Постанова № 72335094, 07.02.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
815/3899/17
Номер документу
72335094
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/3899/17

Категорія: 10.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача - Осіпова Ю.В.,

суддів - Димерлія О.О., Скрипченка В.О.,

при секретарі Гончаровій О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Одесахарчореммаш» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року (м.Одеса, дата складання повного тексту рішення - 17.08.2017р.) по справі за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі до Публічного акціонерного товариства «Одесахарчореммаш» про стягнення капіталізованих платежів, -

В С Т А Н О В И В:

25.07.2017 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі (правонаступник - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області) звернулось до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії ВАТ «Одесахарчореммаш», в якому просило суд стягнути з відповідача капіталізовані платежі у сумі 243 001,72 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з припиненням підприємства відповідача, як юридичної особи, останній, на думку ФСС, повинен виплатити капіталізовані платежі для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року (ухваленою в порядку скороченого провадження) адміністративний позов Відділення ВД Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Одесі задоволено. Стягнуто з Ліквідаційної комісії ВАТ «Одесахарчореммаш» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі капіталізовані платежі у сумі 243001,72грн.

19.10.2017 року представник Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із заявою (вх. №28699/17) про заміну сторони по справі, внесення виправлень у постанову суду від 17.08.2017р. та видачу виконавчого листа.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2017 року (ухваленою в письмовому провадженні) зазначену вище заяву позивача від 19.10.2017 року за вх.№28699/17 - задоволено у повному обсязі. Замінено у даній справі №815/3899/17 позивача - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі на правонаступника - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області. Виправлено явну помилку (описку) у вступній, описовій та резолютивній частинах постанови Одеського окружного адміністративного суду від 17.08.2017 року, а саме: замінено відповідача - Ліквідаційну комісію ВАТ «Одесахарчореммаш» на ПАТ «Одесахарчореммаш» (код ЄДРПОУ 00383834). Видано виконавчий лист по справі №815/3899/17 від 17.08.2017 року для примусового виконання.

Не погоджуючись з вищезазначеними постановою суду 1-ї інстанції від 17.08.2017 року та ухвалою від 30.10.2017 року, голова правління ПАТ «Одесахарчореммаш» 09.11.2017 року подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом, при винесенні оскаржуваних рішень було грубо порушено норми матеріального і процесуального права, просив скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17.08.2017 року і ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2017 року та припинити провадження у даній справі.

Враховуючи, що справа по суті була розглянута судом 1-ї інстанції в скороченому провадженні, а також неявку без поважних причин представників обох сторін, які були своєчасно та належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, суд апеляційної інстанції розглянув справу у відкритому судовому засіданні за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю - доповідача, та перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги на постанову суду 1-ї інстанції, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції встановлено наступні обставини справи.

04.06.2017 року Відділенню ВД Фонду СС стало відомо, що до Єдиного державного реєстру ЮО та ФОП було внесено запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи щодо припинення юридичної особи - Відкритого акціонерного товариства «Одесахарчореммаш» (т.б. ПАТ «Одесахарчореммаш») в результаті реорганізації.

Так, від вказаного підприємства на обліку у відділенні Фонду СС у м.Одеса знаходиться 2 особові справи потерпілих: 1) ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1), яка перебуває на обліку за страховим випадком - трудове каліцтво, що сталося 23.02.1964р. та продовжує отримувати страхові виплати по трудовому каліцтву; 2) ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2.), що перебуває на обліку за страховим випадком трудове каліцтво, яке сталося 12.10.1995р. та продовжує отримувати страхові виплати по трудовому каліцтву. Всі необхідні документи, що підтверджують факт настання нещасних випадків з ОСОБА_2 та ОСОБА_3, а також знаходження їх на обліку у відділенні Фонду у м.Одесі були також додані до листа-повідомлення.

23.06.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо розрахунку потреб в капіталізації платежів для страхових виплат ОСОБА_2 та ОСОБА_3, особові справи яких, як потерпілих, були передані до Відділення Фонду СС, однак, будь-якої відповіді до теперішнього часу не отримав.

Відповідно до листа ВД Фонду СС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 01.08.2014 року №446-07-13, а також з урахуванням середньостатистичних даних очікуваності тривалості життя чоловіків та жінок України за 2016 рік від Державної служби статистики України, відділенням Фонду у м.Одесі було самостійно проведено розрахунок потреби в капіталізації коштів для розрахунку з вказаними потерпілими на виробництві, загальний розмір яких склав 243 001,72 грн.

У зв'язку з вказаним, позивач і звернувся до суду із даним позовом, в якому просив стягнути з припиненого підприємства в судовому порядку капіталізовані платежі.

Вирішуючи справу по суті та повністю задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог.

Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, погоджується з такими висновками суду 1-ї інстанції і вважає їх обґрунтованими та заснованими на законі, з огляду на наступне.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Основ законодавства України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №16/98-ВР від 14.01.1998р. визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.

Як визначено ч.1 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 28.12.2014р. №77-VІІІ, страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

Так, як слідує з приписів п.1 ч.1 ст.112 ЦК України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

А частиною 2 ст.1205 ЦК України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним ст.1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Згідно із положеннями ст.ст.45,46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, роботодавець (т.б. підприємство відповідача), як страхувальник, зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду, фінансування якого здійснюється за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідно до п.5.9 «Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з «Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю здоров'ю», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. №765.

Як вбачається зі змісту п.п.1,3 вказаного Порядку №765, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

Капіталізація ж платежів, передбачених підпунктами 1-5 п.2 цього ж Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.

Крім того, п.4.17 «Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» від 12.07.2007р. №36, передбачено, що при ліквідації страхувальник зобов'язаний провести повний розрахунок з Фондом на день закінчення процедури банкрутства (ліквідації).

Таким чином, законодавством України передбачено, що підприємства у разі їх ліквідації (припинення) не звільняються від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів. Тобто, страхувальник зобов'язаний проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (припинення), а не лише у випадках ліквідації за процедурою банкрутства.

Як встановлено судом апеляційної інстанції з матеріалів справи та доданих апелянтом до своєї апеляційної скарги доказів, у відповідності до протоколу загальних зборів від 21.05.2012р., ВАТ «Одесахарчореммаш», виконуючи приписи Закону України «Про акціонерні товариства» змінило тип і найменування Товариства та стало ПАТ «Одесахарчореммаш», а відповідно до протоколу загальних зборів учасників ПАТ «Одесахарчореммаш» від 30.04.2017 року, загальними зборами учасників цього Товариства було прийнято рішення про «припинення» Публічного акціонерного товариства «шляхом перетворення» у Товариство з додатковою відповідальністю, без процедури «банкрутства». Однак, ТДВ «Одесахарчореммаш» до цього часу фактично ще не створене та не зареєстроване.

Як видно з даних ЄДР ЮО та ФОП, на сьогоднішній день ПАТ «Одесахарчорремаш» з 30.05.2017р. за рішенням засновників фактично знаходиться «в стані припинення».

Крім того, згідно даних цього ж Єдиного державного реєстру, визначено голову комісії з припинення (т.б. ліквідатора) ПАТ «Одесахарчореммаш», яким є керівник-підписант ОСОБА_4, а також засновниками визначений і конкретний строк для заявлення кредиторами своїх вимог - 31.07.2017р.

Отже, приймаючи до уваги вказані вище обставини та з урахуванням перелічених вище норм діючого у цій сфері законодавства, судова колегія, як і суд 1-ї інстанції, приходить до аналогічного висновку про те, що оскільки підприємство відповідача з 30.05.2017р. (т.б. вже 9 місяців) знаходиться у стані припинення (т.б ліквідації без процедури банкрутства), то відповідно воно, як страхувальник, не звільняється від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів, розмір яких, в свою чергу, в апеляційній скарзі фактично не оспорюється.

При цьому, судова колегія також вважає за необхідне зазначити, що аналогічної правової позиції з цього спірного питання дотримувався як ВАС України, зокрема в своїх ухвалах від 17.03.2016р. (справа №К/800/53748/13) і від 16.06.2016р. (справа №К/800/47112/15), так і ВС України, зокрема в своїй постанові від 06.12.2017р.

До того ж, ще слід зазначити й про те, що відповідно до приписів ст.ст.9,77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

А відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційного суду, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.316 КАС України, залишає цю апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення суду 1-ї інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст.229,308,310,315,316,321,322,325,329 КАС України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Одесахарчореммаш» - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2017 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови виготовлено 16.02.2018р.

Головуючий у справі

суддя-доповідач: Ю.В. Осіпов

Судді: О.О. Димерлій

В.О. Скрипченко