, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень. Також, суд першої інстанції дійшов до висновку, що підвищення пенсії позивача відбувалось з дотриманням вимог Постанови №355, а тому вимоги позивача про перерахунок пенсії із врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом 24 травня 2012 року довідкою за вих. №13751, зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася унаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Крім того, суд першої інстанції зазначив, що позивачем не дотриманий шестимісячний строк позовної давності передбачений ст. 99 КАС України, оскільки позивач просить провести перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2012 року, тобто підстави для звернення до адміністративного суду виникли ще в 2012 році, проте з адміністративним позовом звернувся до суду 23 жовтня 2017 року.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Згідно ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другоюстатті 51 зазначеного Закону.
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Порядок проведення перерахунку призначених за Законом пенсій встановлено Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, п.2 якої передбачено, що у разі настання підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Постанови визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 5 Постанови встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військом (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірі, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови, служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 на підставі наданої Одеським обласним військовим комісаріатом довідки №13571 від 24 травня 2012 року про розмір грошового забезпечення ГУПФ України в Одеській області було нараховано відповідне підвищення до пенсії з 01 липня 2012 року на 11% - 201,77 грн., з 01 вересня 2012 року на 23% - 421,82 грн. та з 01 січня 2013 року на 35% - 642,01 гривень.
В подальшому, Одеський обласний військовий комісаріат на заміну довідки №13571 від 24 травня 2012 року надав довідку №14235 від 01 листопада 2012 року на підставі якої було також здійснено відповідний перерахунок та згідно якої розмір грошового забезпечення позивача складає: посадовий оклад 1250 грн., оклад за військове звання 130,00 грн., надбавка за вислугу років 35% - 483,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 931,50 грн., надбавка за таємність 125,00 грн., премія 1125,00 грн.
Також, з пенсійної справи ОСОБА_2 вбачається, що перерахунок пенсії був проведений з 01 вересня 2012 року, з 01 січня 2013 року, з 01 лютого 2014 року, з 01 травня 2016 року, з 01 травня 2017 року та з 01 жовтня 2017 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року.
Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно того, що перерахунок пенсії ОСОБА_2 проведений правомірно у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а відтак вимоги про перерахунок пенсії із врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом №13751 від 24 травня 2012 року зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася унаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Твердження апелянта стосовно того, що судом першої інстанції не звернено увагу на те, що довідка Одеського обласного військового комісаріату №14235 від 01 листопада 2012 року є незавіреною належним чином (не має печатки та підписів) та розмір грошового забезпечення є нижчим ніж в довідці №13571 від 24 травня 2012 року, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки в матеріалах справи міститься копія вказаної довідки №14235 від 01 листопада 2012 року (а.с.26) з підписом військового комісара та печаткою, а відтак судом першої інстанції вона правомірно була прийнята до уваги.
Крім того, відповідно до заперечень відповідача, довідка №14235 від 01 листопада 2012 року була надана у зв'язку з технічною помилкою з розрахунку надбавки за виконання особливо важливих завдань, який був зазначений в довідці №13571 від 24 травня 2012 року, що в свою чергу спростовує доводи апелянта стосовно відсутності причини заміни довідки.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст. 308, ст. 310, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст.322, ст. 325, ст.327, ст. 329 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Приморського районного суду м. Одеси від 27 листопада 2017 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повний текст судового рішення виготовлений 20 лютого 2018 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук’янчук