Постанова № 72335133, 20.02.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2018
Номер справи
826/11383/17
Номер документу
72335133
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/11383/17 Суддя (судді) першої інстанції: Смолій І.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Файдюка В.В.

суддів: Мєзєнцева Є.І.

Чаку Є.В.

При секретарі: Марчук О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області в особі Східно-Донецького відділення про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся з позовом про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання висновку про повернення суми надмірно сплачених грошових коштів з земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та зобов'язання відповідача підготувати та подати висновок про повернення надмірно сплачених грошових коштів з земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 85 004,03 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 грудня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову.

Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом безпідставно не враховано передбачене податковим законодавством право позивача на повернення сум сплаченого за період проведення антитерористичної операції земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які мають статус переплати на підставі п. 38.7 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положень» ПК у редакції Закону N 1797-VIII. Апелянт просить суд врахувати, що позивач звернувся із відповідною заявою на момент дії редакції, яка передбачала таке право, а тому зміна законодавства не може бути підставою для відмови у поверненні вказаних сум.

Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 10 лютого 2003 року між Донецькою міською радою в особі Виконавчого комітету та Відкритим акціонерним товариством Комерційний банк «Надра» (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра») в особі Донецького регіонального управління було укладено Договір оренди земельної ділянки № 3766 Ю-6858/2003, відповідно до якого ПАТ «КБ «Надра» прийняло в тимчасове платне користування земельну ділянку загальною площею 120,38 кв. м. (згодом зменшено Додатковою угодою до 86,88 кв.м.), що знаходиться за адресою: м. Донецьк, бул. Шевченка, 87, кв. 1-2, на строк перебування у власності банку нежилого приміщення, що знаходиться на земельній ділянці за вказаною адресою.

Відповідно до пункту 3.1 вказаного Договору оренди землі, орендна плата вноситься Орендарем у грошовому вигляді у розмірі 3 648,79 грн. на рік.

Відповідно до пункту 3.2 Договору оренди землі, розмір орендної плати переглядається щорічно у випадках збільшення розмірів ставки земельного податку, зміни коефіцієнтів індексації грошової оцінки земель та ін.

Редакція пункту 3.1 неодноразово змінювалась. Відповідно до поточної редакції пункту 3.1 орендна плата вноситься орендарем з 01 січня 2010 року у грошовій формі та відповідно до розрахунку розміру плати за землю і становить 14 352,70 грн. на рік рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

Також 05 травня 2010 року між Донецькою міською радою та Відкритим акціонерним товариством Комерційний банк «Надра» (правонаступником якого є ПАТ «КБ «Надра») було укладено Договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого ПАТ «КБ «Надра» прийняло в тимчасове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,0574 га, що знаходиться за адресою: м. Донецьк, по проспекту Ілліча, буд. 14, строком до 19 грудня 2013 року з переважним правом орендаря на поновлення його на новий строк.

Відповідно до пункту 8 цього Договору оренди землі, орендна плата вноситься Орендарем у грошовому вигляді у розмірі 8% нормативної грошової оцінки.

Відповідно до пункту 10 Договору, орендна плата вноситься на вказані рахунки, рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця у розмірі 100 814,62 грн. на рік.

За квітень-грудень 2014 року ПАТ «КБ «Надра» по Договору оренди землі від 10 лютого 2003 року та Договору оренди землі від 05 травня 2010 року (за користування земельними ділянками у м. Донецьку по проспекту Ілліча, буд. 14 та бул. Шевченка, 87, кв. 1-2) було сплачено орендних платежів на суму 82 216,66 грн.

Також між Донецькою міською радою в особі Виконавчого комітету та Відкритим акціонерним товариством Комерційний банк «Надра» (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра») в особі Філії відкритого акціонерного товариства Комерційного банку «Надра» Донецького регіонального управління було укладено Договір оренди земельної ділянки № 6784 Ю-25019/2004 відповідно до якого ПАТ «КБ «Надра» прийняло в тимчасове платне користування земельну ділянку загальною площею 43,45 кв. м. (згодом змінено Додатковою угодою до 34,37 кв.м.), що знаходиться за адресою: м. Донецьк, по вул. Прожекторна, 20, на строк перебування у власності банку нежилого приміщення, що знаходиться на земельній ділянці за вказаною адресою.

Відповідно до пункту 3.1 Договору оренди землі по вул. Прожекторній, 20 у м. Донецьку, орендна плата вноситься Орендарем у грошовому вигляді у розмірі 796,17 грн. на рік.

Відповідно до пункту 3.2 цього Договору, розмір орендної плати переглядається щорічно у випадках збільшення розмірів ставки земельного податку, зміни коефіцієнтів індексації грошової оцінки земель та ін.

Редакція пункту 3.1 неодноразово змінювалась. Відповідно до поточної редакції пункту 3.1 орендна плата вноситься орендарем з 01 січня 2010 року у грошовій формі та відповідно до розрахунку розміру плати за землю і становить 2781,03 грн. на рік рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

За квітень-грудень 2014 року ПАТ «КБ «Надра» по Договору оренди землі за адресою м. Донецьк, вул. Прожекторна, 20, було сплачено орендних платежів на суму 1 985,32 грн.

З 14 квітня 2014 року дані земельні ділянки перебувають на території проведення АТО.

Також за 2014 рік ПАТ «КБ «Надра», відповідно до положень статті 266 Податкового Кодексу України, було здійснено оплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (приміщення у м. Донецьк, бул. Шевченка, 87, кв. 1-2).

Так, за ІІ-ІУ квартал 2014 року ПАТ «КБ «Надра» було сплачено податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на суму 802,05 грн.

У квітні 2017 року до контролюючого органу подана уточнююча податкова декларація з плати за землю (орендна плата) за 2014 рік, якою зменшені податкові зобов'язання з орендної плати.

Податкові зобов'язання з орендної плати за 2014 рік сплачені позивачем до місцевого бюджету м. Донецька, що підтверджується платіжними дорученнями, які містяться в матеріалах справи.

20 березня 2017 року за вих. № 1-9-1979 та за вих. № 1-4-2088 ПАТ «КБ «Надра» звернулося до Східно-Донецького відділення Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області з заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань на підставі підпункту 38.7 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положень» ПКУ у редакції Закону N 1797-VIII.

Проте листом за вих. № 14356/05-63-20 від 05 квітня 2017 року відповідач відмовив ПАТ «КБ «Надра» у поверненні надміру сплачених грошових зобов'язань, посилаючись на «відсутність механізму» для такого повернення.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо ненадання висновку про повернення суми надмірно сплачених грошових коштів, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю відповідно до статей 269 - 289 цього Кодексу за земельні ділянки, розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, та/або території проведення антитерористичної операції, не підлягають поверненню

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення адміністративного позову, з огляду на таке.

Відповідно до п.287.2 статті 287 Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі - ПК) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до пункту 287.3 статті 287 ПК, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», який набрав чинності з 01 січня 2017 року, підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу доповнено пунктами 201, 38 - 41.

Зокрема, пунктом 38 було установлено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, для платників податків, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, визнана такою відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», або населені пункти на лінії зіткнення, та/або платників податків, які мають об'єкти оподаткування, з яких сплачуються місцеві податки, збори, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. Дія цього пункту не поширюється на територію України, визнану тимчасово окупованою відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Відповідно до підпункту 38.6 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу України об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до статті 266 цього Кодексу у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції.

Підпунктом 38.7 п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» передбачено, що не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, які розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення та перебувають у власності та/або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, у період з 14 квітня 2014 року до 31 грудня року, в якому завершено антитерористичну операцію.

Нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю відповідно до статей 269 - 289 цього Кодексу вважаються надміру сплаченими грошовими зобов'язаннями та підлягають поверненню.

Разом з тим, Законом України від 23 березня 2017 року №1989-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення деяких положень та усунення суперечностей, що виникли при прийнятті Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», який набрав чинності з 15 квітня 2017 року, підпункт 38.7 п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК викладено у новій редакції, відповідно до якої не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.

Не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення), що розташовані на території населених пунктів на лінії зіткнення та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.

Нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю відповідно до статей 269 - 289 цього Кодексу за земельні ділянки, розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, та/або території проведення антитерористичної операції, не підлягають поверненню на поточний рахунок платника податку, не спрямовуються на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших податків, зборів, не повертаються у готівковій формі за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку. До зазначених сум надміру сплачених грошових зобов'язань не застосовуються строки давності, встановлені статтею 102 цього Кодексу, крім сум надміру сплачених податкових зобов'язань платників податків, які припиняють свою діяльність.

Пунктом 1 Розділу ІІ «Прикінцевих положень Закону №1989-VIII передбачено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та застосовується до податкових періодів, починаючи з 1 січня 2017 року.

Отже, у зв'язку з набранням чинності Закону №1989-VIII, правові підстави для повернення платникам податків, якими було у добровільному порядку сплачені у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня 2016 року грошові зобов'язання з земельного податку - відсутні.

Зміна правового регулювання, що підлягає застосуванню, починаючи з 1 січня 2017 року, не дає підстав для висновку про те, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню п. 38.7 у редакції Закону № 1797-VIII, оскільки станом на 01 січня 2017 року вказані суми не є переплатою на підставі цієї норми у редакції Закону №1989-VIII.

За принципом превалювання норм, до спірних правовідносин підлягає застосуванню закон, який прийнятий пізніше, тобто Закон №1989-VIII, яким, з метою усунення суперечностей, що виникли при прийнятті Закону N 1797-VIII, внесено зміни до пункту 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК.

Вищевикладеним спростовуються доводи апеляційної скарги Позивача.

Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно установлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.

За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 246, 308, 315, 316, 321, 325, 329, 331 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 грудня 2017 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтями 329, 331 КАС України.

Головуючий суддя: Файдюк В.В.

Судді: Мєзєнцев Є.І.

Чаку Є.В.

Головуючий суддя Файдюк В.В.

Судді: Мєзєнцев Є.І.

Чаку Є.В.